Почетна » Њујорк » Работи што треба да се направат во Newујорк

Работи што треба да се направат во Newујорк

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(189)

Њујорк е најголемиот град во САД и честопати се нарекува „град кој никогаш не спие“.

Тоа е топење на најдобрата култура, уметност, архитектура, историја и забава, со многу да се види и ужива.

Всушност, има толку многу туристички атракции во Њујорк што станува огромно за првиот посетител.

Покрај трајните омилени, како што се Емпајер Стејт Билдинг и Статуата на слободата што сите ги посетуваат, има и специјализирани атракции засновани на интерес.

Градот, исто така, може да се пофали со бројни опсерватории - Емпајер Стејт Билдинг, Опсерваторијата Еден Свет, Врвот на карпата, Садот на Хадсон Јард, за да именуваме неколку.

На крајот на краиштата, Њујорк има повеќе од 130 згради кои се повисоки од 183 метри (600 стапки), кои го украсуваат неговиот хоризонт.

Ако сте за уметност, Њујорк има многу за вас - Мет, МоМА, музеј Гугенхајм итн.

Откријте ги најдобрите места за посета во оваа метропола со нашата листа на работи што треба да ги направите во Њујорк.

Туристички атракции-во-Њујорк

Содржина

Статуата на слободата

Статуата на слободата
Esp2k / Getty Images

на Статуата на слободата симболизира слобода, инспирација и надеж и е една од најпрепознатливите личности во светот.

Секоја година повеќе од четири милиони се качуваат на фериботите на Статуата на слободата за да стигнат до островот Либерти и да ја видат иконската фигура одблизу.

Во вториот дел од нивното патување, тие се враќаат на ферибот до островот Елис за да дознаат за интригантната историја на имиграцијата во Америка, која се случила помеѓу 1892 и 1954 година.

# Ферибот на Statue Cruises Statue of Liberty
# Траект на Стејтен Ајленд – бесплатно патување околу Либерти
# Билети за круната на Статуата на слободата во последен момент
# Зошто резервираните билети се подобри од билетите за круна
# Ферибот за Статуата на слободата од Њу Џерси
# Интересни факти за Статуата на слободата

Empire State Building

Empire State Building
Стрелач Сем / Getty Images

на Empire State Building (ESB) е облакодер стар 88 години во 5-та авенија, Мидтаун Менхетен, Њујорк Сити.

Туристите сакаат да се качуваат по опсерваториите на 86-от и 102-от кат на ESB и да гледаат во хоризонтот на Њујорк.

Именуван по прекарот на Њујорк, The Empire State, тој е американска културна икона која се појавува во повеќе од 250 ТВ емисии и филмови.

# Што има внатре Емпајер Стејт Билдинг
# Набљудувачките палуби на Емпајер Стејт Билдинг
# Најдобро време за посета на Емпаер Стејт Билдинг
# Посета на Empire State Building во текот на ноќта
# Тривија за Емпајер Стејт Билдинг

Една светска опсерваторија

Една светска опсерваторија
Kanzilyou / Getty Images

Една светска опсерваторија е палубата за набљудување на 100-тиот кат на Светскиот трговски центар Еден, познат и како Кула на слободата.

Еден Светски трговски центар е главната зграда на обновениот комплекс на Светскиот трговски центар во Долниот Менхетен, Њујорк Сити.

Повеќе од 2.5 милиони туристи секоја година се качуваат по брзите лифтови на зградата за да уживаат во фантастичниот поглед на хоризонтот на Њујорк.

Сакате да знаете дали вреди да се искачите по опсерваторијата? Проверете го поглед од опсерваторијата One World.

Врв на карпата

Врвот на карпата, Њујорк
Слика: Topoftherocknyc.com

Врв на карпата е извонредна палуба за набљудување која привлекува 2.5 милиони посетители годишно.

Гостите можат да посетат три ката на внатрешни и надворешни палуби за набљудување и да се восхитуваат на погледот од 360 степени на хоризонтот на Њујорк.

Од палубите може да се видат познатите знаменитости во Њујорк како што се Емпајер Стејт Билдинг, Еден Светски трговски центар, Крајслер Билдинг, Бруклинскиот мост, Статуата на слободата и многу повеќе.

Еџ Хадсон Јардс

Еџ во Хадсон Јардс
Ели Пери / Edgenyc.com

Работ на Хадсон Јард е најновата палуба за набљудување во Њујорк по Empire State BuildingВрв на карпата, и Една светска опсерваторија

Се наоѓа на 100-тиот кат од зградата 30 Хадсон Јардс, а на висина од 345 метри (1,131 стапки), Еџ е највисоката палуба за набљудување на отворено во западната хемисфера.

Еџ Хадсон Јардс уникатен дизајн кој на посетителите им дава чувство дека се суспендирани во воздухот, а неговиот стаклен под, преку кој можат да изгледаат 100 ката подолу, е неговата најголема привлечност. 

Дворови на брод Хадсон

Брод во Хадсон Јардс
Слика: Hudsonyardsnewyork.com

Бродот во Хадсон Јардс е спирално скалило со 2,500 скалила, 80 слетувања и 154 меѓусебно поврзувачки скалила.

На посетителите им овозможува искуство на вертикално искачување од 1.6 километри (1 милја) со фасцинантен поглед на центарот на Менхетен, реката Хадсон и пошироко. 

Садот, кој наликува на кошница, е челичен колос создаден од Томас Хедервик и студиото Хедервик. 

Најдобрата палуба за набљудување во Њујорк

Њујорк има многу палуби за набљудување од светска класа, што му отежнува на посетителот да избере - од каде треба да го види хоризонтот на градот? Четири од нашите омилени опсерватории се - Empire State Building, Top of the Rock, One World Observatory и The Edge во Хадсон Јардс. Проверете ги нашите споредби.

Една светска опсерваторија или врв на карпата
Lhabum/Getty Images и Pio3

Ако сакате модерно искуство на палубата за набљудување и максимален удар за вашиот долар, одлучете се помеѓу Top of the Rock и One World.

Емпајер Стејт Билдинг или Опсерваторија Еден Свет
Joreks & Lhabum / Getty Images

Посетителите заглавени помеѓу класичното искуство и модерното на крајот избираат Емпајер Стејт Билдинг или Опсерваторија Еден Свет.

Empire State или Top of the Rock
Joreks/Getty Images & Pio3

Ако сакате да посетите историски и културно значајна атракција која нуди прекрасен поглед, изберете Empire State или Top of the Rock.

Еџ во Хадсон Јардс или Опсерваторијата Еден светски
Лабум и Лиза-Блу / Гети Имиџ

Туристите кои сакаат да ја проверат најновата палуба за набљудување на Њујорк, отворена за јавноста, избираат или Една светска опсерваторија или работ.

Музејот Мет

Музејот Мет
Слика: Metmuseum.org

на Митрополитот Музејот на уметност (исто така познат како Мет) е најголемиот уметнички музеј во САД.

Над 5,000 години вредна уметност од различни култури и периоди е прикажана во The Met.

Музејот МЕТ беше отворен за јавноста во 1880 година и оттогаш порасна на простор од повеќе од два милиони квадратни метри.

Музеј за модерна уметност

Посетителите на MoMA во Њујорк
Слика: Moma.org

на Музеј за модерна уметност (исто така познат како MoMA) е најголемата колекција на модерна и современа уметност во светот.

Лоциран во Њујорк, MoMA е исполнет со слики од Ван Гогс, Ворхолс и Пикасо, кои сигурно ќе ве претворат во љубител на уметноста.

MOMA или The Met

MOMA или Мет музеј
Слика: Moma.org & Metmuseum.org

Ако сте љубител на уметноста, ви препорачуваме да ги посетите двата музеи.

Меѓутоа, ако немате време, буџет или склоност да ги посетите двата уметнички музеи, проверете ја нашата анализа на Мама против Мет.

Спомен и музеј на 9 септември

Музеј и меморијал на 9 септември
Слика: Nbcnews.com

на 9/11 Спомен и музеј е почит за изгубените животи на 11 септември 2001 година и на 26 февруари 1993 година (бомбардирање на Светскиот трговски центар).

Туристите ја посетуваат оваа њујоршка атракција за да оддадат почит и да научат повеќе за настаните.

Смел музеј

Смел музеј во Њујорк
Слика: Заедничката Ризница

на Музеј на смело море, воздух и вселена е воен и поморски музеј кој се наоѓа во Њујорк.

Посветен е на историјата на американскиот поморски носач на авиони наречен USS Intrepid, кој беше во активна служба од 1943 до 1974 година.

Покрај носачот на авиони USS Intrepid во музејот Intrepid, ќе ги видите и Space Shuttle Pavilion, подморницата Growler и British Airways Concorde.

Ботаничка градина во Newујорк

Градината Азалеа во ботаничката градина во Њујорк
Слика: Nybg.org

Ботаничка градина во Newујорк во Бронкс има прекрасно уредени внатрешни и надворешни градини, растенија, дрвја, тркалачки ридови, скулптури и водни тела распослани на 250 хектари. 

Негуваните цветни градини, бујните полиња и кривулестите патеки на NYBG се совршен одмор од бетонските облакодери на Њујорк.

Покрај биодиверзитетот, градините организираат и многу семејни активности за забава и едукација на гостите. 

Њујоршката ботаничка градина добива повеќе од милион посетители годишно. 

Американски музеј за природна историја

Влезот на Американскиот музеј за природна историја
Слика: Amnh.org

на Американски музеј за природна историја во Њујорк е една од врвните светски научни и културни институции. 

Повеќе од 5 милиони посетители го истражуваат научни експонати, изложби и изложби секоја година.

Тираносаурус Рекс, Титаносаурус, глава на Велигденскиот Остров, Синиот кит, Мамут итн., се некои од главните моменти на овој научен музеј што го инспирираше филмот „Ноќ во музејот“.

Гугенхајм музеј

Музеј Гугенхајм, Њујорк
pixabay

Гугенхајм музеј во Њујорк изложува модерна и современа уметност.

Може да се пофали со една од најубавите колекции на европски и американски слики низ 20 век.

Исто така познат како музеј на Соломон Р. Гугенхајм, овој моментално препознатлив белег на Њујорк сигурно ќе ве остави во магија.

Музеј на сладолед

Музеј на сладолед, Њујорк
Слика: Museumoficecream.com

Музеј на сладолед во Њујорк е уникатен музеј кој им се допаѓа на децата и на возрасните. 

Во овој музеј посветен на сладоледите, посетителите истражуваат 13 извонредни и иновативни мулти-сензорни инсталации распоредени на три ката и 20,000 квадратни метри.

И на патот, исто така, постојано добивате сладолед и слатки задоволства.

Крстарење за вечера во Њујорк

Вечера на крстарење со Spirit of New York
Слика: Spiritcruises.com

Крстарење за вечера на Spirit Cruises во Њујорк ви нуди ултимативно кратко крстарење со вашиот партнер или семејство.

Ова крстарење за вечера во Њујорк е можност да вечерате, да пиете вино и да танцувате на мелодиите на брановите дури и кога сте сведоци на величествениот хоризонт на Њујорк.

Без разлика дали ќе изберете да се качите на крстарењето од Менхетен или Линколн Харбор, сигурно ќе го поминете времето од вашиот живот.

Ова тричасовно крстарење за вечера во Њујорк се случува по мирните води на реките Хадсон и Ист Риверс и е совршена можност да уживате во убавината на Њујорк и да имате добра храна и пијалок во исто време.

Крстарење за ручек во Њујорк

Крстарење за ручек во Њујорк
Слика: Spiritcruises.com

Поаѓајќи од Челзи Пирс, на Крстарење со ручек со духот на Њујорк ви нуди добра храна, пијалоци, музика, игри и спомени за вкус.

Ова двочасовно крстарење по реките Хадсон и Ист е најдобриот начин да се види неверојатниот хоризонт на Њујорк.

Посетете ги фасцинантните панорами на Бруклин и Менхетен и уживајте во атмосферата на бродот за крстарење контролиран од климата.

Со текот на годините, крстарењето за ручек стана популарно и кај њујорчаните и кај туристите кои го посетуваат Големото јаболко.

Мадам Тисо Њујорк

Мадам Тисо во Њујорк
Слика: Madametussauds.com

Ако сакате да додадете гламур на вашиот одмор во Големото јаболко, не гледајте подалеку Мадам Тисо во Њујорк.

Во њујоршкиот музеј за восочни фигури, гледате вековни техники на восочни изработки и тријте раменици со светски лидери, кралски семејства, политичари, филмски ѕвезди, спортисти итн. 

Тоа е фантастична можност да направите многу фотографии со познати личности, а помладите деца и тинејџери ја сакаат можноста да прават селфи со ѕвезди.

Хеликоптерска обиколка на Њујорк

Турнеја со хеликоптер во Њујорк
TriggerPhoto / Getty Images

Постојат три начини да се види Њујорк - по пат, вода и воздух.

Најдобар начин, се разбира, е истражување Њујорк од хеликоптер и чувство на наплив на адреналин.

Од високо, можете да ги видите сите главни знаменитости на Њујорк, а да не зборуваме за соочување лице в лице со Статуата на слободата.

Блумен Њујорк

Blue Man Group во Њујорк
Слика: Blueman.com

на Blue Man Group NYC е популарно мулти-сензорно искуство што секој мора да го види барем еднаш во својот живот.

Тоа е динамична комбинација на уметност, музика, комедија и технологија, која привлекува широк спектар на возрасни групи и културни средини.

Во сите шоуа на Blue Man Group, тројца ќелави сини мажи настапуваат со помош на музика, експлицитни комични дејства и одлични техники на мимирање.

Ова музичко-комедиско шоу има привлечност како циркус и сигурно ќе ве остави во магија.

Харлем Госпел турнеја

Харлем Госпел турнеја
Слика: Destinationgettysburg.com

Харлем Госпел турнеја е добро познат културен настан во историската населба Харлем во Њујорк. 

Турнејата им овозможува на гостите целосно да се зафатат со возбудливата госпел музика од витално значење за населбата Харлем.

Музеј на американската уметност Витни

Билети за музејот на американската уметност на Витни
Слика: Whitney.org

Музејот на Витни за американска уметност е реномирана институција која го презентира целиот опсег на дваесеттиот век и современата американска уметност.

Со збирка од над 26,000 уметнички дела, вклучувајќи слики, скулптури, фотографии и видеа, Музејот на американската уметност Витни е вртлог од бои, форми и емоции што ќе ве остават збунети и воодушевени.

Музеј Бруклин

Билети за музејот Бруклин
Слика: Wsj.com

на Музеј Бруклин е трет по големина музеј во Њујорк, каде се сместени повеќе од 1.5 милиони уметнички предмети на стотици илјади квадратни метри.

Со својот луксузен дизајн и огромна колекција која опфаќа илјадници години, едноставната посета на Музејот на уметност во Бруклин ве води во светот на уметноста и културата.

Обиколка со глисер со кружна линија

Обиколка со глисер со кружна линија
Слика: Tiqets.com

на Обиколка со глисер со кружна линија Обезбедено од Circle Line Cruises во Њујорк е авантура со адреналин во средината на Њујорк.

Со преку 80 милиони патници кои скокнале на неговите крстарења од 1945 година, Circle Line Cruises се смета за едно од најдобрите возења со брод во светот.

Музеј на градот Newујорк

Музеј на градот Newујорк
Слика: Wikipedia.org

на Музеј на градот Newујорк е доказ за богатата историја, енергичната култура и неограничените можности на метрополата што ја претставува. 

Оваа иконична институција беше светилник на знаење, уметност и заедница, обезбедувајќи им на посетителите сеопфатно разбирање за минатото на градот, истовремено фрлајќи светлина врз неговата сегашност и иднина која постојано се развива.

Круз на линијата

Круз на линијата
Слика: Wikipedia.org/

Круз на линијата е единствената компанија за крстарење во пристаништето Њујорк фокусирана исклучиво на разгледување знаменитости и дизајнирана да го максимизира вашето искуство со гледање, дожд или сјај.

Се смета за едно од најдобрите возења со брод во светот, Крузот Circle Line Cruise прими над 80 милиони патници на своите крстарења.

Тоа е најдобриот начин да се истражи беспрекорната убавина на Њујорк.

Вудбери обични премиум места

Вудбери обични премиум места
Слика: Timesofindia.indiatimes.com

Вудбери заеднички премиум излез е масивен трговски комплекс со над 250 дизајнерски и брендирани продавници сместени во Централната долина, Њујорк.

Со неверојатни попусти на премиум стока, тој се смета за еден од најголемите соседни аутлет центри во светот. 

На оваа единствена дестинација за купување можете да најдете се што ви треба и повеќе.

Музеј на Бродвеј

Музеј на Бродвеј
Слика: News.artnet.com

Музеј на Бродвеј, Њујорк, е експериментален музеј кој ја слави богатата историја на Бродвеј.

Истражете речиси 500 предмети и артефакти од 1700-тите до денес во Музејот на Бродвеј, Њујорк.

RiseNY

RiseNY
Слика: Riseny.co

RiseNY е извонредно чудо што ве води на радост не само низ хоризонтот на Њујорк, туку и низ неговата културна еволуција и инспиративни изложбени галерии. 

Нема место за досада во единствениот музеј на Менхетен, кој ја оживува историјата на Њујорк со најсовремена технологија.

Самит Еден Вандербилт

Самит Еден Вандербилт
Слика: Summitov.com

Самит Еден Вандербилт е најновото дополнување на листата на палуби за набљудување во Њујорк, кои од своето отворање стекнаа огромна популарност поради својата беспрекорна структура, дизајн и погледи. 

Оваа висока гледна точка ви овозможува да го видите зачудувачкиот градски пејзаж на Њујорк, истовремено обезбедувајќи извонредно и мултисензорно искуство преку стаклени куќишта.

АРТЕХУЗА

ARTECHOUSE извонредно уметничко искуство
Слика: Tripadvisor.in

АРТЕХУЗА Њујорк е извонреден простор за дигитална уметност во срцето на Челзи, Менхетен. 

Просторот е посветен на прикажување на иновативни и интерактивни дигитални уметнички изложби кои ја заматуваат границата помеѓу уметноста и технологијата.

ARTECHOUSE NYC располага со галериски простор од 6,000 квадратни метри што им овозможува на посетителите да се нурнат во светот на дигиталната уметност.

Поднесувач на големо јаболко

Големото јаболко подножје Лас Вегас
Слика: Wikipedia.org

на Поднесувач на големо јаболко е отворена во 1997 година и стана популарна атракција на Лас Вегас Стрип.

Возењето е брзо, удобно и овозможува неверојатен поглед на Лас Вегас Стрип.

Стрмното искачување на почетокот на патувањето создава многу неизвесност и возбуда; пред да знаете, ќе паднете 144 метри на земја.

Луна парк во Кони Ајленд

Луна парк во Кони Ајленд
Слика: Iloveny.com

Луна парк во Кони Ајленд е најголемиот забавен парк во Њујорк, познат по возбудливите возења, енергичната атмосфера и богатата историја.

Омилена дестинација за локалното население и за туристите повеќе од еден век, трајната популарност на авантуристичкиот парк може да се припише на неговата способност да ја спои носталгијата со модерната забава, создавајќи безвременско и возбудливо искуство.

Пешачка турнеја на улична уметност Бушвик

Пешачка турнеја на улична уметност Бушвик
Слика: Tripadvisor.com

на Пешачка турнеја на улична уметност Бушвик не е само екскурзија; тоа е извонредно патување низ изразувачката моќ на уметноста.

Населбата Бушвик во Бруклин нуди енергичен и привлечен увид во богатата уметничка култура на Њујорк. 

Синоним за музика и зафатени ресторани, модерна уметност и мода, Bushwick е совршено платно за креативниот ум.

Тематски парк Никелодеон Универзум

Тематски парк Никелодеон Универзум
Слика: Nypost.com

Тематски парк Никелодеон Универзум нуди авантура за зголемување на адреналин со возења и атракции врз основа на добро познатите емисии на Никелодеон.

Има нешто во кое секој може да ужива, вклучително возења со вртење, водени атракции и интерактивни активности.

Аквариум во Newујорк

Аквариум во Newујорк
Слика: Iloveny.com

на Аквариум во Newујорк по должината на патеката Кони Ајленд е еден од најстарите оперативни аквариуми во Соединетите Држави.

Друштвото за заштита на дивиот свет управува со аквариумот во Њујорк заедно со зоолошката градина Бронкс, зоолошката градина Централ парк, зоолошката градина Проспект Парк и Зоолошката градина Квинс.

Аквариумот во Њујорк е посветен на прикажување и заштита на морскиот живот преку своите прикази, едукативни иницијативи и напори за зачувување.

Разглед на сексот и градот

Разглед на сексот и градот
Слика: Loving-newyork.com

на Разглед на сексот и градот е популарна турнеја со водич што ги носи посетителите на различни локации во Њујорк, прикажани во иконите телевизиски серии и следните филмови „Сексот и градот“.

Облечете ги омилените Manolo Blahniks, канализирајте ја вашата внатрешна Кери Бредшо и подгответе се за блескаво патување кое ќе ве однесе во примамливиот свет на „Сексот и градот“.

Фотографска Њујорк

Фотографска Њујорк
Слика: Fotografiska.com

Фотографска Њујорк нуди постојан календар на изложби кои ја прикажуваат работата на реномирани меѓународни фотографи и новите таленти. 

Овој современ музеј ја отелотворува живописната уметничка сцена на Њујорк и нуди уникатен спој на иновативни изложби, ангажирани работилници и инспиративни разговори.

Тури со храна во Гринич Вилиџ, Њујорк

Турнеја со храна во Гринич Вилиџ, Њујорк
Слика: Foodsofny.com

Гринич Вилиџ, населба на западната страна на Долниот Менхетен во Њујорк, беше епицентарот на движењето за контракултура во 1960-тите во градот.

Денес, улиците на Гринич Вилиџ наредени со дрвја се расфрлани со познати кафулиња, ресторани и барови кои нудат фантастични опции за храна. 

Тури со храна во Гринич Вилиџ оди подалеку од основните кулинарски искуства за да ве потопи во културата на соседството.

Денот на вљубените во Њујорк

Романтична двојка во Њујорк
Деловни слики од мајмуни

Градот што никогаш не спие има бројни туристички атракции, засолниште за љубителите на храната и ризница за љубителите на уметноста - еве зошто младите парови сакаат да прославете го Денот на вљубените во Њујорк.

Работи што треба да се прават во други градови

АтлантаАмстердамБарселона
БерлинБостонБудимпешта
CHARLESTONЧикагоДубаи
ДаблинЕдинбургГренада
ХамбургХаваиХонг Конг
ХјустонЛас ВегасЛисабон
ЛондонЛос АнџелесМадрид
МелбурнМајамиМилан
МинхенНешвилЊујорк
ОрландоПаризФеникс
ПрагаРимСан Диего
Сан ФранцискоСингапурСофија
СиднејТампаВиена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од