Почетна » Париз » Работи што треба да се прават во Париз

Работи што треба да се прават во Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(153)

Париз постои повеќе од 2,000 години и е познат и како „град на љубовта“ и „град на светлината“.

Тоа е магичен град познат по тоа што фрла нераскинлива магија на секој посетител што првпат доаѓа.

Ако треба да поминат неговите туристички атракции, Париз е голема, убава и чиста уметност.

Има големи атракции како што се Ајфеловата кула, Триумфалната капија, Нотр Дам итн., прекрасни места како што се Версајскиот дворец, Сент Шапел, Сакре-Кур, и секако уметнички музеи како Лувр, Музејот Орсеј, Центар Помпиду итн.

Мистичниот амбиент на Париз има начин да ги романтизира посетителите и да започне доживотна љубовна врска.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој романтичен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Париз.

Туристички атракции во Париз

Содржина

Музеј на Лувр

Музеј Лувр, Париз
Густаво Рамос / Getty Images

Музеј на Лувр во Париз е најдобриот уметнички музеј во светот и е дом на Мона Лиза на Леонардо Да Винчи.

Повеќе од 30,000 туристи секојдневно се редат за да влезат во Лувр, со што се собираат околу 10 милиони посетители годишно.

# Мона Лиза во музејот Лувр
# Стаклена пирамида на музејот Лувр
# Посета на музејот Лувр во текот на ноќта
# Приватни обиколки на музејот Лувр
# Музеј Лувр или Музеј Д'Орсеј
# Забавни факти за музејот Лувр
# Од музејот Лувр до Ајфеловата кула

Ајфеловата кула

Ајфеловата кула во Париз
RossHelen / Getty Images

Ајфеловата кула во Париз е најпосетуваниот платен споменик во светот.

135-годишната Ајфелова кула има четири нивоа - Еспланадата, првиот кат, вториот кат и Самитот. Секое ниво има различни влезни билети.

Секоја година повеќе од седум милиони туристи се качуваат на Ајфеловата кула за да видат прекрасни погледи на Париз.

Ајфеловата кула ноќе

Ајфеловата кула ноќе
Иванматеев / Getty Images

Кога ќе падне темнина над градот, Париз не спие. Наместо тоа, тој се подготвува за втор анинг под светлата. Посетете Ајфеловата кула ноќе да ја види другата страна.

Ресторани на Ајфеловата кула 

Ресторан Ајфеловата кула во Париз
Слика: Туреифел.paris

Стуткани во неверојатната железна рамка на Ајфеловата кула се два раја за љубителите на храна - Ресторани на Ајфеловата кула Ле 58 Тур Ајфел и Ле Жил Верн. 

Ајфеловата кула до Лувр

Ајфеловата кула до музејот Лувр
Грициволександар и Леа Кели

Многу туристи на париски одмор завршуваат со посета на Ајфеловата кула и музејот Лувр истиот ден. Дознајте како да одите од Ајфеловата кула до Лувр.

Палатата на Версај

Палатата на Версај
Слика: Леонид Андронов

на Палатата на Версај, веднаш надвор од Париз, е една од најдобрите кралски резиденции во светот.

Имотот во Версај има три различни дела - Версајскиот дворец, Кралицата на Версајските градини и доменот на Марија Антоанета.

Версајскиот дворец има 2,300 соби распоредени на 63,154 квадратни метри (тоа се повеќе од 12 фудбалски игралишта) и е еден дел од имотот на Версај.

Повеќе од 10 милиони туристи ја посетуваат палатата во Версај секоја година.

# Што има внатре во Версајскиот дворец
# Салата на огледалата во палатата Версај
# Палатата на Версајските градини
# Како да стигнете до Версајската палата
# Историја на Версајскиот дворец

Дизниленд во Париз

Билети за Дизниленд Париз
Крег Адерли / Пексели

Компанијата Волт Дизни е сопственик Дизниленд во Париз, кој првично беше наречен Euro Disney Resort.

Отворен е на 12 април 1992 година и има околу 350 милиони посетители за 30 години, што го прави најпосетуваниот тематски парк во Европа.

Има два тематски паркови, многу туристички хотели, трговски центар, повеќе опции за јадење, забавен комплекс и терен за голф.

Двата тематски паркови во Дизниленд Париз се Паркот Дизниленд и Паркот на студиото Волт Дизни.

# Вози во Дизниленд Париз
# Барања за минимална висина за возења
# Време на чекање на возењата во Дизниленд
# Пакети на Дизниленд во Париз
# Влез: Еднодневни билети, дводневни билети
# Брза пропусница на Дизниленд во Париз
# Стендбај пропусница на Дизниленд
# Photopass во Дизниленд Париз
# Популарни атракции во Дизниленд

Arc de Triomphe

Триумфалната капија во Париз
Метју Лисдиксон / Getty Images

Наполеон I ја нарачал Триумфалната капија во 1806 година за да ги прослави најнеобичните времиња на моќта на француската војска.

Сите се заљубуваат во фантастичниот париски поглед од опсерваторијата на врвот на овој масивен лак.

Посетуваат речиси два милиони туристи Arc de Triomphe секоја година.

# Факти за Триумфалната капија

Музеј д'Орсеј

Музејот Дорсеј, Париз
Слика: Руслангилманшин

Музеј д'Орсеј е дом на некои од најдобрите импресионистички и пост-импресионистички слики во светот.

Познати уметници во музејот d'Orsay вклучуваат Реноар, Моне, Мане, Ван Гог, Дега, Сезан, Сеура, Сисли, Гоген итн.

Повеќе од 3 милиони туристи го посетуваат музејот Орсеј годишно.

# Факти за музејот д'Орсеј

Помпиду центар

Центар Помпиду во Париз
DigitalImagination / Getty Images

на Помпиду центар е музеј за современа архитектура и уметност од 20 век дизајниран од Ренцо Пијано и Ричард Роџерс.

Покрај архитектурата, популарната париска атракција прикажува музика, кино, фотографија и мултимедија.

Како врв на сè, Центарот Помпиду има прекрасен покрив на 6-ти кат кој нуди панорамски поглед над Париз.

Свети Шапел

Сент Шапел, Париз
Ingenui / Getty Images

Свети Шапел во Париз е изградена за да се сместат непроценливи христијански мошти, вклучувајќи го и Христовиот круна од трње.

Светата капела има 15 витражни прозорци, секој од нив високи 15 метри, а заедно прикажуваат повеќе од 1100 сцени од Стариот и Новиот завет кои ја раскажуваат светската историја.

Годишно повеќе од милион туристи ја посетуваат оваа капела, која има религиозно значење за верниците.

Сент Шапел се нарекува и Света капела.

Зоолошката градина во Париз

Животно во зоолошката градина Винсен
Слика: Дилан Малинс

Зоолошката градина во Париз е дом на повеќе од 2000 животни од 180 различни видови и омилени меѓу децата и возрасните. 

Попозната како зоолошката градина Винсен, таа е дел од париското наследство повеќе од осум децении. 

Зоолошката градина е поделена на пет биозони, од кои секоја го реплицира мајчиниот екосистем на животните.

Пантеон Париз

Пантеон во Париз
Филадендрон / Getty Images

на Пантеон е зграда во Латинскиот кварт во Париз, Франција.

Прво, тоа беше црква посветена на Света Женевје, светецот-заштитник на Париз во римокатоличките и источните православни традиции.

Денес Пантеон во Париз функционира како секуларен мавзолеј во кој се наоѓаат посмртните останки на истакнати француски граѓани како Марија Кири, Пјер Кири, Виктор Иго, Александар Дума итн.

Катакомбите во Париз

Катакомбите во Париз
Слика: Катакомби.paris.fr

на Катакомби во Париз се една од најраните туристички атракции на градот - љубопитните луѓе ја посетуваат Париската општинска костурница од 1809 година.

Париските катакомби првично биле каменоломи за варовник, во кои сега се наоѓаат човечки останки на повеќе од шест милиони парижани. 

Ова неверојатно искуство вклучува наредени коски и черепи во подземјето, под Градот на светлината.

Опера Гарние

Опера Гарние во Париз
PobladuraFCG / Getty Images

Опера Гарние, позната и како Палата Гарние, е оперска куќа со 1,979 седишта во Париз. 

Францускиот архитект Шарл Гарние ја изградил структурата од 1861 до 1875 година на барање на императорот Наполеон III. 

До 1989 година, Париската опера настапувала во Опера Гарние, по што се преселиле во нова зграда наречена Опера Бастилја.

Денес, компанијата ја користи Palais Garnier првенствено за балет и нуди тури за посетителите кои сакаат да ги истражуваат ентериерите на прекрасниот архитектонски скапоцен камен на Париз. 

Посетителите кои сакаат да ги истражуваат ентериерите на прекрасната книга за архитектонски скапоцени камења Турнеи на опера Гарние.

Музејот на Пикасо во Париз

Музејот на Пикасо во Париз
Слика: Museepicassoparis.fr

Пикасо музеј во Париз ги прикажува сликите, цртежите, гравурите и скулптурите на уметникот роден во Шпанија, Пабло Пикасо.

Исто така наречен Музеј национален Пикасо, музејот изложува 400 од неговите најдобри дела и слики од други уметници како Пол Сезан, Анри Русо и Анри Матис, кои беа дел од колекцијата на Пикасо.

Со околу 5000 изложени предмети, таа е најобемната колекција на дела на најпознатиот уметник на 20 век.

Кула Монпарнас

Кулата Монпарнас, Париз
Слика: Tourmontparnasse56.com

Кула Монпарнас има две палуби за набљудување - на 56-тиот и 59-тиот кат и нуди прекрасен поглед на Париз.

Платформата за гледање е на височина од 210 метри (690 стапки), а еден од најважните моменти е можноста за патување во најбрзиот лифт во Европа.

Честопати наречена Тур Монпарнас, оваа париска атракција е огромен хит и кај возрасните и кај децата. 

Grand Palais Immersif

Grand Palais Immersif
Слика: GrandPalais-Immersif.fr

Grand Palais Immersif, лоциран во срцето на Париз, ја комбинира величественоста на историскиот локалитет со иновативна технологија.

Првично изградено во 1900 година за Exposition Universelle, ова архитектонско ремек-дело долго ја симболизира уметничката извонредност.

Grand Palais Immersif претрпе неверојатна трансформација во последниве години, прифаќајќи го концептот на извонредни уметнички искуства. 

Аквабулевар

Аквабулевар
Слика: WhiteWaterWest.com

Аквабулевар е најголемиот урбан воден парк во Европа и рај за трагачите на возбуда кои сакаат да избегаат од раздвижените градски улици.

Од лизгалки со голема брзина кои се вртат и се вртат до лизгалки со цевки кои обезбедуваат наплив на адреналин, има по нешто за секого.

Консиержерија

Консиержерија
Слика: Wikipedia.org

Консиержерија, сместен на Ил де ла Сите, мал остров на реката Сена во срцето на Париз, е историски скапоцен камен кој бил сведок на вековни интриги, очај и трансформација.

Со својата импозантна средновековна архитектура и богата историја, поранешната кралска палата претворена во затвор е доказ за трајното минато на градот и одигра значајна улога во обликувањето на наративот на Франција. 

Музеј на восок на Гревин

Музеј на восок на Гревин
Слика: TripAdvisor.во

Музеј на восок на Гревин е навистина незаборавно искуство кое ќе ве однесе во блескавиот свет на познатите личности.

Од холивудски А-листи до француски актери, икони од Боливуд до спортски легенди, над 200 реални восочни фигури чекаат да ве пленат. 

Снимајте незаборавни моменти со Рајан Гослинг, Мерилин Монро, Луј XIV, Моцарт и многу други во музејот.

Големата галерија на еволуцијата

Големата галерија на еволуцијата
Слика: Wikipedia.org

Големата галерија на еволуцијата е Природонаучен музеј каде што можете да научите за речиси 7000+ видови. 

Ова е едно место каде што можете да патувате низ времето наназад и да видите како различни животни и птици еволуирале, а потоа исчезнале!

Галеријата на еволуцијата е музеј погодна за семејството и мора да се посети ако вие и вашите деца ги сакате дивиот свет и природата.

Шато де Фонтенбло

Шато де Фонтенбло
Слика: Wikipedia.org

Шато де Фонтенбло (на француски) или Палатата на Фонтенбло е најголемиот француски кралски замок.

Од Луј VII до Наполеон III, различни француски кралеви живееле во овој средновековен замок кој подоцна бил претворен во палата.

Поради својата препознатлива и прекрасна архитектура и историско значење, тој беше признат како национален музеј во 1927 година и како светско наследство на УНЕСКО во 1981 година.

Музејот „Каи Бранли“.

Музејот „Каи Бранли“.
Слика: Pinterest.com

на Musée du Quai Branly, познат и како Музејот Quai Branly, е истакнат музеј во Париз, Франција. 

Ја прикажува уметноста, културите и цивилизациите на домородните народи од Африка, Азија, Океанија и Америка. 

Музејот беше отворен во 2006 година и оттогаш стана значајна културна институција во градот.

Хотел де ла Марин

хотел де ла морски
Слика: Tiqets.com

на Хотел де ла Марин, позната и историска градба во Париз, Франција, се користела за многу различни работи во текот на своето постоење. 

Првично беше изградена во 18 век како кралска куќа за поморскиот министер на Луј XV, но на крајот ја промени својата употреба за да стане команден центар на француската морнарица. 


Шато де Шантили

Шато де Шантили
Слика: ChateauDeChantilly.fr

на Шато де Шантили е историски замок лоциран во Шантили, Франција, приближно 50 километри северно од Париз.

Тој е познат по својата неверојатна архитектура, обемни уметнички колекции, живописни градини и богато културно наследство. 

Замокот се смета за еден од најдобрите примери на француската ренесансна архитектура и е популарна дестинација за туристите и љубителите на уметноста.

Bourse De Commerce

Bourse De Commerce
Слика: PinaultCollection.com

на Бурс де трговија – Колекцијата Пино е музеј за современа уметност во срцето на Париз. 

Сместен во обновената и трансформирана зграда на Bourse de Commerce од 18 век, таа е трета уметничка институција на уметничкиот колекционер Франсоа Пино. 

Музејот ја прикажува обемната колекција на современи дела на Пино, составена повеќе од 40 години.

Thoiry ZooSafari

Thoiry ZooSafari
Слика: Thoiry.net

Thoiry ZooSafari е уникатен и возбудлив парк за диви животни лоциран во Thoiry, Франција.

На посетителите им нуди единствено искуство со комбинирање на традиционалната зоолошка градина со извонредна сафари авантура. 

Паркот зафаќа огромна површина и е дом на разновидни животински видови ширум светот.

Фондацијата Луј Витон

Фондацијата Луј Витон
Слика: FondationLouisVuitton.fr

на Фондацијата Луј Витон е музеј на модерна уметност во Париз, францускиот Bois de Boulogne. Отворен е во 2014 година. 

Покрај постојаната колекција која ги прикажува делата на реномирани и идни уметници ширум светот, овој фасцинантен музеј е домаќин на привремени изложби покрај неговите колекции на модерна и современа уметност.

Les Invalides

Les Invalides
Слика: Wikipedia.org

Les Invalides е историски комплекс кој се наоѓа во 7-миот арондисман на Париз, Франција.

Првично беше изграден како болница и пензионерски дом за воени ветерани од кралот Луј XIV кон крајот на 17 век. 

Денес, Les Invalides Paris е музеј и гробница за некои од најпознатите француски воени личности.

Jardin d'Acclimatation

Аклиматизација на ardардин д
Слика: Jardindaclimatation.fr

на Jardin d'Acclimatation е шармантна градина и забавен парк во Париз. 

Првично отворен како зоолошки парк во 1860 година од Наполеон III и царицата Еженија со славна визија, со текот на времето се претвори во забавен парк.

Распространет на 49 хектари, Jardin d'Acclimatation е спој на традиционални и модерни возења и има нешто што се нуди и за деца и за возрасни.

Музеј Жакмарт-Андре

Музеј Жакмарт-Андре
Слика: ADMmagazine.fr

Музеј Жакмарт-Андре е прекрасен музеј со голема колекција на уметност и артефакти.

Овој прекрасен музеј го прикажува најдоброто од француската и европската уметност од 18 и 19 век. 

Елегантната архитектура, извонредните слики и сложените скулптури во Музејот Жакмар-Андре сигурно ќе ги фасцинираат ентузијастите и љубителите на историјата.

Менажерија на Jardin des Plantes

Менажерија на Jardin des Plantes
Слика: JardindesPlantesdeParis.fr

Менажерија на Jardin des Plantes Париз е најстарата зоолошка градина отворена во 18 век (1794) и сè уште работи.

Можете да дознаете за широк спектар на суштества, некои дури и загрозени, во Ménagerie of the Jardin des Plantes.

Менажеријата има 1200 патници, вклучувајќи црвени панди, снежни леопарди, арапски орикс, орангутани, питони, џиновски желки Алдабра, фламинго и многу други!

Музеј де l'Orangerie

Musee de l'Orangerie
Слика: Musee-Orangerie.fr

на Музеј де l'Orangerie во Париз, сместен во западниот агол на градината Туилери, прикажува прекрасна колекција на импресионистички и пост-импресионистички слики. 

Musée de l'Orangerie Paris служеше како привремена касарна и простор за складирање на војниците за време на Првата светска војна пред да биде претворен во модерен музеј од светска класа.

Музејот Мармотан Моне

Музејот Мармотан Моне
Слика: Marmottan.fr

на Музеј Мармотан Моне се наоѓа најголемата колекција на делата на Клод Моне.

Искусете уникатна и незаборавна комбинација на уметност и историја во музејот Мармотан Моне во Париз.

Музејот Мармотан Моне е дестинација која мора да се види за искусни уметнички ентузијасти и за случајни посетители.

Гробиштата Пер Лашез

Гробиштата Пер Лашез
Слика: Пјер Антона on Unsplash

Гробиштата Пер Лашез во Париз е повеќе од само последно место за одмор; тоа е доказ за париското наследство, светилиште на мирот и складиште на фасцинантни приказни.

Секоја надгробна плоча раскажува приказна, а спокојниот амбиент нуди единствена можност да се размислува за ефемерната природа на животот.

Парк Астерикс

Парк Астерикс Париз
Слика: ParcAsterix.fr

Парк Астерикс е тематски парк во Франција базиран на серијата стрипови Астерикс

На Парк Астерикс, можете да им се придружите на Астерикс, Обеликс и нивните пријатели во нивните авантури, да доживеете возбудливи возења, да гледате забавни емисии, па дури и да ги запознаете самите ликови. 

Без разлика дали сте трагач на возбуда или обожавател на комичната серија, Parc Astérix ветува незаборавно искуство.

Латински рај

Паради Латински Париз
Слика: Paradislatin.com

Латински рај е познато кабаре во Париз, познато по своите живописни претстави кои комбинираат танц, музика и комедија. 

Сместено во зграда дизајнирана од Густав Ајфел, местото е проткаено со историја и е дел од парискиот ноќен живот повеќе од еден век.

Париски аквариум

Париски аквариум
Слика: Tiqets.com

на Париски аквариум е волшебна дестинација со импресивна колекција на морски свет и експонати кои нудат извонредно и едукативно искуство и за младите и за старите. 

Исто така познат како Cinéaqua, парискиот аквариум ве води на фасцинантно патување до хипнотизирачкото царство на океаните и подводниот свет. 

Дали Париз

Дали Париз
Слика: Daliparis.com

Дали Париз е одлично место за познавачите на уметноста бидејќи во него се сместени ексклузивни уметнички дела од еден од најголемите уметници во историјата на уметноста - Салвадор Дали.

Подгответе се да се нурнете во надреалниот свет на Салвадор Дали во парискиот музеј Дали, кој се наоѓа во живиот кварт Монмартр.

Сликите на Салвадор Дали се визуелно зачудувачки и предизвикуваат размислување. Тој, несомнено, се издвојува од останатите уметници на 20 век по она што го создал.

Лудиот коњ Париз

Најдобро време за посета на Crazy Horse Paris
Слика: DiscoverWalks.com

Лудиот коњ Париз е познато кабаре шоу во Париз, Франција.

Познат е по своите сензуални и уметнички изведби кои комбинираат музика, танц и впечатливи визуелни ефекти.

Претставата вклучува трупа од талентирани танчерки, познати како Луди девојки, кои изведуваат кореографски рутини облечени во елаборирани костими и волшебни дизајни на осветлување.

Музејот на Роден во Париз

Музејот на Роден во Париз
Слика: Musee-Rodin.fr

на Музеј Роден, кој се наоѓа во Париз, Франција, е познат уметнички музеј посветен на делата на познатиот француски скулптор Огист Роден. 

Музејот е сместен во прекрасниот Хотел Бирон, елегантен замок од 18 век, опкружен со шармантна градина.

Музејот може да се пофали со голема колекција на скулптури, цртежи и други уметнички дела на Роден.

Чоколаден музеј во Париз

Чоколаден музеј во Париз
Слика: Museeduchocolat.fr

на Чоколаден музеј во Париз, сместен во областа на Булеварот, прикажува уникатна колекција која ја следи историјата и развојот на чоколадото.

Дознајте за потеклото на производството на чоколада, користените состојки и еволуцијата на процесот низ историјата.

Откријте интригантни факти за тоа како чоколадото се користело во мистичните ритуали на древните цивилизации, како и декадентните конфекции изложени во луксузните продавници за чоколади во Париз.

Морски живот Аквариум Париз

Морски живот Аквариум Париз
Слика: Facebook.com (SeaLifeParisValDEurope)

Морски живот Аквариум Париз, во срцето на градот, е дом на над 2,000 неверојатни морски суштества од сите страни на светот. 

Нуди разновидни атракции за сите посетители, вклучително и интересни искуства со животни, возбудливи настани и нова патека за нуркање.

Светот на Банкси Експо Париз

Светот на Банкси Експо Париз
Слика: Museebanksy.fr

на World Of Banksy Expo Paris е извонредна, интерактивна и интригантна изложба со над 100+ уметнички дела.

Името Бенкси е познато на веројатно сите ширум светот, но вистинското лице зад уметникот сè уште е мистерија. 

Можеби не го познаваме овој уметник по лице, но она што мора да се запамети е наследството што Бенкси го создаде во уличната уметност и неговото извонредно експериментирање со графити. 

Крстарења по река Сена

Крстарење по реката Сена во Париз
SheraleeS / Getty Images

A Крстарење по реката Сена е еден од најдобрите начини да се види Париз. 

Овие речни крстарења се популарни затоа што ви помагаат да ги забележите главните моменти на градот за кратко време.

Чамците пловат покрај реката Сена додека се восхитувате на убавината на Лувр, Ајфеловата кула, музејот Орсеј, Нотр Дам итн.

Со толку многу компании кои нудат крстарења со реката Сена, невозможно е да се одлучи за едно без помош од експерт. 

Вечера крстарења по Сена

Крстарење за вечера по реката Сена
Mizu001 / Getty Images

A Крстарење за вечера со реката Сена е совршен начин да се доживее Париз. 

За време на овие крстарења за вечера, го гледате Париз и неговите споменици осветлени, дури и додека уживате во париската кујна.

Крстарењето за вечера по реката Сена е совршен начин да се доживее Париз. 

Нотр Дам, Париз

Нотр Дам во Париз
Mmac72 / Getty Images

Нотр Дам во Париз е една од омилените туристички дестинации за католичките и некатоличките туристи.

Туристите се восхитуваат на неговото витраж, кулите, прозорците од рози, камбаните и гаргулите.

Сепак, во Нотр Дам Париз има повеќе од само витраж и прозорци од рози.

Ако ја посетите катедралата, мора да се искачите Кулата на Нотр Дам и уживајте во фантастичниот поглед на Париз.

Романса во Париз

Денот на вљубените во Париз
4FR / Getty Images

Нема подобро место од романтичниот град Париз за да се заљубите или да се заљубите. Милиони доаѓаат овде за да поминат романтично време со своите сакани. Дознајте што е толку посебно да бидеш со твојот Валентин во Париз.

Работи што треба да се прават со децата

Детски пријателски активности во Париз
Слика: Јаспе

Париз е совршен за семејства со деца. Француската престолнина привлекува повеќе од 80 милиони туристи секоја година, а повеќе од половина од нив доаѓаат со мали деца, пред тинејџери и тинејџери.

Дегустации на вино во Париз

Дама на дегустација на вино во Париз
Слика: O-chateau.com

A турнеја за дегустација на вино во Париз ве води во живописен амбиент каде што можете да пиете гроздобер вина. Ќе можете да го совладате дегустацијата на вино додека исто така ќе научите за историјата на соседството. 

Родителите може да уживаат во дегустација на вино и глетки без да ги гледаат своите деца додека пијат сок од грозје и се забавуваат истражувајќи ги отворените простори.

# Тури со шампањ во Париз
# Париска вечера и шоу
# Часови за готвење во Париз

Работи што треба да се прават во други градови

АтлантаАмстердамБарселона
БерлинБостонБудимпешта
CHARLESTONЧикагоДубаи
ДаблинЕдинбургГренада
ХамбургХаваиХонг Конг
ХјустонЛас ВегасЛисабон
ЛондонЛос АнџелесМадрид
МелбурнМајамиМилан
МинхенНешвилЊујорк
ОрландоПаризФеникс
ПрагаРимСан Диего
Сан ФранцискоСингапурСофија
СиднејТампаВиена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од