Почетна » Париз » Пирамида на музејот Лувр

Пирамида Лувр – архитект, употребено стакло, превртена пирамида и други факти

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(146)

Пирамидата Лувр е една од првите три најпрепознатливи знаменитости на Париз - по Ајфеловата кула и Триумфалната капија.

Пирамидата Лувр е голема стаклена и метална пирамида сместена во главниот двор на музејот Лувр во Париз, Франција.

Инаугурирана во 1989 година, за краток временски период, пирамидата Лувр ги освои љубителите на уметноста и стана составен дел на парискиот музеј на уметноста.

Пирамидата служела како главен влез во музејот и била наменета да обезбеди модерен контраст на класичната архитектура на историските градби на Лувр.

Изградбата на пирамидата беше контроверзна во тоа време, бидејќи многу луѓе сметаа дека нејзиниот модерен дизајн се судри со традиционалната архитектура на Лувр.

Сепак, пирамидата оттогаш стана сакана знаменитост на Париз и иконски симбол на музејот Лувр.

Денес, пирамидата Лувр е популарно место за средба на туристите и локалните жители и често се користи како позадина за фотографии и филмови.

Во оваа статија споделуваме сè што мора да знаете за пирамидата претходно посета на музејот Лувр.

Содржина

Зошто е изградена пирамидата Лувр

Во овој дел, ве водиме низ различните инциденти кои доведоа до изградба на една од најпознатите париски знаменитости.

Вселенска криза во музејот Лувр

Во раните 1980-ти, Музејот Лувр беше уметнички музеј од светска класа кој пука во своите шевови. 

Ги имаше најдобрите збирки на уметнички дела на глобално ниво, но сепак им снема простор за прикажување.

Поради недостигот на простор, галериите беа разединети, а искуството на посетителите беше слабо.

Толку многу, имаше само две јавни бањи за да се грижат за 2.5 милиони посетители кои доаѓаа да уживаат во уметноста годишно. 

За да се зголеми вселенската криза, францускиот министер за финансии го побара крилото Ришелје во зградата за нивните канцеларии.

Крилото Ришелје окупирано од Министерството за финансии

Од трите достапни крила, музејот не можеше да користи едно крило за прикажување уметнички експонати.

Повторените барања на Музејот Лувр за простор останаа без внимание.

Лувр мораше да направи нешто брзо ако мораше да ја задржи својата позиција на најдобар уметнички музеј во светот.

Уметничкиот француски претседател влегува во кавгата

И полека, среќата на музејот Лувр се сврте. 

Во 1981 година, социјалист Франсоа Митеран беше избран за француски претседател. 

Митеран ги удвои инвестициите во уметноста и објави дека Лувр е негов главен приоритет. 

Истата година Митеран го објавил Проект Голем Лувр, кој би опфатил редизајн на Музејот и додавање простор.

Тој, исто така, се погрижи уметничкиот музеј да го врати крилото Ришелје. 

Митеран го идентификува архитектот

Во 1983 година, Франсоа Митеран го покани кинеско-американскиот архитект Иео Минг Пеи и му ја дал комисијата за модернизација на Лувр. 

Проектот Големиот Лувр беше толку клучен за Митеран што реши да се откаже од отворен конкурс, што направи многу француски архитектонски фирми незадоволни. 

Едностраната одлука на претседателот налути многумина, но тој остана на неа. 

Се раѓа идејата за „пирамидата Лувр“.

Решението на архитектот Пеи беше едноставно, но ефективно. 

Тој одлучи да постави нов влез во Кур Наполеон, дворот ограден од постојните згради на Музејот. 

Влезот би бил во средината на дворот, опкружен со проѕирна пирамида.

Транспарентната стаклена пирамида требаше да реши две цели: 

 1. Понудете му на посетителот „грандиозно“ чувство на пристигнување
 2. Понудете простор за услуги за посетители
 3. Осветлете го подземниот простор

Со оглед на тоа што е транспарентна, структурата нема да ги прикрие и зградите на историскиот музеј Лувр наоколу. 

Под стаклената пирамида, тој планирал да создаде рецепција, функционални области и мрежа од ходници за лесно пристап до уметничките колекции.

Решението на архитектот И.М. Пеи додаде повеќе од 92,000 квадратни метри (990,279 квадратни стапки) подна површина на Музејот и двојно го зголеми изложбениот простор од 31,000 квадратни метри на над 60,000 квадратни метри. 

Музејот Лувр може беспрекорно да ги насочи посетителите до 14.5 километри (9 милји) коридори и 403 соби со ова решение.

Спротивставување на пирамидата Лувр

Пеи ја откри својата пирамида од стакло и метал висока 71 стапа, но не го доби одговорот што го очекуваше. 

Скоро сите беа против, а критиките беа брутални и на естетска и на техничка основа.

Многумина ја нарекоа „пирамида на фараонот Франсоа“. 

Приказна за Њујорк Тајмс од 1985 година ги сумираше критиките: 

Тоа е архитектонска шега, болка во очите, анахронен упад на египетската симболика на смртта среде Париз.


Вратете се на почетокот


Изградбата на пирамидата Лувр

И покрај противењето, започна работата на стаклената пирамида Лувр. 

Иако проектот беше единствена визија на IM Pei, тој исто така беше огромен заеднички напор. 

Невидените археолошки ископувања во Кур Наполеон и Кур Каре ги откопаа средновековните темели на Лувр.

Пирамидата со квадратна основа била целосно изградена со стаклени сегменти и метални столбови.

Деведесет и пет тони челик и 105 тони алуминиум ја поддржуваат структурата.

Додека пирамидата Лувр е висока 21.6 метри (71 стапки), нејзината квадратна основа има страни од 34 метри (112 стапки). 

Пирамидата има вкупно 673 стаклени сегменти – 603 ромби и 70 во форма на триаголник.

Оваа главна пирамида што се користи како влез во дворот на Лувр има исти пропорции како и Големата пирамида во Гиза. 

Три помали на три страни ја опкружуваат главната пирамида.

Мали пирамиди околу големата стаклена пирамида Лувр
На оваа слика можете да забележите две од малите стаклени пирамиди околу поголемата пирамида Лувр. Слика: Architectmagazine.com

Освен што обезбедуваат естетска привлечност, овие пирамиди се и средство за осветлување на колекциите на Музејот долу.


Вратете се на почетокот


Пирамидата Лувр како влез

Музејот Лувр има четири влеза - влезот на пирамидата, влезот на Портата на Лавовите, влезот Карусел и влезот на Порта де Ришелје.

Главниот влез на пирамидата е најпопуларен бидејќи стаклената пирамида од 21 метар (71 стапки) прави одлични фотографии.

Лувр има околу 30,000 посетители дневно, што резултира со долги редици надвор од стаклената пирамида Лувр.

Туристи кои чекаат ред на влезот на пирамидата на музејот Лувр
Ова е причината зошто е подобро да ги купите вашите билети преку Интернет и да брзате до лентата „Посетителите со билети“ во близина на влезот. Слика: Ricksteves.com

Кога веќе не сте купиле Прескокнете ги билетите за линијата Лувр, се придружувате на оваа линија на крајот и чекате на ред за безбедносната проверка.

Откако ќе го исчистите обезбедувањето, се наоѓате во климатизираната стаклена пирамида Лувр.

Сега мора да застанете во ред на шалтерот за билети за да го купите билетот за музејот Лувр. За среќа, оваа втора линија се движи брзо.

Откако ќе ја платите влезната такса и ќе ги купите вашите билети, можете да влезете во Лувр.

Како да ги прескокнете долгите редови

Меѓутоа, ако ги купите вашите билети за Лувр преку Интернет, можете да ги прескокнете овие долги редови. 

Еве чекор-по-чекор водич за тоа што се случува кога ќе одлучите однапред да ги купите билетите онлајн.

Чекор 1: Купете ги билетите за уметничкиот музеј однапред

>> Билет за музејот Лувр – 20 евра по возрасен над 18 години

>> Разглед на Лувр со водич – 75 евра за возрасен над 18 години и 55 евра по дете на возраст од 10 до 17 години

>> Приватен разглед на Лувр со водич (кога искуството во Лувр е поважно од цената на билетот)

Чекор 2: Стигнете до пирамидата Лувр и прошетајте покрај долгите редови

Чекор 3: Откако ќе се приближите до влезот на Пирамидата, побарајте го знакот „Посетителите со билети“. На француски, овој знак треба да гласи „Avec Billet“.

Чекор 4: Покажете го вашиот онлајн билет (можете да го покажете билетот во вашата е-пошта, нема потреба од отпечатоци) на чуварот

Чекор 5: Се спојувате со линијата за безбедносна проверка во стаклената пирамида.

Чекор 6: Откако безбедносната проверка ќе заврши бидејќи веќе ги имате билетите, влегувате во Музејот

Кога ги купувате вашите билети однапред, можете да избегнете чекање на сонце. 

Особено за време на шпиц (кои се летни!) кога времето на чекање може да достигне и до 2 часа плус. 

Уште еден начин да се победи толпата е да се посети Музејот Лувр ноќе.

Ако не сте сигурни која париска уметничка галерија сакате да ја посетите, проверете ја нашата анализа на Музејот Орсеј против Лувр. Дури и ако одлучите да го посетите музејот Орсеј, секогаш можете да го посетите Лувр откако ќе се стемни за да ја видите целата стаклена пирамида осветлена. 


Вратете се на почетокот


Превртената пирамида на Лувр

Превртената пирамида не беше дел од првиот редизајн на Музејот Лувр на IM Pei во 1980-тите. 

Тој го дизајнираше и инсталираше во 1993 година како дел од фазата 2 од реновирањето на музејот Лувр.

Исто така познат како Louvre Pyramide inversée, тоа е светларник изграден во Carrousel du Louvre, подземен трговски центар пред музејот Лувр.

Таа е многу слична на пирамидата која делува како влезот на Лувр на земјата, освен што е наопаку. 

За да стигнете до Превртената пирамида, мора да се спуштите по скалите во близина на Triomphe du Carrousel и пешачете кон главната подземна шопинг аркада. 

Можете да ги најдете скалите од двете страни на Triomphe du Carrousel.

Продолжете да чекорите, и наскоро ќе стигнете до пресекот на две главни подземни патеки, каде што превртената пирамида е суспендирана во сета своја слава.

Превртената пирамида на Лувр
Пирамидата од превртено стакло на Лувр. Слика: Патрик Шато

Луѓето можат да ја забележат основата на Превртената пирамида однадвор, но никој не ја забележува бидејќи е дел од кружниот тек на Place du Carrousel.

Основата на превртената пирамида на Place du Carrousel
Основата на превртената пирамида на Place du Carrousel. Слика: Дејвид МекСпадден

Влезот во превртената пирамида на Лувр

Превртената пирамида ги ориентира посетителите кон влезот во Лувр на долниот кат.

Овој влез се нарекува со многу имиња:

 • Влезот на карузел во Лувр
 • Влезот на трговскиот центар во Лувр
 • Влез во превртена пирамида

Доколку до Музејот стигнувате со метро, ​​најдобро е да влезете преку овој подземен влез. 

Ако веќе сте го купиле вашиот Билети за музејот Лувр онлајн, можете да ги прескокнете сите линии и да влезете во Музејот. 

Интересно, оваа врата води и до истиот дел од музејот Лувр како главниот влез на пирамидата на приземјето. 

Совет: За линиите 1 и 7, станицата на метрото за музејот Лувр е „Palais Royale-Musee du Louvre“.

Некои туристи ги посетуваат Ајфеловата кула и музејот Лувр истиот ден. Ако и вие планирате да го сторите истото, следете ги линковите за упатства:
Од Ајфеловата кула до музејот Лувр
Од музејот Лувр до Ајфеловата кула


Вратете се на почетокот


Факти за пирамидата Лувр

Еве неколку интересни факти за стаклената пирамида во музејот Лувр. 

ИМ Пеи одвои време да ја прифати комисијата

Во 1983 година, кога И.М. Пеи доби покана од францускиот претседател Франсоа Митеран да му помогне да го редизајнира Лувр, тој го чуваше во тајност од неговата фирма четири месеци. 

Пеи тајно патувал во Париз за да го проучи опсегот на проектот, да го разбере подобро и потоа да се посвети. Конечно, тој прифатил по четири месеци истражување. 

Пеи не беше доволно Французин 

Народот на Франција не беше задоволен од изборот на претседателот за архитект за надградбата на Лувр. 

Тие мислеа дека И.М. Пеи не е доволно Французин за да му се довери критичната задача за редизајнирање на скапоценото париско обележје.

„Што му правите на нашиот голем Лувр?

Проектот за пирамида и редизајн на Лувр траеше речиси една деценија, а во раните години Пеи беше јавно исмејуван.

Говорејќи на документарен филм за американската PBS, Пеи рече:

Кога првпат ја покажав идејата на јавноста, би рекол дека 90 отсто беа против.

Првата година и половина беа навистина пеколни. Не можев да шетам по улиците на Париз без луѓето да ме гледаат како да ми кажат: „Еве ти пак. Што правиш овде? Што му правите на нашиот голем Лувр?'“

Страв од конзервирање на проектот

Бидејќи Гранд Лувр беше долг проект, постоеше вистински страв дека нема да биде поддржан доколку Митеран не биде реизбран.

Луѓето кои стојат зад проектот решија да го конструираат надвор од редоследот и ја изградија стаклената пирамидна структура пред основата.

Тие мислеа дека ако нешто постои во конкретна форма, ќе биде тешко да се прекине проектот на половина пат.

За среќа, Франсоа Митеран беше реизбран и ги отслужи двата цели мандати од седум години. 

Пеи дури и го импресионираше идниот претседател

Жак Ширак, кој во раните 1980-ти беше градоначалник на Париз, беше против идејата за стаклена пирамида. 

Меѓутоа, кога Пеи му покажа макета на Жак Ширак, тој беше среќен со она што го виде и почна да го поддржува.

Жак Ширак ќе стане француски претседател по Митеран и ќе служи еден целосен 7-годишен мандат и 5-годишен мандат. 

Стаклото на пирамидата е посебно

Пеи инсистираше на целосна транспарентност во пирамидата за да се видат историските градби насекаде.

Пирамида на Музејот на чашата Лувр
Забележете ја транспарентноста на стаклената пирамида во музејот Лувр. Слика: Ејми-Ли Барнард

Сепак, тоа беше предизвик бидејќи повеќето очила тогаш имаа слабо синкава или зеленикава нијанса.

He јаже во Сен Гобин да се најде тип на стакло што е доволно проѕирно, доволно светло и доволно силно за да се користи за Пирамидата. 

Компанијата за стакло се соочи со предизвикот создавајќи го она што го нарекоа „Дијамантско стакло“. 

По неколкумесечно истражување, тие дојдоа до екстра проѕирното ламинирано стакло од 21.52 mm, со непобедливи механички својства и висок оптички квалитет. 

Компанијата изгради специјална електрична печка за да ги отстрани железните оксиди и да го елиминира зелениот одраз на стаклото.

Доволно стакло за да се направат две пирамиди

„Дијамантското стакло“ е ламинирано како шофершајбната на автомобилот, така што неговите фрагменти нема да се распрснуваат ако некое стакло се скрши поради удар.

1,800 квадратни метри (19,375 квадратни стапки) стакло во пирамидата се состојат од 675 стаклени парчиња во облик на ромб и 118 триаголници.

Како мерка на претпазливост, Сен Гобејн направи доволно стакло за да изгради две пирамиди, но никогаш не му требаше поправки во последните триесет години.

Врската на сатаната

Пирамидата Лувр го виде својот дел од противење. Но, најинтересно од сè беше кога теоретичарите на заговор го обвинија И.М. Пеи дека користел 666 стаклени стакла на пирамидата. 

Многупати архитектите најавуваа дека дизајнот има 673 стаклени стакла, но малкумина им веруваа. 

Некои дури го обвинија францускиот претседател дека особено побарал 666 стаклени стакла како почит на сатаната. 

Луѓето мораа да чекаат 25 дена за да ја видат пирамидата

Митеран ја инаугурираше готовата пирамида на 4 март 1989 година и беше емитувана на телевизија за јавноста да ја види. 

Сепак, на јавноста и беше дозволено да ја посети пирамидата на Големиот Лувр само на 29 март.

Досега, Французите се загреале на идејата за футуристичка структура во дворот на нивниот историски Лувр.

Многу пирамиди ја следеа пирамидата Лувр

Во годината кога беше отворена пирамидата Лувр, Пеи изгради големи стаклени пирамиди на покривот на IBM Somers Office Complex, регионалното седиште на корпорацијата IBM, во округот Вестчестер, Њујорк.

Неколку години подоцна, Пеи повторно се врати во својата пирамидална структура во Рокенрол Куќата на славните во Кливленд, Охајо.

Чистењето на стаклената пирамида е предизвик

Чистењето на структурата со наклон од 21 метар (71 стапало) секогаш ќе биде тешко. 

Високите конструкции обично се чистат со системите за вагони што паѓаат од врвот на зградата или системите со корпа за подигнување, но во случајот на пирамидата Лувр, тие би биле бескорисни. 

Првично, властите ангажираа планинари да се искачат на Пирамидата и да го исчистат стаклото.

Во 2002, односно Компанија со седиште во Сиетл воведе нов „робот со големина на двојна кутија за леб“ што го усвои Лувр. 

Роботот беше контролиран со далечински управувач и се качи на патеките поставени на пирамидата.

Роботот се држеше за стаклото преку вшмукувачки чаши и користеше гума за чистење и ротирачка четка за чистење. 

Пирамидата Лувр во Кодот на Да Винчи

Во филмот 2006 Кодот на Да Винчи, главниот лик Роберт Ленгдон (го игра Том Хенкс) се среќава со францускиот полициски капетан Безу Фаше пред пирамидата Лувр.

За време на филмот, капетанот Безу Фаше ја нарекува пирамидата како „лузна на лицето на Париз“.

Лувр ги надминува дури и очекувањата на Пеи

Во 1983 година, кога проектот Голем Лувр беше инициран за да прими повеќе посетители, уметничкиот музеј веќе примал околу 2.5 милиони посетители годишно. 

До моментот кога надградбата заврши во 1989 година, Музејот прими 3.5 милиони посетители. 

Во 2019 година, 30 години по инаугурацијата на стаклената пирамида во Лувр, најдобриот уметнички музеј во светот има повеќе од 10 милиони посетители. 

Тоа е четирикратно зголемување, што ние сме сигурни дека ги држи властите во Лувр ноќе будни.

Забава факт: Дали знаевте дека околу 85% од овие 10 милиони посетители, посетете го Лувр за да ја видите Мона Лиза.


Вратете се на почетокот


Архитект на пирамидите на Лувр

Иео Минг Пеи беше кинеско-американски архитект роден во 1917 година во Гуангжу и израснат во Хонг Конг и Шангај.

И.М. Пеи, архитект на пирамидата на музејот ЛуврВо 1935 година, тој се преселил во САД и студирал архитектура на Технолошкиот институт во Масачусетс, пред да се приклучи на Факултетот за дизајн на Харвард (GSD).

Значителен скок во неговата кариера дојде во 1948 година кога Пеи беше регрутиран од магнатот за недвижнини во Њујорк, Вилијам Зекендорф. 

Слика: Викимедија

Пеи работел за Зекендорф седум години пред да ја основа својата независна архитектонска фирма, која понатаму ќе се вика Pei Cobb Freed & Partners.

Тој е познат по неговите смели дизајни и прецизни геометрии во неговите проекти, кои ја опфаќаат неговата кариера повеќе од шест децении.

Некои од неговите најдобри дела се:

 • Музеј на исламска уметност, Доха (2008)
 • Музеј Сужоу, Суджоу (2006)
 • Музеј Михо, Кјото (1997)
 • Рокенрол Куќа на славните, Кливленд (1995)
 • Банката на Кина Тауер, Хонг Конг (1990)
 • Големиот Лувр, Париз (1989)
 • Библиотека и музеј Џон Ф. Кенеди, Бостон (1979)
 • Источна зграда во Националната галерија на уметност, Вашингтон (1978)
 • Градското собрание на Далас, Далас (1978)

На 16 мај 2019 година, светски познатиот архитект почина на 102-годишна возраст.

Извори
# Wikipedia.org
# Tickets-paris.fr
# Pariscityvision.com
# Re-thinkingthefuture.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво
1. Интересни факти од музејот Лувр
2. Забавно читање: Кога статуите на Лувр зборуваат назад

# Музеј на Лувр
# Ајфеловата кула
# Arc de Triomphe
# Палатата на Версај
# Дизниленд во Париз
# Музеј д'Орсеј
# Помпиду центар
# Нотрдам
# Пантеон
# Свети Шапел
# Зоолошката градина Винсен
# Катакомбите во Париз
# Опера Гарние
# Кула Монпарнас
# Пикасо музеј
# Крстарење со реката Сена
# Крстарење за вечера во Сена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз