Почетна » Париз » Ајфеловата кула до музејот Лувр

Ајфеловата кула до музејот Лувр - со метро, ​​автобус, такси и пешачење

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(183)

Многу туристи на париски одмор ги посетуваат Ајфеловата кула и музејот Лувр истиот ден.

Некои прво го посетуваат Музејот Лувр бидејќи вклучува два до три часа пешачење, а потоа се упатуваат кон Ајфеловата кула.

Други претпочитаат прво да ја истражуваат Ајфеловата кула, а потоа да ги посетат уметничките галерии на Лувр.

Причините за планирање на Лувр подоцна во текот на денот може да бидат многу - тие можеби ќе сакаат да бидат во затворен простор во потоплиот дел од денот или да искусат Стаклена пирамида на Лувр сите осветлени ноќе.

Ако планирате прво да го видите уметничкиот музеј, проверете ја нашата статија за како да одите од музејот Лувр до Ајфеловата кула.

Ако сакате да ја проверите Железната дама и потоа да отидете во музејот Лувр, продолжете со читање.

Ајфеловата кула и Лувр во еден ден

Доколку го купите Билети за музејот Лувр   Билети за Ајфеловата кула однапред, можете да ги видите двете париски атракции за приближно пет часа. 

Во спротивно, може да поминете некаде од 30 до 90 минути (во зависност од сезоната) на линиите на бројачот за билети на секоја од атракциите. 

Ако веќе сте купиле билети преку Интернет, можете да се упатите директно до лифтовите за да ве однесат до Ајфеловата кула.

За 90 минути, можете да го истражите првиот кат, вториот кат и да видите неверојатни визуелни слики на градот Париз од третиот кат на Ајфеловата кула.

Откако ќе ја истражите париската кула, ви треба најмалку половина час за да стигнете до музејот Лувр.

Овој пат ќе варира во зависност од вашиот избор на превоз. 

Познато е дека туристите кои брзаат ќе го завршат истражувањето на Лувр за два часа. 

Сепак, за добра обиколка на најдобрите светски ремек-дела, потребни ви се најмалку три часа.

Која туристичка атракција и да ја видите прва, и двете сигурно ќе остават трајни спомени на вас и на вашето семејство (или група).

Совет: Можете исто така да ја посетите Ајфеловата кула во текот на денот и Музејот Лувр ноќе.


Вратете се на почетокот


Билети за Ајфеловата кула и музеј Лувр

Иако многу туристи ги посетуваат и Ајфеловата кула и Лувр во ист ден, не постои единствен билет што ви овозможува пристап до двете париски атракции.

Мора да ги купите влезните билети одделно. 

Најдобри билети за Ајфеловата кула

Постојат три начини да се доживее Ајфеловата кула -

Приоритетни билети за пристап

Ги прескокнувате долгите редици и се качувате со лифт до вториот кат на Ајфеловата кула. Овој билет е најбрзиот начин за истражување на атракцијата. Размислете за купување СЕГА

Билети за искачување на Ајфеловата кула

Совршен за посетителите кои сакаат да заштедат неколку евра и се доволно способни да се искачат над 700 скали до вториот кат на кулата. Размислете за купување СЕГА

Билети за самитот на Ајфеловата кула

Овој билет ве води до третиот кат, највисоката палуба за набљудување на Ајфеловата кула. Размислете за купување СЕГА

Најдобри билети за музејот Лувр

Го препорачуваме подолу дадените три искуства од Лувр -

Најевтин влезен билет во Лувр

Од 20 евра по лице, ова е најевтиниот билет за да се види најдобриот уметнички музеј во светот. Размислете за купување СЕГА

Разглед на Лувр со водич

За два часа, локален уметнички експерт ви помага да ја прескокнете огромната толпа и да ви ги покаже ремек-делата и потценетите скапоцени камења на Лувр. Размислете за купување СЕГА

Тура со водич за семејства

Оваа 2-часовна тура низ музејот Лувр е прилагодена и за деца и за возрасни, а специјален детски водич е домаќин на вашето семејство. Размислете за купување СЕГА

Ако парите не се проблем, но сакате целосна контрола врз вашата посета, препорачуваме a приватна обиколка на музејот Лувр.


Вратете се на почетокот


Колку е далеку Лувр од Ајфеловата кула?

Музејот Лувр е 4.3 км (2.7 милји) од Ајфеловата кула, од другата страна на реката Сена. 

Такси може да го помине ова растојание за приближно дванаесет минути. 

Пешачењето е 3.5 км (2.1 милји).

Ако одлучите да пешачите, ќе ви требаат околу 45 минути. Тоа е убава прошетка, со премин на реката кај Понт Ројал (Кралскиот мост).


Вратете се на почетокот


Од Ајфеловата кула до музејот Лувр

За да стигнете до Лувр од Ајфеловата кула, имате четири опции: метро, ​​автобус, такси и убава лежерна прошетка.

До музејот Лувр со метро

Париз има еволуирана услуга на метро, ​​и речиси секое место има метро станица на 500 метри (1/3 од милја). 

Во близина на Ајфеловата кула има две метро станици - Бир-Хакеим, која опслужува линија 6 и Алма-Марсо, која опслужува линија 9.

Ве води на десет минути пешачење од Ајфеловата кула А-Хакеим, каде што мора да се качите на воз од линијата 6.

Седум минути и пет застанувања подоцна, ќе се симнете во Шарл де Гол-Етоал станица, од каде што можете да се качите на возот на линијата 1 до Палатата на кралскиот музеј ду Лувр станица.

Целото патување ќе трае приближно 35 минути.

Ајфеловата кула до Лувр со метро - преку Бир-Хакеим

Другата опција е да стигнете до станицата Алма-Марсо, која е на 1 км од Ајфеловата кула (0.62 милји). 

Може да ве однесе 15 минути пешачење Алма-Марсо, од каде што мора да се качите на линијата 9 за да стигнете до Френклин Рузвелт станица.

Ќе стигнете до станицата Френклин Д. Рузвелт за две минути, каде што мора да се симнете и да се качите во воз од линијата 1.

По пет минути и четири застанувања, ќе стигнете Палатата на кралскиот музеј ду Лувр станица. 

Целото патување трае околу 30 минути.

Ајфеловата кула до Лувр со метро - преку Френклин Д. Рузвелт

Поради промената на возовите, не ви препорачуваме да одите со метро.

Ајфеловата кула до Лувр со такси

Такси е најбрзиот начин да се стигне од Ајфеловата кула до музејот Лувр.

Ако немате време, ви препорачуваме да земете такси.

Има многу такси околу Ајфеловата кула, и ако поради некоја причина не можете да го прикажете, обидете се да најдете такси станица (исто така познат како такси станици). 

Една од најблиските такси стојалишта е во хотелот Pullman Paris Tour Eiffel на аголот на Rue Jean Rey и Avenue de Suffren.

Тоа е помалку од 100 метри (325 стапки) од Ајфеловата кула. 

Може да се одлучите и за такси компании како на пр Centrale Taxi ParisLes Taxis G7, итн., кои нудат онлајн резервации.

Цена за такси од Ајфеловата кула до музејот Лувр

За приближно 10 евра, Uber може да ве остави во музејот Лувр.

Во споредба со локалните париски такси, повеќето туристи сметаат дека возачите на Uber се поучтиви, навремени и посигурни.

Автобус до музејот Лувр

За да стигнете до Лув, автобусот бр. 72 доаѓа високо препорачан и од локалното население и од туристите. 

Овој автобус сообраќа по реката Сена и можете да ги видите нејзините бројни мостови и градските споменици долж рутата. 

Можете да се качите во автобусот бр. 72 од Музеј на модерна уметност - Палата во Токио автобуска станица, која е приближно 700 метри (половина милја) од Ајфеловата кула. 

Брзо десет минути пешачење може да ве однесе до автобуската станица.

По приближно 13 минути и осум застанувања, мора да се спуштите на Pont Des Arts автобуска станица.

Лувр е помалку од една минута пешачење од автобуската станица. 

За најновите автобуски линии и тајмингот, проверете RATP, државниот оператор на јавен превоз.

Одење до музејот Лувр

Ако имате време, здравата прошетка до музејот Лувр е добра идеја.

Пешачењето е 3.5 км (2.1 милји), веднаш покрај Сена, што го прави возбудливо 45-минутно пешачење. 

Сепак, освен ако не сте навикнати на многу пешачење, не ви го препорачуваме.

Музејот Лувр има околу 14.5 километри (9 милји) уметнички галерии за истражување. 

Дури и ако одлучите да поминете два часа во Лувр, може да завршите да пешачите околу 3 км (2 милји). 

Зошто би сакале да се изморите?


Вратете се на почетокот


Комбинирани тури на Лувр и Ајфеловата кула

И покрај тоа што не постои единствен билет кој нуди пристап до Лувр и Ајфеловата кула, има многу комбинирани тури со дополнителни активности. 

Две од нашите омилени се оние каде што покрај овие две атракции, можете да се качите и на крстарење по реката Сена и она што вклучува обиколка на градот Париз. 

Ајфеловата кула + Лувр + Круз во Сена

До вториот кат на Ајфеловата кула ве придружува локален водич, по што сами ќе се качите на Самитот (2 кат). 

Откако ќе ги видите прекрасните погледи на градот од врвот на Ајфеловата кула, се симнувате за да се качите на 1-часовното крстарење по реката Сена. 

Пристаништето за интернат е веднаш под кулата. 

Откако ќе ги видите знаменитостите на Париз од водата, одете во музејот Лувр за да ги видите ремек-делата како што се Мона Лиза, Крилеста победа на Самотраки, Венера де Мило итн. 

Цена на турата: 120 евра по лице

На посетите на Ајфеловата кула и Лувр, ако сакате да додадете пристап до Île de la Cité, Латинскиот кварт и базиликата Sacre-Coeur, проверете ја оваа турнеја.

Ако покрај Ајфел и Лувр, повеќе би сакале да ја посетите и Нотр Дам, Види го ова.

Ајфеловата кула + Лувр + крстарење + турнеја во Париз

Доколку сте во Париз на краток престој, топло ви го препорачуваме овој пакет. 

Оваа турнеја вклучува посета на двете најпопуларни атракции во градот – Ајфеловата кула и Лувр.

И го истражувате градот двапати - по вода на крстарење по реката Сена и слетувате во климатизиран автобус. 

Цена на турата (3+ години): 110 евра

Ако планирате прво да го посетите музејот на уметноста, а потоа и Кулата, мора да прочитате како да одите од музејот Лувр до Ајфеловата кула.

Препорачано четиво
# Факти од музејот Лувр
# Факти за Мона Лиза
# Забавно читање: статуите на Лувр зборуваат смешно

# Музеј на Лувр
# Ајфеловата кула
# Arc de Triomphe
# Палатата на Версај
# Дизниленд во Париз
# Музеј д'Орсеј
# Помпиду центар
# Нотрдам
# Зоолошката градина во Париз
# Пантеон
# Свети Шапел
# Крстарење со реката Сена
# Кула Монпарнас
# Пикасо музеј
# Катакомбите во Париз
# Опера Гарние
# Крстарење за вечера во Сена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз