Почетна » Единбург » Работи што треба да се прават во Единбург

Работи што треба да се прават во Единбург

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(104)

Единбург е еден од најубавите градови во Обединетото Кралство и има шарм од стариот свет на кој е тешко да се одолее.

Главниот град на Шкотска е центар на шкотската историја, култура и уметност, што го прави идеален одмор.

Има толку многу начини да го прифатите градот, но подобро е да започнете со туристичките атракции на Единбург.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој фасцинантен град со нашата листа на работи што треба да ги правите во Единбург.

замокот Единбург

замокот Единбург
Брендан Хауард / Getty Images

Со повеќе од 2 милиони посетители годишно, замокот Единбург е најпосетуваната туристичка атракција во Шкотска.

Почива на Касл Рок, историската тврдина доминира на хоризонтот на Единбург во последните 900 години.

Замокот Единбург е едно од најстарите утврдени места во Европа, со богата 900-годишна историја како кралска резиденција, воен гарнизон, затвор и тврдина. Пронајди што е внатре во замокот Единбург.

Кралската јахта Британија

Royal Yacht Britannia во Единбург
Слика: GetYourGuide

Кралската јахта Британија е совршена можност да се види како живеела британската кралица кога патувала со други кралеви и кралици, светски лидери и познати личности. 

Порано беше палатата на кралицата Елизабета на вода.

Палатата Холируд

Палатата на Холирудхаус
Rabbit75_Cav / Getty Images

Палатата Холируд е официјалната резиденција на британската кралица во Шкотска.

Посетителите можат да истражуваат 14 државни апартмани, урнатините на опатија Холируд од 12 век, Кралските градини и изложбите во галеријата на кралицата.

Мери Кинг е блиску

Вистинската Мери Кингс Затвори
Слика: Realmarykingsclose.com

Скриен под Кралската милја, Мери Кинг е блиску е збирка на улици, домови и премини кои нудат поглед на животот на Единбург во 17 век.

Единбург сводови

Турнеја со духови во Edinburgh Vaults
Слика: Mercattours.com

Единбург сводови се најобемните подземни пештери во градот и нудат најпопуларни тури со духови.

Многумина веруваат дека овие трезори се жариште на паранормални активности.

Зоолошката градина во Единбург

Панда во зоолошката градина во Единбург
Rihast / Getty Images

Зоолошката градина во Единбург е дом на повеќе од 1,000 животни и извонредно искуство со дивиот свет и за деца и за возрасни.

Коалите, парадите на пингвините итн., се некои од најважните моменти на оваа вековна зоолошка градина.

на Единбург хоп-на хоп-оф автобуска турнеја е идеален за љубопитни патници и ентузијасти по историја. Придружете се на турнејата додека минува низ кривулестите калдрма и величествените авении на главниот град на Шкотска, каде што секоја станица ветува поглед во вековната волшебна историја.

Камера Обскура

Camera Obscura, Единбург
Слика: Camera-obscura.co.uk

Camera Obscura и World of Illusions е најстарата атракција за посетители во Единбург, која ги забавува посетителите од 1853 година.

Нејзините два дела се – пет ката на „илузии“ и поглед од 360° на градот Единбург обезбеден од Camera Obscura на 6-ти кат.

Рослин капела

Рослин капела
Слика: SaltireHospitality.co

Рослин капела, лоцирана во Рослин, Единбург, е фасцинантна капела од 15 век позната по својата богата историја, сложените резби и врските со витезите Темплари. 

Прославен со романот на Ден Браун „Кодот на Да Винчи“, тој привлекува посетители од целиот свет кои се желни да ги истражат неговите мистерии.

Филмски локации на Outlander

Outlander локации за снимање во Единбург

Обиколка со водич на Филмски локации на Outlander е фантастично искуство што ви овозможува да влезете во шармантниот универзум на серијата и да научите за богатството на приказни, легенди и фолклор вткаени во прекрасните пејзажи на Шкотска.

Со својот волшебен спој на историја, романса и патување низ времето, Outlander, епската телевизиска серија базирана на најпродаваните романи на Дијана Габалдон, ја воодушеви публиката ширум светот.

Занданата во Единбург

Занданата во Единбург
Слика: ScotchWhiskyExperience.co.uk

на Зандана во Единбург е возбудливо и извонредно искуство кое ги враќа посетителите назад во времето низ најтемната и најмакабрната историја на градот кога ѓаволот и неговите девојки талкаа по земјата, а сенките скриени во пештерите ги канибализираа невините патници на ноќта. 

Џин дестилерија турнеја

Џин дестилерија турнеја
Слика: Tripadvisor.com

Единбург Џин дестилерија турнеја ќе ви даде практично и извонредно искуство за истражување на сложеноста на производството на џин и препуштање во сензорна авантура низ различните вкусови.  

Хари Потер турнеја во Единбург

Хари Потер турнеја во Единбург
Слика: Pottertour.co.uk

Хари Потер турнеја во Единбург е задоволство за љубителите на Хари Потер, па дури и за оние кои не се запознаени со Хогвортс (се сомневам дали ги има!).

Оваа пешачка тура е вашата порта во волшебниот свет на Хари Потер и да дознаете повеќе за Џ.К. Роулинг, писателката на оваа серија.

Искуство за шкотско виски

Искуство за шкотско виски
Слика: ScotchWhiskyExperience.co.uk

Искуство за шкотско виски е позната атракција за посетители во Единбург, Шкотска, посветена на славење на наследството и изработката на шкотското виски. 

Тој нуди различни интерактивни и едукативни искуства за љубителите на виски и за љубопитните посетители.


Чоколатарум Единбург 

Чоколатарум Единбург
Слика: Edinburgh.org

Уживајте во светот на вкусните вкусни задоволства во срцето на Единбург со посета на Чоколатарум Единбург.

Тој нуди уникатно извонредно искуство за љубителите на чоколадо од сите возрасти. 

Куќата на Џон Нокс

Куќата на Џон Нокс
Слика: tripadvisor.во

Куќата на Џон Нокс е единствената преживеана структура поврзана со Џон Нокс, истакнат шкотски протестантски реформатор. 

Куќата, која датира од 15 век, прикажува спој на средновековна и рана модерна архитектура, со камени ѕидови, фронтон со стапала со врана и шармантен двор.

Замокот Стирлинг

Замокот Стирлинг
Слика: GetYourGuide.com

Замокот Стирлинг е еден од најзначајните архитектонски во Шкотска замоци, при што повеќето градби датираат од 15 и 16 век.

Дестилерија Холируд

Дестилерија Холируд
Слика: Isgltd.com

Дестилерија Холируд е позната дестилерија која се наоѓа во срцето на Единбург, Шкотска. Основан во 2018 година, тој е релативно нов додаток на енергичната шкотска сцена за дестилирање.

Оваа дестилерија е специјализирана за изработка на исклучителни алкохолни пијалоци, вклучувајќи џин и шкотско виски со еден слад, додека истражува уникатни и експериментални понуди.

Тури на гробиштата во Единбург

Тури на гробиштата во Единбург
Слика: VisitScotland.com

на Тури на гробиштата во Единбург нудат уникатен поглед во минатото и некои страшни приказни шепотени од драго починатите.

Одење низ тивките гробишта, исполнети со надгробни споменици кои датираат од 1700-тите, е доволно морничаво. Но, слушањето приказни од живите за луѓето што се закопани овде е потребно.

Крстарење со три моста во Единбург

Крстарење со три моста во Единбург
Слика: (Facebook.com) Турнеја во Единбург

на Крстарење со три моста во Единбург нуди фасцинантна и живописна прошетка со брод по живописниот Фирт од Форт во близина на живиот град Единбург, Шкотска.

Ова уникатно крстарење ги прикажува трите иконски мостови кои се протегаат на устието: Мостот Четврт, Мостот Четврт Роуд и Квинсфери Кросинг. 

Замокот Алнвик

Замокот Алнвик
Слика: AlnwickCastle.com

Замокот Алнвик, лоцирана во градот Алнвик во Нортамберленд, Англија, е прекрасна средновековна тврдина со историја од над 1,000 години. 

Тој стои како еден од најпознатите иконски и добро сочувани замоци во земјата. За својата величественост и архитектонски раскош, замокот Алнвик со векови е дом на предците на семејството Перси, грофовите и војводите од Нортамберленд.

Hadидот на Адријан

Адријан ѕид
Слика: CulturedNorthEast.co.uk

Hadидот на Адријан е извонреден доказ за генијалноста и инженерската моќ на античката Римска империја. 

Во 2 век од нашата ера, императорот Адријан наредил да се изгради ѕид кој функционирал како силна бариера и видлив показател за северната граница на Римската империја.

Турнеја со автобус на комедија хорор духови во Единбург

Турнеја со автобус на комедија хорор духови во Единбург
Слика: SykesCottages.co.uk

на Турнеја со автобус на комедија хорор духови во Единбург не е само за забавни приказни за духови и видлив страв. 

Исто така, има разгледување на иконите знаменитости како замокот Единбург, Грасмаркет, Грејфрајрс Кирк, палатата Холируд и Кралската милја.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар