Почетна » Њујорк » Билети за музејот Гугенхајм

Музеј Гугенхајм – билети, цени, попусти, бесплатен влез, часови

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(188)

Музејот Гугенхајм е познат уметнички музеј во Њујорк.

Тој е еден од најпознатите музеи во светот и е познат по својата уникатна архитектура и импресивната колекција на модерна и современа уметност.

Може да се пофали со една од најубавите колекции на европски и американски слики низ 20 век.

Збирката на музејот вклучува дела од реномирани уметници како Пабло Пикасо, Винсент ван Гог, Василиј Кандински, Џексон Полок и многу други.

Исто така познат како музеј на Соломон Р. Гугенхајм, овој моментално препознатлив белег на Њујорк ќе ве остави во магија.

Музејот Гугенхајм значително влијае на светот на уметноста, привлекувајќи посетители од целиот свет кои доаѓаат да ја искусат неговата уникатна архитектура, да ја видат неговата разновидна колекција и да се вклучат во нејзините иновативни изложби и програми.

Тоа е дестинација која мора да се посети и за љубителите на уметноста и за туристите.

Оваа статија објаснува сè што треба да знаете пред да ги купите билетите за музејот Гугенхајм.

Работно време

Музејот Гугенхајм се отвора во 11 часот секој ден и се затвора во 6 часот од недела до петок, а во сабота, музејот се затвора во 8 часот.

Часовите наменети само за членови во одредени понеделници се од 6 до 8 часот.

Ден од неделатаВреме на отворањеВреме на затворање
Понеделник11 am6 часот
Вторник11 am6 часот
Среда11 am6 часот
Четврток11 am6 часот
Петок11 am6 часот
Сабота11 am8 часот
Недела11 am6 часот

Последниот билет се издава 30 минути пред затворањето на денот.

на Продавница на музејот следи поинаков распоред.

Музејската продавница се отвора секој ден во 11 часот, се затвора во 6 часот од недела до петок и се затвора во 7 часот во сабота.


Вратете се на почетокот


Билети за музејот Гугенхајм

Овој билет ви овозможува пристап до познатите постојани збирки и привремени изложби на Музејот.

Тоа е „прескокнување на линијата билет, со што ќе заштедите значително време на чекање.

Ова се, исто така, билети за паметни телефони - нема потреба да земате отпечатоци.

На денот на вашата посета, покажете го билетот во вашата е-пошта и влезете.

Со овој билет, добивате бесплатен мултимедијален водич кој ќе ви помогне да го истражите Музејот.

Ако сакате нешто повеќе од мултимедијалниот водич, одлучете се за турата со водич од Docent во 2 часот.

Децата под 12 години влегуваат бесплатно, но мора да резервирате бесплатен билет.

Цена на билетот на музејот Гугенхајм

Билет за возрасни (од 12 до 64 години): $25
Студентски билет (со важечка лична карта): $18
Билет за сениори (65+ години): $18
Детски билет (до 11 години): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Попусти за билети во Гугенхајм

Постојат два начини да добиете влез со попуст во музејот Гугенхајм во Њујорк.

Плаќајте како што сакате

Секоја сабота од 6 до 8 часот во Музејот можете да влезете по многу намалена цена.

Можете да „плаќате како што сакате“ во текот на овој двочасовен прозорец и да влезете.

Предложениот прием е 10 долари, минимумот е 1 долари.

Последниот билет „Плати како што сакаш“ се издава во 7.30 часот.

Passујорк помине

New York PASS е уште еден одличен начин да заштедите пари додека го посетувате музејот Гугенхајм.

Музејот Гугенхајм е бесплатен со њујоршката карта

Покрај попустот, New York Pass исто така ви помага да ја прескокнете редовната линија за прием во Гугенхајм и да отидете директно на бирото за членство. Слика: Nycgo.com

За да ја прескокнете линијата и да заштедите до 41% на врвните атракции во Њујорк, купи Њујоршка карта.

Слободен влез

Деца од 10 години и подолу можат да влезат во музејот Гугенхајм бесплатно.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до музејот Гугенхајм

адреса: Соломон Р. Музеј Гугенхајм, 1071 5th Ave, Њујорк, Њујорк.

Се наоѓа помеѓу улицата 88 и 89. Најдете насоки

Обидете се да стигнете до музејот Гугенхајм со јавен превоз.

ПОДЗЕМНА ЖЕЛЕЗНИЦА: Земете ги линиите на метрото 4, 5, 6 и Q за да стигнете до Музејот.

Автобус: Одете на автобуските линии М1, М2, М3 или М4 на Медисон или 5-та авенија.

Паркинг за автомобили

Бидејќи има многу паркинг простор во близина, возењето до Музејот е добра идеја.

Ви препорачуваме Impark Parking на улица 40 Исток 89 и Шампион паркинг на улица 60 Источна 90-та.

Двата паркиралишта нудат попуст за туристите кои го посетуваат музејот Гугенхајм.

Ќе треба да го потврдите вашиот билет за паркирање на бирото за членство.

Кликни тука да дознаете повеќе за блиските паркинзи.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на музејот Гугенхајм

Горен поглед на музејот Гугенхајм
Туристите го посетуваат музејот Гугенхајм од две причини - да ги видат изложените уметнички дела и да се восхитуваат на зградата. Слика: Twitter.com/guggenheim

Најдобро време за посета на музејот Гугенхајм е во 11 часот во работниот ден, бидејќи можете да ја избегнете гужвата и мирно да уживате во експонатите.

Второто најдобро време за посета е околу 4 часот.

Нема гужва; имате околу два часа да истражите што е прикажано.

Ако резервирајте ги вашите билети однапред, можете да заштедите време на чекање во линиите на бројачот за издавање билети.

Кога НЕ треба да го посетите музејот

Музејот Гугенхајм е преполн за време на работните часови на училиште, бидејќи многу групи слетуваат. 

Во понеделник, најистакнатите музеи во Њујорк се затворени, но бидејќи музејот Соломон Р. Гугенхајм е отворен, привлекува толпа луѓе.

Во сабота навечер, исто така, има долги редици бидејќи од 5 до 8 часот посетителите можат „да платат што сакаат“ и да влезат. Резервирајте ги вашите билети сега!


Вратете се на почетокот


Колку време трае Гугенхајм

Ако ја сакате уметноста и претпочитате да навлезете во деталите, ќе ви требаат најмалку три часа за да истражите што е изложено во музејот Гугенхајм во Њујорк.

Познато е дека некои посетители ја завршуваат својата турнеја за помалку од еден час.


Вратете се на почетокот


Експонати во музејот Гугенхајм

Њујорк е дом на најдобрите музеи во светот, а Гугенхајм секако не разочарува.

Се одликува со постојани и привремени збирки на уметност за да ве остави инспирирани.

Постојани колекции

Најпопуларната постојана колекција е колекцијата Танхаузер.

Ги прикажува француските импресионистички, пост-импресионистички и италијански футуристички уметнички дела.

Колекцијата вклучува над 30 Пикасо и дела од Дега, Гоген и многу повеќе.

Постојаната колекција прикажува и дела од Бранкуси, пионерот на необјективните скулптури.

Привремени колекции

Сликите на Хилма од Клинт
Смелите, шарени слики од Хилма аф Клинт (1862–1944) се изложени во музејот Гугенхајм. Слика: Гугенхајм.org

Некои од уметничките дела изложени во музејот Гугенхајм се привремени.

Овие привремени изложби обично траат три до шест месеци и може да вклучуваат повеќе уметници или да се фокусираат на една индивидуа.

Некои од истакнатите привремени изложби се уметничките дела на Џексон Полак и експерименталните дела на Кина по 1989 година.

За да добиете чувство за тоа што да очекувате, можете да погледнете во тековни изложби на музејот Гугенхајм.


Вратете се на почетокот


Аудио водич од музејот Гугенхајм

Аудио водичот на музејот Гугенхајм е доста сеопфатен и информативен.

Бесплатно е во Музејот, но мора да го побарате на влезот.

И возрасните и децата го сакаат водичот на музејот Гугенхајм, кој е достапен на англиски, шпански, француски, германски и италијански јазик.

Можете исто така да го преземете дигиталниот водич на музејот Гугенхајм на вашиот Андроид телефон or iPhone пред вашата посета.

Купете една пропусница за попуст и заштедете до 40% на трошоците за билети за време на вашиот одмор во Њујорк. Купете го New York Explorer Pass


Вратете се на почетокот


План на музејот

Музејот Гугенхајм е распространет на седум приказни, со многу што да се види и направи.

Благодарение на иновативниот дизајн на архитектот Френк Лојд Рајт, сите посетители се качуваат со лифтот до последниот кат и рампата надолу.

Како и сите музеи, Гугенхајм, исто така, содржи различни подови, зони и делови одвоени за прикажување на различни слики и уметнички дела.

Со помош на планот на подот, ќе заштедите време обидувајќи се да го пронајдете она што сакате да го видите.

Карта на подот на музејот Гугенхајм
Ви препорачуваме да поминете време на сите катови на музејот Гугенхајм. Слика: Гугенхајм.org

Вратете се на почетокот


Преглед на музејот Гугенхајм

Гугенхајм музеј
Внатре во музејот Гугенхајм - како што се гледа од централната област на приземјето.

Според Tripadvisor, музејот Гугенхајм е една од врвните атракции на Њујорк.

Проверете две рецензии на Tripadvisor за тоа што е најдобро за Музејот.

Добивате Art+ навистина убава зграда

Дури и ако не ви се допаѓа уметноста, одете по зградата. Тоа е импресивно и прилично убаво. Лесно за дофат.

Ако сакате уметност, погрижете се да ги истражите сите катови. Кога го посетивме последното, тие ги имаа Џакомети и Бранкузи. Навистина прекрасно искуство. Тоа е малку скапо, но дефинитивно мора да се види. - CDI_преглед

Мора да се посети атракција

Апсолутно ја сакам архитектурата на зградата, спиралните подови и изложбата на Хилма Аф Климт, + резидентните парчиња од движењето на импресионизмот. Ги сакам емоциите што ги предизвикуваат сликите, особено од Аф Клинт. Одличен музеј за да одите кога сте во Њујорк! - Cpwee


Вратете се на почетокот


Ресторани во Гугенхајм

Во музејот Гугенхајм има две места за јадење и пиење.

Кафе xnumx

Кафе 3 е затоа што е на 3 кат.

Идеално е поставен за пауза во средината на турнејата и служи освежување како чај, кафе, вино, пиво, колачи, чоколади, сендвичи, салати итн.

Одморете овде додека уживате во спектакуларниот поглед на Централ Парк.

Кафе 3 се отвора секој ден во 10.30 часот.

Рајт

Рајт е прекрасно создаден простор дизајниран од уметничката Сара Краунер.

Во работните денови Рајт се отвора во 11.30 часот, а за викендите започнува малку рано - во 11 часот.

Шарениот амбиент го прави совршено место за одмор од уметничкото истражување.


Вратете се на почетокот


Архитект на музејот Гугенхајм

Архитект Аце Френк Лојд Рајт го дизајнирал и изградил музејот Гугенхајм.

Од своето инаугурирање на 21 октомври 1959 година, архитектонското чудо инспирирало безброј посетители со својата убавина.

Не е ни чудо што се смета за ремек-дело на Френк Лојд Рајт.

За разлика од традиционалните музеи, оваа зграда се спирала нагоре и нанадвор во непречено извајаниот бел бетон.

Ќе забележите како конструкцијата се шири додека се крева.

Погледнете го видеото подолу за подобро да го разберете ова -

Кога станува збор за искуството на посетителите, архитектот Рајт реши да го укине традиционалниот пристап на Музејот.

Кога посетителите влегуваат во Музејот, преку лифт се носат до врвот на зградата.

Тие потоа го истражуваат Музејот и продолжуваат да одат надолу по благата падина на континуираната рампа.

Извори

# Гугенхајм.org
# Wikipedia.org
# Britannica.com
# Nyc-arts.org

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

Empire State BuildingСтатуата на слободата
МЕТСпомен и музеј на 9 септември
Една светска опсерваторијаВрв на карпата
Смел музејМузеј за модерна уметност
Гугенхајм музејЗоолошка градина во Бронкс
Зоолошка градина во Централ ПаркДворови на брод Хадсон
Еџ Хадсон ЈардсБотаничка градина во Newујорк
Американски музеј за природна историјаМузеј на сладолед
Зоолошката градина во КвинсЗоолошка градина во Парк Проспект
Група на сини луѓеКрстарење за вечера со духот на Њујорк
Тури со хеликоптери во ЊујоркХарлем Госпел турнеја
Музеј на американската уметност ВитниМузеј Бруклин
Обиколка со глисер со кружна линијаМузеј на градот Newујорк
Круз на линијатаВудбери обични премиум места
Музеј на БродвејRiseNY
Самит Еден ВандербилтАРТЕХУЗА
Поднесувач на големо јаболкоЛуна парк во Кони Ајленд
Пешачка турнеја на улична уметност БушвикТематски парк Никелодеон Универзум
Тематски парк Никелодеон УниверзумРазглед на сексот и градот
Фотографска Њујорк

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Њујорк

Оваа статија е истражувана и напишана од