Почетна » Париз » Билети за палатата Версај

Версајскиот дворец – цени на билетите, попусти, патувања со воз, автобуски тури од Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(146)

Версајската палата, веднаш надвор од Париз, е една од најдобрите кралски резиденции во светот.

Првично бил изграден како ловечки дом за Луј XIII во 1623 година, но подоцна бил проширен и трансформиран во величествена палата од неговиот син Луј XIV, кој го преселил кралскиот двор таму во 1682 година.

Палатата е позната по својата раскошна архитектура, извонредни градини и голема колекција на уметнички дела.

Тоа беше главната кралска резиденција на Франција од 1682 година до Француската револуција во 1789 година, кога беше претворена во музеј.

Повеќе од 10 милиони туристи ја посетуваат палатата во Версај секоја година.

Тоа е повеќе од 35,000 туристи кои го посетуваат Версај секој ден.

Во оваа статија објаснуваме сè што треба да знаете пред да купите билети за Палатата Версај.

Палатата на Версај

Содржина

Што да очекувате во Версајскиот дворец

Имотот во Версај има три различни дела - Версајскиот дворец, Кралицата на Версајските градини и доменот на Марија Антоанета.

Версајскиот дворец има 2,300 соби распоредени на 63,154 квадратни метри (тоа се повеќе од 12 фудбалски игралишта) и е еден дел од имотот на Версај.

Историјата на Версајската палата е стар повеќе од 300 години, со многу архитектонски убавини за гледање и приказни за слушање.


Вратете се на почетокот


Билети за палатата Версај

Ако планирате да ја посетите Версајската палата, бројот на достапни опции за билети може да биде збунувачки.

Ќе ве однесеме низ различните билети за палатата Версај и ќе ви ја предложиме нашата препорака - можете да го купите билетот што најмногу ви одговара.

Мора да знам

– Некои од овие билети се достапни само во одредени денови во неделата

– Аудио водичот доаѓа бесплатно со сите овие билети за Палатата Версај

– Ова се билети за паметни телефони и не треба да земате отпечатоци. На денот на вашата посета, покажете го ваучерот на вашиот мобилен и прошетка.

– Некои од овие билети се сезонски и не можете да ги резервирате во зима.

Цените на билетите во Версај

на најевтиниот билет за Палатата на Версај чини 20 евра за сите возрасни 18 години и постари.

Овој билет е евтин бидејќи не ви дава пристап до одредени делови од Палатата.

на најпопуларниот билет за палатата Версај чини 22 евра и ви дава пристап до сè во имотот во Версај, но тоа е достапно само од вторник до петок.

Билет за целосен пристап кој вклучува фонтани шоу или музички градини чини 75 € и е достапен само во сабота и недела.

на Билет за турнеја во Версај со водич, кој ви помага да ги прескокнете сите долги редови, под водство на локален водич, чини 55 евра по лице.

на Посета на Версај + превоз од Париз Комби-билет чини 75 евра за секој возрасен и вклучува превоз во двата правци.

Редовни билети против прескокнување на линијата

Во Версајската палата има две редици.

Линија 1: Во редица на шалтерот за купување билети (на влезот Б)

Линија 2: Линијата на безбедносната проверка (на влезот А)

Кога ќе купувајте редовни билети преку Интернет, можете да избегнете чекање во првата линија бидејќи веќе ќе ги имате вашите билети во е-поштата.

Во зависност од денот во неделата и сезоната, избегнувањето на оваа линија ви помага да заштедите 60 до 90 минути време на чекање.

Но, сепак мора да застанете во редот за безбедносна проверка.

Кога купувате билети за Версајската палата Skip the Line, избегнувате да стоите и во линијата 1 и во линијата 2.

Кога имате билети за „Прескокни ја линијата“ за Версај, персоналот за безбедност во Версајската палата ќе ве спои на почетокот на линијата за безбедносна проверка.

Во зависност од времето и денот, билетот „Прескокни ја линијата“ може да ви помогне да заштедите од 2 до 3 часа време на чекање.

Постојат два вида билети за прескокнување на линијата -

Еве две фотографии кои ќе ви дадат идеја за долгите редици што треба да ги очекувате во палатата во Версај.

Редица на чекање во Версајската палата
За време на шпицот на сезоната на одмор - летните месеци - овие линии се најдолги. Слика: Community.ricksteves.com
Ред за купување билети во Версај
Бидејќи ова чекање е целосно на отворено, може да биде заморно - особено ако патувате со деца или постари лица. Најдобро е да купите билети за Версај преку Интернет и да заштедите енергија за да ја истражувате Версајската палата. Слика: Waitamoment.co.uk

Сите пристап Версај билети

Овој билет за целосен пристап во палатата Версај ви овозможува да ги посетите сите области на француската палата и затоа е најпопуларен кај посетителите.

Можете да пристапите до долунаведените атракции.
- Палатата (со аудио водич)
– Палатата Трианон
– Имотот на Марија-Антоанета
– Версајските градини и паркот
– Галеријата на тренери
– Тековните привремени изложби

Сепак, овој билет е достапен само во вторник, среда, четврток и петок.

Ова е обичен билет за Версај, така што ги прескокнувате линиите на бројачот за билети и стоите на редот за безбедносна проверка.

Цени на билетите

Билет за возрасни (18+ години): €22
Детски билет (од 0 до 17 години): Слободен влез
Билет за граѓанин на ЕУ (од 0 до 25 години): Слободен влез
Билет за инвалидитет: Слободен влез

Влезни билети за палатата Версај

Влезните билети во Версајската палата се најевтиниот билет за влез во Версај што можете да го купите.

Посетителите со само 3 до 4 часа се одлучуваат за овој влезен билет, што го прави вториот најпопуларен билет за Версај.

Со овој редовен билет за Палатата на Версај, можете да внесете:

– Версајската палата*
– Версајските градини**
– Галеријата на тренери
– Тековните привремени изложби

*Добивате пристап до најважните простории на Версајската палата – Салата на огледалата, Големите апартмани, Кралската комора, Комората на кралицата, Апартманите на Месдами итн.

**Во вторник, сабота и недела - кога се фонтани или музички градини - мора да платите мала надокнада на влезот во градините за да влезете.

Овој билет не ви дава пристап до Палатата Трианон и имотот на кралицата Марија-Антоанета.

Ова е обичен билет за да ги прескокнете редиците на бројачот за билети.

Цени на билетите

Билет за возрасни (18+ години): €20
Детски билет (од 0 до 17 години): Слободен влез
Билет за граѓанин на ЕУ (од 0 до 25 години): Слободен влез
Билет за инвалидитет: Слободен влез

Забелешка: Горенаведениот билет е достапен и во верзијата Skip The Line. Ако не сакате да чекате во долги редови, а парите не се проблем, проверете го Версајскиот дворец Skip The Line билети.

Палата + фонтани или музички градини

Покрај Палатата, овој редовен билет за Палатата на Версај ви овозможува и пристап до шоуто за фонтани или до музичките градини.

За време на париското лето - обично од почетокот на април до крајот на октомври - шоуто на музички фонтани и музичките градини стануваат дополнителни атракции во палатата Версај.

Бидејќи овие претстави се планирани само во сабота или недела, овој билет можете да го резервирате само за овие денови.

Што е шоу на фонтани во Версај?

За време на шоуто Фонтани во Версај, фонтаните во Градините испуштаат вода во ритамот на музиката.

Затоа се нарекува и музичко фонтанско шоу.

Овие музички прикази започнуваат во 10 часот и траат до 7 часот.

Како дел од шоуто Фонтани, можете да го видите и она што е познато како „Водни прикази“.

Овие се случуваат на трите главни фонтани во Версај - Фонтана огледало, Театар за вода Гроув и фонтаната Нептун.

Овие „Водни дисплеи“ исто така започнуваат во 10 часот и траат до 7 часот.

Траат 10-15 минути и постојано се повторуваат за туристите.

Што се прикажуваат Музичките градини во Версај?

Во Версај, шоуто Musical Garden е кога ги истражувате формалните градини во француски стил дизајнирани од Андре Ле Нотр додека слушате музика.

Музичките прикази започнуваат во 10 часот и траат до 7 часот.

Цената на билетотs

Билет за возрасни (7+ години): €28
Детски билет (од 0 до 6 години): Слободен влез

Забелешка: Не можете да го резервирате овој билет во зима

Разглед на Версајскиот дворец со водич

Овој билет обезбедува три клучни работи што ви се потребни за да ја направите вашата посета на Версајската палата незаборавна:

– Прескокнете го пристапот до линијата, за да не го губите времето чекајќи во редот
– Пристап до целата Версајска палата
– Човечки водич кој ќе ви даде внатрешни приказни

Водичот ве води на 90-минутна обиколка на Версајската палата, по што можете слободно да се шетате сами.

Овој билет не вклучува превоз од Париз.

Цената на билетотs

Билет за возрасни (18+ години): €55
Младински билет (од 6 до 17 години): €35
Детски билет (од 0 до 5 години): Слободен влез

Билети за палатата Версај со превоз

Бидејќи Версајската палата е на 20 километри (12 милји) од Париз, многу посетители претпочитаат да резервираат билети за влез во палатата Версај, вклучително и превоз.

Можете да изберете или да се префрлите со автобус или воз.

Некои од овие тури по Версај од Париз вклучуваат и човечки водичи.

Билет за палатата Версај + воз

Овој билет ви овозможува возење со воз од Париз до Версај и приоритетен влез во палатата.

Откако ќе заврши посетата на палатата, можете да се прошетате низ хипнотизирачките Версајски градини и да го истражите имотот на Марија Антоанета.

Цената на билетотs (со локален водич)

Билет за возрасни (18+ години): €109
Младински билет (од 15 до 17 години): €95
Детски билет (од 3 до 12 години): €95

Совет: За незаборавна посета, одлучете се за опцијата „Англиски водич“ на страницата за резервирање билети.

Билет за палатата Версај + превоз со тренер

Со овој билет, се качувате во климатизиран автобус од Париз, ги прескокнувате долгите редици и уживате во аудио обиколка на палатата со самостојно водење.

Подоцна, ќе ги истражувате и прекрасните Версајски градини со Гранд и Сит Тријанон и имотот на Марија Антоанета.

Можете да се одлучите за полудневна или целодневна турнеја, а местото на состанок зависи од вашиот избор.

Билет Поризs за полудневна турнеја самостојно со водич

Билет за возрасни (од 18 до 65 години): €75
Детски билет (од 4 до 17 години): €60
Билет за сениор (66+ години): €70

Доенчињата на возраст од 3 години и помлади можат да влезат бесплатно.

Визуелна приказна: 14 совети кои мора да ги знаете пред да ја посетите Версајската палата


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Версајската палата

Најдобро време за посета на Версајската палата е после 2.30 часот кога толпата си замина.

Можете да ја стигнете до Версајскиот имот до 10 часот, истражете ги градините на Версајската палата и другите атракции, а потоа влезете во Версајската палата помеѓу 2.30 и 3 часот.

Ова го објаснуваме подетално подолу -

Најдобро време за посета на Версај за да се избегне гужвата

Повеќето водичи во Версај и веб-страници за патувања препорачуваат туристите да стигнат до Палатата во 9 часот наутро за најдобро искуство.

Така, сите слетуваат на имотот во Версај наутро.

100 автобуси полни со туристи го напуштаат Париз пред 10 часот и стигнуваат до Версај.

Откако ќе се најдат во Версај, прво чекаат на ред за да купат билети.

Следно, тие чекаат во редот за безбедносна проверка.

Во зависност од времето и сезоната, вкупното време на чекање (во двете линии заедно) може да биде до 3 часа.

Како што одминува денот, така и овие линии се намалуваат.

Затоа мора да почекате до 2.30 за да влезете во палатата Версај.

Тоа не значи дека мора да стигнете до имотот Версај во 2.30 часот.

Еве ја маршрутата во Версај што ја предлагаме:

1. Купете го најевтините билети за палатата Версај онлајн, за да не треба да чекате во линијата за билети.

Или ако буџетот не ве загрижува, можете да ги добиете билетите кои ви даваат пристап до повеќе области:

*Фонтаните или музичките градини се закажани само во одредени денови и затоа се купуваат „сите билети за пристап“ во зависност од денот на вашата посета.

2. Пристигнете до Версај до 10 часот

3. Видете го Градините на Версајската палата, уживајте во бројните фонтани и Coach Gallery.

Сите овие се бесплатни за влез (во вторник, петок, сабота и недела, има билет за влез во Градините, но сепак ќе ги купивте преку Интернет).

4. Имајте пикник во Версај. Или најдете ресторан во рамките на имотот (има многу!) и ручајте.

5. Во 2.30 часот, одете до влезот „А“ во павилјонот Дуфур за да влезете во палатата Версај. Времето на чекање ќе биде помалку од 15 минути.

Забелешка: Вторник е лош ден за одење во Версајската палата бидејќи на Музеј на Лувр не е отворен, а многу туристи завршуваат во Версај.

Најдобра сезона за посета на Версајскиот дворец

И покрај тоа што палатата привлекува огромна толпа во текот на летото, сепак е најдобрата сезона за посета на Версај.

Добар дел од искуството во Версај е она што е на отворено - градините, фонтаните, шумичките итн. За жал, во зима, тие не се во најдобра форма.

Франција има сурови зими, а за време на постудените месеци, просечната дневна температура се движи околу 3 степени Целзиусови (37.4 Фаренхајти).

Париската карта за музеј помага да се добие влез во повеќе од 60 врвни музеи и споменици за само 65 евра. За да заштедите време и пари, купи Париски музејски пас


Вратете се на почетокот


Колку време трае палатата во Версај

За да ја истражат Версајската палата, на посетителите им требаат најмалку два до три часа, а за да го истражите целиот имот, вклучувајќи ги и Версајските градини и палатите Трианон, потребни ви се пет до шест часа.

Бидејќи ќе патувате од Париз, мора да земете предвид и по еден час време на патување на секој начин.


Вратете се на почетокот


Версајскиот дворец слободен влез

Во првата недела од секој месец, влезот во имотот на Версај е бесплатен од ноември до март.

Вие исто така се квалификувате за бесплатен влез во Версај ако имате помалку од 18 години или сте жител на Европската унија под 26 години.

Ако се квалификувате за бесплатен влез, нема потреба да купувате билети.

Одете директно на влезот А во павилјонот Dufour, со доказ за вашето право на слободен влез и доказ за идентитет.


Вратете се на почетокот


Што да се види на имотот во Версај

Версајскиот дворец е главната атракција на имотот Версај.

Туристите кои брзаат го купуваат Билет само за палата и да го завршат своето патување за два часа. 

Сепак, Версајскиот имот има и други атракции, како што се имотот на Трианон, Версајските градини, галеријата за тренери итн.

Палатата на Версај

Версајската палата е едно од најистакнатите достигнувања во француската уметност од 17 век. 

Низа кралеви продолжија да го трансформираат стариот ловечки павилјон на Луј XIII во дворец, сè додека не стана она што е денес. 

Во 1789 година, за време на Француската револуција, кралевите морале да го напуштат Версај за Париз, а палатата никогаш повеќе нема да биде кралска резиденција. 

Денес палатата содржи 2,300 соби, но само некои се отворени за посетители. 

Најважните простории се Салата на огледалата, Државните апартмани на кралот, Кралската капела, Кралската опера, станот на кралот, апартманите на кралицата, приватните одаи на Марија-Антоанета, Галеријата на големите битки итн. 

Имот на Трианон

Имот на Trianon е местото на Кралеви од Версај изградена за да избега од напорниот судски живот одвреме-навреме.

Сместено блиску до главната палата, имотот на Трианон ги вклучува палатите Гранд Трианон и Петит Тријанон и Хамлет на кралицата.

Кралицата Марија-Антоанета редовно бараше засолниште во Петит Тријанон и поминуваше време меѓу бројните украсни градини. 

Имотот на Трианон е вклучен во сите пристап Версај билет.

Ако сакате вистински да уживате во раскошот на дворскиот живот за време на античкиот режим, неопходна е посета на галеријата на тренери во палатата во Версај.

Тоа е колекција на кочии Majestic, мали вагони за кралските деца, седан столчиња и санки што ги користеле жителите на палатата.

Галеријата на тренери во Версајската палата е отворена секој ден од 12.30 часот, освен во понеделник.

Пристапот до галеријата на тренери е вклучен со сите пристап Версај билет и Влез во палатата + билет за градини.

Градините на палатата Версај

на Градините на палатата Версај е една од најобемните градини што некогаш биле создадени и биле потребни 40 години за да се изгради. 

Кога Версајските градини беа завршени, тие вклучуваа 372 статуи, 55 водни карактеристики, 600 фонтани и преку 32 километри (20 милји) канали.

Со текот на годините, Версајските градини станаа омилено место за локалното население, луѓето од Париз и туристите кои го посетуваат.

Не може да се посети палатата во Версај без да се прошета во Версајските градини.

Бидејќи Градините се отвораат во 8 часот наутро секој ден, некои туристи претпочитаат да доаѓаат рано за да се прошетаат.

Пристапот до Версајските градини е бесплатен, освен за време на шоуто на музички фонтани и музички градини, кои се случуваат во сабота и недела.

Доколку планирате да ја посетите Версајската палата за викенд, ви го препорачуваме Влез во палатата плус билет за фонтани или музички градини.

Версај парк

Надвор од градините се наоѓа Версајскиот парк - зеленило колку што гледаат очите.

Версајскиот парк го опкружува имотот на Версај и му ја обезбедува потребната зелена покривка.

Две истакнати водни карактеристики - Големиот канал и езерото на швајцарската гарда го прават уште попривлечен. 

За да влезат во паркот Версај, на посетителите не им требаат билети.


Вратете се на почетокот


Часови на палатата Версај

Од вторник до недела, Версајскиот дворец е отворен од 9 до 6.30:XNUMX часот. Останува затворено во понеделник.

Билетарницата се затвора во 5.50 часот, а последниот влез внатре е во 6 часот.

Версајската палата е затворена на 1 мај секоја година.

Покрај Версајската палата, Версајскиот имот има многу други атракции.

Секоја од овие атракции има различно работно време, посебно последно влегување итн.

Дел од имототЧасаПоследен влез
Палатата на Версај9 сум да 5.30 часот5 часот
Имот на ТрианонОд 12 до 5.30 часот5 часот
Тренер галеријаОд 12.30 до 5.30 часот4.45 часот
Версајска градина8 сум да 6 часот4.30 часот
Версај парк8 сум да 6 часот4.30 часот

Препорачано читање: Салата на огледалата во Версајскиот дворец


Вратете се на почетокот


Аудио водич

Сите посетители над осум години се квалификуваат за бесплатниот аудиоводич за Палатата Версај.

Посетителите можат да ги подигнат овие аудио водичи од две бироа на приземјето на Палатата.

Првото биро е во фоајето на Dufour Pavillion (влез А) и издава аудио водичи секој ден од 9 часот наутро до 5.30:XNUMX часот.

Второто биро е во фоајето на павилјонот Габриел и го следи истиот тајминг.

Аудио водичот од Версај е достапен на француски, англиски, германски, шпански, италијански, руски, мандарински кинески, јапонски, португалски, корејски и полски.

Ако не сакате да го земете аудио водичот, можете да ја испробате мобилната апликација на Палатата Версај за Андроид or iPhone-

Препорачано читање: Факти за палатата Версај


Вратете се на почетокот


Мапата на палатата на Версај

Версајскиот дворец е најголемиот кралски домен во светот, а неговото истражување бара многу пешачење.

Додека се обидувате да го извлечете максимумот од имотот во Версај, лесно е брзо да се изгуби чувството за времето и начинот (и во тој процес, да ги пропуштите експонатите).

Затоа препорачуваме а водени турнеја, каде локален експерт ви го покажува патот.

Следната најдобра опција е да ги зачувате долу дадените карти на Версајската палата за подготвена референца за време на вашата посета. Преземете ја печатената верзија

Мапата на палатата Версај приземје
Карта на приземје на палатата во Версај. Учтивост на картата: Chateauversailles.fr
Версајската палата на првиот кат-мапа
Карта на првиот кат на палатата Версај. Учтивост на картата: Chateauversailles.fr
Клуч за картата на Версај
Клуч за картата на првиот кат и приземје на палатата Версај.

Вратете се на почетокот


Фотографија во палатата Версај

Правејќи добри фотографии од Ентериери на Версајската палата е доста предизвик.

Првенствено поради гужвата и бројот на мобилни и ајпади, туристите се држат над глава додека се фотографираат.

Дури и да влезете во Палата по 5 часот, сепак ќе најдете луѓе во вашата рамка.

Но, можете да фотографирате обемни уметнички дела на таваните на собите на Палас. 

Некои делови од Версајската палата, како што е спалната соба на Марија Антоанета, се опколени. Во такви области можете да фотографирате без други туристи во рамката.

Бидејќи блицот не е дозволен во палатата, користете поставка за висока ISO на вашиот фотоапарат во потемните простории.

Градините исто така нудат фантастични можности и за професионални и за аматери фотографи.

Извори
# En.chateauversailles.fr
# Versailles-palace-tickets.com
# Tiqets.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Ајфеловата кулаМузеј на Лувр
Палатата на ВерсајДизниленд во Париз
Музеј д'ОрсејПантеон
Помпиду центарArc de Triomphe
Свети ШапелНотрдам
Крстарење со реката СенаЗоолошката градина во Париз
Катакомбите во ПаризОпера Гарние
Пикасо музејКула Монпарнас
Grand Palais ImmersifАквабулевар
КонсиержеријаМузеј на восок на Гревин
Големата галерија на еволуцијатаШато де Фонтенбло
Музејот „Каи Бранли“.Хотел де ла Марин
Шато де ШантилиBourse De Commerce
Thoiry ZooSafariФондацијата Луј Витон
Les InvalidesJardin d'Acclimatation
Музеј Жакмарт-АндреМенажерија на Jardin des Plantes
Музеј де l'OrangerieМузејот Мармотан Моне
Гробиштата Пер ЛашезПарк Астерикс
Латински рајПариски аквариум
Дали ПаризЛудиот коњ Париз
Музеј РоденЧоколаден музеј
Море Живот АквариумСветот на Банкси Експо

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз

Оваа статија е истражувана и напишана од