Почетна » Хаваи » Работи што треба да се прават на Хаваи

Работи што треба да се прават на Хаваи

4.9
(176)

Хаваи е островска држава во западниот дел на Соединетите Американски Држави, на околу 2,000 милји од копното на САД во Тихиот Океан. Таа е единствената американска држава надвор од Северна Америка, единствената што е архипелаг и единствената во тропските предели.

Хаваи е познат по своите пејзажи кои го одземаат здивот, енергичната култура и добредојдениот дух. Хаваи е дестинација од соништата за патниците кои бараат незаборавно бегство.

Богатото културно наследство на Хаваи е спој на домородните хавајски традиции и влијанијата на доселениците од Азија, Европа и Америка.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој тропски град со нашата листа на работи што треба да ги направите на Хаваи.

Содржина

Гледање китови на Хаваи

Гледање китови на Хаваи
Слика: HawaiiOceanRafting.com

Гледање китови на Хаваи е многу популарна активност која ве носи од брегот на Мауи за да ги забележите грбавите китови кои ги истакнуваат своите акробатски вештини.

Водичот за крстарење, катамаран, сплав или чамец ќе сподели неколку интересни факти за овие цицачи, вклучувајќи го нивното родно место, миграциските модели и навиките за хранење.

Xtreme Parasail во Хонолулу

Xtreme Parasail во Хонолулу
Слика: GetYourGuide.com

Xtreme Parasail во Хонолулу е воден спорт кој ве крева речиси 500 метри високо на небото, претворајќи го вашиот падобран во крила.

Вие и другите учесници ќе бидете собрани од одредена точка за состаноци и последователно однесени до чамците.

Кањон Ваимеа

Кањон Ваимеа
Слика: en.wikipedia.org

Кањон Ваимеа е природно чудо што се протега преку 14 милји (22.5 км), ширина од една милја (1.6 км) и длабочина до 3,600 стапки (1097 м). 

Тој им дава на туристите неверојатна панорама на живописни нијанси, предизвикувачки терен и неверојатни погледи.

Turtle Town нуркање во Мауи

Turtle Town нуркање во Мауи
Слика: HawaiiActivities.com

Turtle Town нуркање во Мауи им нуди на посетителите можност да пливаат заедно со нежните џинови во нивното природно живеалиште, опкружено со живи корални гребени и друг морски свет.

Лизгајќи низ водата бркајќи риби и желки, откријте го светлиот и шарен подводен свет.

Нуркање во Ваикики

Нуркање во Ваикики
Слика: HawaiiTours.com

Нуркање во Ваикики, кој се наоѓа на јужниот брег на островот Оаху на Хаваите, нуди фантастична подводна авантура во неверојатен тропски амбиент.

Искуството да бидете нежно занишани од океанските струи, опкружени со смирувачка тишина, со грациозни визии за водниот живот што се лизга низ минатото, е длабоко оживувачко и спокојно за вашите сетила.

Шнорхел во заливот Кеалакекуа

Шнорхел во заливот Кеалакекуа
Слика: LoveBigIsland.com

Шнорхел во заливот Кеалакекуа нуди подводен рај од светска класа со кристално чисти води, живописни корални гребени и изобилен морски живот, што го прави задолжителна дестинација за секој што бара незаборавно искуство со нуркање.

Наидете на разновиден и жив морски живот додека нуркате во заливот Кеалакекуа, кој ја прикажува величественоста и разновидноста на подводниот свет на Хаваи.

Кохала водопади

Кохала водопади
Слика: Hawaii-Forest.com

Кохала водопади на Големиот остров совршено доловете ја бујната убавина на Хаваите меѓу многуте природни богатства што ги опкружуваат островите. 

Водопадите Кохала се неверојатен пример за нескротливата природна величественост на островот.

Дневна турнеја на островот Круг

Дневна турнеја на островот Круг
Слика: GrandCircleIslandTourOahu.com

Дневна турнеја на островот Круг им овозможува на патниците да истражуваат остров, обично релативно мал, во еден ден.

Островот нуди неверојатен поглед на недопрените плажи, импозантни вулкански туфови конуси, ветровити карпи, огромни ботанички градини, локации за филмови како што е долината Јура и бујни плантажи.

Тури на ранчот Куалоа

Тури на ранчот Куалоа
Слика: LoveOahu.org

Тури на ранчот Куалоа им понуди на посетителите незаборавна можност да ја истражат природната убавина на Оаху, Хаваи.

Со низа авантури, вклучително и возења со АТВ и обиколки на страницата за филмови, гостите можат да се нурнат во бујните пејзажи што служеле како позадина за бројни иконски филмови и ТВ емисии.

Крстарење со брод со стаклено дно во Ваикики

Крстарење со брод со стаклено дно во Ваикики
Слика: HawaiiGlassBottomBoats.com

Крстарење со брод со стаклено дно во Ваикики е возбудлива водена авантура која го истражува морскиот живот и подводните пејзажи на иконите на крајбрежјето на Хаваи во плажата Ваикики во Оаху. 

Ова крстарење со брод ви овозможува лесно да се лизгате над кристалните води додека гледате низ трупот со стаклено дно на специјално дизајниран брод.

Манта Реј Ноќен шнуркал

Манта Реј Ноќен шнуркал
Слика: MantaAdventures.com

Манта Реј Ноќен шнуркал е хипнотизирачка водена авантура која ви овозможува да ја видите темнината на океанот на нов начин, водени само од мекиот сјај на подводните светла.

Manta Ray Night Snorkel е волшебно искуство кое ви овозможува да ги набљудувате прекрасните манта зраци додека го изведуваат својот елегантен танц налик на балет.

Авантуристичка турнеја на ранчот Куалоа Јура

Авантуристичка турнеја на ранчот Куалоа Јура
Слика: Kualoa.com

Куалоа ранчот Јура авантура Турнејата ве води до некои од најпознатите иконски локации за снимање од Паркот Јура филмови, вклучувајќи го и падокот на Брахиосаурус, заградениот простор на Т-Рекс и Центарот за посетители.

Ќе видите и некои диносауруси кои речиси изгледаат вистински, како Галимимус и Стегосаурус.

Патот до Хана

Патот до Хана
Слика: Патување.USNews

на Патот до Хана од Кахулуи до градот Хана, со 59 единечни копнени мостови и 640 кривини, ве води на неверојатно патување низ водопади, плажи со црн песок, бујни пејсажи и чуден мал Хамлет.

Сместете се за извонредна турнеја која ќе ве однесе низ постојано менување на пејзажите на дивината, прашумите, плажите, водопадите, цивилизацијата, карпите и мостовите со една лента, со не помалку од 600 вртења со шноли.

Крстарење со зајдисонце во Ваикики

Крстарење со зајдисонце во Ваикики
Слика: MajesticHawaii.com

Крстарење со зајдисонце во Ваикики нуди неверојатно искуство додека пловите по живописното крајбрежје на Оаху, сведочејќи дека живописните бои на хавајското зајдисонце го обојат небото.

Можете да се опуштите на палубата, да пиете пијалок и да уживате во музиката додека го гледате сонцето заоѓа.

Waikiki Trolley Hop-On Hop-Off турнеја

Waikiki Trolley Hop-On Hop-Off турнеја
Слика: RoadToHanaTours.com

Waikiki Trolley Hop-On Hop-Off турнеја е удобна и флексибилна тура која ви овозможува да скокате и исклучувате на различни постојки и да ги истражувате врвните атракции на градот со свое темпо.

Оваа турнеја е совршен начин да се види Хонолулу без да се грижите за сообраќајот или паркирањето.

Халеакала изгрејсонце

Халеакала изгрејсонце
Слика: NPS.gov“

на Изгрејсонце во Халеакала, заспаниот вулкан во Мауи, е искуство кое го одзема здивот, бидејќи првите зраци на зората го бојат небото во брилијантни нијанси, фрлајќи топол сјај над оноземниот пејзаж.

Искусете неверојатно изгрејсонце на надморска височина од 10,000 стапки (3 км), каде што растечкото сонце ги разгорува вашите внатрешни страсти и го обои небото со живописни парчиња портокалова сјај, додека станувате едно со универзумот.

Митови за Мауи Луау

Митови за Мауи Луау
Слика: MythsOfMaui.com

на Митови за Мауи Луау е традиционална полинезиска прослава на храна, музика, танц и култура.

Домаќин на одморалиштето Ројал Лахаина, тој е најдолготрајниот океански луау на Мауи, кој датира од раните 1970-ти.

A турнеја со храна во Хонолулу, Хаваи, ве води на истражување со водич во срцето на кулинарската сцена на островот. Овие обиколки со храна нудат вкусен поглед на разновидната култура на храна во Хонолулу среде прекрасните тропски пејзажи.

Рајско јато Луау

Рајско јато Луау
Слика: KonaLuau.com

Рајско јато Луау е традиционално хавајско луау шоу кое се одржува на златните брегови на Оаху, Хаваи.

Ги опслужува своите гости повеќе од 20 години и е едно од најголемите луау шоуа на хавајските острови.

Те Ау Моана Луау

Те Ау Моана Луау
Слика: PhotosByRandy.com

Те Ау Моана Луау е спекуларно luau искуство како никој друг.

Преведено на „океанската плима“, Те Ау Моана го споделува раскажувањето на предците на луѓето од Мауи и Пацификот преку раскошни песни и танци.

Експертските вештини на Полинезијците во риболов, собирање, давање подароци, романса и правење тапа се брилијантно демонстрирани и споделени во премиерното искуство на Мауи.

Меморијал на УСС Аризона

Меморијал на УСС Аризона
Слика: en.wikipedia.org

на Меморијал на УСС Аризона е едно од многуте локации на Хаваи кои се дел од Националниот споменик Перл Харбор.

Споменикот на УСС Аризона служи како почит и последно почивалиште за повеќето од 1,177 морнари и маринци кои ги загубија животите за време на нападот на Перл Харбор на бродот УСС Аризона.

Војаџери на Пацификот Луау

Војаџери на Пацификот Луау
Слика: KonaLuau.com

на Војаџери на Пацификот luau е извонредна хавајска гозба исполнета со театар, културни приказни, хавајски кулинарски деликатеси и возбудлив добредојде во леи.

Вештите изведувачи ќе исткаат таписерија од полинезискиот начин на живот во цвеќиња и оган додека седите и дишете во бујната арома на океанот со вашите најблиски.

Подморница Атлантис Кона

Подморница Атлантис Кона
Слика: AtlantisAdventures.com

на Подморница Атлантис во Кона, прикажан во ТВ емисиите на National Geographic, со нетрпение ги чека патниците, подготвени да ги пренесе во скриен, волшебен морски свет скриен од погледите.

Подморницата нурнува подалеку од површинските води на длабочина од 100 стапки (30 метри) и ви открива жив екосистем од корални гребени, рибни школки и стар бродолом што сега океанот го направил за себе.

Турнеја на вулканот на Хаваи

Турнеја на вулканот на Хаваи
Слика: HawaiiTours.com

Турнеја на вулканот на Хаваи е една од најисконските глетки кои предизвикуваат стравопочит на страшната моќ што ја покажува мајката природа. 

Проточените езера од лава, џиновските шуми и пукотници од експлодирана карпа, пештерите оставени од праисториските реки од магма и создавањето на нов терен се истовремено убави и застрашувачки за гледање.

Водопад Ваимеа

Водопад Ваимеа
Слика: HonoluluMagazine.com

на Водопади Ваимеа е визуелен спектакл на крајот на наградуваното пешачење, кога водата скока од карпа и паѓа 50 метри во прекрасен кревет со базен, повикувајќи ве да лебдите и да се опуштите.  

Авантурата започнува на влезот во паркот Ваимеа водопади, каде што воздухот го носи мирисот на расцутените цвеќиња, а милозвучните песни на птиците ги опседнуваат сите оние кои талкаат низ него.

Нуркање во заливот Ханаума

Нуркање во заливот Ханаума
Слика: HanaumaBaySnorkel.com

Нуркање во заливот Ханаума нуди не само извонредна авантура за нуркање, туку и спокојно бегство со неговата неверојатна крајбрежна околина и изобилен морски живот.

Бујното зеленило, високите карпи, морските желки и преку стотина видови тропски риби кои разиграно стрелаат околу коралните формации придонесуваат за вашето спокојство и чувство на задоволство.

Експедиција на џунглата на ранчот Куалоа

Куалоа ранч џунглата експедиција Куалоа ранч џунглата експедиција
Слика: Kualoa.com

на Експедиција на џунглата на ранчот Куалоа е голем природен резерват и ранч за работа на добиток во зелената долина Кава.

Куалоа Ранч џунглата експедиција нуди незаборавна авантура на Хаваи, каде што можете да се вклучите во богатата убавина и историја на хавајскиот пејзаж.

Нортшор зиплајн во Мауи

Нортшор зиплајн во Мауи
Слика: NsZipline.com

на Нортшор зиплајн во Мауи нуди неверојатно искуство за оние кои бараат возбудливо бегство меѓу природните чуда на Хаваи. 

Зиплајн турнејата нуди возбудлива можност да полетате низ небото и да ја доживеете убавината на островот од единствена перспектива.

Самит во Мауна Кеа

Самит во Мауна Кеа
Слика: MaunaKea.com

на Самит во Мауна Кеа е реномирана и иконска дестинација на Големиот остров на Хаваи која зазема уникатно место во природната и научната историја.

Мауна Кеа се издигнува на височина од околу 4,205 метри (13,796 стапки) над морското ниво, што го прави не само највисокиот вулкан на хавајскиот архипелаг, туку и глобално позната локација.

Нуркање со ајкула во Оаху

Нуркање со ајкула во Оаху
Слика: HawaiiSharkEncounters.com

Нуркање со ајкула во Оаху е возбудлива авантура која им овозможува на учесниците да влезат во живописниот подводен екосистем и да бидат сведоци на некои од најфасцинантните суштества на океанот.

Оваа авантура со нуркање со ајкули се наоѓа на островот Оаху на Хаваите, и нуди единствена и возбудлива можност да го доживеете светот на ајкулите одблизу.

Зиплајн во Оаху

Зиплајн во Оаху
Слика: HawaiiTours.com

Зиплајн во Оаху Хаваи не е само активност; тоа е порта за истражување, шанса да се нурнете во природните чуда на островот додека ја прифаќате возбудата на непознатото.

Зиплин низ возбудливите курсеви низ прекрасните клисури и бујните долини за целосно да се потопите во возбудата на искуството.

Дијамантска глава планинарење

Дијамантска глава планинарење
Слика: Dlnr.Хаваи.gov

Дијамантска глава планинарење е популарно и многу барано искуство на Хаваи.

Тркалезната патека долга 3 км е кратка, но стрмна и ги води планинарите до воодушевувачката глетка на плажата Ваикики.

Крстарење со гледање китови во Мауи

Крстарење со гледање китови во Мауи
Слика: MauiHideAway.com

На Крстарење со гледање китови во Мауи, подгответе се да бидете маѓепсани од грациозниот танц на грбави китови наспроти позадината на прекрасните крајбрежни пејзажи на островот.

Дознајте за науката и феноменот што предизвикува стравопочит на годишната миграција на грбавите китови во топлите води кај Мауи додека се фрлате во срцето на оваа уникатна турнеја.

Гилиганскиот остров Луау

Гилиганскиот остров Луау
Слика: GilligansMaui.com

Гилиганов остров Луау стои како светилник на полинезиската култура и обединува спој на хипнотизирачки погледи на зајдисонце на океанот, традиционалниот танц, театарот и кујната. 

Најновиот член на легендарниот луаус на Хаваи е и најтесно поврзан, стои на четвртина од повеќето луауси, обезбедувајќи ви вистинско чувство за филозофијата на охана и, патем, на секое седиште му дава најдобар можен поглед.

Нуркање со кратерот Молокини

Нуркање со кратерот Молокини
Слика: SnorkelMolokini.com

Нуркање со кратерот Молокини нуди изобилство на морски живот и зачудувачки подводни пејзажи. 

Истражете го кратерот, дом на над 250 видови риби и други суштества како што се желки, делфини, па дури и китови. 

Со кристално чистите води што обезбедуваат одлична видливост, ценете ја убавината на морската околина.

Мауи Нуи Луау

Мауи Нуи Луау
Слика: SheratonMauiLuau.com

Мауи Нуи Луау е енергична прослава на хавајската култура и кујна поставена на позадината на прекрасниот брег на океанот во Sheraton Maui Resort & Spa.

Гостите можат да се нурнат во традиционалната хавајска музика, танцување хула и вкусно шведска маса со локални јадења, а сето тоа додека уживаат во неверојатното зајдисонце над Тихиот Океан.

Приемот на шефот на Луау

Приемот на шефот на Луау
Слика: HawaiiTours.com

Приемот на шефот на Луау им нуди на гостите незаборавна вечер на полинезиската култура, со традиционални хула танци, вкусно хавајско шведска маса и шанса да ја искусат топлината и гостопримството на Хаваите.

Кога ќе влезете во Chief's Luau, ќе се чувствувате како да сте на тропски остров од соништата - опкружен со зеленило, песок и небо облеано во портокалово и црвено, а ноќе, огромна, блескава црна боја.

Ваикики Луау

Ваикики Луау
Слика: getyourguide.com

Ваикики Луау е прекрасен културен настан кој совршено го доловува богатото полинезиско наследство на Хаваи. 

Искусете ги обичаите, музиката, танцувањето и кулинарските задоволства на овој настан. 

Луау ги прави Хаваи уникатна и негувана дестинација.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар