Почетна » Париз » Музејот Орсеј или музеј Лувр

Музејот Орсеј или Лувр - кој е подобар музеј?

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(134)

Не сте сами ако не можете да одлучите дали да купите Билети за Musee d'Orsay or Билети за музејот Лувр.

Многу туристи, особено оние на буџетски одмор или оние со само неколку дена во Париз, се соочуваат со оваа дилема. 

И Музејот Орсеј и Музејот Лувр се подеднакво фантастични и ако сте во Париз, не е препорачливо да пропуштите едно за друго.

Посетителот го доживува секој музеј на сосема уникатен начин. 

Меѓутоа, ако немате време, буџет или склоност да ги посетите двата уметнички музеи, проверете ја нашата анализа на Музејот Орсеј против Музејот Лувр.

Лувр и Музејот Орсеј

Доколку дозволуваат времето и парите, ви предлагаме да ги посетите двете уметнички галерии.

Можете или да купите само-водени Билети за Musee d'Orsay   Билети за музејот Лувр поединечно или одлучете се за а 5-часовна обиколка со водич на двата уметнички музеи

Постојат два вида тури од кои можете да изберете: полуприватна тура, која чини 222 евра по лице и приватна тура, која чини 741 евра по лице. 

Ако сакате да заштедите време и пари, можете исто така да се одлучите за една од трите париски пропусници за попуст, кои вклучуваат влез и во Лувр и во Орсеј.

Растојание помеѓу Музеј Д'Орсеј и Лувр

Музејот Лувр и Музејот Орсеј се оддалечени само 950 метри (две третини од една милја).

Музејот Лувр до музејот Орсеј

По истражувањето на една од галериите, туристите ја преминуваат реката Сена на мостовите Pont Royal или Pont du Carrousel за да стигнат до другата атракција. 

Лежерната прошетка трае приближно 12 минути. 


Вратете се на почетокот


Музејот Орсеј против музејот Лувр

Музејот Орсеј и Музејот Лувр се одлични уметнички музеи, не само во Париз, туку и на глобално ниво. 

Понекогаш, поради недостаток на време и склоност, човек е принуден да споредува и да избере едно од двете.

Иако е невозможно да се избере еден од двата како најдобар, можеме да ги споредиме двата музеи по различни параметри.

Оваа статија ги споредува Музејот Орсеј и Музејот Лувр со различни параметри како што се убавината на зградите, изложените слики, толпата што треба да се очекува, ремек-делата што се изложени итн. 

Убавината на зградите

Музеј д’Орсеј, Париз
Оваа туристичка атракција во Париз е сместена во поранешната железничка станица Gare d'Orsay. EnricoRubicondo / Shutterstock.com

Музејот Лувр е во замок од 13 век, а Музејот Орсеј е во претворена железничка станица од 19 век.

Иако Лувр е постар од Музејот Орсеј, Орсеј е подобар за љубителите на архитектурата.

Во уметничкиот музеј d'Orsay, посетителите сè уште можат да видат многу од добро сочуваните оригинални карактеристики на станицата, како сложениот таван од железа и украсениот часовник на станицата.

Победник: Музеј д'Орсеј

Времето потребно за истражување

Додека Лувр има 35,000 уметнички дела и историски предмети, Musée d'Orsay има компактен избор од 2,000 слики и 600 скулптури. 

Од гледна точка на големината, Лувр е речиси четири пати поголем од оној на музејот Орсеј. 

Одлучете се за уметничкиот музеј d'Orsay ако немате време или не сакате да спакувате многу во вашата утринска или вечерна посета.

Победник: Музеј д’Орсеј

Приказна историја

Крилеста победа на Самотраки во Лувр
Посетителите ја опкружуваат Статуата на крилестата победа на Самотраки во музејот Лувр. LoboStudioHamburg / Pixabay.com

Во Музејот Лувр, посетителите можат да видат повеќе од 35,000 уметнички дела и историски предмети изложени на простор од над 652,000 квадратни метри. 

Сули Винг чува богатства од пирамидите на Египет и артефакти од Античка Грција и Рим. 

И крилото Ришелје има импресивна колекција на средновековни свитоци, таписерии и многу повеќе.

Ако сте во историјата, Лувр е подобар од музејот Орсеј. 

Музејот на Орсе, исто така, има многу изложени фасцинантни слики и артефакти

Победник: Музеј на Лувр

Се очекува гужва

Туристи кои чекаат ред на влезот на пирамидата на музејот Лувр
Затоа е многу препорачливо да ги купите билетите за Лувр преку Интернет и да брзате до лентата „Посетителите со билети“ во близина на влезот. Слика: Ricksteves.com

Ако претпочитате да уживате во уметноста без да бидете преполни, Д'Орсеј го освојува Лувр. 

Музејот Орсеј привлекува помалку од една третина од туристите што ги добива Лувр.

Додека Лувр прима речиси 10 милиони посетители годишно, Музејот Орсеј добива само три милиони стапки секоја година. 

Меѓутоа, доколку сакате да ја избегнете гужвата, можете и да ја посетите Музејот Лувр ноќе.

Откако ќе се стемни, на Пирамида во Лувр се осветлува, што го прави уште поромантичен.

Победник: Музеј д'Орсеј 

Изложени импресионистички слики

Афион Филд од Клод Моне
Афион Филд од Клод Моне.

Ако претпочитате импресионистички слики, дадете предност на Musee d'Orsay, бидејќи ја има најобемната колекција на импресионистички слики во светот. 

Некои од главните моменти вклучуваат Олимпија на Мане, Часот за балет на Дега, Автопортрет на Ван Гог, Афион на Моне итн.

Победник: Музеј д'Орсеј

Врвни ремек-дела

Ако сакате да ги видите врвните ремек-дела како што се Мона Лиза, Крилеста победа, Венера од Мило, собите на Наполе, итн., резервирајте ја вашата билети за музејот Лувр.

Сепак, бидете подготвени. Овие три иконски жени - Крилестата победа на Самотракија, Венера де Мило и Мона Лиза - имаат најмногу посетители.

Најмалку дваесет и пет илјади туристи поминуваат повеќе од пет минути пред Слика на Мона Лиза во Лувр дневно.

Победник: Музеј на Лувр

Цена на билети

И Музејот Лувр и Музејот Орсеј имаат речиси слични цени на билетите и ги наплаќаат влезните билети само за посетители 18 години и постари. 

Билет за Musée d'Orsay чини 17 € по лице додека Билет за музејот Лувр чини 20 € по лице (вклучувајќи ја таксата за резервација).

Сите деца од 17 години па нагоре можат да влезат во уметничките галерии бесплатно. 

Приватни обиколки на Лувр и Musee d'Orsay исто така имаат слична цена.

Победник: Вратоврска

Ресторани во музеите

Иако Musée d'Orsay има кафуле и ресторан, музејот Лувр има повеќе од десетина опции за јадење.

Едно од нив е Кафе Ришелје, кое служи одлична гурманска кујна на само неколку чекори од собите на Наполеон.

Не гледајте подалеку од Кафе Ришелје во Лувр ако сакате да уживате во седење, лежерно јадење.

Ултра шик Coffee Marly служи кафуле au lait и некои од најфантастичните макарони во Париз.

Победник: Музеј на Лувр

Посета со деца

Посета на музејот Лувр со деца

Ако патувате со деца, Лувр и Музејот Орсе се подеднакво добри. 

Во двете париски уметнички галерии, посетителите од 17 години и помлади не треба да купуваат билети. 

Проверете го детска турнеја на Орсеј и семејна турнеја на Лувр.

Победник: тај

Препорачано четиво
- Факти за музејот Лувр
- Факти за музејот д'Орсеј


Вратете се на почетокот


Лувр или Музејот Орсеј - победник

Ако немате време, ви го препорачуваме Musee d'Orsay.

Д'Орсеј ви дава општа идеја за уметноста, е мал, со тоа и поуправлив, е помалку преполн и самиот музеј е многу убав одвнатре.

Музејот Лувр е подобрата опција ако ја сакате историјата, сакате да гледате ремек-дела како Мона Лиза и сакате голема слика на западната уметничка сцена.

Доколку не ви е малку време, топло ви го препорачуваме водена комбо турнеја, кој овозможува пристап до двата париски уметнички музеи.

Уште неодлучен? Прочитајте сè што мора да знаете пред да ја посетите Музеј на Лувр or Музеј д'Орсеј и повикајте се.

Извори
# Aluxurytravelblog.com
# Tripadvisor.com
# France-justforyou.com
# Quora.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Париз

# Ајфеловата кула
# Музеј на Лувр
# Палатата на Версај
# Arc de Triomphe
# Музеј д'Орсеј
# Помпиду центар
# Нотрдам
# Пантеон
# Зоолошката градина во Париз
# Кула Монпарнас
# Пикасо музеј
# Катакомби во Париз
# Опера Гарние
# Свети Шапел
# Дизниленд во Париз
# Крстарење со реката Сена
# Крстарење за вечера во Сена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз