Почетна » Лас Вегас » Работи што треба да се направат во Лас Вегас

Работи што треба да се направат во Лас Вегас

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Лас Вегас

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(146)

Пустинскиот град Лас Вегас е мал свет сам по себе.

Тој е еден од градовите каде што можете да „посетите“ различни земји и да ги видите светските атракции дури и кога останувате на истиот пат – The Strip.

Лас Вегас можеби е познат како „Градот на гревот“ поради неговата поврзаност со толпата, обложување и коцкање, но тој е многу забавен и за возрасни и за деца.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој блескав град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Лас Вегас.

Работи за правење Лас Вегас

Ајфеловата кула Лас Вегас

Ајфеловата кула Лас Вегас
Слика: Caesars.com

Ајфеловата кула во Лас Вегас е инспирирана од една од најпознатите светски знаменитости, Ајфеловата кула во Париз и е атракција која мора да се посети во градот на гревот. 

Овој вид на набљудувачка палуба е реплика од половина размер на огромната Ајфелова кула изградена пред повеќе од 130 години во Париз.

Туристите сакаат да се качат на репликата на Ајфеловата кула во Лас Вегас и да видат блескави погледи на Стрип и остатокот од градот. 

Многумина го сметаат за најромантично место во градот.

LINQ Висок валјак

LINQ High Roller Vegas
Слика: Tripsavvy.com

Linq висок валјак е одличен начин да се погледне спектакуларниот поглед од 360 степени на градот Лас Вегас. 

на Лас Вегас висок ролери има 28 климатизирани кабини, од кои секоја може да прими по 40 гости.

Посетителите кои се одлучуваат за Happy Hour High Roller билети можат да пијат коктели дури и кога уживаат во величествениот поглед од 360 степени на Лас Вегас Стрип и пошироко.

Музеј на толпа

Музеј на мафијата во Лас Вегас
Слика: Cntraveler.com

Музеј на толпа нуди фасцинантен преглед на борбата за моќ помеѓу организираниот криминал и спроведувањето на законот од раѓањето на криминалот на мафијата до денес. 

Сместено во близина на улицата Фримонт во центарот на Лас Вегас, има интерактивни експонати, артефакти и возбудливи приказни за криминал и полицаец. 

Изграден во 2012 година, Музејот Моб Вегас е во зграда која претходно служела како пошта и судница и привлекува околу 400,000 посетители годишно. 

Мадам Тисо

Мадам Тисо Лас Вегас
Слика: Madametussauds.com

Ако сакате да додадете некој гламур на славните на вашето патување во Лас Вегас, не гледајте подалеку Мадам Тисо Лас Вегас

200-годишната уметност за правење восочни статуи и нејзината магична привлечност сè уште се недопрени и прават незаборавно искуство за посетителите од сите возрасти. 

Мадам Тисо Лас Вегас има необично прецизни восочни фигури и нуди забавно откривање на славни, незаборавни искуства и селфи.

Музејот на восочни фигури на Мадам Тисо Лас Вегас беше првиот музеј на Мадам Тисо во Соединетите држави. 

Започна во 1999 година со преку 100 восочни фигури на познати личности и оттогаш се ажурираше на модерни икони, вклучувајќи ги и Ѕвездите на мамурлак, Тупак Шакур, Ријана, Ники Минаж, спортски суперѕвезди и музички икони.

SeaQuest Лас Вегас

SeaQuest во Лас Вегас
Слика: Visitseaquest.com

SeaQuest Лас Вегас е забавен интерактивен аквариум каде децата можат да ги видат, хранат и допираат морските животни. 

Атракцијата за дивиот свет е 31,000 квадратни метри интерактивна, едукативна, практична забава и за деца и за возрасни, која вклучува повеќе од 300 видови.

Откако беше инаугуриран, SeaQuest во Вегас го освои сертификатот за достигнувања на TripAdvisor три години по ред - 2016, 2017, 2018 година.

Fly Linq Zipline

Fly Linq Zipline, Вегас
Слика: HighRoller

Fly LINQ Zipline е најновата атракција полна со адреналин претставена во Лас Вегас.

Во ова искуство, кое е дел од LINQ Hotel & Casino, посетителите се спуштаат од 12 ката над шеталиштето LINQ во близина на булеварот Лас Вегас и завршуваат кај LINQ High Roller.

Оваа авантура е единственото зиплајн искуство на Лас Вегас Стрип и ги освои наградите за патници на Tripadvisor во 2020 година.

Природонаучниот музеј

Природонаучен музеј во Лас Вегас
Слика: En.wikipedia.org

Природонаучен музеј во Лас Вегас (LVNHM) е идеална семејна атракција лоцирана во центарот на Лас Вегас, Невада.

Сместен во културниот коридор во Лас Вегас, музејот ги превезува посетителите назад во времето низ два ката на праисториски и диви животни експонати. 

Тоа е отстапување од атракциите што ги очекува во Лас Вегас и е идеална пауза од Стрип.

Мадам Тисо Лас Вегас

Мајли Сајрус во Мадам Тисо Лас Вегас
Слика: Madametussauds.com

Ако сакате да додадете некој гламур на славните на вашето патување во Лас Вегас, не гледајте подалеку Мадам Тисо Лас Вегас

200-годишната уметност за правење восочни статуи и нејзината магична привлечност сè уште се недопрени и прават незаборавно искуство за посетителите од сите возрасти. 

Мадам Тисо Лас Вегас има необично прецизни восочни фигури и нуди забавно откривање на славни, незаборавни искуства и селфи.

Музејот на восочни фигури на Мадам Тисо Лас Вегас беше првиот музеј на Мадам Тисо во Соединетите држави. 

Започна во 1999 година со преку 100 восочни фигури на познати личности и оттогаш се ажурираше со модерни икони, вклучувајќи ги Тупак Шакур, Ријана, Ники Минаж, спортски суперѕвезди и музички икони.

Турнеја со храна во Лас Вегас

Турнеја со храна во Лас Вегас
Слика: Tastebuzzvegas.com

Тури со храна во Лас Вегас се популарни и кај туристите и кај локалното население.

Тие се одличен начин да ја истражите регионалната кујна во рестораните, пабовите и улиците и подобро да го запознаете местото и неговите луѓе.

Не мора да сте љубител на храна за да уживате во овие високо оценети тури.

Лас Вегас, попознат како Вице Сити или Град на гревот, е означен како главен град на забавата на светот поради популарноста на легализираното коцкање, разните алкохоли и забавата за возрасни.

Големиот Кањон со хеликоптер

Тура со хеликоптер Гранд Кањон
Слика: Maverickhelicopter.com

хеликоптерска обиколка на Гранд Кањон е голем адреналин наплив на секој што мора да го доживее барем еднаш во својот живот.

Се вивнувате низ живописното пустинско небо и го доживувате одозгора стрмниот кањон издлабен од реката Колорадо во Аризона.

Денот на вљубените во Лас Вегас

Романтична двојка во Лас Вегас
Слики на Јупитер

Денот на вљубените во Лас Вегас е примамливо колку и да звучи.

Многу настани, секси шоуа, спектакуларни глетки и самиот град Лас Вегас се комбинираат за да го направат совршена дестинација за прослава на Денот на вљубените во секоја година.

Работи што треба да се прават во други градови

АтлантаАмстердамБарселона
БерлинБостонБудимпешта
ЧикагоДубаиДаблин
ЕдинбургГренадаХамбург
Хонг КонгЛас ВегасЛисабон
ЛондонЛос АнџелесМадрид
МелбурнМајамиМилан
МинхенЊујоркОрландо
ПаризПрагаРим
Сан ДиегоСан ФранцискоСингапур
СиднејВиена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!