Почетна » Париз » Билети за музејот на Пикасо во Париз

Музејот на Пикасо во Париз – билети, цени, часови, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(137)

Музејот на Пикасо во Париз ги прикажува сликите, цртежите, гравурите и скулптурите на уметникот роден во Шпанија, Пабло Пикасо.

Исто така наречен Музеј национален Пикасо, музејот изложува 400 од неговите најдобри дела и слики од други уметници како Пол Сезан, Анри Русо и Анри Матис, кои беа дел од колекцијата на Пикасо.

Со околу 5000 изложени предмети, таа е најобемната колекција на дела на најпознатиот уметник на 20 век.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за парискиот музеј Пикасо.

Што да очекувате во Музејот на Пикасо

Музејот на Пикасо во Париз содржи речиси 5000 дела на Пабло Пикасо кои опфаќаат слики, скулптури, натписи, гравури и над 10,000 архивски предмети.

Изложени се и колекции на современици на Пикасо.

Музејот е сместен во зграда од 17 век, која била резиденција на Пјер Обер, собирачот на „данокот на сол“, кој чувал голем дел од него за себе и го нарекол својот дом Hôtel salé (Солт сала).

Некои од сликите што вреди да се забележат се Des Demoiselles d’Avignon, Guernica, Massacre in Korea, The Old Guitarist и The Weeping Woman.

На турнејата во музејот на Пикасо во Париз, ќе дознаете за патувањето и наследството на овој легендарен уметник кој сè уште ги инспирира уметниците ширум светот.


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети 

Билети за музејот Пикасо во Париз се достапни на интернет и на атракција. 

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Оди на Страница за резервации на музејот Пикасо во Париз и изберете го посакуваниот датум и бројот на билети. 

Откако ќе купите билети за Музејот на Пикасо, тие ќе бидат доставени на вашата адреса за е-пошта. 

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

Можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон кога ќе ја посетите атракцијата.

Не заборавајте да ги понесете вашите службени лични карти. 


Вратете се на почетокот


Цените на билетите во Музејот на Пикасо

Билетот за музејот Париз Пикасо е по цена од 14 евра за сите возрасни на возраст од 18 години и повеќе.

Жителите на Франција помлади од 18 години, жителите на Европа под 26 години, посетителите со посебни потреби со негувател, оние кои бараат работа и наставниците не треба да купуваат билети. 

Во музејот можат да влезат бесплатно, со валидна лична карта.

Меѓутоа, во музејот Пикасо нема попуст за постарите.


Вратете се на почетокот


Билети за музејот Пикасо

Посетителите чекаат ред во музејот на Пикасо
Во музејот на Пикасо во Париз обично има редица, така што купувањето билети преку Интернет е подобра одлука. Слика: Museepicassoparis.fr

Со овие билети за Музејот на Пикасо можете да истражувате и постојани колекции и привремени изложби во музејот.

Музејот нуди аудио водич за своите посетители за поизвонредно искуство. 

Аудио водичот е достапен за изнајмување на влезот на музејот за 5 € по лице. 

Барателите на работа, младите граѓани на Европската унија до 26 години, примателите на социјална помош и лицата со попреченост можат да покажат важечка лична карта и да платат намалена цена од 4 евра по лице.

Децата имаат специјална тура погодна за деца, која е достапна и на англиски и на француски. 

Туристи кои го користеле аудио водичот препорачуваме избирање на подолгата од двете понудени тури бидејќи добивате повеќе опции за истражување на секоја од собите. 

Цена на билет (18+ години): €14

Известување за попуст! Може да постигнете попуст од 10% кога ќе ја комбинирате вашата посета на Националниот музеј на Пикасо со патување до музејот Роден or со музејот Дали во Париз


Вратете се на почетокот

Како да стигнете до музејот на Пикасо

Национален музеј Пикасо-Париз се наоѓа во Хотел Сале, извонредна зграда изградена помеѓу 1656 и 1659 година од архитектот ас Жан де Бујлер.

Хотелот Сале се наоѓа во областа Маре, во срцето на Париз и е класифициран како историски споменик. 

адреса: 5 Rue de Thorigny, 75003 Париз, Франција. Најдете насоки

Можете да стигнете до музејот со јавен превоз или лично возило.

Со метро

Три станици на метрото се на 8 минути пешачење од музејот Пикасо во Париз - Свети Павле, Сен Себастиен Фроасарт, и Чемин Верт.

Сен Пол се сервисира од линијата 1, додека Сен Себастиен Фроасарт и Шемин Верт се сервисираат од линијата 8.

Со автобус

Многу автобуси можат да ве доближат и до музејот на Пабло Пикасо.

Автобус 29: Rue Vieille du Temple
Автобус 96: Сен Клод 
Автобус 75: Архива Рамбуто
Автобус 69, 76, 96: Rue Vieille du Temple – Mairie du 4e 
Автобус 67, 72: Rue Vieille du Temple – Mairie du 4e

Со автомобил

Ако возите со автомобил, вклучете Гугл мапи за да започнете.

Има неколку гаражи за паркирање на автомобили каде можете да го паркирате вашето возило.


Вратете се на почетокот


Работно време на Музејот на Пикасо

Од вторник до петок, Националниот музеј на Пикасо во Париз се отвора во 10.30 часот и се затвора во 6 часот.

Во сабота и недела, музејот посветен на шпанскиот уметник се отвора во 9.30 часот и затвора во 6 часот.

Последниот прием е во 5.15 часот, а службениците почнуваат со расчистување на собите во 5.40 часот.

Парискиот музеј на Пикасо останува затворен во понеделник, 1 јануари, 1 мај и 25 декември. 


Вратете се на почетокот


Колку време трае турнејата

Повеќето посетители поминуваат 90 минути до 2 часа истражувајќи ги сликите, цртежите, гравурите, скулптурите итн., изложени во 40-те чудни прекрасни простории на музејот Пикасо во Париз. 

Одвојте малку време за да ги истражите градините на музејот Пикасо, кои се украсени со скулптурите на шпанскиот уметник. 

Уметничките ентузијасти кои ги посетуваат уметничките музеи имаат тенденција да поминуваат околу три часа или повеќе. 


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Музејот на Пикасо

Најдобро време за посета на музејот Пикасо во Париз е кога атракцијата се отвора во 10.30 часот. 

Во текот на раните утрински часови, музејот гледа минимален пешачки сообраќај, што ви овозможува доволно време и простор за лежерно да го истражувате секој агол со свое темпо.

Работните денови се подобри од викендите ако сакате да ја избегнете брзата.


Вратете се на почетокот


Карта на музејот на Пикасо

Музејот на Пикасо во Париз можеби не е масивен, но има што да се види.

Музејот има пет нивоа: -1, 0, 1, 2 и 3, од кои сите се полни со слики, скулптури, цртежи и други прикази. 

Важно е да не се изгубите меѓу експонатите и да не ги пропуштите ремек-делата.

Ова е причината зошто ви предлагаме да го разберете распоредот на музејот за подобро искуство. 

Пристапот до градините на музејот е на ниво 0. 

Преземете го распоредот на музејот Пикасо


Вратете се на почетокот


Посета со деца

Спротивно на популарното верување, децата се свршуваат додека го посетуваат музејот на Пикасо во Париз. 

Семејствата кои ги посетуваат децата можат да ја подигнат книшката за детска активност од рецепцијата на музејот.

Деца во музејот Пикасо, Париз
Слика: Museepicassoparis.fr

Музејот на уметност нуди и патувања и работилници за младата публика и семејства.

Посетителите можат да купат и аудио водич за деца, достапен на англиски и француски од шалтер на влезот на музејот. 

Колички со мала рамка се достапни на барање на информативната маса, а посетителите можат да си понесат и свои. 

Совет: За време на вашата посета, не пропуштајте ги градините на музејот Пикасо. Достапен е за посетителите преку галериите на пониско ниво од март до септември и се сместени поголемите скулптури на Пикасо.


Вратете се на почетокот


Историја на Музејот на Пикасо

Музејот на Пикасо првпат беше отворен во Париз во 1985 година со 228 слики, 149 скулптури и околу 3,000 цртежи и гравури. 

Начинот на кој сите дела на Пикасо се собраа во Музејот на нацијата Пикасо има возбудлива приказна. 

Француската влада мораше да го промени својот закон за даноци на наследство за да им дозволи на наследниците на Пикасо наместо пари да ги плаќаат даноците што ги должи неговиот имот во уметноста. 

Како резултат на тоа, Франција сега формално поседува бројни слики, скулптури, цртежи итн., од Пикасо. 

Со текот на годините, музејот се здоби со многу повеќе предмети, а денес има повеќе од 5,000 уметнички дела од Пикасо.

Денес, љубителите на уметноста ширум светот доаѓаат во музејот на Пикасо во Париз за да го истражуваат животот и делото на Пикасо.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за музејот Пикасо во Париз

Еве неколку прашања што посетителите обично ги поставуваат пред да го посетат музејот на Пикасо во Париз.

Може ли однапред да резервирам билети за музејот на Пикасо во Париз?

Да! посетителите можат да резервираат билети пред време. Онлајн билетот овозможува прескокнување на линијата до музејот.

Кога е дозволен последниот влез во парискиот музеј на Пикасо?

Последниот влез во музејот е 45 минути пред затворањето.

Може ли да заминам и да се вратам во музејот на Пикасо во Париз истиот ден?

Влезниот билет во музејот важи за едно влегување и секое излегување е конечно.

Дали градината на Парискиот музеј на Пикасо е отворена за јавноста?

Пристапот до градината на музејот е даден само од март до септември.

Може ли да фотографирам во Пикасо музеј Париз?

Да! Гостите можат да фотографираат без блиц. Сепак, постојат некои колекции чии слики не се дозволени.

Дали музејот во Париз Пикасо има гардероба?

Да, музејот има гардероба која се наоѓа на ниво -1 од приемната сала и е апсолутно бесплатна.
Ранци и чадори мора да се остават во гардеробата пред вашата посета.

Извори
# Museepicassoparis.fr
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com
# Britannica.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Париз

Ајфеловата кула Музеј на Лувр
Палатата на Версај Дизниленд во Париз
Музеј д'Орсеј Пантеон
Помпиду центар Arc de Triomphe
Свети Шапел Нотрдам
Крстарење со реката Сена Зоолошката градина во Париз
Катакомбите во Париз Опера Гарние
Пикасо музеј Кула Монпарнас
Grand Palais Immersif Аквабулевар
Консиержерија Музеј на восок на Гревин
Големата галерија на еволуцијата Шато де Фонтенбло
Музејот „Каи Бранли“. Хотел де ла Марин
Шато де Шантили Bourse De Commerce
Thoiry ZooSafari Фондацијата Луј Витон
Лес Невалиди Jardin d'Acclimatation
Музеј Жакмарт-Андре Менажерија на Jardin des Plantes
Музеј де l'Orangerie Музејот Мармотан Моне
Гробиштата Пер Лашез Парк Астерикс
Латински рај Париски аквариум
Дали Париз Лудиот коњ Париз
Музеј Роден Чоколаден музеј
Море Живот Аквариум Светот на Банкси Експо

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар