Почетна » Атина » Работи што треба да се прават во Атина

Работи што треба да се прават во Атина

4.7
(147)

Атина е главен град и најголем град на Грција, сместен во историскиот регион Атика.

Тој е еден од најстарите градови во светот, со неговата запишана историја која се протега над 3,400 години.

Атина често се нарекува лулка на западната цивилизација и родно место на демократијата, филозофијата (особено со личности како Сократ, Платон и Аристотел), западната литература, политичките науки, Олимписките игри и главните математички принципи.

Градот е познат по своето богато културно наследство, вклучувајќи и иконски знаменитости како што е Акропол, во кој се наоѓа Партенон, симбол на античка Грција и демократијата.

Други значајни локалитети вклучуваат храмот на Олимпискиот Зевс, Античката Агора и Националниот археолошки музеј.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој историски град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Атина

Акропол во Атина

Акропол во Атина
Слика: TheGuardian.com

на Акропол во Атина е иконски грчки споменик кој нуди неверојатен панорамски поглед на живиот град Атина.

Овој џиновски и величествен споменик е изграден за да ја прослави победата на Грците против Персијците кон крајот на 5 век и, оттука, е симбол на слава и демократија.

Стадион Панатинаик

Стадион Панатинаик
Слика: Julулио Хернандез on Unsplash

на Стадион Панатинаик во Грција беше место за одржување на првите модерни Олимписки игри во 1896 година. 

Стадионот е навистина уникатна и извонредна дестинација изградена целосно од мермер.

Национален археолошки музеј

Внатре поглед на Националниот археолошки музеј Атина
Слика: NAMuseum.gr

на Национален археолошки музеј Атина има над 11000 постојани експонати, од кои некои припаѓаат на неолитската, кикладската и микенската цивилизација. 

Преку овие уникатни уметнички дела, можете да добиете увид во богатата грчка културна историја и да научите за начинот на живот во античко време.

Круз во Атина

Крстарење во Атина
Слика: AthensCoast.com

Круз во Атина е уникатен и волшебен начин за истражување на водите на Медитеранот. 

Ваквите крстарења ја комбинираат богатата историја и култура на Грција со прекрасните пејзажи на нејзините соседни земји и острови.

Античка Агора Атина

Античка Агора Атина
Слика: TripAdvisor.во

на Античка Агора од Атина, исто така наречена Класична агора, е можеби најдобриот пример за старогрчко собиралиште. 

Се смета за едно од најважните места во грчката престолнина, со голема површина со антички урнатини и бујно зеленило.

Сегвеј турнеја

Сегвеј турнеја во Атина
Слика: GetYourGuide.com

со Сегвеј Турс Истражувањето на волшебниот град Атина сега е практично, пријатно и еколошки.

Овој иновативен и возбудлив начин да се доживее грчкиот главен град беспрекорно ја комбинира врвната технологија со нејзиниот безвременски историски шарм.

Резервирајте го Атина со автобуска турнеја со хоп-он хоп-оф, кој се состои од повеќе правци како што се Акропол, Партенон, населба Плака, Националниот археолошки музеј, плоштадот Синтагма и многу повеќе. Можете да се качите и да се симнете од автобусот на која било одредена постојка на рутата.

Партенон

Партенон Атина
Слика: Константинос Кољас on Unsplash

Партенон е храм изграден кон крајот на 5 век п.н.е., посветен на грчката божица Атина Партенос, позната како „Атина Богородица“.

Наликува на дорски периферен храмски стил, кој се состои од правоаголен план на подот и столбови лоцирани и на предната и на страните на структурата.

Музеј на грчката култура Бенаки

Музеј на грчката култура Бенаки
Слика: MichelangeloFoundation.org

Музеј на грчката култура Бенаки е еден од најдобрите музеи на уметност во Атина, основан од Андонис Бенакис во спомен на неговиот татко Емануел Бенакис.

Музејот се наоѓа во замокот на семејството Бенакис и содржи низа артефакти од различни цивилизации и возрасти, вклучувајќи го палеолитското доба, бронзеното време итн.

Храмот на Посејдон

Храмот на Посејдон
Слика: Unsplash.com

на Храмот на Посејдон е антички грчки храм на Кејп Сунион, Грција.

Сместен на врвот на карпа, 70 метри (230 стапки) над морето, храмот е оддалечен од Атина приближно 80 километри (50 милји).

Тури за микени

Тури за микени
Слика: Facebook.com (MycenaeanFoundation)

на Тури за микени на археолошкиот локалитет Микена се прикажуваат уметничките, архитектонските и технолошките достигнувања на микенската цивилизација.

Музеј на илузии

Музеј на илузии Атина
Слика: MuseumofIllusions.gr

на Музеј на илузии во Атина е воодушевувачки и интерактивен музеј кој обезбедува уникатно и возбудливо искуство за посетителите од сите возрасти. 

Музејот е позната дестинација за туристите кои сакаат да навлезат во волшебното царство на оптичките илузии, перцепцијата и сложеноста на човечкиот мозок.

Манастири Метеори

Манастири Метеори
on Unsplash

Гркот Манастири Метеори се извонреден пример за убавината на природата и човечката креативност. 

Овие манастири, сместени на високи карпести формации, нудат воодушевувачка сцена што ја поттикнува љубопитноста кај посетителите.

Нуркање

Нуркање во Атина, Грција
Слика: GreekBoston.com

Нуркање во Атина, Грција, нуди фасцинантно и извонредно подводно искуство долж живописната атинска ривиера. 

Ова единствено патување ви овозможува да ги откриете скриените скапоцени камења на Средоземното Море додека уживате во живописниот крајбрежен амбиент.

Археолошки локалитет Делфи

Археолошки локалитет Делфи
Слика: Delphi.Culture.gr

на Археолошки локалитет Делфи во Грција е едно од најпознатите и историски најзначајните археолошки локалитети во светот.

Делфи, сместен на падините на планината Парнас во регионот Фокис, се сметал за центар на античкиот свет во грчката митологија.

Музеј на Акропол

Музеј на Акропол
Слика: TheAcropolismuseum.gr

на Музеј на Акропол претставува низа артефакти кои биле широко користени во и околу ридот Акропол и Партенон.

Античка грчка театарска претстава

Античка грчка театарска претстава
Слика: TheGuardian.com

Тема на Античка грчка театарска претстава се врти околу голем број теми, вклучувајќи митологија, трагедија, комедија и сатира, со кои публиката може да се поврзе.

Значи, ако сте на турнеја во Атина, искусете ја античката и импресивна форма на уметност - грчкиот театар.

Урбана улична уметничка турнеја

Атина Урбана улица-уметничка турнеја
Слика: ThisIsAthens.org

Урбана улична уметничка турнеја во Атина е водена екскурзија која ги води учесниците низ улиците и населбите на Атина за да ја истражат нејзината енергична улична уметничка сцена.

Крстарење со катамаран

Крстарење со катамаран во Атина
Слика: Santorini-yachts.com

Патувања со катамаран во Атина обезбедуваат повеќе опции за откривање на неверојатното Егејско Море.

Атина може да се пофали со недопрени води, крајбрежје што го одзема здивот и прекрасна медитеранска клима, што ја прави идеално засолниште за уживање во раскошното и мирно едрење.

Музеј на цикладска уметност

Музеј на цикладска уметност
Слика: tourscanner.com

 на Музеј на цикладска уметност во Атина е посветена на промоција на егејската цивилизација, како и на локални и меѓународни современи уметници.

Музејот содржи постојана колекција од 3,000 артефакти од кикладската, старогрчката и древната кипарска култура.

Митолошка турнеја во Атина

Митолошка турнеја во Атина
Слика: GreekMythologyTours.com

An Митолошка турнеја во Атина е водена екскурзија која ја истражува богатата митологија и античките приказни поврзани со градот Атина и неговата околина.

На митолошката турнеја низ Атина, дознајте за приказните за боговите, нимфите и другите суштества.

Извори
# Tripadvisor.in
# Earthtrekkers.com
# Lonelyplanet.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар