Почетна » Рим » Работи што треба да се прават во Рим

Работи што треба да се прават во Рим

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(162)

Рим е антички град со славно наследство.

На крајот на краиштата, од Рим Римската империја се прошири низ Европа, Африка и Азија.

Рим не е само историја. Се работи и за уметност, христијанство и многу повеќе.

Посетителите на Рим го посетуваат и Ватикан, седиштето на Католичката црква.

Има толку многу што да се види во Рим што посетителите кои првпат можат брзо да се збунат и да се преоптоварат.

Еве зошто паметните туристи фрлаат паричка во фонтаната Тривени. Легендата вели дека оние кои навистина се враќаат во Рим - можеби за да ги видат останатите туристички атракции.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој историски град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Рим.

Атракции во Рим, Италија

Урнатини на Помпеја Римски Колосеум Музеи на Ватикан
Сикстинска капела Базиликата Свети Петар Римски форум
Музеј Капитолин Кастел Сант Анџело Галерија Боргезе
Катакомби во Рим Пантеон Рим Затворот Мамертин
Искуство на Да Винчи Гладијаторско училиште во Рим Воден парк Аквафеликс
Катакомби на Сан Себастиано Катакомби во Присила Каликстус катакомби
Музеј на илузии Палатата на Кастел Гандолфо Зоомарин Рим
Фонтана Треви Криптијата Капучин Вила д'Есте во Тиволи
Домус Ауреа Олимпискиот стадион Палацо Колона
Вила Адријана Биопарко ди Рома Галерија Дорија Памфиљ
Базилика Сан Џовани Националниот етрурски музеј Стадион на Домицијан
Изложба на Леонардо да Винчи Операта Ла Травијата Палацо Ципола

Урнатини на Помпеја

Урнатините на Помпеја
Dbvirago / Getty Images

Пред илјадници години, Помпеја беше дестинација за летен одмор за богатите и славните од Римската империја.

Сепак, смртоносната вулканска ерупција во 79 н.е. ја направи Помпеја историско дело кое го крши срцето.

За помалку од 24 часа, вулканот Везув ја претвори Помпеја во пепел, но ја зачува за вечност.

И како и сите шекспировски трагедии, на Урнатините на Помпеја се тажни, но убави.

# Турнеја на Помпеја и Херкуланеум # 12 задолжителни атракции во Помпеја
# Од Рим до Помпеја # Дневни патувања од Рим до Помпеја
# Најдобри патувања со водич на Помпеја # Неапол до Помпеја
# Соренто до Помпеја со воз # Неапол до Помпеја со воз
# Три влеза во Помпеја # Интересни факти за Помпеја
# Мастурбирачки човек од Помпеја # 25 бурни и смешни графити на Помпеја

Римски Колосеум

Колосеум во Рим
Ventdusud / Getty Images

на Колосеум е амфитеатар со овална форма што ги прикажува убавината и трагедијата на римската историја.

Повеќе од седум милиони туристи годишно ја посетуваат оваа атракција стара 2000 години, која се користи за гладијаторски натпревари и други спортови на гледачи.

Туристите обично го посетуваат Колосеумот заедно со Римскиот форум и ридот Палатин.

# Подземна турнеја на Колосеум # Ноќни тури во Колосеум
# Влезот во Колосеум # Билети за Колосеум однапред
# Разглед на Музеите на Ватикан и Колосеум # Колосеум и Фонтана Треви
# Факти за Колосеум # Лего Колосеум

Музеи на Ватикан

Влезот на музеите на Ватикан
Слика: DanFLCreativo

на Музеј на Ватикан во Рим содржи слики, скулптури и други уметнички дела собрани од папите низ вековите.

Музејот на Ватикан има 70,000 артефакти, од кои 20,000 се изложени во 54 различни галерии, а Систинската капела е последната галерија.

Затоа мора да се помине низ Музеите за да се посети Сикстинската капела.

Мора да се прочита: Врвни моменти на музејот Ватикан

Сикстинска капела

Сикстинска капела
Ecarql / Getty Images

Доколку летувате во Рим, посетете го Сикстинска капела е потребно.

Сикстинската капела, порано позната како Капела Магна, била обновена од папата Сикст IV помеѓу 1477 и 1480 година и во моментов е именувана по него.

Сикстинската капела е на крајот од ватиканските музеи, а посетителите секогаш ги гледаат заедно. 

Базиликата Свети Петар

Базилика Свети Петар
Слика: Rabbit75_CAV

Базилика Свети Петар седи на врвот на гробот на Свети Петар, првиот папа на христијанството.

Речиси секогаш се гледа со Ватиканските музеи и Сикстинската капела бидејќи сите се еден до друг.

Заедно, тие добиваат повеќе од 5 милиони туристи секоја година.

Мора да се прочита: Факти за базиликата Свети Петар

Римски форум

Римски форум
Сборисов / Getty Images

Римски форум е една од најпопуларните туристички атракции во Рим.

Римскиот форум е раслојување на остатоците од градбите и спомениците на антички Рим.

Во антички Рим, тоа мора да бил централниот плоштад на градот каде што се состанувале граѓаните од сите општествени слоеви за да разменуваат мислења, да прават бизнис, да купуваат на пазарите и да поминуваат време со семејството и пријателите.

Бидејќи еден билет ви дава пристап до Колосеум, Римски форум и Палатин Хил, туристите речиси секогаш ги гледаат заедно. 

Овие три атракции добиваат повеќе од 7 милиони туристи секоја година.

Музеј Капитолин

Влез во музејот Капитолин
MichalLudwiczak / Getty Images

Музеј Капитолин е збирка на многу уметнички и археолошки музеи, во Рим, Италија.

Капитолинските музеи постојат од 1471 година во некоја или друга форма и оттука се и најстарите национални музеи во светот.

Римјаните исто така го нарекуваат Musei Capitolini.

Кастел Сант Анџело

Кастел Сант Анџело во Рим
AHT / Getty Images

Кастел Сант Анџело е тврдина која се наоѓа на десниот брег на реката Тибар, веднаш надвор од градот Ватикан.

Изграден помеѓу 135 и 139 година од нашата ера, Castel Sant'Angelo е познат и како гробот на Адријан и замокот на ангелот.

Овој историски мавзолеј во Рим требаше да биде гроб за императорот Адријан и неговото семејство.

Со текот на годините, има многу намени, вклучувајќи папска резиденција, воена зграда, затвор итн.

Галерија Боргезе
Слика: DanFLCreativo

Ако ја сакаш уметноста, ќе сакаш Галерија Боргезе во Рим.

Некогаш приватна колекција на богат кардинал, денес Боргезе е една од најпознатите уметнички галерии во светот.

Галеријата Боргезе е толку врвна атракција што само 360 посетители се примени внатре во исто време за двочасовна посета.

Оваа високо оценета атракција добива повеќе од половина милион туристи секоја година.

Катакомби во Рим

Катакомби во Рим
AarStudio / Getty Images

Катакомбите се подземни премини кои се користат како место за погребување на паганите, христијаните и Евреите.

Овие катакомби имале и мошти на маченици и светци, поради што раните христијани ги користеле овие подземни места и за богослужба. 

на Катакомби во Рим биле во употреба од II до V век.

Катакомба доаѓа од грчки Ката (во близина) и кимбас (шуплина), што значи „до шуплина“. 

Не е ни чудо што најраните катакомби биле во предградието на Рим, покрај каменоломите.

 Катакомби на Сан Себастиано   Каликтус катакомби се најпопуларни кај туристите. 

Пантеон Рим

Пантеон Рим
Руди Баласко / Getty Images

на Пантеон во Рим е стара речиси 2000 години, што ја прави најстарата зграда во светот што се користи и денес. 

Пантеон потекнува од старогрчките зборови „Пан“ (сите) и Теос (Бог) и се користел за обожавање на сите богови. 

Од VII век, таа е Римокатоличка црква.

Повеќе од седум милиони луѓе го посетуваат Пантеон секоја година.

Затворот Мамертин

Затворот Мамертин
Рикардо Куппини / cc by-nc-nd 2.0

Изграден во 7 век п.н.е. Затворот Мамертин е најстариот затвор во Рим. 

Познат како Tullianum во античките времиња, тој е исто така познат како Tullianum Carcer.

Тоа е мало, темно и тесно место кое ги држеше непријателите на Рим, како што се заробените кралеви, заговорниците, па дури и светите Петар и Павле пред државата да ги погуби.

Според легендата, во Тулијанум Карсер течел извор на вода за да може Свети Петар да ги крсти посетителите (и двајца затворски чувари).

Откако местото престанало да биде затвор, станало света дестинација бидејќи во него биле сместени некои од најсветите библиски светци.

Искуство на Да Винчи

Леонардо да Винчи искуство во Рим
Слика: Тикети

Леонардо да Винчи е еден од најгенијалните италијански умови и има многу музеи посветени на сликарот, скулпторот, инженерот и научникот. 

Сепак, Искуство на Леонардо Да Винчи во Рим нуди најдобро искуство.

Тоа е единствениот музеј на Леонардо Да Винчи со 50 плус сертифицирани пронајдоци и одобрени репродукции на неговите прекрасни слики.

Гладијаторско училиште во Рим

Гладијаторско училиште во Рим
Славазирјанов / Getty Images

на Гладијаторско училиште во Рим е модерна репродукција на Каструм (Римски воен одбранбен камп) и има камп за обука на гладијатори и музеј на гладијатори. 

Во Гладијаторската школа, управувана од Групо Сторико Романо (Историска римска група), посетителите можат да се запознаат со гладијаторските игри на царскиот Рим и да ја разберат неговата историја.

Училиштето старо две децении е популарно и кај возрасните и кај децата.  

Воден парк Аквафеликс

Воден парк Аквафеликс во близина на Рим
Kali9 / Getty Images

Воден парк Аквафеликс е еден од најдобрите водни паркови во Италија и е на само еден час возење од Рим.

Водниот парк му нуди на секој член на семејството вистинската мешавина од базени, тобогани, возења на вода, музика и сонце, што го прави популарен кај локалното население, туристите и патниците на крстарење.

Овој воден тематски парк во Чивитавекија е масивен и е отворен само во текот на летните месеци секоја година. 

Катакомби на Сан Себастиано

Катакомби на Сан Себастиано
Слика: Cemeterytravel.com

на Катакомбите на Сан Себастијан со векови привлекуваат и аџии и туристи.

Искуството на Сан Себастијан се состои од два дела - катакомбите каде што бил погребан Свети Сан Себастијан во 350 година и базиликата изградена над неа во почетокот на 4 век. 

Катакомбите во Сан Себастијан се првите подземни погребни места во светот. 

Првично се викал Ad Catacumbas – име кое потекнува од грчкиот Ката (во близина) и кимбас (шуплина) бидејќи биле во близина на каменоломи.

Катакомби во Присила

на Катакомби во Присила е огромен подземен комплекс од гробници и погребни комори лоциран на Виа Саларија во Рим, Италија.

Катакомбите се именувани по Присила, сопругата на конзулот Маниус Ацилиј Глабрио, кој бил погребан таму во 2 век од нашата ера.

Се верува дека катакомбите биле користени од 2 век до 5 век од нашата ера и се сметаат за едно од најстарите и најважни христијански погребни места во Рим.

Катакомбите на Присила се состојат од три нивоа, а долните нивоа ги содржат најстарите гробници.

Каликтус катакомби

Каликстус катакомби во Рим
Слика: Дналор 01, Википедија

на Катакомби на Каликстус биле официјалните гробишта на Римската црква во 3 век од нашата ера, а денес се најзначајните римски катакомби.

Катакомбите на Свети Каликст на Апијскиот пат се последното почивалиште на половина милион христијани, вклучително и 16 папи. 

Подземното гробно место го добило името по свети Каликст, кој бил побаран да управува со гробиштата од папата Зефирин на почетокот на 3 век од нашата ера.

Музеј на илузии

Музеј на илузии Рим
Слика: Moiroma.it

Искусете го неверојатното додека го истражувате фасцинантниот свет на илузиите Музеј на илузии во Рим.

Влезете во фасцинантното царство на илузиите, кои ќе ве запрепастуваат додека ги мамат вашите сетила и темелно ќе ве збунат додека истовремено ќе ве едуцираат.

Музејот на илузии во Рим нуди амбиент соодветен за социјални и пријатни екскурзии во фасцинантното царство на илузии кое ги фасцинирало луѓето од сите возрасти.

Римскиот музеј на илузии го исполнува своето име, со повеќе од 70 визуелни, сензуални и едукативни искуства достапни за посетителите низ неколку соби и изложби.

Папската палата на Кастел Гандолфо

Папската палата на Кастел Гандолфо
Слика: Edition.CNN.com

Ватикан поседува Папската палата Кастел Гандолфо (позната и како Апостолска палата на Кастел Гандолфо) од 1596 година.

Со векови, Папската палата е летна куќа и дестинација за одмор на папата. 

Во 2014 година, прекрасните градини беа отворени за јавно гледање, а подоцна во 2016 година, палатата беше отворена за посетители. 

Можете да ги истражите папските резиденции, кои се раскошно украсени и опремени, да ја разгледате колекцијата на папски портрети и да видите неколку понтификациски артефакти.

Зоомарин Рим

Зоомарин Рим
Слика: Zoomarine.it

Зоомарин во Рим е забавен парк кој ве доближува до морскиот свет и фрла вода низ неговите неверојатни возења. 

Подгответе се да бидете воодушевени додека ја откривате убавината и чудото на океанот и неговите жители. 

Од разиграни делфини и морски лавови до егзотични тропски риби и ајкули, паркот нуди незаборавно искуство за посетителите од сите возрасти.

Затоа, дојдете да го видите водниот свет и да се маѓепсате од чудото на ZooMarine Animal и воден парк во Рим.

Фонтана Треви

Фонтана ди Треви во Рим
Lindrik / Getty Images

на Фонтана Треви, или Фонтана ди Треви, е задолжително при вашето патување во Рим. 

Беше прикажан во многу филмови, вклучувајќи ги Римскиот одмор, Три монети во фонтаната и Филмот Лизи Мекгваер. 

Фонтаната е еден од најстарите извори на вода во Рим, кој датира од 4 век. 

Фонтаната Ди Треви се наоѓа на спојот на 3 улици, означувајќи ја крајната точка на еден од најраните римски аквадукти, Аква Вирго, со што го добило озлогласеното име. 

Криптијата Капучин

Тури на капучинската крипта
Слика: TripAdvisor.com

на Криптијата Капучин е скромна крипта со бројни мали капели под црквата Santa Maria della Concezione dei Cappuccini на Виа Венето во близина на плоштадот Барберини во Рим, Италија. 

Овде се закопани 3,700 тела кои се сметаат за капучински монаси, а нивните скелетни остатоци може да се најдат овде.

Прекрасната крипта на капучините во Рим треба да биде на вашата листа на атракции што мора да ги видите доколку уживате во историјата.

Вила д'Есте во Тиволи

Вила д'Есте во Тиволи
Слика: GetYourGuide.com

на Вила д'Есте во Тиволи е еден од највпечатливите и најсеопфатните примери на рафинирана ренесансна култура. 

Тоа е вистинска водена градина, уникатен пример на италијанска градина од 16 век и место на светско наследство на УНЕСКО. 

Вилата, една од првите „Giardini delle meraviglie“, е модел и инспирација за создавање други европски градини.

Домус Ауреа

Домус Ауреа во Рим
Слика: Italia.it

Царот Нерон го изградил екстравагантното Царска куќа Домус Ауреа во 1 век од нашата ера.

Тоа беше најголемата куќа некогаш подигната во Рим во тој период. 

Поради неговата големина, луксуз и употреба, археолозите го нарекоа „Версај во срцето на Рим“. 

Олимпискиот стадион

Олимписки стадион Рим
Слика: TripAdvisor.co.uk

Олимпискиот стадион, или Стадио Олимпико, е најголемото спортско место во Рим кое може да прими повеќе од 70,000 гледачи. 

Иако е олимписки стадион и се претпоставува дека се користи само за спортски настани, ова место е домаќин и на музички изведби.

На овој фудбалски стадион своите домашни натпревари ги играат АС Рома и СС Лацио.

Покрај посетата Стадион Олимпико, обиколка на Сан Сиро стадионот е уште една дестинација од соништата на љубителите на спортот во Италија.

Палацо Колона

Палацо Колона
Слика: TripAdvisor.com

Палацо Колона е една од најголемите бароко палати на вечниот град Рим. 

Импресивните колекции на слики, скулптури и мебел Колона од 14 до 18 век се единствени делови од римската историја.

Посетете ја Палацо Колона, сместена во центарот на Рим и откријте ја кралската палата и нејзината воодушевувачка историја.

Вила Адријана

Вила Адријана
Слика: Wikipedia.org

Вилата на Адријан, позната и како Вила Адријана, е обемен комплекс од римски царски палати и вили во Тиволи, Италија. 

Римскиот император Адријан го изградил во почетокот на 2 век од нашата ера како засолниште и место за бегство од стресовите на дворскиот живот.

Вилата била дизајнирана да биде микрокосмос на империјата и содржела широк спектар на згради, вклучувајќи палати, храмови, библиотеки и театри. 

Се сметаше за една од најпрекрасните и најбогатите вили во античкиот свет.

Вилата е повторно откриена во 16 век и ископана во 18 век, а сега е дел од светското наследство на УНЕСКО. 

Биопарко ди Рома

Биопарко РИМ
Слика: Bioparco.it

Една од највозбудливите глетки што не треба да ги пропуштите во Рим е таа Биопарко ди Рома или Зоолошката градина во Рим.

Се вели дека е најголемата зоолошка градина во Италија и се наоѓа на теренот Вила Боргезе во Рим. 

Надалеку е познат по зачувувањето и животната пријателска средина. 

Зоолошката градина во Рим Bioparco има над 1300 животни од 200 различни видови од различни делови на светот. 

Галерија Дорија Памфиљ РИМ
Слика: Doriapamphilj.it

Дорија Памфиљ е реномирана уметничка галерија која ги оживува ремек-делата од италијански уметници како Рафаело, Тицијано и Караваџо.

Музејот, првично изграден за семејството Памфиљ, сега содржи интересни слики и историски архиви за да ве воодушеват.  

Сликите во галеријата Дорија Памфиљ се подредени според аранжманот од крајот на 18 век, како што е опишано во ракопис на Историскиот архив на Дорија Памфиљ од 1767 година.

Базилика Сан Џовани

Базилика Сан Џовани
Слика: Ватикан.ва

Архибазиликата на Свети Јован Латеран, или на Базилика Сан Џовани, е најстарата католичка катедрала која е највисоко рангирана меѓу четирите главни папски базилики во Рим.

Основана во раните 300-ти, таа е една од седумте аџиски цркви во Рим, која ја носи уникатната титула „архибазилика“.

Исто така, таа е историска црква што ја поседува разликата на катедралата на папата и мора да ја посетите ако сте во Рим.

Националниот етрурски музеј на Вила Џулија

Националниот етрурски музеј на Вила Џулија
Слика: Museoetru.it

на Националниот етрурски музеј се наоѓа во Рим, Италија и е светски позната институција посветена на зачувување и прикажување на античките етрурски и предримски артефакти.

Музејот е сместен во вилата Џулија, изградена во 16 век од папата Јулиј III.

Музејот е задолжителна атракција за секој кој е заинтересиран за античката историја и археологија.

Стадион на Домицијан

Стадион на Домицијан Рим
Слика: Commons.Wikimedia.org

Познат како Circus Agonalis во римско време, на Стадион на Домицијан бил изграден од императорот Тит Флавиј Домицијан за одржување на атлетски настани.

Стадионот Домицијан е пример за многуте слоеви на историјата под модерен Рим.

Подземните тури овде обично допираат до скриените римски урнатини заедно со ранохристијанските цркви и средновековните крипти.

Изложба на Леонардо да Винчи

Изложба на Леонардо да Винчи
Слика: Wikimedia.org

Леонардо Да Винчи бил сликар, резбар, архитект, инженер, математичар, анатом, музичар и пронаоѓач, можеби најпознатиот.

Изложба во чест на глобалниот сјај на Леонардо да Винчи е изложена во Рим.

Кај Изложба на Леонардо да Винчи во Рим, посетителите добиваат уникатно искуство кое ги потопува нивните сетила во историјата, уметноста и културата.

Едноставните машини во музејот Леонардо Да Винчи во Рим се создадени со помош на протоколите на Да Винчи. 

Овие машини, а не само „модели“, се направени од дрво, користејќи напредна технологија и специјализирани човечки способности.

Операта Ла Травијата

Операта Ла Травијата
Слика: Operaroma.it

Операта Ла Травијата е опера во три чина компонирана од либретото на италијанскиот композитор Џузепе Верди. 

Операта беше премиерно изведена на 6 март 1853 година во операта Ла Фенис во Венеција.

Травијата значи „падната жена“ и се однесува на главниот лик Виолета, куртизана чија трагична љубовна приказна е прикажана со три дела кои го одземаат здивот.

Палацо Ципола

Палацо Ципола Рим
Слика: Fondazioneterzopilastrointernationale.it

Палацо Ципола е уметнички музеј во кој се одржуваат изложби посветени на францускиот фовистички сликар Раул Дуфи (1877-1953), кој се смета за „Сликар на радоста“. 

Архитектонските стилови на Фиренца од 15 век и Рим од 16 век ги инспирираат изложбените простории на Палацо Ципола Рим.

Музејот на уметност Палацо Ципола е именуван по архитектот Антонио Ципола.

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар