Почетна » Сан Диего » Работи што треба да се прават во Сан Диего

Работи што треба да се прават во Сан Диего

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(195)

Сан Диего е најстариот град во Калифорнија, со многу сонце и плажи за идеален одмор.

Овој град покрај заливот нуди секаков вид на забава - историја, дивиот свет, уметност, возбуда и природа. Тоа е совршена семејна дестинација.

Сан Диего е лесен град за истражување со велосипед или пешачење.

За време на вашиот одмор во Сан Диего, не заборавајте да се дружите со локалното население во паркот Балбоа.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој благ град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Сан Диего.

Туристички атракции во Сан Диего

Музеј УСС Мидвеј

Музеј УСС Мидвеј
Слика: Inparkmagazine.com

УСС Мидвеј е носач на авиони кој служел во морнарицата на САД 47 години, а до 1955 година бил најголемиот брод во светот.

Денес, USS Midway е музеј во Сан Диего, во чест на битката кај Мидвеј, што се случи во јуни 1942 година.

Внатре во музејот USS Midway, посетителите можат да видат повеќе од 60 изложбени области макотрпно обновени во нивните славни денови.

Од високо на бродскиот мост до главниот моторен простор подолу, USS Midway има 10 хектари експонати и изложби, вклучувајќи 30 реставрирани авиони.

Сан Диего зоолошката градина

Влез во зоолошката градина во Сан Диего
Слика: Earthtrekkers.com

Сан Диего зоолошката градина се простира на 100 хектари со повеќе од 3,500 животни.

Многумина ја сметаат за една од најдобрите зоолошки градини во земјата поради нејзините 700+ уникатни видови, програмите за зачувување, одличните капацитети за посетители и пријателскиот персонал.

Се наоѓа во паркот Балбоа, на Зоолошката градина во Сан Диего е многу пријателска за деца. Со повеќе од 4 милиони посетители годишно, таа е најпосетуваната зоолошка градина во САД.

Бидејќи сафари паркот Сан Диего е исто така во близина, луѓето на крајот се прашуваат: „Дали треба да го посетат Зоолошката градина во Сан Диего или паркот Сафари? "

Сафари парк во Сан Диего

Сафари парк во Сан Диего
Слика: Lajollamom.com

Сафари паркот Сан Диего од 1,800 хектари сместува повеќе од 2,500 животни од 300 видови во загради на отворено. 

Тоа е сестра на зоолошката градина во Сан Диего и честопати се нарекува Сафари парк во зоолошката градина во Сан Диего

Животни во сафари паркот Сан Диего се поделени на 11 примарни живеалишта, секое уникатно за животните.

Покрај бесплатното 30-минутно африканско трамвај сафари, Сафари Паркот нуди и 13 други платени сафари.

Дознајте сè за Сафари во Сан Диего Сафари Паркот за да можете да се приближите до дивиот свет.

Морски свет Сан Диего

SeaWorld во Сан Диего
Слика: Seaworld.com

Морски свет Сан Диего е воден тематски парк со многу интеракции со животни, возбудливи претстави и некои од највозбудливите возења во светот. 

Оваа фамилијарна атракција добива околу пет милиони посетители годишно. 

Повеќето посетители ги проверуваат средбите со животните, присуствуваат на изложби на животни, а потоа заминуваат кон Возења на SeaWorld во Сан Диего за нивниот наплив на адреналин.

SeaWorld има пет високо возбудливи возења, од кои четири се тобогани.

Крстарење со пристаништето во Сан Диего

Крстарење со пристаништето во Сан Диего
Слика: Travelocity.com

Крстарење со пристаништето во Сан Диего е најдобриот начин да се истражи областа на заливот Сан Диего, природно пристаниште и пристаниште со длабоки води.

Овие крстарења се професионално раскажани тури кои ве водат под мостот Коронадо, покрај воени бродови, знаменитости на брегот итн., за длабински поглед на сценската убавина на Сан Диего.

Посетителите можат да изберат од бројни опции - крстарења за вечера, крстарења со шампањ, возења со брзи чамци, возете сами глисери и многу повеќе.

Гледање китови во Сан Диего

Гледање китови во Сан Диего
Слика: Lajollamom.com

Туристите сакаат крстарења за гледање китови во Сан Диего, кои се и забавни и едукативни.

Водени од морски биолози, овие тури се одличен начин за истражување на прекрасниот морски екосистем на Сан Диего.

Леголанд Калифорнија

Леголанд Калифорнија
Слика: Nbcsandiego.com

Сочинуваат повеќе од 60 милиони LEGO пластични коцки Леголанд Калифорнија, популарен и кај децата и кај возрасните. 

Посетителите можат да истражуваат минијатурни градови на Лего, сцени од неколку филмови од „Војна на ѕвездите“, повеќе од 60 возења, два водни паркови и аквариум „Си Лајф“. 

Сместена во Карлсбад, северно од округот Сан Диего, оваа туристичка атракција се нарекува со многу имиња - Леголенд Калифорнија, Леголенд Калифорниско одморалиште, Тематски парк Леголанд Калифорнија, парк Леголенд итн. 

Сан Диего печат турнеја

Сан Диего печат турнеја
Слика: SealTours.com

Тури во Сан Диего SEAL се одлична водена и копнена активност за љубителите на водата. 

Активноста е именувана во чест на морнарицата кои често се нарекуваат ФОКИ, акроним за SEa And Land, исто како и во морнарицата.

Глисер во Сан Диего

Глисер во Сан Диего
Слика: Виатор.ком

на Турнеја со глисер во Сан Диего е возбудливо возење каде што го истражувате пристаништето Сан Диего во возбудливо возење со брод.

Пристаништето во Сан Диего се смета за едно од најдобрите природни пристаништа на западниот брег, а посетата таму ветува уникатно и незаборавно искуство.

Искуството е и возбудливо и спонтано, со многу смеа на патот. 

Брод Патриот во Сан Диего

Брод Патриот во Сан Диего
Слика: YouTube.com

Ако сакате авантура, вода и бранови, возбудливото возење со патриот џет брод во Сан Диего е идеална активност за вас.

на Брод од Сан Диего Патриот ве води на патување по брегот на Сан Диего и ви дава возбудливо искуство. 

Научен центар за флота

Научен центар за флота
Слика: Wikipedia.org

Науката оживува во The Научен центар за флота, Сан Диего, рај за деца и за возрасни. 

Од 1973 година, овој научен музеј е свет на чуда за научните ентузијасти, фрлајќи истражување, учење и забава во комбинација. 

Музеј за автомобили во Сан Диего

Музеј за автомобили во Сан Диего
Слика: BalboaPark.org

Наполнете ги моторите со гориво и поминете низ дестинацијата од соништата на автомобилскиот ентузијаст Музеј за автомобили во Сан Диего.

Основан во декември 1988 година како Премиер транспортен музеј во Сан Диего, тој е почит на автомобилската индустрија и нејзината култура, обезбедувајќи им на посетителите извонредно искуство.

Музејот има за цел да ја истакне еволуцијата на автомобилската индустрија и безбројните пресвртници постигнати со текот на годините. 

Парк на Белмонт

Парк на Белмонт
Слика: BelmontPark.com

Белмонт Парк Сан Диего е вистинското место ако звукот на забавниот парк покрај плажа ви седи добро во ушите. 

Иконска атракција од 1925 година, паркот Белмонт е совршен за оние кои бараат возбуда и за љубителите на семејна забава. 

Парк Балбоа

Парк Балбоа
Слика: TripAdvisor.com

Паркот Балбоа во Сан Диего е широк 1,200 хектари, со над 15 значајни музеи, театри и паркови. 

Од неговото создавање во 1868 година, паркот е главна туристичка дестинација за жителите и посетителите.

Прекрасната архитектура на шпанската колонијална преродба може да се види низ целиот парк Балбоа, вклучувајќи го и павилјонот на органите Spreckels, зградата и кулата во Калифорнија и 

Обиколка на Petco Park

Обиколка на Petco Park
Слика: Mlb.com

Парк Петко е најубавиот паркинг на бејзболот во главната лига.

Стадионот брзо стана омилен на навивачите од неговото отворање во 2004 година, благодарение на прекрасните погледи на заливот Сан Диего, зградата Western Metal Supply Co. и хоризонтот на центарот на градот.

Музеј на природна историја во Сан Диего

Музеј на природна историја во Сан Диего
Слика: SDNAT.org

на Природонаучен музеј во Сан Диего може да се пофали со преку 8 милиони примероци во својата колекција, што е многу природна историја за истражување!

За разлика од редовните музеи со статични прикази, Природонаучниот музеј, љубезно познат како Нат, има низа интерактивни експонати кои им овозможуваат на посетителите практично да се запознаат со нив.

Поморски музеј во Сан Диего

Поморски музеј во Сан Диего
Слика: SDMaritime.org

на Поморски музеј Сан Диего е нашироко препознатлив по своите извонредни напори во зачувувањето на историските бродови, што го прави атракција што мора да се посети.

Нема подобра приморска атракција од оваа за деца и возрасни!

Експонатите и галериите ве чекаат да го избришете плисокот вода и да научите за безброј приказни поврзани со историски бродови.

iFly Сан Диего

iFLY Онтарио, Калифорнија
Слика: Iflyworld.com

At iFly Сан Диего, можете да ја доживеете неспоредливата возбуда на скокање со падобран без да скокате од авион.

Крајно искуство со падобран во затворен простор, тоа е единствен и безбеден начин за сите возрасти да ги остварат своите смели соништа.

GoCar во Сан Диего

GoCar во Сан Диего
Слика: GoCartours.com

GoCar во Сан Диего е посебен и пријатен начин да се види Сан Диего. 

Тоа е мало возило со три тркала со светло жолта надворешност што личи на крст помеѓу скутер и автомобил.

Тури за храна во Сан Диего

Тури за храна во Сан Диего
Слика: Travelchannel.com

Сан Диего е градот кој најмногу туристи го посетуваат за да вкусат вкусна храна, па затоа Тури за храна во Сан Диего се во голема побарувачка.

Разновидноста на кујни, јадења и пијалоци што некој може да ги проба во овој динамичен центар за храна е фантастично искуство.

Од дегустација на најдобрите вина во винската земја, долината Гвадалупе, до истражување на најдобрите јадења во квартот Гасламп, Сан Диего е рај за оние кои сакаат да искусат различно кулинарство.

# Вински тури во Сан Диего
# Вечера Круз во Сан Диего
# Турнеја со пиварница во Сан Диего
# Храна и пијалоци во Мала Италија, Сан Диего

Денот на вљубените во Сан Диего

Заљубен пар во Сан Диего
Слика: Џошуа Ресник

Посетителите на Сан Диего го сакаат неговото пристаниште, плажите, крстарењата, храната и историјата, а сето тоа го прави привлечна дестинација за заљубените парови. Младите и старите парови, посетителите и локалното население сакаат да го трошат своето Денот на вљубените во Сан Диего

Работи што треба да се прават во други градови

АтлантаАмстердамБарселона
БерлинБостонБудимпешта
CHARLESTONЧикагоДубаи
ДаблинЕдинбургГренада
ХамбургХаваиХонг Конг
ХјустонЛас ВегасЛисабон
ЛондонЛос АнџелесМадрид
МелбурнМајамиМилан
МинхенНешвилЊујорк
ОрландоПаризФеникс
ПрагаРимСан Диего
Сан ФранцискоСингапурСофија
СиднејТампаВиена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од