Почетна » Париз » Билети за Musee d'Orsay

Musee d'Orsay – билети, цени, часови, тури, бесплатен влез

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(123)

Музејот Орсеј е дом на некои од најдобрите импресионистички и пост-импресионистички слики во светот.

Познати уметници изложени во музејот d'Orsay во Париз се Реноар, Моне, Мане, Ван Гог, Дега, Сезан, Сеура, Сисли, Гоген итн.

Повеќе од 3 милиони туристи го посетуваат музејот Орсеј годишно.

Оваа статија објаснува сè што треба да знаете пред да купите билети за Musee d'Orsay.

Музејот Дорсеј, Париз

На што да очекуваме Музеј д'Орсеј

Повеќето посетители резервираат редовен билет за Musee d'Orsay, најевтиниот и најпопуларниот начин да се влезе во музејот на уметност.

Некои добиваат локален уметнички експерт за да им даде а водени турнеја. Семејствата со деца се одлучуваат за турнеја со водич прилагодена за деца.

Тешките уметнички ентузијасти одат на Комбинација Орсеј + Лувр за да добиете стручен вовед во два од најпознатите музеи во Париз.


Вратете се на почетокот


Билети за Musee d'Orsay

Билети за Musee dOrsay
Слика: Iamsuanlee.com

Посетителите можат да се одлучат за три типа на искуства во Musee d'Orsay.

Може да земете а само-водена турнеја на музејот Орсеј, или земете локален уметнички експерт за да ви даде турнеја со водичили комбинирајте го Musee d'Orsay со посета на Musee de I'Orangerie.

Или, ако одите во посета со деца, можете дури и да резервирате турнеја со водич прилагодена за деца.

Сите овие билети се испорачуваат во вашето сандаче веднаш по купувањето.

Значи, не треба да земате никакви отпечатоци.

На денот на вашата посета, можете да ги прескокнете линиите на бројачот за билети, да го покажете билетот на вашиот паметен телефон и да влезете.

Наменски влезен билет

Ова се најпопуларните билети за Musee d'Orsay и ви овозможуваат да пристапите до сите постојани и привремени изложби.

Можете да одите до посебниот влез на Портата А1, да го покажете вашиот билет и да влезете во музејот.

Цена на билетот

Билет за возрасни (18+ години): € 16
Детски билет (до 17 години): Слободен влез
Билет за граѓанин на ЕУ (од 18 до 25 години): Слободен влез

Musee d'Orsay и Musee de I'Orangerie

Овој билет ви помага да добиете пристап до два од најдобрите париски музеи - Musée d'Orsay и Musée de I'Orangerie.

Тие се наоѓаат на 650 метри (0.4 милји) едни од други.

Билетите важат за едно влегување во двата музеи, а можете да ги посетите истиот ден или во следните седум дена.

Musée d'Orsay е затворен во понеделник, а Musée de l'Orangerie е затворен во вторник.

Цена на билетот

Билет за возрасни (18+ години): € 20
Детски билет (до 17 години): Слободен влез
Билет за граѓанин на ЕУ (од 18 до 25 години): Слободен влез

Разглед на музејот Орсеј со водич

Кога станува збор за уметност, секогаш е подобро да ве води некој кој ја разбира подобро од вас.

Ова патување е турнеја со најважните моменти на Musee d'Orsay, каде водичот ве води на 2-часовно визуелно уживање од најдобрите во францускиот уметнички музеј.

Слушалките се исто така дел од цената на билетот и ви помагаат да го слушнете водичот меѓу толпата.

На страницата за резервација на билети, можете да резервирате редовна турнеја со водич или турнеја со мала група, што е повеќе лично.

Тура со водич со 20 учесници

Билет за возрасни (18+ години): € 54
Младински билет (од 11 до 14 години): € 49
Билет за доенчиња (0 до 3 години): Слободен влез

Тура со водич со 7 учесници

Билет за возрасни (18+ години): € 94.90
Детски билет (од 4 до 17 години): € 79.90
Билет за доенчиња (до 3 години): Слободен влез

Ако не ви пречат трошоците, треба да ги погледнете и овие две тури - на водена импресионистичка турнеја со гурмански ручек и приватна турнеја со водич.

Тура со водич за семејства со деца

Оваа турнеја е одлична можност да го посетите Музејот Орсеј како семејство со водич за деца. 

Откако ќе ви помогне да поминете низ влезот со билетите за прескокнување на линијата, локалниот водич ќе го прилагоди нивниот јазик и турата за да ги смести вашите деца.

Бидејќи оваа турнеја е специјално прилагодена за да се приспособат на пократко внимание на децата, таа е совршена за семејства.

Цена на турата: 299 евра за група од четворица


Вратете се на почетокот


Musee d'Orsay + музеј Лувр

Оваа приватна турнеја ви овозможува да ја прескокнете линијата и да уживате во четиричасовно истражување со водич на двата од најдобрите музеи во Париз - Музејот Орсеј и музејот Лувр.

Откривате 3000 години историја само со преминување на мостот помеѓу Musée d'Orsay и музејот Лувр.

Препорачуваме удобни чевли бидејќи има многу пешачење.

Вие се квалификувате за целосна рефундација ако откажувањето е направено 24 часа пред посетата.

Посетителите можат да ја резервираат оваа комбинација како приватна тура или релативно поевтина полуприватна тура.

Немате буџет или склоност да ги посетите двете париски уметнички галерии? Проверете го нашиот споредба на Лувр и Музејот Орсеј.

Визуелна приказна: 14 совети што мора да ги знаете пред да го посетите музејот Орсеј


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до музејот Орсеј

Овој грандиозен париски музеј се наоѓа на стара железничка станица во Париз.

Зградата во која се наоѓа музејот Орсеј некогаш била Гар Д'Орсеј, железничка станица Beaux-Arts изградена помеѓу 1898 и 1900 година.

Станицата Гар д'Орсеј беше затворена по Втората светска војна.

И покрај плановите за уривање на станицата, таа беше претворена во музеј поради притисокот на јавноста и повторно беше отворена во 1986 година.

Сместена во Rue de Lille, 62, оваа импресивна установа е опкружена со други туристички атракции како што се Музеј на Лувр, Jardin des Tuileries, Place de la Concorde, Musée de I'Orangerie, Musée des Arts Decoratifs итн. Најдете насоки

Може да се качите на метро линијата 12 и да се симнете во Метро станицата Солферино, што е помалку од 300 метри (1000 стапки) од Францускиот уметнички музеј.

Линијата C на RER исто така може да ви помогне да стигнете до Musée d'Orsay.

Ако не ви пречи побавна, но поживописна рута, качете се во автобусот број 24, 63, 68, 69, 73, 83, 84 и 94 за да стигнете до Д'Орсеј.

Иако се достапни места за паркирање околу оваа атракција во Париз, не ви предлагаме да возите до музејот Орсеј.

Наместо приватен автомобил, подобро е да земете такси.


Вратете се на почетокот


Влезовите на музејот Орсеј

Музејот Орсеј во Париз има четири различни влезови.

Два од овие влеза се на брегот на реката Сена, додека два се на страната на Ру де Лил (главниот пат).

Влезот на музејот Орсеј

Од клучно значење е да знаете низ која порта за влез во Musee d' Orsay мора да влезете бидејќи ќе го изгубите вашето време ако застанете во погрешна редица.

Влезови од страна на реката Сена

Влез А: Индивидуалните посетители кои сè уште не ги купиле билетите мора да го користат овој влез. Попатно има шалтери за билети за посетителите да си ги купат билетите.

Влез Б: Посетителите во големи групи мора да го користат овој влез. Ако резервирате групна турнеја, ова е влезот што на крајот ќе го користите.

Влезовите на страната на улицата Лил

Влез C: На овој влез најбрзо се движи редот бидејќи е првенствено за посетителите кои веќе ги купиле своите Билети за Musee d' Orsay онлајн. Членовите на Musee d'Orsay и Париз музеј во Париз држачите исто така го користат овој влез.

Влез Д: Училишните групи за посета го користат овој влез.


Вратете се на почетокот


Часови на музејот Орсеј

Од вторник до недела, Musee d'Orsay се отвора во 9.30:6 часот и се затвора во 9 часот, освен во четврток, кога овој париски музеј останува отворен до 45:XNUMX часот.

Музејот Орсеј во Париз останува затворен во понеделник.

Последното влегување е во 5 часот, а во четврток е 9 часот.

Музејот се расчистува во 5.15 часот во сите денови, освен во четврток, кога расчистувањето започнува во 9.15 часот.

Покрај сите понеделници, Музеј д'Орсеј исто така е затворено на Денот на трудот (1 мај) и на Божиќ (25 декември).

Важно: Најевтиниот и најпопуларниот билет за влез во оваа атракција е Посветен влезен билет на Musee d'Orsay. Следете ја врската за да ги знаете различните видови на Достапни се билети за Musee d'Orsay.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Музејот Орсеј

Часовник на музејот Орсеј
Огромниот часовник во музејот Орсеј.

Најдобро време за посета на музејот Орсеј е веднаш штом ќе се отворат во 9.30 часот во работен ден или помеѓу 6 и 9.30 часот во четврток. 

Со рано започнување, ќе се понапреди од толпата што почнува да доаѓа до 11 часот. 

Бидејќи музејот Орсеј е затворен во понеделник, посетителите во мноштво слетуваат во вторник.

За време на викендите, од 9.30 до 1 часот, се формираат долги редици во Musee d'Orsay и можеби ќе треба да чекате во редици од 60 до 90 минути. 

Ако планирате викенд доза на француска уметност, посетете го музејот после ручекот. 

Добар дел од гужвата викендов се и самите парижани, кои обожаваат редовно да ги посетуваат музеите. Повеќе такви Факти на музејот за Орсеј

Инсајдерски совет: Кога резервирате Музеј d'Orsay билети однапред, ги прескокнувате долгите редици кои чекаат на шалтерот за билети и веднаш влегувате во Музејот.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Музејот Орсеј?

Musee d'Orsay е уметнички музеј со добра големина и ви требаат 3 до 4 часа за да го истражите на ваше задоволство.

Ако го видите само импресионистичкото крило на горниот кат, што е белег на музејот Орсеј, и прескокнете сè друго, можете да ја завршите вашата турнеја за два часа.

Уметничкиот умор настанува по околу два часа во уметнички музеј, а доколку планирате да останете подолго, ви препорачуваме кратко да застанете во еден од рестораните.


Вратете се на почетокот


Музејот Орсеј - бесплатен влез

Музејот d'Orsay е бесплатен за истражување за сите во првата недела од секој месец.

Бидејќи тоа е високо Номинална атракција, во слободните денови има навистина гужва, па затоа не го препорачуваме.

Бесплатна е и за сите посетители под 18 години, во сите денови.

Туристите на возраст од 18 до 25 години кои се државјани или долгорочни жители на земја-членка на ЕУ, исто така, бесплатно влегуваат во музејот Орсеј во Париз.

Во двата случаи, потребно е на влезот да покажете валидна лична карта.

Посетителите со попреченост со еден негувател и невработените посетители исто така добиваат бесплатен влез.

Бесплатен влез со карта за музеј во Париз

Парискиот музејски пас е уште еден начин за постигнување попусти.

Плаќате еднаш за Музејската карта и пристапувате до 60 различни париски музеи бесплатно, вклучувајќи ги Музејот Орсеј, Лувр, Центарот Помпиду итн.

Бидејќи сите музеи во Париз се бесплатни за деца под 18 години и европски граѓани под 26 години, треба да ја купите оваа Музејска карта само за оние кои не се квалификуваат за 100% попуст.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за билетите за Musee d'Orsay

Музејот на Орсеј, Париз
Музејот на Орсеј, Париз.

Посетителите на Musee d'Orsay имаат многу сомнежи за влезните билети.

Се обидуваме да одговориме на неколку од овие прашања -

 1. Која е цената на билетот на Musee d'Orsay?


  Влезниците за Musee d'Orsay чинат 16 евра за сите посетители 18 години па нагоре.

  Деца од 17 години па нагоре и граѓани на Европската Унија на возраст од 18 до 25 години влегуваат во Музејот бесплатно.

 2. Каде да купите билети за Musee d' Orsay?


  Можете да купите билети за Musee d' Orsay на местото (на денот на вашата посета), или можете да ги купите преку Интернет.

  Ви препорачуваме да купите Билети за музејот d'Orsay онлајн однапред затоа што ви помага да ги прескокнете долгите редови на шалтерот за билети.

 3. Каде да добиете билети за Musee d' Orsay бесплатно?

  Во првата недела од секој месец, можете да добиете бесплатни билети за Musee d'Orsay од шалтерот за билети во Музејот. Мора да бидете во туристичката атракција веднаш штом ќе се отвори бидејќи слободните денови може да се преполнат.

 4. Каде можам да добијам билети за Musee d' Orsay на англиски?


  Ако сакате самоводени билети за Музеј д'Орсеј, можете да ги купите онлајн - јазикот не е важен.

  Како и да е, ако сакате закажете турнеја со водич низ музејот Орсеј, јазикот е од суштинско значење.

 5. Цена на билетите на Musee d' Orsay за посетители помлади од 26 години?

  Доколку сте државјанин на ЕУ и на возраст под 26 години, можете бесплатно да влезете во Musee d' Orsay.

  Сите неевропски граѓани постари од 18 години треба да платат влезна такса од 16 евра по глава.

 6. Каде да подигнете билети за Musee d' Orsay?

  Ако сте ги купиле билетите за Musee d' Orsay преку интернет, проверете го вашето сандаче, бидејќи би добиле е-пошта. На денот на вашата посета, покажете го билетот во вашата е-пошта на посебниот влез за сопствениците на билети и влезете. Ако сте купиле билети за Musee d Orsay од туристички агент, можеби ќе сакате да се јавите и да проверите кај нив.

 7. Дали билетите за Musee d Orsay се темпирани?

  Да, додека резервирате билети за Musee d' Orsay, мора да изберете време на посета. 

  И на денот на вашата посета, мора да стигнете до музејот 15 минути пред времето на вашиот билет. 

 8. Дали билетите за Musee d Orsay ја прескокнуваат линијата?

  Да, билетите за Musee d' Orsay се Skip the Line бидејќи ви дозволуваат да ги заобиколите долгите редици на шалтерот за билети. Меѓутоа, во зависност од времето и денот на вашата посета, можеби ќе треба да застанете во редица за безбедносната проверка на влезот.

 9. Може ли заедно да купам билети за Музејот Орсеј и Лувр?

  Да ти можеш.

  Трудољубивите љубители на уметноста обично резервираат 6 часа Музејот Орсеј и Лувр со водич.

  Ако сакате нешто поевтино, можете да резервирате „Прескокни ја линијата“ за двете Лувр   Д'Орсеј индивидуално.

  Откако ќе истражите еден музеј, на денот на вашата посета, користете го насоки овде да одат во следниот Музеј.

  Двата музеи се оддалечени само 1 км (0.62 милји) и тоа е живописна прошетка над реката Сена.

 10. Дали билетите за Musee d Orsay се испраќаат преку е-пошта на телефонот?

  Да, ако ги купите вашите билети за Musee d'Orsay преку Интернет, тие се доставуваат до вашето сандаче за е-пошта, до кое можете да пристапите од вашиот телефон. Затоа овие билети се познати и како билети за паметни телефони.


Вратете се на почетокот


Осврти на Tripadvisor

Musee d'Orsay е високо оценета туристичка атракција со а Рејтинг на TripAdvisor од 4.5 од 5.

Оценките на Musee d'Orsay на Tripadvisor го оценуваат како број 1 туристичка атракција за гледање во Париз.

Еве две случајно избрани критики за овој париски уметнички музеј.

Најдобар уметнички музеј во Париз

Овој музеј е задоволство и мојата омилена уметничка галерија што сум ја посетил во Европа. Низ зградата нема толку многу туристи како Лувр. Уметноста е спектакуларна, а зградата е попространа и попривлечна од онаа на Лувр. Би рекол дека ова е ЗАДОЛЖИТЕЛНА посета ако одите во Париз. - Напишано од NJoi-1

Најдобриот музеј

Впечаток и пост впечаток добро прикажани. Музејот е добро организиран со одличен аудио водич. Изложбата на Пикасо е извонредна, но и редовните колекции на Моне, Реноар, Мане, Дега, Сисли итн. Овој музеј не смее да се пропушти. - Напишано од Мајк В.

Дали ви се допаѓаат прегледите? Резервирајте ги вашите билети!


Вратете се на почетокот


Карта на музејот Орсеј

Во Musée d'Orsay артефактите и сликите се распоредени на четири основни нивоа и изложбен простор на тераса.

Со толку многу што да се види низ толку многу катови и сали, посетителите можат да се преоптоварат.

Затоа, пред вашата посета, подобро е да го истражите најважните моменти кои мора да се видат во музејот Орсеј а исто така го знаат изгледот на музејот.

Приземје

Приземјето ги прикажува уметничките дела произведени од 1848 до раните 1870-ти.

Уметниците нагласени во овој дел ги вклучуваат Делакроа, Моро, Курбе, Коро, Милет, Мане и Енгр.

На овој кат се изложени и рани слики на Едгар Дега, кои спаѓаат во споменатиот период.

Покрај академските и предсимболистичките школи за слики, на овој кат ќе најдете и многу натурализам, реализам и предимпресионизам.

Средното ниво

Овој кат прикажува слики и украсни предмети од втората половина на 19 век.

Уметниците што се истакнати овде вклучуваат Климт, Мунк, Русел, Морис Денис и Бонард.

Шест соби на овој кат се полни со украсни уметности во Арт Нову.

Натуралистичкото и симболистичкото сликарство доминира на овој кат на Музејот Д'Орсеј.

Горно ниво '2'

Уметниците што се прикажани тука вклучуваат Гоген, Тулуз-Лотрек, Сеурат, Сињак итн.

Овде се изложени слики од неоимпресионисти, набисти и сликари од Понт-Авен кои користеле иновативни и неконвенционални техники.

Доколку сте заинтересирани за сликање во мал формат (со максимална големина од 35.5 cm/14 инчи), погледнете ја галеријата посветена на тоа.

Горно ниво '1'

На најгорниот кат, доминирана од импресионистички и експресионистички движења, се сместени некои од најдобрите галерии на Musee d'Orsay.

Уметниците што се изложени овде вклучуваат Дега, Моне, Сисли, Писаро, Реноар, Кајлебот, Ван Гог, Сезан итн.

Не пропуштајте ги галериите посветени на Моне и Реноар.

На овој кат можете да видите и џиновски часовник свртен нанадвор. Пред да стане Музеј, оваа зграда беше Железничка станица, а часовникот им помагаше на патниците да бидат на време.

Ниво на тераса

Скулптурите од 19 век доминираат на терасата на музејот Орсеј.

Ремек-делата на францускиот скулптор Огист Роден се распослани на целото крило.

Терасата исто така нуди прекрасен поглед на Сена и Sacre Coeur.


Вратете се на почетокот


Ресторани во Musee d'Orsay

Musee d'Orsay има ресторан и неколку кафулиња каде што можете да застанете на залак (или пијалок).

И поединците и групите треба да имаат со себе билет за музеј за да влезат.

ресторан: Од вторник до недела се отвора во 9.30 часот и се затвора во 5.45 часот. Во четврток, ресторанот работи подолго - до 9:30 часот.

Чајна соба: Сите денови од 2.45 до 5.45 часот.

Кафе Кампана: Вторник до недела од 10 до 5 часот. Во четврток до 9 часот.

Café de l'Ours: Во вторник, среда, петок, сабота и недела се отвора во 9.30 часот и се затвора во 4.45 часот. Во четврток, ова кафуле се протега до 8 часот.

Извори
# Wikipedia.org
# Musee-orsay.fr
# Britannica.com
# En.parisinfo.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

# Ајфеловата кула
# Музеј на Лувр
# Дизниленд во Париз
# Палатата на Версај
# Arc de Triomphe
# Помпиду центар
# Нотрдам
# Зоолошката градина во Париз
# Пантеон
# Свети Шапел
# Катакомби во Париз
# Опера Гарние
# Кула Монпарнас
# Пикасо музеј
# Крстарење со реката Сена
# Крстарење за вечера во Сена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз