Почетна » Виена » Работи што треба да се прават во Виена

Работи што треба да се прават во Виена

4.7
(167)

Виена во Австрија е еден од визуелно највпечатливите градови во Европа.

Дополнителен шарм му дава и фактот што градот лежи на брегот на реката Дунав.

Градот некогаш бил седиште на Хабсбуршката династија, поради што денес има прекрасни палати, музеи полни со уметност и други прекрасни архитектонски чуда.

За време на вашиот одмор во Виена, не пропуштајте да присуствувате на концерт, бидејќи градот е синоним за познати композитори како Бетовен, Штраус и Шенберг.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој елегантен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Виена.

Schonbrunn Palace

Палатата Шонбрун, Виена
Слика: и.еден

Schonbrunn Palace е палата со 1441 соба и поранешна царска резиденција на Хабсбуршките монарси.

Со историја која се протега над 300 години, тој е еден од најважните историски споменици во Виена.

Палатата Белведере

Палатата Белведере, Виена
Сборисов / Getty Images

Туристите посетуваат Палатата Белведере да се видат познатите слики на Егон Шиле и Густав Климт и да се прошета по барокните градини.

Се состои од две згради - Горниот Белведере, Долниот Белведере и Оранжеријата и шталите на палатата.

Виенска зоолошка градина

Виенска зоолошка градина
Foreverhappy-Mee / Getty Images

Виенска зоолошка градина е најстарата постоечка зоолошка градина во светот и е позната и како Tiergarten Schonbrunn.

Во 2018 година, по петти пат беше избрана за најдобра зоолошка градина во Европа.

Музеј Албертина

Музеј Албертина, Виена
Албертина.at

на Музеј Албертина во Виена се пофали со една од најголемите и најскапоцените збирки графички уметности во светот.

Има повеќе од 50,000 цртежи и еден милион отпечатоци од сите периоди на историјата.

катедралата Свети Стефан

Катедралата Свети Стефан, Виена
Kanfer / Getty Images

Катедралата Свети Стефан бдее над градот Виена повеќе од 700 години.

Тоа е прекрасен споменик, кој ја одразува историјата и сложените архитектонски способности на Австријците.

Шпанско училиште за јавање

Шпанско училиште за јавање, Виена
Слика: Srs.at

Шпанско училиште за јавање ги зачувал традициите на градот преку уметноста на јавање коњи.

Туристите можат да ги искусат познатите липизански коњи кои се практикуваат до совршенство.

Кунстиисториски

Кунстиисториски музеј, Виена
Keewizene / Getty Images

на Музеј Кунстисториш во Виена е еден од најдобрите уметнички музеи во светот. Тој е дом на најголемата колекција на слики на холандскиот мајстор од 16 век, Питер Бројгел Постариот.

Музејот е прекрасен и одвнатре и однадвор - беспрекорната архитектура на зградата привлекува огромна толпа луѓе.

Мадам Тисо Виена

Кралицата Елизабета во Мадам Тисо Виена
Слика: Madametussauds.com

Ако сакате да додадете гламур на вашиот одмор во главниот град на Австрија, не гледајте подалеку Мадам Тисо Виена.

Гледате вековни техники на восочни изработки во Музејот на восоци во Виена и тријте раменици со светски лидери, кралски семејства, политичари, филмски ѕвезди, спортисти итн. 

Дунавска кула

Дунавска кула
Слика: donauturm.at

Дунавска кула е највисоката зграда во Австрија и иконска знаменитост во Виена.

Кулата висока 826 стапки (252 метри) нуди панорамски поглед од 360 степени на градот, како што се стариот град, паркот Дунав и Виена Вудс.

Локално позната како Донаутурм, кулата се наоѓа во близина на северниот брег на реката Дунав и нуди во областа Донауштат.

Gиновско панорамско тркало

Џиновски панорамско тркало во Виена
Слика: wienerriesenrad.com

Gиновско панорамско тркало е иконска глетка во Виена што служи како амблем на Вурстелпратер. 

Секоја година, илјадници посетители од целиот свет се собираат овде за да ја видат неговата далечна силуета.

Џиновското панорамско тркало е изградено во 1896 година од Англичаните Басет и Хичинс за да го прослават 50-тиот јубилеј на императорот Франц Џозеф.

Музеј на Леополд

Музеј на Леополд, Виена
Слика: Travelandleisure.com

Музејот Леополд, со околу 6,000 експонати, е една од најважните светски збирки на австриската уметност од втората половина на деветнаесеттиот век и модернизмот.

Парот наречен Рудолф и Елизабет Леополд ја создадоа оваа уникатна колекција, а ремек-делата вклучуваат дела на уметници како Егон Шиле, Густав Климт итн.

Златна сала

Wiener Musikverein, Виена
Слика: Wienersymphoniker.at

Златната сала е локално позната како Wiener Musikverein. Оваа 150-годишна концертна сала во Виена се смета за круна меѓу светските концертни сали.

Може да собере 2000 љубители на музиката и да ја трансформира архитектурата во музика и музиката во архитектура.

Виенската државна опера

Виенската државна опера
Слика: Викимедија

Виенската државна опера е оперска куќа која нуди разновидна програма на опери и балетски дела.

Нејзините првокласни продукции се од највисок калибар и тие првенствено се фокусираат на Моцарт, Вагнер и класичните опери од 20 век.

Црквата Свети Чарлс

Црквата Свети Карло, Виена
Слика: Димитриј Аникин

Црквата Свети Карло е локално позната како Karlskirche и се смета за најистакната барокна црква во Виена.

Завршено во 1739 година, тоа е последното дело на еминентниот барокен архитект Јохан Бернхард Фишер фон Ерлах.

Туристите ја посетуваат црквата Св.

Палатата Естерхази

Палатата Естерхази, Виена
Слика: Wien.info

Палатата Естерхази е една од најубавите барокни палати во Австрија и го прикажува прекрасниот живот на австриското кралско семејство некогаш.

Туристите ги посетуваат за да ги видат собите, мебелот, уметничките дела и да го обиколат обемот на палатата. Достапни се патувања со водич, како и концерти во Хајднсал, елаборираната соба за банкет.

Нашмаркт

Нашмаркт, Виена
Слика: Википедија

Нашмаркт во Виена е пазар стар 100 години со околу 120 отворени тезги на кои се продава храна, јадење и готова храна.

Шарената кулинарство се движи од виенски до индиски, од виетнамски до италијански.

Викендов Flea Market е култен настан и станува тешко да се вратите во вашиот хотел со празни раце.

Светски музеј

Светски музеј, Виена
Слика: Weltmuseumwien.at

Светскиот музеј е етнографски музеј и има повеќе од 400,000 експонати од Азија, Африка, Океанија и Америка.

Нејзината најпозната изложба е пердувести навлака која му припаѓала на Моктезума II, царот на Ацтеките од 16 век. Познат е и како Weltmuseum Wien.

Музеј на Моцарт

Музејот на Моцарт во Виена
Слика: Mozarthausvienna.at

на Моцартхаус Виена беше резиденција на Моцарт три години, од 1784 до 1787 година, а сега е почит на легендарниот композитор.

Музејот беше отворен на 27 јануари 2006 година – 250-годишнината од раѓањето на Моцарт и зафаќа 1,000 квадратни метри на шест нивоа.

Моцартхаус е 2-минути пешачење од катедралата Свети Стефан.

Градското собрание, Виена

Културно шоу и вечера во Виена Ратхаус
Слика: GetYourGuide

Градското собрание на Виена е локално познато како Винер Ратхаус, а градската влада седи во зградата.

Туристите го посетуваат градското собрание за да уживаат во австриска вечера со 3 јадења и културни изведби на локални уметници.

Музичкото патување започнува од планините Тирол до Салцбург, Салцкамергут и Вахау до големото финале во Виена.

Куќа на музиката

Куќа на музиката во Виена
Слика: Hausdermusik.com

Куќата на музиката е музеј во кој го истражувате светот на феномените на звук и бучава.

Во Музејот можете сами да ги видите, почувствувате, па дури и да ги создадете звуците и звуците.

Проверете неверојатни интерактивни звучни илустрации, кои се и забавни и едукативни.

Локалните жители го нарекуваат овој музеј како Куќа дер Музик.

Централни гробишта во Виена

Централни гробишта во Виена
pixabay

Виенските централни гробишта се втори по големина гробишта во Европа.

И туристите и локалните жители ги посетуваат гробиштата за да ги откријат гробовите на Лудвиг ван Бетовен, Франц Шуберт, Јохан Штраус Јоханес Брамс итн., да ја видат фантастичната Арт Нову архитектура и да уживаат во бујното зеленило.

Атракцијата е совршена за долги прошетки.

Царската ризница

Царската ризница во Виена
Слика: Разгледување во Виена.at

на Царската ризница е изложена во палатата Хофбург во Виена.

Империјалната круна на Светото Римско Царство од 10 век и австриската царска круна од 16 век се двата врвни точки на колекцијата.

Изложени се и бургундското богатство од 15 век и Орденот на златното руно (династичкиот ред на Хабсбург).

Патување низ времето Виена

Патување низ времето во Виена
Слика: Wien.info

Патување низ времето Виена е 5D кино искуство во засводените тавани на манастирот Свети Михаил на Habsburgergasse.

Филмот ги води туристите низ историјата на Виена, каде што дознаваат за црната смртна чума, турската опсада на Виена, легендарните композитори, двете светски војни итн.

Филмот од 50 минути завршува со возење со летечка кочија над историската Виена.

Музеј на применета уметност

Музеј за применета уметност, Виена
Слика: Wikipedia.com

МАК е дом на неспоредлива колекција на применета уметност, дизајн, архитектура и современа уметност развиена во последните 150 години.

Музејот прикажува мебел, стакло, порцелан, сребро и текстил од средниот век до денес.

Зградата во која се наоѓа музејот МАК е едно од највпечатливите архитектонски дела на виенската Рингштрасе.

Мадам Тисо Виена

Мадам Тисо Виена
Слика: Trip.com

Мадам Тисо е на Ризенрадплац и прикажува 80 восочни фигури, вклучувајќи локални фигури како што се императорот Франц Јозеф и неговата сопруга Сиси, Моцарт, Фалко, Марија Терезија, Густав Климт итн.

Други интерактивни експонати вклучуваат тест за интелигенција против Алберт Ајнштајн, валцер „Син Дунав“ со Јохан Штраус и пенал со фудбалската легенда Ханс Кранкл.

Манастирот Клостернејбург

Манастирот Клостернејбург
Слика: Википедија

Манастирот Клостернејбург е августински манастир од дванаесеттиот век веднаш надвор од Виена.

Основан е во 1114 година и е еден од најважните австриски религиозни и културни центри повеќе од 900 години.

Комбинацијата на религијата, прекрасните уметнички богатства како што е олтарот Верден и најстарото лозје во Австрија го прават манастирот одлична туристичка атракција.

Виенски оркестар Хофбург

Виенски оркестар Хофбург
Слика: Musicofvienna.com

Оркестарот на Виена Хофбург е австриски класичен оркестар кој прикажува концерти во историските сали на виенската палата Хофбург, Виенскиот Конзертхаус и Градината палата Лихтенштајн.

Бидејќи целта на оркестарот е да „култивира виенска музика за валцер и оперета“, тие се фокусираат на Јохан Штраус, Франц Лехар и Емерих Калман и Волфганг Амадеус Моцарт.

Музеј на Зигмунд Фројд

Музеј на Зигмунд Фројд
Слика: Фројд-Музеј.at

на Музеј на Зигмунд Фројд е сместен во станот во кој Фројд живеел и работел од 1891 до 1938 година кога бил принуден да избега од Виена поради подемот на нацистичкиот режим.

Музејот дава сеопфатен преглед на животот на Фројд и неговиот придонес во психологијата. 

Посетителите можат да ги истражуваат просториите каде Фројд ги водел своите психоаналитички сесии и да ги видат неговите лични работи, вклучувајќи ја неговата обемна библиотека, мебел и колекција на антиквитети.

Австриска вечера шоу

Австриска вечера шоу
Слика: AustrianDinnerShow.at

на Австриска вечера шоу е дестинација што мора да ја посети секој љубител на музика и храна. 

Лоциран во Виена, овој уникатен настан ги комбинира најдобрите регионални деликатеси со популарни мелодии, обезбедувајќи уникатно културно искуство. 

Претставата се одвива во трезорите на познатото градско собрание во Виена, додавајќи го историскиот и културниот амбиент.

Куќа на музика

Куќа на музика
Слика: HausderMusik.com

Куќа на музика е куќа на музиката која уникатно ја слави музичката историја на Виена и нуди платформа за гостите да научат сè за звукот. 

Музејот, распространет на четири ката, ве води на патување каде што можете да ги слушнете приказните на големите музичари и да создадете свој валцер со фрлање четири виртуелни коцки. 

Само кога ќе дојдете овде ќе ја разберете разликата помеѓу звукот, бучавата и музиката. 

Велтмузеј

Велтмузеј во Виена
Слика: WeltMuseumwien.at

на Велтмузеј Виена се наоѓа во царската палата Хофбург, светско наследство на УНЕСКО. 

Тоа е одлично место за учење за различни култури и нивната историја и традиции. 

Weltmuseum Виена содржи над 400,000 предмети од Африка, Азија, Океанија и Америка, кои се протегаат од праисторискиот период до денес.

Семеен парк

Семеен парк
Слика: FamilyPark.at

Семеен парк Neusiedlersee е најголемиот забавен парк во Австрија во Санкт Маргаретен и Бургенланд. 

Паркот има над 80 возења и атракции, вклучувајќи возења на вода, тобогани и семејни возења. 

Концентрационен камп Маутхаузен

Концентрационен камп Маутхаузен
Слика: TripAdvisor.во

на Концентрационен камп Маутхаузен своето потекло го следи во 1938 година кога Хитлер го основал како нацистички концентрационен логор.

Оваа страница ве враќа назад во времето кога Австрија беше во канџите на диктатурата и ропството, а принудната работа стана многу вообичаена.

Хеликоптер тури во Виена

Хеликоптер тури во Виена ви овозможуваат да го подигнете вашето патувачко искуство со кревање на небото и уживање во спектакуларни воздушни погледи на царскиот град покрај реката Дунав.

Оваа активност е доста популарна меѓу туристите кои сакаат да го истражат најголемиот дел од Виена за кратко време.

Со раскошни палати, катедрали и живописни улици, градот Виена создава феноменална глетка од небото.

Турнеја на духови и легенди

Турнеја на духови и легенди
Слика: MyGuideVienna.com

На Виена Турнеја на духови и легенди, подигнете го капакот на неоткриените и бизарни факти во градот.

Дознајте за големите личности по чии мртви останки ќе одите.

Прошетајте низ палатата Хофбург, црквата Августин и патеките на катедралата Свети Стефан со вашите туристички водичи. 

Музеј Сиси

Музеј Сиси
Слика: Sisimuseum-Hofburg.at

на Музеј Сиси во Виена е фасцинантно место за учење за животот на царицата Елизабета од Австрија, ака Сиси. 

Музејот отворен во 2004 година, се наоѓа во палатата Хофбург и содржи колекција од лични работи, писма и фотографии кои нудат поглед во животот на Сиси.

Родена во кралско семејство во Баварија, таа се омажила за императорот Франц Јозеф од Австрија во 1854 година. 

Технички музеј Виена

Технички музеј Виена
Слика: TechnischesMuseum.at

на Технички музеј Виена, основана во 1908 година, е одлично место за учење за еволуцијата на технологијата и иновациите. 

Експонатите на музејот се интерактивни и привлечни, нудејќи уникатен пристап кон развојот на модерната технологија.

Капуцини Крипта Виена

Капуцини Крипта Виена
Слика: Ncronline.org

на Криптијата Капучин во Виена, Австрија, е фасцинантен историски локалитет во кој се наоѓа последното почивалиште на членовите на династијата Хабсбург, едно од највлијателните кралски семејства во европската историја.

Криптата Капучин е официјално место за погребување на членовите на семејството Хабсбург од 17 век. 

Криптата се состои од неколку комори и погребни сводови, од кои секоја е посветена на одреден член или гранка на семејството. 

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар