Почетна » Феникс » Работи што треба да се прават во Феникс

Работи што треба да се прават во Феникс

4.8
(187)

Сместен во распространетата пустина Соноран, Феникс, стои како доказ за човечката генијалност и издржливост наспроти предизвиците на природата.

Познат како Долина на сонцето, овој жив град е волшебна спој на модерност и природна убавина, нудејќи им уникатно искуство на жителите и посетителите.

Без разлика дали барате авантури на отворено, културни искуства или просперитетна деловна средина, Феникс, Аризона, има нешто за секого под сонцето.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој прекрасен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Феникс.

Феникс

Огнен музеј на сала на пламенот

Огнен музеј на сала на пламенот
Слика: HallOfFlame.org

на Огнен музеј на сала на пламенот е најголемиот историски музеј за гаснење пожари во светот. 

Лоциран во Феникс, Аризона, музејот содржи над 100 парчиња целосно реставрирана противпожарна апаратура кои датираат од 1725 година. 

Посетителите можат да ги истражат шесте изложбени галерии на музејот, кои ја прикажуваат еволуцијата на опремата и технологијата за гасење пожар низ вековите.

Возења со балон со топол воздух во Феникс

Возења со балон со топол воздух во Феникс
Слика: ArizonaHotAirBalloons.com

Возења со балон со топол воздух во Феникс нуди бегство од обичното, шанса да се поврзете со природата и да се восхитувате на светските чуда од единствена перспектива. 

Тоа е екскурзија која ветува дека ќе ве остави со чувство на стравопочит, обновена благодарност за убавината што не опкружува и спомени кои ќе ги чуваме цел живот.

Улична уметничка турнеја RoRo

Билети за RoRo Street Art Tour во Феникс
Слика: Dtphx.org

Улична уметничка турнеја RoRo обезбедува привлечно и информативно искуство за туристите да ја истражуваат богатата заедница на улична уметност во Феникс.

RoRo стана популарна дестинација за љубителите на уличната уметност, со фантастична разновидност на слики, графити и урбана уметност од локални и меѓународни уметници кои ја трансформираа улицата во галерија на отворено.

Тури за духови на Феникс

Тури за духови на Феникс
Слика: OldBisBeeGhostTour.com

Тури за духови на Феникс нуди тури со водич фокусирани на Феникс, натприродните и паранормалните аспекти на Аризона. 

Ghost Tours во Феникс им овозможуваат на посетителите да ја истражуваат опседната историја и морничавите приказни поврзани со различни локации во градот.

Музеј на музички инструменти

Музеј на музички инструменти
Слика: ExperienceScottsDale.com

на Музеј на музички инструменти (MIM) во Феникс, Аризона, е уникатен и волшебен музеј кој слави музика од целиот свет. 

Отворен во 2010 година, МИМ брзо стана дестинација која мора да се посети за љубителите на музиката, љубителите на културата и сите кои бараат богато и извонредно искуство.

Куќата за пукање

Куќата за пукање
Слика: AztacticalAdventures.com

Куќата за пукање во Феникс, исклучително место кое комбинира забава и тренинг.

Без оглед на вашето ниво на искуство, The Shoot House нуди безбедно и контролирано опкружување каде што можете да научите и вежбате тактички вештини. 

Замокот Монтезума

Замокот Монтезума
Слика: UtahsAdventureFamily.com

Замокот Монтезума, кој се наоѓа во центарот на централна Аризона во САД, ги превезува посетителите во времето на древниот народ Синагва. 

Еден од најдобро преживеаните куќи на карпи во Северна Америка, замокот Монтезума се наоѓа импресивно на варовничките карпи на кањонот Бивер Крик. 

Пустината Соноран

Sonoran Desert Tours од Феникс
Слика: MatadorNetwork.com

Пустината Соноран е најжешко и во Мексико и во САД. Тоа е волшебна локација позната по своите жешки температури, големите делови од песок и камења и широк спектар на фауна.

Распространета на 100,000 квадратни милји (258,998 квадратни километри), пустината покрива делови од Аризона, Калифорнија и Мексико.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар