Почетна » Лас Вегас » Работи што треба да се направат во Лас Вегас

Работи што треба да се направат во Лас Вегас

4.7
(146)

Пустинскиот град Лас Вегас е мал свет сам по себе.

Тој е еден од градовите каде што можете да „посетите“ различни земји и да ги видите светските атракции дури и кога останувате на истиот пат – The Strip.

Лас Вегас можеби е познат како „Градот на гревот“ поради неговата поврзаност со толпата, обложување и коцкање, но тој е многу забавен и за возрасни и за деца.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој блескав град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Лас Вегас.

Ајфеловата кула Лас Вегас

Ајфеловата кула Лас Вегас
Слика: Caesars.com

Ајфеловата кула во Лас Вегас е инспирирана од една од најпознатите светски знаменитости, Ајфеловата кула во Париз и е атракција која мора да се посети во градот на гревот. 

Овој вид на набљудувачка палуба е реплика од половина размер на огромната Ајфелова кула изградена пред повеќе од 130 години во Париз.

Туристите сакаат да се качат на репликата на Ајфеловата кула во Лас Вегас и да видат блескави погледи на Стрип и остатокот од градот. 

Многумина го сметаат за најромантично место во градот.

LINQ Висок валјак

LINQ High Roller Vegas
Слика: Tripsavvy.com

Linq висок валјак е одличен начин да се погледне спектакуларниот поглед од 360 степени на градот Лас Вегас. 

на Лас Вегас висок ролери има 28 климатизирани кабини, од кои секоја може да прими по 40 гости.

Посетителите кои се одлучуваат за Happy Hour High Roller билети можат да пијат коктели дури и кога уживаат во величествениот поглед од 360 степени на Лас Вегас Стрип и пошироко.

Музеј на толпа

Музеј на мафијата во Лас Вегас
Слика: Cntraveler.com

Музеј на толпа нуди фасцинантен преглед на борбата за моќ помеѓу организираниот криминал и спроведувањето на законот од раѓањето на криминалот на мафијата до денес. 

Сместено во близина на улицата Фримонт во центарот на Лас Вегас, има интерактивни експонати, артефакти и возбудливи приказни за криминал и полицаец. 

Изграден во 2012 година, Музејот Моб Вегас е во зграда која претходно служела како пошта и судница и привлекува околу 400,000 посетители годишно. 

Мадам Тисо

Мадам Тисо Лас Вегас
Слика: Madametussauds.com

Ако сакате да додадете некој гламур на славните на вашето патување во Лас Вегас, не гледајте подалеку Мадам Тисо Лас Вегас

200-годишната уметност за правење восочни статуи и нејзината магична привлечност сè уште се недопрени и прават незаборавно искуство за посетителите од сите возрасти. 

Мадам Тисо Лас Вегас има необично прецизни восочни фигури и нуди забавно откривање на славни, незаборавни искуства и селфи.

Музејот на восочни фигури на Мадам Тисо Лас Вегас беше првиот музеј на Мадам Тисо во Соединетите држави. 

Започна во 1999 година со преку 100 восочни фигури на познати личности и оттогаш се ажурираше на модерни икони, вклучувајќи ги и Ѕвездите на мамурлак, Тупак Шакур, Ријана, Ники Минаж, спортски суперѕвезди и музички икони.

Уживајте во аудио коментарот на повеќе јазици на Лас Вегас Hop-On Hop-Off автобуски тури, нудејќи увид во историјата, културата и опциите за забава на градот Sin. Можете да се качите и да се симнете од автобусот на која било одредена постојка на рутата.

SeaQuest Лас Вегас

SeaQuest во Лас Вегас
Слика: Visitseaquest.com

SeaQuest Лас Вегас е забавен интерактивен аквариум каде децата можат да ги видат, хранат и допираат морските животни. 

Атракцијата за дивиот свет е 31,000 квадратни метри интерактивна, едукативна, практична забава и за деца и за возрасни, која вклучува повеќе од 300 видови.

Откако беше инаугуриран, SeaQuest во Вегас го освои сертификатот за достигнувања на TripAdvisor три години по ред - 2016, 2017, 2018 година.

Fly Linq Zipline

Fly Linq Zipline, Вегас
Слика: HighRoller

Fly LINQ Zipline е најновата атракција полна со адреналин претставена во Лас Вегас.

Во ова искуство, кое е дел од LINQ Hotel & Casino, посетителите се спуштаат од 12 ката над шеталиштето LINQ во близина на булеварот Лас Вегас и завршуваат кај LINQ High Roller.

Оваа авантура е единственото зиплајн искуство на Лас Вегас Стрип и ги освои наградите за патници на Tripadvisor во 2020 година.

Природонаучниот музеј

Природонаучен музеј во Лас Вегас
Слика: En.wikipedia.org

Природонаучен музеј во Лас Вегас (LVNHM) е идеална семејна атракција лоцирана во центарот на Лас Вегас, Невада.

Сместен во културниот коридор во Лас Вегас, музејот ги превезува посетителите назад во времето низ два ката на праисториски и диви животни експонати. 

Тоа е отстапување од атракциите што ги очекува во Лас Вегас и е идеална пауза од Стрип.

Мадам Тисо Лас Вегас

Мајли Сајрус во Мадам Тисо Лас Вегас
Слика: Madametussauds.com

Ако сакате да додадете некој гламур на славните на вашето патување во Лас Вегас, не гледајте подалеку Мадам Тисо Лас Вегас

200-годишната уметност за правење восочни статуи и нејзината магична привлечност сè уште се недопрени и прават незаборавно искуство за посетителите од сите возрасти. 

Мадам Тисо Лас Вегас има необично прецизни восочни фигури и нуди забавно откривање на славни, незаборавни искуства и селфи.

Музејот на восочни фигури на Мадам Тисо Лас Вегас беше првиот музеј на Мадам Тисо во Соединетите држави. 

Започна во 1999 година со преку 100 восочни фигури на познати личности и оттогаш се ажурираше со модерни икони, вклучувајќи ги Тупак Шакур, Ријана, Ники Минаж, спортски суперѕвезди и музички икони.

Илуминариум Лас Вегас

Илуминариум Лас Вегас
Слика: Area15.com

Во Illuminarium Las Vegas, најсовремената технологија се спојува со неверојатни визуелни слики, примамливи мириси и волшебни звуци.

Illuminarium користи 4K интерактивна проекција, аудио од 360°, вибрации во подот и системи за мирис за да ве пренесе во иднината на забавата.

Возење со топол воздух

Возење со балон со топол воздух во Лас Вегас
Слика: LasVegasBalloonRides.com

на Возење со топол воздух во Лас Вегас е буквално лет на фантазијата што не можете да го пропуштите!

Балонот со топол воздух е центар на љубовната фасцинација на луѓето од пред двесте години кога луѓето можеа долго да се ослободат од границите на почвата.

Површина 51

Област-51
Слика: Fox5Vegas.com

Површина 51 е популарното име на строго доверлив, доверлив објект на американските воздухопловни сили во Невада. 

Деталите за неговите операции се секогаш доверливи, иако американските воздухопловни сили тврдат дека тоа е отворен полигон за обука и го поддржува развојот и тестирањето на оружје и авиони.

Палубата за набљудување на Skypod STRAT Tower

Палубата за набљудување на Skypod STRAT Tower
Слика: LasVegasThenAndNow.com

на Палубата за набљудување на Skypod STRAT Tower се наоѓа на булеварот Лас Вегас во Лас Вегас.

Сместена на 1,149 стапки (350 м) во воздухот, оваа палуба за набљудување нуди неверојатен поглед на градот и неговата околина. 

Со прозорците од подот до таванот и палуба на отворено, палубата за набљудување прави да се чувствувате како да сте на врвот на светот.

Прелетување во Лас Вегас

Прелетување во Лас Вегас
Слика: Adventurouskate.com

Прелетување во Лас Вегас е извонредно искуство со симулација на летот на Лас Вегас Стрип.

Посетителите можат да се вивнат над иконите знаменитости и пејсажи на Лас Вегас и неговите околни области преку најсовремен летечки театар.

Хеликоптерски тури во Лас Вегас

Турнејата со хеликоптер во Лас Вегас е повеќе од возење - тоа е сензорна авантура која ве потопува во прекрасните природни пејзажи што го опкружуваат.

Туристите го сакаат ова воздушно бегство бидејќи им овозможува да го искористат градот максимално.

Полетувајте по стемнување и уживајте во сјајот на неонските светла на Ноќен лет со хеликоптер во Лас Вегас Стрип.

Или тргнете на а Турнеја со хеликоптер од Лас Вегас до Гранд Кањон за авантуристичка активност или романтично слетување меѓу карпите. 

Обиколка со автобус во Лас Вегас во текот на ноќта

Обиколка со автобус во Лас Вегас во текот на ноќта
Слика: TimeOut.com

Обиколка со автобус во Лас Вегас во текот на ноќта е незаборавен начин да се доживее легендарниот ноќен живот на градот и да се видат неговите иконски знаменитости во сета нивна осветлена слава.

Обиколка со автобус низ разбрануваниот град Вегас стана популарна опција за разгледување на посетителите кои сакаат да го истражуваат градот со свое темпо.

Пукање со огнено оружје во Лас Вегас

Пукање со огнено оружје во Лас Вегас
Слика: TripAdvisor.во

на Пукање со огнено оружје во Лас Вегас ги трансформира гостите во воини и се бори на бојното поле од 200 јарди, кое, за разлика од другите боишта, е супер забавно и неконкурентно.

Пред да пукате, ќе ве обучуваат искусни професионални стрелци кои ќе ве информираат за активноста, мерките на претпазливост и други важни аспекти.

Игралиште за тешка опрема во Лас Вегас

Игралиште за тешка опрема во Лас Вегас
Слика: DigThisVegas.com

на Игралиште за тешка опрема во Лас Вегас е уникатен рекреативен објект во Лас Вегас, Невада, каде што поединците можат да ја доживеат возбудата од работењето со тешка градежна опрема во контролирана и безбедна средина.

Тој нуди низа активности дизајнирани за луѓе од сите возрасти и нивоа на вештини за да имаат возбудливо и едукативно искуство.

Blue Man Group во Лас Вегас

Сина групација
Слика: Luxor.Mgmresorts.com

на Blue Man Group во Лас Вегас е иконично и хипнотизирачко искуство со перформанс уметност што ја воодушевува публиката од самиот почеток.

Оваа група изведува единствено шоу кое ги спојува музиката, комедијата и мултимедијалните компоненти за да обезбеди визуелно зачудувачки и интерактивен гозба.

Титаник: Изложба на артефакт

Изложба на артефакти Титаник во Орландо
Слика: Titanicorlando.com

Титаник: Изложба на артефакт во казиното Луксор е зачуван споменик на трагедијата на РМС Титаник. 

Повеќе од 250 вистински артефакти, сметки од прво лице и реконструирани модели од остатоците на осудениот, „непотонлив“ брод од пред повеќе од 100 години може да се најдат на изложбата.

Омега Март на Meow Wolf во AREA15

Омега Март на Meow Wolf во AREA15
Слика: Wikipedia.org

Омега Март на Meowolf во областа 15 е уникатна продавница за малопродажба каде што вашите обиди за купување може да се претворат во визуелни слики на ултравиолетовиот пејзаж од соништата, каде што безопасни, но чудни намирници може да ве наведат да паднете низ тајните портали и каде што макотрпно креираните наративи за градење на светот можат да ве пленат со часови.

Освен сетилната гозба, „Омега Март“ на Меоволф носи и внимателно изработен коментар за природата на консумеризмот.

Френклин вози низ сафари

Френклин вози низ сафари
Слика: Tiqets.com

Кај Френклин вози низ сафари, тргнаа на хипнотизирачко патување низ величествените пејзажи и кривулестите патеки каде бизоните пасат на отворени рамнини, зебрите галопираат низ ветрот, а во нивната природна средина можат да се видат 500 видови на такви животни.

Одете со сопственото возило низ правливата пустелија на исконскиот свет или одете на турнеја со водич со висококвалификуваниот персонал на светилиштето.

Поднесувач на големо јаболко

Големото јаболко подножје Лас Вегас
Слика: Wikipedia.org

на Поднесувач на големо јаболко е отворена во 1997 година и стана популарна атракција на Лас Вегас Стрип.

Возењето е брзо, удобно и овозможува неверојатен поглед на Лас Вегас Стрип.

Стрмното искачување на почетокот на патувањето создава многу неизвесност и возбуда; пред да знаете, ќе паднете 144 метри на земја.

Турнир на кралевите шоу во Екскалибур

Турнир на кралевите шоу во Екскалибур
Слика: Fox5Vegas.com

на Турнир на кралевите шоу во Екскалибур, Лас Вегас, е интерактивен, епски портал за средниот век.

Влезете во Кралската арена и сведочете на блескава комбинација на театар во живо, борбена музика, пиротехника, турнири во шетање и битки во стил на гладијатори, адаптирани од приказната за кралот Артур.

Портокал шоу

Портокал шоу во Лас Вегас
Слика: Orangeshow.org

на Портокал шоу Хјустон е прекрасен пример за силата на имагинацијата и креативноста. 

Тоа е просперитетна средина за народна уметност и културен центар што привлекува туристи во Хјустон, Тексас, поради неговата посебна привлечност. 

Orange Show Houston е уникатна средина за народна уметност и културен центар лоциран во Хјустон, Тексас.

Падобран во затворен простор во Лас Вегас

Падобран во затворен простор во Лас Вегас
Слика: VegasIndoorSkyDiving.com

Падобран во затворен простор во Лас Вегас, кој се наоѓа во близина на познатиот Лас Вегас Стрип, нуди возбудливо и уникатно искуство. 

Тоа е модерен објект каде што можете да ја почувствувате возбудата од летање низ воздухот без да ви треба авион или падобран. 

Користејќи специјален тунел за ветер, ќе го доживеете чувството на бестежинска состојба и возбудата од слободното паѓање.

SkyJump во Лас Вегас

SkyJump во Лас Вегас
Слика: AttractionsMagazine.com

на SkyJump во Лас Вегас, Невада, нуди контролирано искуство со слободен пад. Се наоѓа на познатата кула Стратосфера.

Замислете се себеси на платформа 829 стапки (253 метри) над раздвижениот град Лас Вегас, восхитувајќи се на неверојатниот хоризонт што се протега пред вас.

Турнеја со храна во Лас Вегас

Турнеја со храна во Лас Вегас
Слика: Tastebuzzvegas.com

Тури со храна во Лас Вегас се популарни и кај туристите и кај локалното население.

Тие се одличен начин да ја истражите регионалната кујна во рестораните, пабовите и улиците и подобро да го запознаете местото и неговите луѓе.

Не мора да сте љубител на храна за да уживате во овие високо оценети тури.

Лас Вегас, попознат како Вице Сити или Град на гревот, е означен како главен град на забавата на светот поради популарноста на легализираното коцкање, разните алкохоли и забавата за возрасни.

Големиот Кањон со хеликоптер

Тура со хеликоптер Гранд Кањон
Слика: Maverickhelicopter.com

хеликоптерска обиколка на Гранд Кањон е голем адреналин наплив на секој што мора да го доживее барем еднаш во својот живот.

Се вивнувате низ живописното пустинско небо и го доживувате одозгора стрмниот кањон издлабен од реката Колорадо во Аризона.

Денот на вљубените во Лас Вегас

Романтична двојка во Лас Вегас
Слики на Јупитер

Денот на вљубените во Лас Вегас е примамливо колку и да звучи.

Многу настани, секси шоуа, спектакуларни глетки и самиот град Лас Вегас се комбинираат за да го направат совршена дестинација за прослава на Денот на вљубените во секоја година.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар