Почетна » Париз » Најдобрите пакети на Дизниленд во Париз

Пакети на Дизниленд во Париз – билети, цени, што да очекувате

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(146)

Дизниленд Париз е едношалтерска дестинација за забава и забава за посетители од сите возрасти.

Дизниленд Париз, кој е на само 44 километри (27 милји) од Париз, се состои од два тематски паркови, седум Дизни хотели, терен за голф и село Дизни.

Повеќето туристи се упатуваат кон популарната атракција за искуството на Дизни, возбудливите возења, радосните паради и прекрасните ноќни шоуа.

Со повеќе од 12 милиони туристи во посета на Дизниленд Париз секоја година е едно од најпосетуваните места во Париз.

Затоа е подобро однапред да ги купите пакетите на Дизниленд Париз и да ја намалите главоболката при резервирање превоз до паркот.

Оваа статија ги споделува сите видови пакети за вашето патување од 1, 2, 3 или 4 дена, вклучувајќи ги и транспортните капацитети.

1-дневен пакет Дизниленд Париз

1-дневен пакет Дизниленд Париз
Слика: TripAdvisor.co.nz

Скратено време или пари, но сепак сакате да го посетите Дизниленд Париз?

Не грижете се - на еднодневен билет за Дизниленд Париз Доволно е да се истражи еден од двата парка на Дизниленд и да се прифати магичниот свет на Дизни. 

Цените на билетите (без оглед на бројот на денови што планирате да ги посетите) варираат со варијации во сезоните на Дизниленд во Париз. 

Толпата во сезоната на Дизниленд во Париз зависи од училишните празници, фестивалите, времето итн.

Може да има моменти кога бројот на посетители се надува, како во април, додека има моменти кога јата туристи се нурне, како во август. 

Врз основа на очекуваната гужва, датумите се означени како Економски, Ниски, Средни, Средно Плус, Редовни и Врвни и цените на билетите се разликуваат соодветно.

Со еднодневен билет, можете да скокате помеѓу паркот Дизни, како и паркот во студиото Волт Дизни, без да изгорите дупка во џебот.

Цената на билетот

БилетВозрасен (12+)Дете (3 до 11 години)
1-Парк, 1-дневен билет – Еко€ 56€ 52
2-Парк, 1-дневен билет – Еко€ 81€ 77
1-парк, 1-дневен билет - низок€ 62€ 57
2-парк, 1-дневен билет - низок€ 87€ 82
1-парк, 1-дневен билет - среден€ 72€ 67
2-парк, 1-дневен билет - среден€ 97€ 92
1-парк, 1-дневен билет - среден плус79 евра€ 73
2-парк, 1-дневен билет - среден плус€ 104€ 98
1-парк, 1-дневен билет - редовен€ 89€ 82
2-парк, 1-дневен билет - редовен€ 114€ 117
1-Парк, 1-дневен билет – врв€ 99€ 91
2-Парк, 1-дневен билет – врв€ 124€ 116
1-Парк, 1-дневен билет - влез истиот ден€ 105€ 97
2-Парк, 1-дневен билет - влез истиот ден€ 130€ 122

За деца под три години не е потребен билет. 

И двата парка работат од 9.30 до 11 часот, а студиото Дизни затвора 1 или 2 часа пред паркот Дизниленд. Проверете го најновото работно време.

Препорачано четиво
# Атракции во Дизниленд Париз
# Возења во Дизниленд Париз


Вратете се на почетокот


Повеќедневен пакет за влез

Повеќедневен Дизниленд Париз
Слика: GetYourGuide.com

Тематскиот парк се состои од два парка - паркот Дизниленд и паркот на студиото Волт Дизни, распослан на огромна површина на земјиште и украсен со прекрасни атракции. 

Ако го сакате Дизни до малку, Еден ден не е доволен за истражување на забавниот парк на Дизни – и тогаш мора да се одлучите за повеќедневниот пакет Дизниленд Париз.

Можете да го откриете секој агол, возење и атракција на Дизниленд Париз со купување на билет од 2, 3 или 4 дена за двата парка.

Цената на билетот

БилетВозрасен (12+)Дете (3 до 11 години)
2-Парк, 2-дневен билет – Еко€ 142€ 132
2-Парк, 3-дневен билет – Еко€ 201€ 186
2-Парк, 4-дневен билет – Еко€ 236€ 220
2-парк, 2-дневен билет - низок€ 154€ 142
2-парк, 3-дневен билет - низок€ 216€ 201
2-парк, 4-дневен билет - низок€ 252€ 236
2-парк, 2-дневен билет - среден€ 174€ 162
2-парк, 3-дневен билет - среден€ 240€ 222
2-парк, 4-дневен билет - среден€ 284€ 264
2-парк, 2-дневен билет - среден плус€ 188€ 172
2-парк, 3-дневен билет - среден плус€ 258€ 237
2-парк, 4-дневен билет - среден плус€ 304€ 280
2-парк, 2-дневен билет - редовен€ 206€ 190
2-парк, 3-дневен билет - редовен€ 285€ 264
2-парк, 4-дневен билет - редовен€ 336€ 312
2-Парк, 2-дневен билет – врв€ 224€ 206
2-Парк, 3-дневен билет – врв€ 312€ 288
2-Парк, 4-дневен билет – врв€ 368€ 340
2-Парк, 2-дневен билет - истиот ден € 224€ 206
2-Парк, 3-дневен билет - истиот ден € 312€ 288
2-Парк, 4-дневен билет - истиот ден € 368€ 340

Препорачано четиво
# Ограничувања на висината при возење на Дизни
# Чекање на ред на возењата во Дизниленд

1-дневен флексибилен пакет

Дизниленд Париз 1-дневен флексибилен билет
Слика: YouTube

Со еднодневниот флексибилен билет на Дизниленд, можете да одлучите да го посетите паркот Дизниленд или паркот на студиото Волт Дизни или и двете. 

Еднодневниот флексибилен билет за Дизниленд Париз ви овозможува непречен влез, давајќи ви доволно време за прошетка во паркот и замавнување на возењата.

Овој флексибилен билет бара претрегистрација за датумот на вашата посета.

Цената на билетот

БилетВозрасни (12+)Деца (3 до 11 години)
1-парк, 1-дневен флексибилен билет што не се враќа€ 105€ 97
2-парк, 1-дневен флексибилен билет што не се враќа€ 130€ 122

Видови пропусници во Дизниленд Париз - FastPass, PhotoPass & Пропусница за мирување


Вратете се на почетокот


Дизниленд експрес билети и шатл пакет

Дизниленд експрес билети и шатл пакет
Слика: PariShuttle.com

Сите посакуваат беспрекорно и без стрес патување до Дизниленд Париз за да ја направат нивната турнеја понезаборавна. 

На крајот на краиштата, патувањето во забавниот парк е предизвик; мора да резервирате такси или да се пробиете низ метрото или возот, а ја губите сета своја енергија кога ќе стигнете до паркот.

Зошто да трпите толкава болка кога можете да резервирате билети за Дизниленд експрес и пакетот шатл транспорт и да бидете спокојни.

Скокни во шатл-автобусот Disneyland® Paris Express и упатете се кон авантура и забава во паркот со вашите најблиски.

Во моментот кога ќе запали моторот на автобусот, ќе започнат излевањата и возбудувањата!

Уживајте во ова искуство со превоз од центарот на Париз и влезните билети до парковите на Дизниленд или паркот на студиото Волт Дизни.

Билетите за Експрес Дизниленд и билетите за шатл транспорт ги вклучуваат следните компоненти:

– Повратен превоз од Париз до Дизниленд Париз
– Влезен билет за 1 или 2 паркови (парк Дизниленд и/или парк во студиото Волт Дизни)
- Водителка на бродот (само од Париз до Дизниленд)

Шатл-автобусот е целосно климатизиран и има удобни и меки седишта. 

Можете да изберете која било од четирите точки за состаноци во центарот на Париз: Ајфеловата кула, Gare du Nord, Opéra или Châtelet.

Цени на билети за 1 парк
(или паркот Дизниленд или паркот на студиото Волт Дизни)

Соба за состаноциПоаѓањеВозрасни (13+)Деца (3 до 12 години)
Ајфеловата кула8.25 am€ 175€ 166
Гаре ду Норд8.15 am€ 175€ 129
Опера8.35 am€ 175€ 166
Шатела8.55 am€ 175€ 166

Цени на билети за 2 паркови
(и паркот Дизниленд и паркот на студиото Волт Дизни)

Соба за состаноциПоаѓањеВозрасни (13+)Деца (3 до 12 години)
Ајфеловата кула8.25 am€ 198€ 190
Гаре ду Норд8.15 am€ 198€ 190
Опера8.35 am€ 198€ 190
Шатела8.55 am€ 198€ 190

Враќањето од Дизниленд Париз ќе се случи во 8.30 часот. 

Туристите кои не се на буџетски одмор и сакаат да создадат незаборавно искуство се одлучуваат за Пакет Дизниленд Париз + Хотел Дизни. Пристапот и до забавните паркови, хотел со тематика на Дизни и бесплатен паркинг обично се дел од пакетот.


Вратете се на почетокот


Дизниленд Париз Експрес билети за воз и паркови

Дизниленд Париз Експрес билети за воз и паркови
Слика: DisneylandParis.com

Зголемете ја забавата до вашата посета на Париз и упатете се во Дизниленд Париз и/или студиото Волт Дизни со 1-дневен билет.

Одете на прекрасно патување до забавниот парк од центарот на градот со возот RER A. 

За само 40 минути, ќе ве спуштат токму пред портите на парковите на Дизниленд.

Соба за состаноци

Соберете ги вашите билети од Канцеларијата на Magic Ways во Париз пред 10 часот на денот на вашата турнеја.

Најблиската метро станица до канцеларијата е Медлин Конкорд, на одење. 

Канцеларијата е отворена од 8 до 4 часот, од понеделник до петок и од 8.30:4 до XNUMX часот за време на викендите и празниците.

Имајте предвид дека канцеларијата останува затворена на 1 мај, 14 јули, 1 ноември, 25 декември и 1 јануари. 

За 1 парк

Билет за возрасни (12+ години): € 175
Детски билет (од 3 до 11 години): € 166

За 2 парк

Билет за возрасни (12+ години): € 198
Детски билет (од 3 до 11 години): € 190

Работи што треба да ги знаете пред да резервирате билети:

– Мора да ги подигнете вашите билети за Дизниленд Париз од агенцијата на локалниот партнер.
– Пазете се од измамниците кои ви кажуваат билети ќе бидат обезбедени во Дизниленд Париз бидејќи мора да ги подигнете вашите билети.
– Соберете ги вашите билети за парк и воз ден пред или на денот на турата.
– За автентикација потребна е лична карта на сопственикот.
– Советниците на локалниот партнер со задоволство ќе дадат дополнителни информации за превозот и вашиот ден во Дизниленд Париз.


Вратете се на почетокот


Билет и Трансфер од Париски пакет

Билет и Трансфер од Париски пакет
Слика: Инсајдер

Уживајте во паркот Дизниленд и паркот на студиото Волт Дизни максимално со Дизниленд Париз билет со трансфер од Париз пакет.

Ова вреди да се купи пакет бидејќи не треба да поминувате низ мака со резервирање јавен превоз за вашата турнеја.

Соба за состаноци 

Местото на средба е на 20 Place des Vins de France 75012 Париз.

Најблиската метро станица е Кур Свети Емилион, на само 160 метри (едвај 1 минута пешачење) од местото на средбата.

Ќе го сретнете претставникот за транспорт, кој држи знак на Pariscityvision преку селото Берси. 

Автобуска станица Terroirs de France се наоѓа во селото Берси, па наместо во метро, ​​можете да се качите и во автобусот број 109. 

За 1 парк

Билет за возрасни (12+ години): € 120
Детски билет (од 3 до 11 години): € 113

За 2 парк

Билет за возрасни (12+ години): € 146
Детски билет (од 3 до 11 години): € 139

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз