Почетна » CHARLESTON » Работи што треба да се прават во Чарлстон

Работи што треба да се прават во Чарлстон

4.9
(98)

Чарлстон е најнаселен град во американската сојузна држава Јужна Каролина.

Чарлстон, Јужна Каролина, е град полн со историја и шарм, кој им нуди на туристите богата таписерија на искуства.

Со својот спој на историја, култура, кујна и природна убавина, Чарлстон нуди разновидна палета на атракции и искуства кои одговараат на интересите на секој патник.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој прекрасен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Чарлстон.

CHARLESTON

Тури за духови во Чарлстон

Тури за духови во Чарлстон
Слика: TourCharleston.com

Чарлстон се смета за еден од најопседнуваните градови. Не пропуштајте Турнеи со духови во Чарлстон, кога го обиколувате овој иконски град.

Од пешачки тури до тури со водич и тури со коњи и кочии, градот е домаќин на различни тури за да ги претстави своите приказни за теророт и крвопролевањето.

Филмски локации на надворешни банки

Турнеја на филмски локации во Outer Banks
Слика: HarpersBazaar.com

Истражување на иконата Филмски локации на Outer Banks од хит серијата на Нетфликс „Надворешни банки“ е еден од главните моменти во Чарлстон.

Телевизиската серија најчесто се снима во Чарлстон, Јужна Каролина, со популарни знаменитости како Светилникот на островот Лов, кој се наоѓа на островот Хантинг, и островот Сибрук кој се појавува во шоуто.

Тури на пристаништето Чарлстон

Тури на пристаништето Чарлстон
Слика: CharlestonHarborTours.com

Тури на пристаништето Чарлстон нуди нова перспектива на градот, а тоа ќе го сфатите и доживеете само ако планирате да продолжите.

На крстарење, се чувствувате порелаксирано и побудно, а тоа е најдобриот начин да ги видите водните животни, иконите на градот и да научите за поморската историја.

Светилникот на островот Морис

Турнеја со светилникот на островот Морис
Слика: CharlestonOutdoorAdventures.com

на Светилникот на островот Морис, сместен во близина на брегот на Чарлстон, е сведоштво за морското наследство на регионот.

Светилникот бил сведок на значајни историски настани. Денес, тој стои како сакан симбол на регионот, иако веќе не е во функција.

Плантажа за магнолија Чарлстон

Плантажа за магнолија Чарлстон
Слика: MagnoliaPlantation.com

Плантажа за магнолија Чарлстон е една од најпопуларните атракции во Чарлстон, првенствено пофалена за неговиот историски куќа музеј и прекрасните градини. 

Свештеникот Џон Гримке Драјтон го посеал првото семе на плантажата во 1840-тите за неговата сакана сопруга за да ја зголеми естетската привлечност на нивниот имот.

Чарлстон паб патувања

Чарлстон паб патувања
Слика: PubTourCharleston.com

Тури на пабот Чарлстон нудат волшебно искуство комбинирајќи ја прекрасната историја на градот со динамичната атмосфера на неговите пабови.

Чарлстон е познат по својот историски шарм, енергична култура, кулинарски задоволства и, што е најважно, пабови.

Едмондстон-Алстон куќа

Куќата Едмондстон-Алстон Чарлстон
Слика: UsNews.com

Куќата на Едмондстон Алстон е една од главните атракции на градот. Оваа прекрасна палата во грузиски стил од 19 век на плантажите Меклеод нуди бујна глетка на пристаништето Чарлстон.

Оваа елегантна куќа, изградена на почетокот на 19 век, не е само прекрасен архитектонски скапоцен камен, туку и сведок на многу клучни моменти во американската историја.

Тури за дегустација на вино во Чарлстон

Тури за дегустација на вино во Чарлстон
Слика: CraftedCharlestonTours.com

Тури за дегустација на вино во Чарлстон понудете можност да ги доживеете најдобрите гроздобер, да се нурнете во разновиден културен пејзаж и да одите на патување што ќе ги привлече вашите сетила за вкус.

Овој динамичен град има изобилство од лозови насади, винарии и установи насочени кон вино кои се грижат за сите непца меѓу неговите калдрма и стара архитектура.

Форт Самтер Чарлстон

Форт Самтер Чарлстон
Слика: Посетете го-Historic-Charleston.com

Форт Самтер Чарлстон е величествена морска тврдина на остров првично изграден за да го заштити Чарлстон од непријателите. 

Ова е местото каде што беа испукани првите истрели за време на Американската граѓанска војна во 1861 година.

Чарлстон делфин тури

Чарлстон делфин тури
Слика: CharlestonOutdoorAdventures.com

Чарлстон делфин тури Понудете возбудливо патување кое ја комбинира убавината на Лоукантри со волшебноста на средбата со овие интелигентни и грациозни морски суштества одблиску.

Предводени од тим од искусни морски експерти, секоја турнеја ветува неспоредлива можност да се видат парчиња разиграни делфини кои скокаат низ брановите, а нивните елегантни тела се пробиваат низ водата со благодат и агилност.

Чарлстон Шем Крик

Културна турнеја во Чарлстон Шем Крик
Слика: CharlestonCvb.com

Чарлстон Шем Крик е популарна, но сепак чудна дестинација во близина на Чарлстон, раздвижена со ентузијастички шкампи, бродари и локалното население во потрага по вкусна морска храна.

Сместено веднаш до булеварот Колман, тој е еден од најпопуларните и најзначајните екосистеми во областа, бидејќи е природно живеалиште за бројни видови птици, риби, растенија и ракови.

Авантура со глисер во Чарлстон

Авантура со глисер во Чарлстон
Слика: SpeedBoatAdventures.com

Авантура со глисер во Чарлстон е возбудлива турнеја со водич што ги носи учесниците на патување со голема брзина низ живописните води околу Чарлстон.

Оваа авантура вклучува да седнете зад воланот на вашиот сопствен мини глисер F13 и да создадете незаборавни спомени.

Гробишта Магнолија

Гробишта Магнолија во Чарлстон
Слика: Гробишта Магнолија.net

Гробишта Магнолија, основана во 1850 година, е популарна знаменитост и историски гробишта во Чарлстон, Јужна Каролина. 

Гробиштата им овозможуваат на посетителите да им оддадат почит на починатите и да ја откријат богатата историја на Чарлстон во мирна средина. 

Еко тури во Чарлстон

Еко тури во Чарлстон
Слика: SandlapperTours.comM

Еко тури во Чарлстон е одличен начин да се доживее природната убавина на ова место и да се научи за неговата единствена екологија.

Турите се забавни и едукативни за луѓе од сите возрасти. Значи, ако барате начин да ја истражите природната убавина, тоа е одлична опција.

Чарлстон превоз патувања

Чарлстон превоз патувања
Слика: CharlestOnGateway.com

Турнеја со кочија во Чарлстон е прекрасен начин да се истражуваат историските области и да уживате во шармантната убавина на градот.

Можете да ја впиете аурата на градот додека се релаксирате на топла кочија влечена од величествени коњи, земајќи ги во неговите архитектонски чуда, добро сочувани улици и прекрасни градини. 

Француски кварт

Чарлстон турнеја во францускиот кварт
Слика: CochranWriting.com

на Француски кварт е историска област именувана по француските трговци кои некогаш живееле во областа. 

Раздвижената населба е дел од оригиналниот град со ѕидови на Чарлстон и се граничи со реката Купер на исток, Броуд Стрит на југ, Улица Метинг на запад и улица Маркет на север.

Плантажа Бун Хол

Плантажа Бун Хол
Слика: BooneHallPlantation.com

на Плантажа Бун Хол, основана во 1681 година, е една од најстарите работни плантажи во Америка.

Легендарната плантажа овозможува воодушевувачки поглед во богатото минато на регионот, фрлајќи светлина врз бруталната реалност на животот на фармата за поробените Афроамериканци.

Извори
# Charlestoncvb.com
# Travel.usnews.com
# Tripadvisor.in

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар