Работи што треба да се прават во Париз

Туристички атракции во Париз

Париз постои повеќе од 2,000 години и е познат и како „град на љубовта“ и „град на светлината“. Тоа е магичен град познат по тоа што фрла нераскинлива магија на секој посетител што првпат доаѓа. Ако треба да поминат неговите туристички атракции, Париз е голема, убава и чиста уметност. Има големи атракции… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Берлин

Туристички атракции во Берлин

Главниот град на Германија е богат со историја и култура. И покрај физичката штета со која се соочи во Втората светска војна и психолошкото влијание на Студената војна, Берлин повторно се создаде во меѓународен град. Повеќе од 135 милиони туристи го посетуваат Берлин за да видат како тој ги слави своите успеси, притоа признавајќи го своето темно минато. Откријте го… Прочитај повеќе

Запознајте го човекот кој гради туристички атракции само со чепкалки за заби, лепак и лента за маскирање

Ајфеловата кула на Стен Манро, чепкалка за заби

Стен Манро е и уметник и инженер, и затоа понекогаш го нарекуваат инженер за чепкалки, а понекогаш и уметник за чепкалка за заби. Речиси 15 години, овој маестро од Сиракуза, државата Њујорк, создава големи туристички атракции користејќи само чепкалки, PVA лепак и лента за маскирање. Досега, Стен користел… Прочитај повеќе

Зоолошката градина во Лондон – билети, цени, попусти, часови, најдобро време за посета

Зоолошка градина во Лондон

Зоолошката градина во Лондон била основана во 1828 година за проучување на дивиот свет и била отворена за јавноста во 1847 година, што ја прави најстарата научна зоолошка градина во светот. Со оглед на тоа што Зоолошкото друштво на Лондон (ZSL) управува со зоолошката градина во Лондон, локалните жители ја нарекуваат и Зоолошката градина во Лондон. Оваа атракција на дивиот свет е дом на над 20,000 животни од околу… Прочитај повеќе

Изнајмување велосипеди во Кеукенхоф – цени, типови на циклуси, маршрути, тајмингот

Семејство на велосипеди ги истражува полињата со лалиња во Кеукенхоф

Полињата Кеукенхоф и лалињата со светилки во Јужна Холандија привлекуваат посетители од целиот свет. Повеќето туристи ја посетуваат само цветната градина Кеукенхоф, но посетата на Кеукенхоф не е целосна без разгледување на полињата со лалиња во Холандија. Истражувањето на цветните полиња најдобро се прави со велосипед. Со изнајмен велосипед Keukenhof, вие… Прочитај повеќе

Денот на вљубените 2023 година во Сан Франциско – Романтични работи што треба да се прават

Парови во Сан Франциско

Малку градови можат да бидат толку романтични како Сан Франциско, бидејќи нуди прекрасен поглед на океанот, возбудливи знаменитости, фасцинантна винска земја и елегантни историски градски улици. Ако преферирате моменти на романса и интимност, би сакале да го прославите Денот на вљубените 2023 година во Градот покрај заливот. Млади и стари парови, посетители и локални жители… Прочитај повеќе

Атракции во Истанбул - првите десет знаменитости во главниот град на Турција

Туристички атракции во Истанбул, Турција

Туристичките атракции во Истанбул се толку уникатни што градот прави одмор кој се случува еднаш во животот за секого. Благодарение на неверојатните места за гледање во Истанбул, тој завршува како добра дестинација за одмор за самци, парови и семејства со деца. Има доволно работи што треба да ги направи секој турист во зависност од неговите допаѓања… Прочитај повеќе

Факти за базиликата Свети Петар – интересна ситница за сите

Факти за базиликата Свети Петар

Базиликата Свети Петар е една од најголемите цркви во светот. Доминира во туризмот во Рим и е веројатно најпрекрасната зграда во градот. Повеќе од 5 милиони туристи ја посетуваат оваа римска базилика секоја година. Луѓе од целиот свет ја посетуваат базиликата Свети Петар за да ја искусат величественоста на уметноста, архитектурата,… Прочитај повеќе

Castel Sant'Angelo – билети, цени, работно време, комбинирани тури

Кастел Сант Анџело во Рим

Кастел Сант Анџело е тврдина лоцирана на десниот брег на реката Тибар, веднаш надвор од градот Ватикан. Изграден помеѓу 135 и 139 година од нашата ера, Castel Sant'Angelo е познат и како гробот на Адријан и замокот на ангелот. Во оваа статија, објаснуваме сè што треба да знаете пред да купите билети за Castel Sant Angelo. Што … Прочитај повеќе

One World Observatory или The Edge – што е подобро?

Еџ во Хадсон Јардс или Опсерваторијата Еден светски

Њујорк може да се пофали со најдобрата хоризонта на светот, поради што градот има многу палуби за набљудување, како што се Емпајер Стејт Билдинг, Врвот на карпата, Опсерваторијата One World, The Edge во Хадсон Јардс итн. Присуството на толку многу од светска класа палубите за набљудување го отежнуваат изборот на посетителот - од каде треба да го видат… Прочитај повеќе

Достапни одмори за медитација, здравје и здравје за одмори за детоксикација

Најдобрите одмори за медитација

Обвинете го филмот на Џулија Робертс, Јади, моли се, сакај или нешто друго, сега секој сака да има сесија на одмор за медитација што ќе го промени животот во одморалиште за здравје и благосостојба. Бизнисмени, парови кои сакаат повторно да ја разгорат љубовта, креативни момци кои сакаат подобар резултат - сите видови луѓе се упатуваат кон поволни места за медитација наоколу. … Прочитај повеќе

Билети за Алхамбра во последен момент - како да го посетите замокот кога билетите се распродадени

Билети за Алхамбра во последен момент

Замокот Алхамбра во Гранада е она што останало од муслиманското владеење во Шпанија. Овој мавритански комплекс од многу згради добива 2.7 милиони посетители секоја година и е втора најпосетувана атракција во Шпанија. Не е ни чудо што најдобрите билети за замокот Алхамбра се распродаваат брзо, а посетителите остануваат да бараат влезници во… Прочитај повеќе

Затвор Мамертин – билети, цени, попусти, христијанска врска

Затворот Мамертин

Изграден во 7 век п.н.е., затворот Мамертин е најстариот затвор во Рим. Познат како Tullianum во античките времиња, тој е исто така познат како Tullianum Carcer. Тоа е мало, темно и тесно место кое ги држеше непријателите на Рим, како што се заробените кралеви, заговорниците, па дури и светите Петар и Павле пред државата… Прочитај повеќе

Театар на дигитална уметност Дубаи – билети, цени, попусти

Театар за дигитална уметност Дубаи

Театарот за дигитална уметност во Дубаи (ToDA) е мулти-сензорна, мултимедијална извонредна изложба која им се допаѓа и на децата и на возрасните. Распространет на 1,000 квадратни метри, ToDA е една од најновите туристички атракции во Дубаи. Нејзините ѕидови и подови се покриени со големи HD екрани, давајќи им на гостите 3D приказ на дисплеите. Дигитален театар… Прочитај повеќе

Зоолошката градина во Кливленд – билети, цени, попусти, животни за гледање, возење со воз

Зоолошката градина во Кливленд

Зоолошката градина Кливленд е најпосетуваната атракција во североисточно Охајо во текот на целата година и има околу 1.5 милиони посетители годишно. Зоолошката градина Кливленд Метропаркс од 183 хектари е дом на повеќе од 3000 животни кои им нудат на гостите безброј можности да се поврзат со дивиот свет. Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да го купите вашиот билет во зоолошката градина во Кливленд. Што да очекувате Назад на… Прочитај повеќе

Автомобилски музеј Петерсен – билети, цени, колекција на автомобили, приватна турнеја

Автомобилство музеј Петерсен

Музејот Петерсен е оценет како број 1 автомобилски музеј во светот. Неговата огромна колекција на возила, вклучувајќи реставрирани антиквитети, тркачки автомобили и автомобили од познати филмови, ги забавува и децата и возрасните. Трите главни ката и трезорот во подрумот се дом на 350 уникатни возила. Во оваа статија споделуваме сè… Прочитај повеќе

Neue Nationalgalerie – билети, цени, што да очекуваме

Neue Nationalgalerie, Берлин

Neue Nationalgalerie (Новата национална галерија) во Берлин е посветена на уметноста на 20 век и прикажува ремек-дела од разновидна колекција на Nationalgalerie. Сликите од дваесеттиот век изложени во Neue Nationalgalerie се од различни европски и северноамерикански уметници. Некои од истакнатите уметници чии дела се изложени се – Френсис Бејкон, Макс… Прочитај повеќе

Дарвин или Кернс - што е подобро за семеен одмор во Австралија

Кернс или Дарвин?

Планирате семеен одмор и не можете да одлучите помеѓу Дарвин и Кернс? Па, нема да те обвинуваме. И Дарвин и Кернс се неверојатни градови за одмор и тешко е да се избере еден пред друг. Некои дури ја нарекуваат војна Дарвин против Кернс! Всушност, луѓето ја имаат оваа конфузија дури и кога… Прочитај повеќе

Архитектонски центар во Чикаго – билети, цени, што да очекувате, тајмингот

Архитектонски центар во Чикаго

Архитектонскиот центар во Чикаго (CAC) започна како Фондација за архитектура во Чикаго во 1966 година за да ја зачува историската куќа Глеснер. Оттогаш, CAC стана една од најважните културни институции во Чикаго. Новата локација на реката CAC е во срцето на градот, каде авенијата Мичиген се среќава со реката Чикаго, со површина од речиси 10,000 квадратни метри… Прочитај повеќе

Базиликата Свети Петар – билети, цени, тури, папска публика

Базилика Свети Петар

Базиликата Свети Петар се наоѓа на врвот на гробот на Свети Петар, првиот папа на христијанството. Речиси секогаш се гледа со Ватиканските музеи и Сикстинската капела бидејќи сите се еден до друг. Заедно, тие добиваат повеќе од 5 милиони туристи секоја година. Во оваа статија објаснуваме се што мора да знаете пред да купите… Прочитај повеќе