Почетна » Париз » Најдобри работи во Париз со деца – активности погодни за деца

Најдобри работи во Париз со деца – активности погодни за деца

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(145)

Сите го знаат Париз како совршено бегство за романтични парови.

Познато е дека Градот на светлината има бесконечен список на туристички атракции кои ги угостуваат возрасните. Особено за заљубените.

Сепак, она што многумина не го знаат е дека Париз е и совршена дестинација за одмор за семејства со деца.

Француската престолнина привлекува повеќе од 80 милиони туристи секоја година. Повеќе од половина од нив, доаѓаат со своите деца.

Градот има многу да понуди за деца од сите возрасни групи - мали деца, пред тинејџери и тинејџери исто така.

Прашање е само да бидете свесни и да ги планирате вистинските активности на Париз погодни за деца во вашата маршрута.

Проверете ја нашата листа на најдобри работи што треба да ги правите во Париз со деца -

Париски аквариум

Парискиот аквариум е изграден во 1867 година, што го прави еден од најстарите аквариуми во светот.

Тој е мал по големина според глобалните стандарди, меѓутоа, кога станува збор за разновидноста на морски животни, тие се таму горе со најдобрите аквариуми во светот.

Има повеќе од 10,000 морски суштества, вклучувајќи четири видови ајкули.

Исто така познат како Cineaqua (аквариум + два кино екрани), тоа е место кое мора да се посети додека се одморате во Париз со деца.

За авантуристите има базен за галење каде буквално можете да ја допрете рибата.

Целото место е дизајнирано да ги забавува и едуцира и децата и семејството.

Се чини дека родителите ги сакаат местата што им се достапни за да седат и да се релаксираат, дури и како што уживаат нивните синови и ќерки.

Препорачано за: Најдобро одговара за деца над 2 години. Тинејџерите имаат тенденција да се досадуваат по некое време.

Можеби ќе сакате да истражувате Морски живот Париз, уште еден аквариум од светска класа во градот.


Вратете се на почетокот


Зоолошката градина во Париз

Зоолошката градина во Париз или Зоолошкиот парк неодамна помина низ радикална надградба за да стане многу поатрактивна и за децата и за возрасните.

Како родители, отсекогаш сме се прашувале зошто децата толку многу ги сакаат животните? Дали е тоа затоа што анимираните филмови се главно базирани на животни?

Која и да е причината, но вашите млади сигурно ќе ја сакаат животинската зоолошка градина во Париз.

Распространета на 14.5 хектари, париската зоолошка градина има пет различни био-зони, во кои се сместени различни видови животни.

Оваа зоолошка градина е толку голема што речиси се добива чувство дека сте на сафари.

Во целата брзање, не пропуштајте ја Големата карпа - вештачката мини-планина висока 65 метри, која е иконски симбол на Зоолошкиот парк во Париз.

Погрижете се вашите деца да бидат добро одморени пред патувањето во Зоолошката градина во Париз.

Не заборавајте на вашите камери и освежување.

Препорачано за: Деца над 2 години и возрасни.


Вратете се на почетокот


Дизниленд во Париз

Гужва во Дизниленд Париз
Слика: Theadventurer.com

И децата и возрасните не можат да го негираат шармот на Дизниленд Париз.

Таа е една од најпопуларните туристички дестинации во Париз.

Толку многу, повеќето семејства со деца доаѓаат во Париз само за да го посетат Дизниленд.

Дизниленд во Париз има два дела - Дизниленд Парк и Волт Дизни студиа.

Оваа магична земја ќе ве однесе на сонливо возење во светот на принцот, принцезата, замокот и кралствата.

Треба да ви кажеме дека вашите деца ќе ги сакаат возењата како што се Phantom Manor, Indiana Jones et le Temple du Péril, Tower of Terror, Pirates of the Caribbean, Star Tours и многу повеќе. Дознајте сè за Возења во Дизниленд

Препорачано за: Најдобро уживаат децата од пет години и постари и возрасните.


Вратете се на почетокот


Парк Астерикс

Парк Астерикс е малку надвор од градот Париз, а сепак е секогаш преполн. Таква е привлечноста на оваа туристичка атракција погодна за деца.

Совршено погоден за деца од сите возрасни групи, Parc Asterix има по нешто за секого.

Вашите малечки ќе уживаат во 13-те неверојатни возења погодни за деца, магични претстави, каскадерски шоуа и костимирани ликови изложени во овој парк.

Помладите деца ја претпочитаат шумата на Идефикс, додека малку постарите деца се држат до големите возбудливи возења.

Има три атракции каде што мислиме дека треба да им се придружите на вашите деца за семејна забава со добар квалитет: возот на духови, Пегаз Експрес и Оксигенариум.

Не пропуштајте ги делфините и морските лавови кои прават балет на вода.

Препорачано за: Најпогоден за деца од три години и повеќе.


Вратете се на почетокот


Футуроскоп

Еден од најдобрите тематски паркови во светот, Futuroscope е мултимедијален тематски парк кој содржи 3D, 4D и 5D возење.

Футуроскоп прикажува футуристички начин на забава со добро користење на технологијата и науката.

Без разлика колку години имаат вашите деца, ќе им се допадне извонредното искуство што се нуди во овој забавен парк.

Откако ќе завршите со сите возења со испумпување на адреналин, ставете го безбедносниот појас за пијалок до небо во Aerobar - со нозете висечки долу.

Футуроскоп е една париска дестинација за која вашите деца долго ќе се сеќаваат и ќе зборуваат. Не го пропуштајте!

Препорачано за: Се чини дека децата над 5 години и возрасните се повеќе се забавуваат.

Забелешка: Футуроскоп е во градот наречен Поатје, кој е на 325 километри од Париз.


Вратете се на почетокот


Музеј на восок на Гревин

Иако восочните музеи звучат досадно, тие можат да бидат и забавни!

Восочниот музеј на Гревин е повеќе од само музеј со стотици восочни фигури - поточно 450.

Инспириран од музејот на восочни фигури на Мадам Тисо во Лондон, Артур Мајер го изградил овој музеј со помош на карикатуристот Алфред Гревин.

Тој е еден од најстарите музеи во Европа и има што да им понуди на младите посетители.

Сцените се и историски информативни и смешни. И вашите постари деца ќе можат да го забележат и да уживаат во хуморот.

Ако вашето семејство има скриен талент за пеење, можеби ќе сакате да го испробате искуството „Гласот“ на ова место.

Можете да настапите во шоуто за таленти за пеење под будните (но восочни!) погледи на судиите на шоуто.

На крајот, можете да однесете и дома сувенирно видео од вашиот настап во шоуто.

Препорачано за: Најдобро за деца над 5 години и возрасни.


Вратете се на почетокот


Музеј на Лувр

Одмор со деца во францускиот град Париз не може да биде комплетен без посета на Музеј на Лувр. Впрочем, тој е најпопуларниот уметнички музеј во светот.

Французите го нарекуваат Musée du Louvre, додека неговото официјално име е Големиот Лувр.

Дали знаевте дека Музејот Лувр привлекува повеќе од 9 милиони туристи секоја година? Толку многу туристи не можат да грешат. Можат ли тие?

Децата ќе сакаат да поминат еден ден со познати слики од целиот свет. Дали Мона Лиза ѕвони?

Семејствата кои биле во Лувр со своите деца чувствуваат дека се чини дека младите ги претпочитаат областите за скулптури на Музејот, кои се пространи и повикуваат на истражување.

Препорачано за: Овој музеј е погоден за деца над седум години, кои исто така се добри пешаци. Ако вашите деца се тинејџери, можете дури и да направите повеќекратни посети на Лувр.


Вратете се на почетокот


Палатата на Версај

Галерија на големите битки, Версајскиот дворец
Карло Велики / Pixabay.com

Палатата на Версај е најголемиот простор некогаш изграден за кралски членови.

Неговата гигантска големина, безвременска архитектура и раскошна декорација ќе останат во меморијата на вашето дете засекогаш.

Освен тоа, кога ќе учат историја и ќе прочитаат за сите договори потпишани во Версај, ќе можат да извикаат: „Погодете што? Сум бил таму!"

Версајскиот дворец е малку надвор од Париз и овозможува еднодневно излегување.

Чудесните градини на Палатата, големата колекција на француска уметност од 18 век, салите со огледала долги 75 метри со статуи и бисти и операта се доволни за да ги натерате вашите деца да се заљубат во стилот на живот на императорите.

Децата, особено младите девојки ќе го сакаат огромниот замок со многу приказни за принцовите, принцезите и нивното славно минато.

Препорачано за: Не ја предлагаме Версајската палата ако вашето дете е на возраст од 7 години и помладо. Потребно е многу пешачење за да се истражи оваа палата.


Вратете се на почетокот


Самит на Ајфеловата кула

Билет за Ајфеловата кула
Слика: Worldinparis.com

Никој не го посетува Париз и не ја прескокнува Ајфеловата кула.

Како семејство, имате дополнителен товар за да го направите ова патување Ајфеловата кула се случи затоа што ова е можеби единствената париска атракција за која вашето дете знае.

И единственото прашање што можеби ќе треба да го одговори вашиот син или ќерка уште во училиште е: „Па, дали ја посетивте Ајфеловата кула?“

Ви предлагаме да се упатите кон врвот на Ајфеловата кула и да добиете непрекинат поглед на градот Париз.

Проверете ги париските знаменитости како што се музејот Лувр, Монмартр, Триумфалната капија, Златната купола и многу други од врвот.

Бидејќи Самитот на Ајфеловата кула нуди многу неверојатни можности за фотографирање, ова е добра атракција за тинејџерите (кои поради некоја причина сакаат селфи!).

Додека се качувате по Ајфеловата кула, не заборавајте да носите храна и пијалоци во вашата чанта. Ќе им треба на вашите деца и на вас.

Препорачано за: Бидејќи има лифтови за качување по Ајфеловата кула, оваа атракција во Париз е погодна за мали деца, пред тинејџери и млади возрасни.


Вратете се на почетокот


FlyView Париз

Париз е неверојатно убав без разлика како го истражувате.

Сепак, на децата им треба нешто повеќе. Што ако вашето дете може да се врати во своето училиште и да каже: „Погодете што, прелетав преку Париз со JetPack!

Токму тоа го нуди FlyView Paris – 15-минутен реалистичен лет кој го одзема здивот над бројните споменици на Париз.

Користејќи ја технологијата VR, вашите деца можат да полетаат, да забрзаат и да скокаат над париските споменици по свој избор.

Всушност, дури и возрасните ќе го сакаат овој наплив на адреналин.

Препорачано за: Минималната висина за оваа активност е 120 см. Децата под 12-годишна возраст ќе мора да бидат придружувани од родител или старател за време на нивната посета.


Вратете се на почетокот


Бесплатни работи за правење во Париз за деца

Кога сте во Париз, треба да барате само бесплатни работи за децата.

Без оглед на возраста на вашето дете, ќе можете да најдете многу бесплатни активности погодни за деца во и околу градот.

Овие бесплатни активности се чини дека се најпопуларни кај посетителите со деца -

Посетете ги париските паркови

Беспрекорно уредените париски државни паркови привлекуваат многу туристи секој ден.

Овие паркови и градини даваат идеална можност да уживате во градот Париз и да се мешате со локалното население, без потреба од трошење пари.

Она што ги прави овие паркови уште попопуларни е фактот што родителите можат да се релаксираат, додека децата да трчаат наоколу.

Сите градски паркови се опремени со традиционални лулашки, тобогани, клацкалки и песочни површини.

Сепак, некои од овие паркови имаат поголеми атракции. На пример, масивниот слајд во Змеј градина на Парк де Ла Вилет. Или балонот со топол воздух кај Парк Андре-Ситроен.

Додека истражувате бесплатни детски активности во Париз, две работи што не треба да ги пропуштите се – авантуристичкиот игралиште во Жардин Нелсон-Мандела и ѕидот за качување во Парк де Белевил.

Посетете ги париските музеи

Како родител кој го посетува Париз со своите деца, париските музеи се вашиот најдобар благослов. Овие центри на знаење погодни за деца не наплаќаат за децата и ги пуштаат бесплатно.

Еве некои од париските музеи кои им овозможуваат на децата да влезат бесплатно -

– Grande Galerie de l'évolution на Национален музеј за историја на природата е бесплатен за посетители 26 години па нагоре

- Musée Gourmand du Chocolat е бесплатно за деца под 6 години

– Нема влезница во Musée des Arts et Métiers за посетители помлади од 26 години

– Влегуваат деца под 6 години Музеј на восочни фигури Гревин Париз без влезни билети

- Музеј на Лувр е бесплатно за сите под 26 години. Вашето дете може да добие бесплатен влез доколку е придружуван од возрасен

Покрај ова, повеќето Музеи како Музеј на модерна уметностЦентар Помпиду и Музеј д’Орсеј нудат бесплатен влез во првата недела од секој месец.

Посетете ја катедралата Нотр Дам

Катедрала Нотр Дам е зграда стара 800 години и ако вашето дете има 5+ години, сигурно ќе ужива.

Отворено од 8 часот наутро, во текот на целата недела, влезот во оваа голема туристичка атракција во Париз е бесплатен.

Истражувањето на импресивните гаргули, уметнички дела, слики, витраж и сложена фасада со библиски ликови може да ве држи зафатени неколку часа.


Вратете се на почетокот


Патување во Париз со деца

Додека летувате во Париз, имате четири опции за движење – такси услуга како што се Uber или Lyft, јавен автобус, метро и RER (приградски железници).

Меѓутоа, ако сте во Париз со вашите деца, најдобрата опција за вас е јавниот автобус.

Автобуските постојки се распоредени во редовни интервали, што значи дека не треба да пешачите многу. Спротивно на тоа, ако земавте метро или RER, ќе мора да одите пешки до станицата и од станицата. Овие растојанија почнуваат да се важни додека патувате со млади.

Кога се возите со автобус, не мора да се качувате и спуштате по многу скали и ескалатори (како што ќе биде случајот ако се возите со метро или RER).

Исто така, кога ќе се одлучите за автобус, цените на билетите се евтини. Не мора да плаќате за превоз преку нос, како што ќе биде случај ако се одлучите за Uber или Lyft.

За деца три и помлади не е потребен билет. Ако вашиот син или ќерка се на возраст од 4 до 9 години, ќе мора да им купите детски билет. За деца 10 и повеќе е потребен билет за возрасни.

Извори
# Timeout.com
# Earthtrekkers.com
# Lonelyplanet.com
# Familydestinationsguide.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Париз

# Палатата на Версај
# Ајфеловата кула
# Музеј на Лувр
# Arc de Triomphe
# Дизниленд во Париз
# Музеј д'Орсеј
# Помпиду центар
# Нотрдам
# Зоолошката градина Винсен
# Пантеон
# Свети Шапел
# Кула Монпарнас
# Пикасо музеј
# Катакомби во Париз
# Опера Гарние
# Крстарење со реката Сена
# Крстарење за вечера во Сена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз