Почетна » Сан Франциско » Работи што треба да се прават во Сан Франциско

Работи што треба да се прават во Сан Франциско

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(158)

Сан Франциско е на врвот на полуостровот помеѓу заливот Сан Франциско и брегот на Пацификот.

Тоа е мал град, кој се протега на само 11 километри (7 милји), а сепак има прилично голем удар што се однесува до туристичките атракции.

Извонредните карактеристики на Сан Франциско се неговите стрмни тркалачки ридови, вода на три страни, летни магли, викторијанска архитектура и жичарници.

За време на вашиот одмор во Сан Франциско, качете се на една од историските жичарници и обиколете го градот.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој историски град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Сан Франциско.

Обиколка на островот Алкатраз

Тури на островот Алкатраз
Крис Шведо / Getty Images

Островот Алкатраз е карпест остров на 2 км (1.5 милји) од брегот на Сан Франциско, а од 1934 до 1963 година служел како федерален затвор.

Затворот Алкатраз и терените на островот се отворени за јавноста. Посетителите мора да се качат на фериботите за турнеја на островот Алкатраз од Пјер 33.

на Ноќна турнеја во Алкатраз е единствена активност ограничена на само неколку стотици туристи по вечер и вклучува специјални активности и презентации кои не се нудат во текот на денот.

Ноќната турнеја е малку поскапа, но ексклузивно искуство.

Билетите за турнеја во Алкатраз се достапни за резервација од официјалната веб-страница 90 дена однапред.

Но, бидејќи Алкатраз е на маршрутата на секој турист што го посетува Сан Франциско, билети за Алкатраз во последен момент се во голема побарувачка.

Аквариум Беј Монтереј

Аквариум Беј Монтереј
Слика: Visitcalifornia.com

Аквариум Беј Монтереј е една од најдобрите акварии во САД.

Сместен на работ на Тихиот Океан, аквариумот Монтереј Беј е дом на илјадници морски животни и растенија.

Многу туристи доаѓаат од градови како Сан Франциско, Лос Анџелес итн., За да го посетат овој непрофитен јавен аквариум.

Музеј на модерна уметност во Сан Франциско

СФМОМА
Слика: Sfmoma.org

Музеј на модерна уметност во Сан Франциско (SFMoMA) е најголемиот музеј на модерна уметност во САД.

SFMoMA има околу 170,000 квадратни метри галерии со уметници како што се Пикасо, Хенри Матис, Чак Клоуз, Џеф Кунс, Фрида Кало, Енди Ворхол, Рој Лихтенштајн итн.

Калифорниска академија на науките

Калифорниска академија на науките
Слика: Calacademy.org

Калифорниска академија на науките е една од дестинациите што мора да се посетат во Сан Франциско.

Бидејќи е дом на аквариумот Штајнхарт, планетариумот Морисон и Природонаучниот музеј Кимбал, тој е совршен семеен излет.

Често се нарекува и Cal Academy.

Аквариум во Сан Франциско

Аквариум во Сан Франциско
Жана Мај / Aquariumofthebay.org

Аквариум на заливот на Пјер 39, Сан Франциско, е дом на повеќе од 20,000 локални морски животни. 

Аквариумот ја прикажува убавината и разновидноста на водниот живот во Северна Калифорнија, а ѕвездите вклучуваат ајкули, зраци, октоподи, медузи, аншоа, речни видри итн. 

Исто така познат како аквариум во Сан Франциско, добива половина милион посетители годишно.

Зоолошката градина во Сан Франциско

Зоолошката градина во Сан Франциско
Слика: Мора да биде F/8

100 хектари Зоолошката градина во Сан Франциско е дом на над 2000 егзотични, загрозени и спасени животни.

Посетителите исто така го сакаат парниот воз, рингишпилот, тематската зона за играње за деца итн.

Зоолошката градина ги забавува и локалните жители и туристите повеќе од 90 години.

Земи Зоолошката градина во Сан Франциско онлајн билети и истражувајте во прекрасниот свет на дивиот свет.

Истражувач

Експлораториум во Сан Франциско
Слика: Ehdd.com

Експлораториум во Сан Франциско е едукативно искуство со повеќе од 650 практични експонати дизајнирани да го предизвикаат вашиот ум.

Со стотици експонати истражувајте сами, посетата на овој научен музеј ќе ви помогне да поставувате прашања, да одговорите на прашањата и подобро да го разберете светот околу вас.

Овој свет на наука, уметност и човечка перцепција е совршен излет за сите членови на семејството. 

Сан Франциско Мадам Тисо

Мерлин Монро во Мадам Тисо во Сан Франциско
Слика: Madametussauds.com

Ако сакате да додадете гламур на вашиот одмор во Калифорнија, не гледајте подалеку Мадам Тисо Сан Франциско.

Во Музејот на восочни фигури во Сан Франциско, гледате вековни техники на восочни изработки и тријте раменици со светски лидери, кралски семејства, политичари, филмски ѕвезди, спортисти и многу повеќе. 

Тоа е фантастична можност да направите многу фотографии со познати личности, а децата и тинејџерите ја сакаат шансата да прават селфи со ѕвезди.

Мадам Тисо Франциско не е само музеј, туку и место за остварување на вашите соништа за средба со вашите идоли, онолку колку што станува реалност од восочен модел. 

Музејот Де Јанг

Музејот Де Јанг, Сан Франциско
Слика: Famsf.org

Музејот Де Јанг во паркот Голден Гејт е една од најголемите јавни уметнички институции во Сан Франциско.

Музејот во Сан Франциско го доби своето име по Мајкл Х. де Јанг, кој го предводеше создавањето на дестинацијата за ликовни уметности во 1895 година.

Музејот е дом на сликарството, скулптурата и декоративната уметност од седумнаесеттиот до дваесет и првиот век, од Африка, Америка и Океанија.

Покрај костимите и текстилните уметности, посетителите можат да ја истражуваат меѓународната модерна и современа уметност.

Круз во заливот Сан Франциско

Круз во заливот Сан Франциско
Слика: YouTube (CirrusProductions)

Круз во заливот Сан Франциско е еден од најдобрите начини за откривање на историските атракции на градот, морскиот свет, бујниот терен, прекрасните острови и хоризонтот.

Овие крстарења на пристаништето ве водат низ добро познатите атракции во градот, а истовремено ги обезбедуваат сите опции за забава на едно место. 

Туристите и локалните жители можат да уживаат во турата со ручек, пијалоци и нивните омилени луѓе.

Тури на духови во Сан Франциско

Турнеја со духови во Сан Франциско
Слика: SFGhostHunt.com

Ако сте љубител на возбуда и ужас, тогаш не треба да пропуштите Турнеја за лов на духови во Сан Франциско.

Посетителите сакаат да пребаруваат по улиците откако ќе се стемни за докази за паранормални активности со своите пријатели и семејството.

Технолошката интерактивна

Билети за The Tech Interactive
Слика: TheTech.org

Tech Interactive во Сан Хозе е исто така познат како Технички музеј на иновации.

Тоа е научен и технолошки музеј со интерактивни експонати и практични активности кои ги истражуваат науката, технологијата, инженерството и математиката.

Музејот има за цел да ја инспирира следната генерација иноватори и решавачи на проблеми.

Овие експонати ги прикажуваат новите технологии и им овозможуваат на посетителите да научат за најновите иновации во виртуелната реалност, вештачката интелигенција и истражувањето на вселената.

Крстарење за вечера во Сан Франциско

Крстарење за вечера во Сан Франциско
Слика: Tripadvisor.com

A Крстарење со луксузна вечера во Сан Франциско на заливот е уникатен и елегантен начин да се доживее иконскиот хоризонт и брегот на градот.

Гостите се качуваат на луксузна јахта и уживаат во гурманската вечера додека ги разгледуваат знаменитостите на мостот Голден Гејт, островот Алкатраз и другите познати знаменитости.

Крстарењето обично вклучува музика во живо, полн бар и внимателна услуга од професионална екипа.

Турнеја со автомобил во Сан Франциско

Турнеја со автомобил во Сан Франциско
Слика: GoCarTours.com

Што би можело да биде подобар начин да се види Сан Франциско отколку во Go Car?

Возете GoCar низ целиот Сан Франциско додека се движи за вас и обезбедува тура со водич. 

Одвојте онолку долго колку што сакате да го истражувате градот со автомобил кој раскажува како ваш водич.

Музеј на Легијата на честа

Музеј на Легијата на честа
Слика: Famsf.org

Легијата на честа е уметнички музеј во Сан Франциско во чест на Калифорнијците кои загинале додека служеле во Првата светска војна.

Некогаш бил познат како Калифорниската палата на легијата на честа, а сега е дел од музеите за ликовни уметности во Сан Франциско.

Музеј на Легијата на честа е познат по своите посакувани постојани колекции, архитектурата на Beaux-Arts и локацијата на паркот Линколн со поглед на градот. 

Музеј на 3Д илузии

Музеј на 3Д илузии
Слика: Sfillusions.com

на Музеј на 3Д илузии во Сан Франциско, сместен во срцето на градот, е единствена и интерактивна дестинација за посетители од сите возрасти.

Музејот прикажува различни неверојатни оптички илузии, слики и интерактивни експонати кои ќе ве остават со траен впечаток.

Експонатите во музејот се дизајнирани да ја оспорат вашата перцепција за реалноста, користејќи светлина, боја и перспектива за да создадат илузии кои го наведнуваат умот.

Искуство со 7D возење во Сан Франциско

Искуство со 7D возење во Сан Франциско
Слика: Flyerthrillzone.com

7D возење искуство во Сан Франциско е атракција за виртуелна реалност која ги потопува посетителите во вистинска, интерактивна авантура.

Возењето има напредна технологија, како што се седишта за движење, специјални ефекти и графика и звук со висока дефиниција. 

7D делот од името се однесува на седумте различни сетила што се користат за создавање на извонредно искуство во возењето.

Семеен музеј на Волт Дизни

Семеен музеј на Волт Дизни
Слика: WaltDisney.org

на Семеен музеј на Волт Дизни се наоѓа во Президиото на Сан Франциско, Калифорнија, кое го прикажува животот и наследството на Волт Дизни. 

Музејот нуди интерактивни експонати, архивски материјали и филмови кои ги прикажуваат раните години на Дизни, развојот на Дизниленд и Волт Дизни Ворлд.

Музејот има и истражувачка библиотека, специјални изложби и разновидни образовни програми.

Хоп на хоп од автобуска турнеја во Сан Франциско

Сан Франциско HOHO автобуски тури
Слика: Getyourguide.com

Најдобар начин да го истражите Сан Франциско е скокање во двокатен автобус со отворен врв со човечки водич.

овие тури со автобус во Сан Франциско ви дава флексибилност да ги гледате најдобрите градски атракции и знаменитости онолку долго (или кратко) колку што сакате.

Понекогаш овие автобуски тури се комбинираат и со a турнеја до Алкатраз.

Туристите во градот на маглата толку многу ги сакаат овие тури со хоп на хоп, што има повеќе од 100 такви тури, понудени од бројни тур-оператори.

Хеликоптерска тура во СФО

Хеликоптерска обиколка на Сан Франциско
Лиза-Блу / Гети

Сан Франциско нуди фантастични глетки за оние кои се подготвени да се врзат за појасот и да се качат на хеликоптерска обиколка на градот.

На крајот на краиштата, знаменитостите како мостот Голден Гејт и островот Алкатраз и областа на заливот Сан Франциско најдобро се гледаат од хеликоптер.

Ова е причината зошто возењето со хеликоптер и летовите со хидроавион се една од најпопуларните туристички активности во SFO.

Денот на вљубените во Сан Франциско

Парови во Сан Франциско
Encrier / Getty Images

Малку градови можат да бидат толку романтични како Сан Франциско, бидејќи нуди прекрасен поглед на океанот, возбудливи знаменитости, фасцинантна винска земја и елегантни историски градски улици.

Ако преферирате моменти на романса и интимност, ќе обожавате да славите Денот на вљубените во Сан Франциско.

Ако ја обожавате вашата сакана (а не се сомневаме!), ќе сакате да ја разгалите со сите романтични изненадувања што ги нуди Силиконската долина.

Младите и старите парови, посетителите и локалното население уживаат да ги поминуваат деновите во градот.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар