Почетна » Нешвил » Работи што треба да се направат во Нешвил

Работи што треба да се направат во Нешвил

4.8
(121)

Нешвил е главниот град на американската сојузна држава Тенеси и најнаселен град.

Нешвил, често наречен „Музички град“, е енергична и волшебна дестинација која пулсира со отчукувањата на срцето на мелодиите на земјата и богатото културно наследство. 

Сместен покрај реката Камберленд во Тенеси, Нешвил без напор го спојува своето длабоко вкоренето музичко наследство со модерните трендови, создавајќи незаборавно искуство за патниците од сите сфери на животот.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој прекрасен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Нешвил.

Нешвил Гранд Оле Опри

Нешвил Гранд Оле Опри
Слика: Opry.com

на Нешвил Гранд Оле Опри се смета за една од најпрестижните институции во светот на кантри музиката.

Нешвил е познат по своето длабоко вкоренето музичко наследство, а Opry е жив доказ за влијанието на музиката врз американската култура.

Со текот на годините, Grand Ole Opry стана значајно место за кантри уметниците да го покажат својот талент и да ги остварат своите музички соништа.

Нешвил дестилерија тури

Нешвил дестилерија тури
Слика: DavidsonReserve.com

Откријте го познатото виски од Тенеси на персонализирано Турнеја со дестилерија во Нешвил

Нешвил е идеална дестинација за да се опуштите и да уживате во некои од најдобрите пијалоци направени во регионот.

Искусете единствена можност да бидете сведоци на процесот зад сцената за тоа како се создава вашиот омилен дух.

Ако сте ентузијаст за храна, земете Турнеја за храна во Нешвил да ги откриете гастрономските традиции на градот, вклучително и скара и иновативни ресторани за јужна кујна.

Музичка куќа на славните и музеј во Нешвил

Музичка куќа на славните и музеј во Нешвил
Слика: NashvilleDowntown.com

Зачекорете во светот на кантри музиката и искусете ја величественоста на Музичка куќа на славните и музеј во Нешвил

Оваа извонредна турнеја ве води зад сцената на иконскиот музички жанр, нудејќи единствена можност да ги истражите прекрасните експонати на музејот, сложените сувенири и впечатливите артефакти. 

Без разлика дали сте тврдоглав љубител на кантри музиката или обичен слушател, оваа турнеја ветува волшебно патување во срцето на американската музика.

Замокот Нешвил Белмонт

Замокот Нешвил Белмонт
Слика: Wikipedia.com

Гранд Замокот Белмонт, сместена во просториите на Универзитетот Белмонт, е летниот дом на Аделсија Аклен, една од најбогатите жени на Антебелум Југ. 

Тоа е зачудувачки архитектонски подвиг од 19 век со раскошни ентериери, импозантна фасада и бујни градини - уживање за љубителите на историјата и архитектурата!

Музички турнеи во Нешвил

Музички турнеи во Нешвил
Слика: jwttravel.т.е

Ако сте љубител на музика, Музички турнеи во Нешвил се одличен начин да се доживее богатата музичка историја на градот. 

Нешвил е дом на Music Row, каде се наоѓаат многу издавачки куќи и студиа за снимање во градот.

Зоолошката градина во Нешвил

Зоолошката градина во Нешвил
Слика: NashvilleZoo.org

Отворен во 1991 година, NЗоолошката градина во Ашвил е вистинско богатство на дивиот свет на Тенеси и треба да биде на вашата листа без разлика дали сакате да гледате животни или организирате семејно излегување. 

Зоолошката градина дава можност да се запознаат со животите, навиките и начинот на живот на животните, а чуварите на зоолошката градина споделуваат фасцинантни информации со посетителите.

Со Зоолошката градина Нешвил во Грасмер билет, видете илјадници животни како облачни леопарди, мечки, рамничарски зебри, црвени панди, тигри, мрзливи со два прста итн.

Нешвил Scavenger Hunts

Нешвил Scavenger Hunts
Слика: Strayboots.com

On Чистач Хант Нешвил, тргнете на возбудливо патување решавајќи загатки и загатки и завршувајќи предизвици со фотографии со вашиот тим. 

Поминете низ историските споменици, палати и други познати знаменитости додека завршувате една етапа по друга. 

Џони Кеш музеј Нешвил

Џони Кеш музеј Нешвил
Слика: Travel.USNews.com

на Музеј на Johnони Кеш е популарна уметничка атракција во Нешвил, Тенеси.

Музејот има за цел да го зачува споменот на Џони Кеш, една од најпознатите личности во историјата на американската музика. 

Прикажува обемна колекција на стари предмети, сувенири и лични предмети што ја истакнуваат неверојатната кариера на Џони Кеш како пејач, текстописец и изведувач. 

Мадам Тисо Нешвил

Мадам Тисо Нешвил
Слика: MadameTussauds.com

Мадам Тисо Нешвил е единствен музеј на восочни фигури посветен исклучиво на музиката. 

За разлика од другите музеи, каде што на секоја изложба ја гледате етикетата „Не допирајте“, Музејот на восочни восоци во Нешвил им овозможува на гостите да се допрат, почувствуваат и фотографираат со нивната омилена музичка слава. 

Хеликоптерска обиколка на Нешвил

Нешвил, Тенеси, има една од најпрекрасните хоризонти во земјата, и таа само се подобрува.

A хеликоптерска турнеја на Нешвил е еден од најпопуларните начини за истражување на градот.

Локалните жители и посетителите летаат високо на небото за да добијат перспектива од птичја перспектива на Нешвил - на крајот на краиштата, ќе можете да видите повеќе од градот за неколку минути отколку што можевте да видите неколку денови на пешачка тура.

Во Нешвил се достапни многу различни видови на екскурзии со хеликоптери со водич, кои обезбедуваат неверојатен поглед.

Понтонска забава Круз Нешвил

Понтонска забава Круз Нешвил
Слика: Tennessean.com

на Понтонска забава Круз Нешвил ви го носи најдоброто од двата света: незаборавна забава која лебди подалеку од раздвижениот град со капетан, диџеј и декхендс, ексклузивно информирана за значајната работа да ви прикаже одлично време. 

Крстарете ја реката по понтон од 50 метри и мавнете кон бујниот поглед на градот со музика, пијалоци и убаво друштво.

Нешвил Трактор Турс

Нешвил Трактор Турс
Слика: Facebook.com (Тенашвилтрактор)

Со Нешвил Трактор Турс, можете да ги оставите истите стари обиколки со отворен автобус.  

Качете се во светло-црвен вагон во облик на штала или вагон за забава опремен со диџеј и пијалоци и тргнете низ улиците на Нешвил со трактор што го влече вашиот вагон!

Нешвил домови на ѕвездите

Нешвил домови на ѕвездите
Слика: CountryLiving.com

на Нешвил домови на ѕвездите турнејата е за вас, доколку сакате да патувате низ домовите на некои од најголемите ѕвезди во музичката индустрија.

Нешвил е дом на некои од најголемите имиња во кантри музиката, а повеќето од овие познати личности имаат живеалиште во најсценските, најбогатите и затскриените населби.

Hatch Show Print Shop Нешвил

Hatch Show Print Shop Нешвил
Слика: HatchShowPrint.com

Hatch Show Print Shop Нешвил е легендарна институција доказ за Music City, богатото уметничко наследство и историја на САД.

Во срцето на Нешвил, среде живописните ритми на кантри музиката и душевните жици на гитарата, се наоѓа скриен скапоцен камен што ги плени посетителите повеќе од еден век.

Аудиториум Рајман

Аудиториум Рајман
Слика: Рајман.com

на Аудиториум Рајман е икона музичка знаменитост што остави траен белег на американската музичка сцена. 

Рајман Аудиториум одигра значајна улога во обликувањето на жанрот на кантри музиката и беше домаќин на различни настапи и настани од светска класа.

Ермитажот на Ендрју Џексон

Ермитажот на Ендрју Џексон
Слика: TheHermitage.com

Ермитажот на Ендрју Џексон во Нешвил, Тенеси, е првиот американски претседателски музеј посветен на седмиот претседател на земјата, Ендрју Џексон. 

Испосникот, распространет на 1120 хектари (5420800 квадратни јарди) земја, содржи низа експонати, градини и соби кои нудат можност да се навлезе во личниот и политичкиот живот на поранешниот претседател. 

Нешвил паб Турс

Нешвил паб Турс
Слика: Washingtonpost.com

Посетителите се привлечени кон Нешвил паб Турс додека бараат забавни и возбудливи начини да го искусат ноќниот живот во Нешвил.

Во Нешвил има различни пабови, но еден од најпопуларните е „All-Inclusive Pub Crawl“.

Ако сакате да го искусите динамичниот ноќен живот во Тенеси, придружете се на куратор Турнеја за пиење во Нешвил што ги прикажува најдобрите барови, пиварници и дестилерии во градот.

Нешвил брегови покрај езерото одморалиште

Нешвил брегови покрај езерото одморалиште
Слика: Nashvilleshores.com

Нешвил брегови покрај езерото одморалиште е популарно рекреативно одморалиште на периферијата на Нешвил, Тенеси. 

Одморалиштето се наоѓа на брегот на езерото Перси Прист и е идеална мешавина на авантура на отворено, спортови на вода и релаксација. 

Еден од најважните моменти на Нешвил Шорс е неговиот огромен воден парк, кој има возбудливи тобогани, смирувачки реки и базени со бранови. 

Нешвил авантуристички научен центар

Нешвил авантуристички научен центар
Слика: AdventureSCI.org

на Нешвил авантуристички научен центар е центар на знаење, авантура и возбуда за гости од сите возрасти. 

Центарот нуди извонредно и привлечно искуство кое го ангажира интелектот и го поттикнува апетитот за информации. 

Крстарење со ручек со брод за генерал Џексон

Крстарење со ручек со брод за генерал Џексон
Слика: GeneralJackson.com

на Крстарење со ручек со брод за генерал Џексон ги носи гостите на релаксирачко крстарење по реката Камберленд, нудејќи прекрасен поглед на хоризонтот на Нешвил.

Тоа е еден од најголемите изложбени бродови некогаш изградени, со трпезарија и театар за музички изведби.

Турс за духови во Нешвил

Турс за духови во Нешвил
Слика: Tennessean.com

Турс за духови во Нешвил се фасцинантен и застрашувачки начин да се открие Music City, опседнетите приказни и историја на САД.

Сместен во Тенеси, Нешвил е познат по својата жива музичка сцена, пријателската јужна атмосфера и интригантното минато.

Сепак, под површината, градот е исполнет и со духови легенди и мистериозни средби кои долго време ги фасцинирале и жителите и туристите.

Нешвил Мурали и мимози турнеја

Нешвил Мурали и мимози турнеја
Слика: Facebook.com (Nashvillepartybarge)

Посетете го Нешвил и истражете ја нејзината постојано проширувачка сцена на улична уметност со Нешвил Мурали и мимози турнеја.

Истражете ги муралите расфрлани низ Нешвил, привлекувајќи посетители од сите страни на светот да дојдат и да ги сведочат од прва рака.

Создадени од локални и светски уметници, овие мурали се душата на уличната уметност на Нешвил.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар