Почетна » Париз » Билети за Sainte Chapelle

Sainte Chapelle – билети, цени, часови, кодекс на облекување, слободен влез

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(148)

Сент Шапел во Париз е изграден за да се сместат непроценливи христијански мошти, вклучително и Христовата трњава круна.

Светата капела има 15 витражни прозорци, секој од нив високи 15 метри, а заедно прикажуваат повеќе од 1100 сцени од Стариот и Новиот завет кои ја раскажуваат светската историја.

Годишно повеќе од милион туристи ја посетуваат оваа капела, која има религиозно значење за верниците.

Сент Шапел се нарекува и Света капела.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Sainte Chapelle.

Што да очекувате во Сен-Шапел

Сен-Шапел е еден од најдобрите примери на готска архитектура во светот.

Кога првпат ќе влезете во Сент Шапел, ќе влезете во долната капела, која е помала.

Долна капела во Сент Шапел
Долна капела во Сент Шапел. Слика: Прескокнете го Мур

Оваа капела има неверојатен таван на ноќното небо - низок засводен таван насликан да личи на ѕвездено небо.

Потоа се качувате по спиралните скали и стигнувате до капелата Горна, која ја користеле кралските семејства.

Она што прво ве погодува е висината на таванот – висок околу 40 метри (130 стапки).

Наоколу гледате вкупно 600 квадратни метри витраж облоги, кои треперат на сончева светлина.

Сепак, за да ги видите деталите на овие стаклени панели, потребен ви е не толку светол ден.

Има 15 големи витражи и прозорецот од роза, кој е додаден 100 години по изградбата на капелата.

Витраж прозорец во Сент Шапел
Еден од 15-те сложено дизајнирани витражи во Горна капела во Сент Шапел. Слика: Рекс Харис

Витражот во капелата прикажува различни библиски сцени и од новиот и од стариот завет.


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети 

Билети за Sainte Chapelle се достапни на интернет и на атракција. 

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Оди на Страница за резервации на Sainte Chapelle и изберете го посакуваниот датум, временско место и бројот на билети. 

Откако ќе купите билети за Sainte Chapelle, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта. 

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

Можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон кога ќе ја посетите атракцијата.


Вратете се на почетокот


Цените на билетите во Сент Шапел

Билетите за Sainte Chapelle се по цена од 12 евра за возрасни на возраст од 18 години и повеќе.

Деца под 17 години добиваат бесплатен влез.

Билети за Sainte Chapelle

Влезен билет за Сент Шапел
Физички билет за Sainte Chapelle. Слика: Џеси-50

Овој билет за Sainte Chapelle овозможува прескокнување на линијата (да, не треба да стоите во ниедна линија) за да бидете сведоци на најубавите витражи од готскиот период.

Со помош на книшката за спомениците, искористете го максимумот од вашата сопствена тура.

Цени на билетите

Билет за возрасни (18+ години): €12
Детски билет (до 17 години): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Комбинирани тури во Сент Шапел

Локалитетот Сент Шапел во Париз е блиску до многу други туристички атракции.

На пример, тоа е 1 км (0.7 милји) од Консиержери и само половина километар (една третина од милја) од катедралата Нотр Дам.

Ова го прави купувањето комбинирани тури многу остварлива опција.

Дали знаевте дека комбинираните тури завршуваат за 20% поевтини отколку ако ги купивте билетите поединечно?

Важно: Порано беше популарна комбо турнејата во катедралата Сент Шапел и Нотр Дам, но по пожарот во Нотр Дам, посетителите не смеат да влезат внатре.

Île de la Cité, Seine Cruise и Sainte Chapelle

За време на оваа 3-часовна турнеја со водич, започнувате со Île de la Cité, мал остров во Сена со значително влијание врз историјата на Франција.

Следно, упатете се кон најубавата капела во градот - Sainte Chapelle и истражете други значајни знаменитости како катедралата Нотр Дам (надворешна), Île de la Cité, реката Сена, Place Dauphine, Латинскиот кварт и Île Saint-Louis.

Откако ќе го видите прекрасното витраж во Капела, одите на едночасовно крстарење по реката Сена.

Цени на билетите

Билет за возрасни (15+ години): €71
Детски билет (од 2 до 14 години): €65
Билет за доенчиња (до 1 години): слободен

Комбо турнеја Sainte Chapelle & Conciergerie

Оваа комбинирана турнеја ви овозможува да влезете во Sainte Chapelle и Conciergerie, револуционерен затвор во Париз.

Ќе ви требаат околу четири часа за да ги истражите двете атракции.

Аудио водичот ќе ве чини 3 евра дополнително.

Посетителите под 18 години и жителите на ЕУ под 26 години добиваат бесплатно со валидна лична карта.

Цени на билетите

Билет за возрасни (18+ години): €19
Детски билет (до 17 години): слободен


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Сент Шапел

Sainte Chapelle се наоѓа во Palais de la Cité, средновековната кралска палата на Ile de la Cité, островот на реката Сена.

Тоа е половина километар (една третина од милја) од Нотрдам.

адреса: 8, Булевар ду Пале, 750001. Најдете насоки

До споменикот можете да стигнете со јавен превоз или лично возило.

Со автобус

Автобуската рута со број 21, 27, 38, 85, 96 може да ве однесе до најблиската автобуска станица Сен Мишел Нотр Дам.

Можете да ги добиете најновите линии и автобуски распоред од РАПТ, кои управуваат со париските транзитни автобуси.

Со метро

Ако претпочитате метро, ​​влезете на линијата 4 и спуштете се во Станица Цитат, од каде што се наоѓа Sainte Chapelle на 2 минути пешачење.

Или можете да се качите на линиите 1, 4, 11, 14 и да се спуштите во Станица Шателе, од каде капелата е на само 5 минути пешачење.

Со автомобил

Ако возите со автомобил, вклучете Гугл мапи за да започнете.

Има неколку гаражи за паркирање на автомобили околу споменикот да паркираат возила.


Вратете се на почетокот


Работно време на Sainte Chapelle

Sainte Chapelle се отвора секој ден во 9 часот.

За време на шпицот на сезоната од април до септември, Sainte Chapelle се затвора во 7 часот, а за време на слабата сезона од октомври до март, Светата капела се затвора во 5 часот.

Секој ден од 1 до 2.15 часот, Sainte Chapelle се исклучува за ручек.

Колку време трае турнејата

Обиколката на Сент Шапел трае околу 30 до 60 минути.

Бидејќи билетите на Шапел не се темпирани, посетителите можат слободно да останат колку што сакаат.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Сент Шапел

Најдобро време за посета на Сен-Шапел е кога се отвора во 9 часот наутро.

Во текот на раните утрински часови, Chapelle гледа минимален пешачки сообраќај, што ви овозможува доволно време и простор за лежерно да го истражувате секој агол со свое темпо.

Друго најдобро време да се види Сен-Шапел во сета своја слава е зајдисонце.

Времето на зајдисонце зависи од сезоната - околу 4 часот во зима и приближно 9.30 часот во лето.

Но, ова е и најпреполното време во оваа париска атракција.

Следното најдобро време за посета се сончевите утра во работните денови - кога сончевите зраци влегуваат под агол во капелата, а толпата сè уште не пристигнала.

Поради некоја причина, четврток завршува како најпрометниот ден во неделата.

Ќе најдете огромна гужва околу Божиќните празници, Велигденските празници, викендите на 14 јули и 15 август, што треба да ги избегнувате.

Исто така, од 15 мај до 15 септември, секоја среда, Sainte Chapelle е отворена до 9.30 часот.

Најдобро време е да ја избегнете гужвата и да ја истражите капелата во мир ноќе.

Најдобро време за фотографирање

Посетете ја Светата капела еден час пред зајдисонце и позиционирајте се да ја фатите светлината низ прозорците, дури и кога сонцето заоѓа надвор.

Ако не можете да го направите за време на зајдисонце, одлучете се за утринско време во сончев ден.

Кога сонцето е над главата, тоа е лошо време за фотографирање бидејќи зраците нема да навлезат под агол.

Фотографирањето со блиц е забрането и се смета за нељубезно во капелата, така што природното осветлување станува клучен компонента


Вратете се на почетокот


Кодекс на облекување за Сент Шапел

Не постои кодекс на облекување за Сен-Шапел. Сепак, бидејќи се работи за религиозно место, од посетителите се очекува да се облекуваат скромно.

Подобро да носите облека со почит, за да не ги повредувате чувствата на другите.

Кодекс на облекување на Sainte Chapelle

Не се препорачуваат блузи, кратки шорцеви, ниски маици кои покажуваат деколте и слично.

Што се однесува до мажите, подобро е да не носат капа. Исто така, подобро е да избегнувате маици со зборови како „Го мразам Бог“ или „Јас сум БОГ!“

Покрај Sainte Chapelle, Париската карта за музеј ви овозможува бесплатен пристап до над 60 атракции во градот. Купете париски музеј Па


Вратете се на почетокот


Концерти на Сент Шапел

Од средината на март до средината на декември секоја година, Сент Шапел редовно е домаќин на класични концерти.

Еуромјузик продукција ги произведува овие музички екстраваганции, а билетите за концертот можете да ги купите од билетарата на влезот на Сен-Шапел.

Билетарницата е отворена од 10 до 5 часот, на денот на концертот.

Еве прашања што ги поставуваат посетителите на концертите на Сент Шапел пред да ги резервираат своите билети -

 1. Дали децата можат да присуствуваат на концертите на Сент Шапел?

  Посетителите од сите возрасти ги сакаат овие музички гозби. Меѓутоа, ако патувате со деца, можеби ќе треба да бидете сигурни дека тие седат на едно место за времетраењето на изведбата. Овие концерти на Sainte Chapelle се совршени и за локалното население и за посетителите туристи кои зборуваат други јазици.

 2. Кога треба да се пристигне на концертите на Светата капела?


  Најдобро е да стигнете до Sainte Chapelle 30 до 45 минути пред времето споменато на вашиот билет за да можете удобно да поминете низ обезбедувањето.

  Овие концерти обично започнуваат во 8 часот или подоцна. Распоред

 3. Колку долго траат концертите на Сент Шапел?


  Овие концерти обично траат еден час.

  Нема прекин, што значи дека можеби ќе треба да седите барем еден час и 15 минути на потег.

 4. Кој настапува на концертите на Sainte Chapelle?

  Концертните изведувачи се претежно француски солисти на ролните на продуцентската куќа Еуромјузик продукција.

 5. Каков е кодексот на облекување за мјузиклите во Sainte Chapelle?


  Бидејќи Sainte Chapelle повеќе не е осветена верска зграда, не треба да следите строг кодекс на облекување.

  Сепак, тоа е сепак црква, а најдобро е да се избегнуваат искинати фармерки, жешки панталони, шорцеви, разголени средини, облека за плажа итн.

  Посетителите обично се облекуваат поинаку - од јакни за вечера до секојдневни кошули и фармерки.

  Сен-Шапел може да залади во зима бидејќи не се загрева, па затоа најдобро е да се облечете во слоеви.

 6. Каков е распоредот на седиштата за концертите на Сент Шапел?


  Овие концерти се случуваат во внатрешноста на Светата капела, во која може да се сместат 200 патрони.

  Постојат три различни категории на седишта, сите со добар поглед на изведувачите.

  Билетот од категоријата ВИП добива место во првите десет редови.

  Во рамките на категоријата седишта, можете да го изберете вашето место на услуга прв дојден.

 7. Каква музика се компонира за време на концертите на Сент Шапел?


  Еуромјузик има тим од најдобрите ансамбли и солисти од Париз, кои оживуваат некои од најголемите хитови на класичната музика во Светата капела.

  Претставите вклучуваат ремек-дела на Ј.С. Бах, Моцарт, Вивалди и Хендл.

  Редовно се изведуваат ремек-дела почнувајќи од барокниот период до 20 век.

 8. Дали концертите на Сент Шапел се погодни за лица со посебни потреби?


  Да, претставите на Сен-Шапел се достапни.

  Пристапот со инвалидска количка до долната капела на Сен-Шапел е преку мала рампа, а можете да го користите лифтот за да се качите до горната капела - доколку е потребно.

  Такси/автомобили може да ве остават на Булевар ду Пале веднаш пред капелата.

Забелешка: Концертот на Светиот параклис е ноќен, а можете да најдете повеќе информации овде.

Топло ви препорачуваме да ја посетите оваа атракција во текот на денот за да ги видите нејзините прекрасни витраж. Резервирајте билети сега!


Вратете се на почетокот


Историја на Сент Шапел

Туристите имаат многу прашања за историјата на Светата капела.

Кога е изградена Сент Шапел?

Париската Света Шапел беше едно од највисоките достигнувања на периодот на Рајонан на готската архитектура.

Нејзината изградба започнала некаде по 1238 година, а зградата била осветена на 26 април 1248 година.

Кој го изгради Сент Шапел?

Францускиот крал Луј IX (Сент Луис) ја нарачал изградбата на Сент Шапел.

Историчарите веруваат дека кралот ја нарачал капелата на архитектот Пјер од Монтреј.

Зошто е изградена Сент Шапел?

Сент Шапел бил изграден како место за кралот Луј IX од Франција да ги смести неговите мошти од страст, кои ги купил од Балдвин II, латинскиот цар на Константинопол.

Овие реликвии на Страста ја вклучуваа Трновиот круна, ликот на Едеса и триесет други предмети.

Во времето на договорот, латинскиот император ги заложил овие мошти во една венецијанска банка. Тие биле извадени и продадени на францускиот крал за 135,000 ливри.

Изградбата на Светата капела го чинела кралот околу 40,000 ливри.

Најчесто поставувани прашања за Сент Шапел

Еве неколку прашања што посетителите обично ги поставуваат пред да го посетат Сент Шапел.

Може ли да купам билети за Sainte Chapelle на портата?

Да, можете да купите билети на влезот, но бидете подготвени да стоите во долги редици. Затоа, подобро е да резервирате билети преку Интернет за да избегнете такви проблеми.

Кога е последното влегување во Сент Шапел?

Последниот влез во капелата е 30 минути пред времето на затворање.

Кои се предметите што се забранети во Сент Шапел?

На посетителите не им е дозволено да носат предмети како кациги за мотоцикли, аеросоли, ножеви, вилушки и остри предмети, ножици, стаклени шишиња, гломазен багаж/чанти, скутери, скејтборди и ролери.

Дали се дозволени колички во Сент Шапел?

Да, може да понесете колички, но погрижете се да се мали и да се преклопуваат за да се вклопат во апаратите за проверка на рендген. Во горната капела не се дозволени колички.

Кој ден е затворен Сен-Шапел?

Сент Шапел во Париз останува затворен на 1 јануари, 1 мај и 25 декември.

Можете ли да влезете во Сен-Шапел бесплатно?

Сент Шапел во Париз овозможува бесплатен влез во првата недела од секој месец. Посетителите под 18 години и жителите на Европската Унија помлади од 25 години можат да влезат без билети доколку покажат валидна лична карта со фотографија или официјален доказ за престој.

Може ли да ја користам париската карта за музеј за да добијам бесплатен влез во Сент Шапел?

Уште еден начин да влезете во Sainte Chapelle бесплатно (добро, речиси) е со купување на една од париските попуст пропусници.
Париската карта за музеј ви помага да заштедите пари и време (бидејќи можете да ја прескокнете линијата на повеќето места).
Ако го посетувате Париз повеќе од три дена, има смисла да ја купите Пас.
на Париз музеј во Париз помага да се прескокне линијата во Sainte Chapelle, а пристапот е исто така бесплатен.

Колку е времето на чекање во Sainte Chapelle во првите недели од секој месец?

Бидејќи капелата обезбедува бесплатен влез во првата недела од секој месец, времето на чекање во такви денови е околу 45 минути и повеќе.

Извори
# Wikipedia.org
# Sainte-chapelle.fr
# Cometoparis.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Ајфеловата кула Музеј на Лувр
Палатата на Версај Дизниленд во Париз
Музеј д'Орсеј Пантеон
Помпиду центар Arc de Triomphe
Свети Шапел Нотрдам
Крстарење со реката Сена Зоолошката градина во Париз
Катакомбите во Париз Опера Гарние
Пикасо музеј Кула Монпарнас
Grand Palais Immersif Аквабулевар
Консиержерија Музеј на восок на Гревин
Големата галерија на еволуцијата Шато де Фонтенбло
Музејот „Каи Бранли“. Хотел де ла Марин
Шато де Шантили Bourse De Commerce
Thoiry ZooSafari Фондацијата Луј Витон
Лес Невалиди Jardin d'Acclimatation
Музеј Жакмарт-Андре Менажерија на Jardin des Plantes
Музеј де l'Orangerie Музејот Мармотан Моне
Гробиштата Пер Лашез Парк Астерикс
Латински рај Париски аквариум
Дали Париз Лудиот коњ Париз
Музеј Роден Чоколаден музеј
Море Живот Аквариум Светот на Банкси Експо

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар