Почетна » Париз » Тривијални информации за музејот Орсеј

Факти за музејот Орсеј – интересни тривијални информации за музејот Орсеј

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(138)

Ако сте го посетиле музејот Лувр, сигурно сте виделе прекрасна зграда веднаш преку реката.

Оваа масивна зграда со огромен часовник на неа се вика Musée d'Orsay. Познат е и како музеј Орсеј.

Без разлика дали сте љубител на уметност или не, Musee d Orsay вреди да се вклучи во вашата маршрута.

Овој музеј ја сместува француската уметност која датира од 1848 до 1914 година, вклучувајќи слики, скулптури, мебел и фотографија.

Musee d Orsay е петтото најпосетувано место во Франција. Останатите атракции во Париз, според нивната популарност, се – Музеј на Лувр, Палатата на Версај, Ајфеловата кула Дизниленд во Париз.

Врвни билети за Музејот на Орсеј

# Приоритетни билети за Musee d'Orsay

Интересни факти за музејот Орсеј

Со текот на годините се појавија многу интересни факти за Musée d' Orsay.

Некои се документирани факти од музејот Орсеј, а некои можеби се само легенди или митови. Некои се академски, а некои се само забавни факти на Musee d Orsay.

На пример – Дали го знаевте фактот дека пред тоа, бидејќи музеј, Музејот Орсеј беше железничка станица?

Продолжете со читање за некои од најдобрите факти за музејот Орсеј -

1. Musée d'Orsay некогаш бил железничка станица

Во 1900 година, Париз беше домаќин на Универзалната изложба. Целта на оваа изложба беше да ги прикаже достигнувањата во последните 100 години.

Повеќе од 50 милиони посетители го посетија Париз за време на изложбата, која се одржа од 14 април до 12 ноември 1900 година.

Бидејќи француската влада предвидела толку огромна толпа, тие решиле да изградат железничка станица. Оваа станица требаше да им помогне на посетителите да патуваат до Универзалната изложба.

Gare d'Orsay беше првиот електрифициран урбан железнички терминал во светот.

Повеќе од 75 години подоцна, оваа железничка станица на крајот ќе стане Musée d'Orsay.

2. Gare d'Orsay бил изграден од тројца архитекти

Тројца архитекти Лусиен Магне, Емил Бенар и Виктор Лалу ја изградија железничката станица, која на крајот ќе стане Музејот на Орсеј.

Тимот беше предводен од Виктор Лалу.

Неверојатен, но вистинит факт е дека Gare d'Orsay е изграден за само 2 години.

Таа беше отворена на 28 мај 1900 година, на време за Универзалната изложба во Париз.

3. Дури и на Усеин Болт ќе му требаат 14 секунди да трча низ музејот Орсеј

Musée d'Orsay е огромна зграда со огромни димензии.

Музејот Орсеј е долг 175 метри (574 стапки) и 75 метри (широка 246).

Самата Централна сала е долга 140 метри (459 стапки), широка 40 метри (131 стапки) и висока 32 метри (105 стапки).

140 метри е доста растојание. Дури и на ас-спринтерот Усеин Болт ќе му бидат потребни приближно 14 секунди да трча низ салата.

>> Приоритетни билети за Musee d'Orsay

4. Музејот Орсеј има повеќе метал од Ајфеловата кула

Во изградбата на железничката станица се употребени 12,000 тони метал, која на крајот ќе стане Музеј на Орсеј.

Ова е повеќе од металот што се користел за изградба на Ајфеловата кула.

5. Зградата може да се пофали со 35,000 квадратни метри стакло

Музејот Орсеј има 35,000 квадратни метри стакло. Една од главните причини за користење на толку многу стакло беше да се осветли атмосферата внатре.

За да ви помогне подобро да го сварите овој факт, погледнете неколку споредби подолу -

– Фудбалско игралиште е 7,140 метри квадратни. Стаклото што се користи во музејот Орсеј е еквивалентно на пет фудбалски игралишта
– Површината на искористеното стакло е двојно поголема од операта во Центарот Кенеди
- Областа покриена со стакло во музејот Орсеј е половина од вкупната површина на Бакингемската палата, официјалната резиденција на британскиот монарх.

Со такви масивни димензии, ќе беше кошмар целосно да се осветли зградата со струја. Значи, изгледа како мудра одлука на повеќе фронтови.

Поради огромниот стаклен засводен таван и прозорци, Musée d'Orsay вреди да се посети секој ден од годината.

6. Станицата Gare d'Orsay имала и хотел

Железничката станица беше целосно метална и оттука не беше толку убава.

Затоа архитектот Виктор Лалу решил да ги маскира металните конструкции на железничката станица со фасада на хотел.

На западната и јужната страна на Гар д'Орсеј, тој изгради хотел со 370 соби.

Хотелот беше популарен и кај туристите кои го посетуваа Париз, и кај локалните здруженија и политички партии.

Како што исчезна неговиот шарм, хотелот се затвори во 1973 година.

7. Gare d'Orsay бил центар на активност за време на светската војна

За време на Втората светска војна, станицата Гар д'Орсеј се користела како центар за испраќање пакети до воените заробеници.

Откако војната заврши, а француските воени затвореници се вратија дома, оваа железничка станица стана прифатен центар за нив.

Плочата на страната на постојната зграда на Музеј д'Орсе (на реката Сена) ја одбележува нејзината употреба како прифатен центар.

8. Gare d'Orsay стана жртва на унапредувањето на железничката технологија

Тогаш железницата постигнуваше брз технолошки напредок.

За неколку децении, пероните станаа прекратки за сега многу подолгите возови.

Помалку од 40 години по инаугурацијата, Гар д'Орсеј повеќе не беше железничка станица.

Бидејќи останал без работа, градот се обидел да го користи за разни намени – како паркинг, како стрелиште, како театар итн.

Мора да се прочита: Што треба да знаете пред да купите Билети за Musee d'Orsay

Визуелна приказна: 14 совети што мора да ги знаете пред да го посетите музејот Орсеј

9. Зградата во која се наоѓа музејот Орсеј беше речиси урната

Ова е страшен факт на музејот Орсеј.

Во 1970 година, беше дадена дозвола за уривање на железничката станица во која сега се наоѓа Музејот д'Орсеј.

Плановите беа да се урне и наместо тоа да се изгради огромен хотел.

Сепак, Жак Духамел, францускиот министер за културни прашања, се вклучи и пресуди против тоа.

Тој се погрижи историската железница да биде ставена на дополнителната листа на историски споменици.

10. Три музеи одиграле голема улога во раѓањето на Музејот Орсеј

Токму кога Французите бараа нова улога за железничката станица Гар д'Орсеј, три музеи се мачеа со преполните збирки.

Националниот музеј на модерна уметност се пресели од зградата на Палас де Токио во новиот центар Помпиду и имаше многу уметнички дела за отстранување.

Музејот Jeu de Paume, кој ја прикажува француската импресионистичка уметничка колекција од 1947 година, исто така беше преполн.

Музејот Лувр, исто така, се бореше со просторот за изложба и чуваше повеќе од 75% од своите артефакти во складиште.

Во позадината на оваа ситуација, беше одлучено дека на Франција и треба нов музеј кој ќе ги претставува уметностите од втората половина на 19 век.

И се роди музејот Орсеј!

Многу туристи се збунети дали мора да го посетат Лувр или Д'Орсеј. За да одлучите, прочитајте ја нашата анализа на Музејот Орсеј против Музејот Лувр

11. Музејот Орсеј беше претворен во музеј од 3 млади архитекти

Во 1978 година беше организиран конкурс за дизајнирање на новиот музеј Орсеј.

Примени се шест предлози од кои беше прифатен оној испратен од компанија наречена ACT Architecture.

Тоа беше компанија управувана од тројца млади архитекти - Пјер Колбок, Рено Бардон и Жан-Пол Филипон.

Во 1979 година, тие почнаа да работат на проектот, кој вклучуваше создавање на 20,000 квадратни метри (220,000 квадратни стапки) нова површина на четири ката.

12. Внатрешниот дизајн на Musée d'Orsay беше вмешан во контроверзии

Во 1981 година, италијанскиот архитект Гае Ауленти беше избран да ја преуреди железничката станица Орсеј.

Нејзе ѝ беше доверена задачата да ги дизајнира ентериерите вклучувајќи го внатрешното уредување, декорацијата, мебелот и опремата на музејот.

Сепак, нејзиниот внатрешен дизајн на Musée d'Orsay предизвика контроверзии.

Некои од уметничките ентузијасти сметаа дека внатрешните карактеристики на музејот Орсеј се „мусолински“ во смисла на стил.

Францускиот весник „Либерасион“ вели дека музејот бил „споредлив со погребна сала, со гробница, со мавзолеј, со египетски погребен споменик, со некропола“.

13. Беа потребни 6 месеци за само изложување на експонатите во музејот Орсеј

Во 1986 година, Musée d'Orsay беше подготвен да ги прими своите експонати.

Сепак, на властите на музејот им беа потребни шест месеци да ги инсталираат сликите од околу 2000, над 500 скулптури и други артефакти.

Франсоа Митеран, тогашниот француски претседател го инаугурираше Музејот Орсе на 1 декември 1986 година. Тој беше отворен за јавноста на 9 декември.

Уште првиот ден, повеќе од дваесет илјади луѓе се наредија да влезат.

14. Француски сликар можеби ја предвидел трансформацијата на железничката станица

Ова е неверојатен факт на Musée d'Orsay. Но вистинито.

Железничката станица Гар д'Орсеј беше отворена во Париз во 1900 година со голема помпа.

Бидејќи толку многу се зборуваше за новото обележје, францускиот сликар Едуар Детај реши да ја посети станицата.

Тој рече дека железничката станица е толку убава што би била посоодветна како музеј.

Осумдесет и шест години подоцна, француската влада го направи токму тоа.

15. Musée d'Orsay ја има најголемата колекција на импресионистички ремек-дела

Со текот на времето, колекцијата на музејот Орсеј значително се прошири. Поголемиот дел од тоа се должи на аквизиции и подароци од други музеи.

Од денес, има околу 500 импресионистички слики и речиси 1,100 пост-импресионистички ремек-дела.

Некои од популарните импресионисти чии дела се изложени во музејот Орсе се Клод Моне, Пјер-Огист Реноар, Винсент Ван Гог, Пол Гоген, Густав Курбе, Пол Сезан, Камил Писаро, Едуар Мане итн.

Затоа, оваа париска атракција е позната и како „музеј на импресионизмот“.

Забелешка: Импресионизмот беше движење предводено од сликари како Писаро, Реноар и Моне. Решиле да престанат да сликаат историски и митолошки теми и да се фокусираат на сцени од секојдневниот живот.

16. Часовниците на музејот Орсеј датираат од оригиналната железничка станица

Часовник на музејот Орсеј
Guy_Dugas / Pixabay

Во 1900-тите, не многу луѓе можеа да си дозволат лични часовници и затоа големите часовници на високите места беа во мода.

Во согласност со традицијата од тоа време, Музејот д'Орсеј исто така бил изграден со големи часовници. Три да бидеме конкретни.

Два од часовниците се вградени во северната страна на музејот Д'Орсеј - еден свртен кон Сена, а другиот директно спроти градината Туилери.

Гледањето низ овие часовници може да ви даде неверојатен поглед на Париз.

Третиот голем часовник е во музејот Орсеј.

17. Статуите на шест континенти беа дел од договор за размена

Ова е неверојатен факт на музејот Орсеј.

За време на вашата посета на музејот Орсеј, веднаш надвор ќе видите шест бронзени алегориски скулптури на шесте континенти.

Сите континенти - Јужна Америка, Азија, Европа, Африка, Северна Америка и Океанија се претставени со по една статуа.

Тие беа создадени за палатата Трокадеро, за време на Универзалната изложба во Париз одржана во 1878 година.

Меѓутоа, со текот на времето тие беа заборавени и испратени на јавната депонија Нант во 1963 година.

Кога Музејот Орсеј дознал за тоа, решиле да ги добијат шесте статуи.

Беше контактиран Musee des Beaux-Arts de Nantes и беше договорено во замена за шесте статуи, Musee d'Orsay да им подари слика на Алфред Сисли.

18. Musée d'Orsay – првиот музеј во Франција кој беше домаќин на изложба на фотографии

Интересно е што Музејот Орсеј беше првиот што постави изложба на фотографии во Франција.

Со текот на годините, таа за себе изгради една од најимпресивните фотографски колекции во светот.

Музејот прикажува околу 45,000 фотографии, од кои најраните се од 1839 година.

19. Фотографирањето сега е дозволено во Musee De Orsay, благодарение на еден министер

Ова е ситница што прави смешна приказна секогаш кога се раскажува.

Да не беа „триковите за убедување“ на Флер Пелерин, француската министерка за култура, фотографиите сепак ќе беа забранети во музејот Орсеј.

Во 2014 година, Министерството за култура и комуникација во Франција донесе необврзувачка повелба дека е дозволено фотографирање во сите француски музеи и споменици.

Повеќето париски атракции, вклучувајќи го и музејот Лувр, ги следеа предлозите на Министерството, но музејот Де Орсеј не отстапи.

Во 2015 година, за време на посетата на музејот Орсеј, министерката за култура реши да се збуни. Таа снимила популарна слика и ја објавила на својот Инстаграм.

Бидејќи фотографирањето беше забрането за обичните посетители, во јавноста се крена врева дека се даваат посебни привилегии на моќните посетители.

Со пристигнувањето на хорот поплаки, Музејот Де Орсеј немаше друга опција освен да ја укине забраната за фотографирање.

>> Приоритетни билети за Musee d'Orsay

Овие Skip The Line билети ќе бидат доставени на вашата е-пошта. Покажете го вашиот паметен телефон на влезот и влезете.

Извори
# Tickets-paris.fr
# Discoverwalks.com
# Britannica.com
# Cometoparis.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Париз

Ајфеловата кула Музеј на Лувр
Палатата на Версај Дизниленд во Париз
Музеј д'Орсеј Пантеон
Помпиду центар Arc de Triomphe
Свети Шапел Нотрдам
Крстарење со реката Сена Зоолошката градина во Париз
Катакомбите во Париз Опера Гарние
Пикасо музеј Кула Монпарнас
Grand Palais Immersif Аквабулевар
Консиержерија Музеј на восок на Гревин
Големата галерија на еволуцијата Шато де Фонтенбло
Музејот „Каи Бранли“. Хотел де ла Марин
Шато де Шантили Bourse De Commerce
Thoiry ZooSafari Фондацијата Луј Витон
Лес Невалиди Jardin d'Acclimatation
Музеј Жакмарт-Андре Менажерија на Jardin des Plantes
Музеј де l'Orangerie Музејот Мармотан Моне
Гробиштата Пер Лашез Парк Астерикс
Латински рај Париски аквариум
Дали Париз Лудиот коњ Париз
Музеј Роден Чоколаден музеј
Море Живот Аквариум Светот на Банкси Експо

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар