Почетна » Барселона » Работи што треба да се прават во Барселона

Работи што треба да се прават во Барселона

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(128)

Барселона е прекрасен приморски град познат по својата мешавина на култура, уметност, храна и радосна атмосфера.

Откако ќе ги видат неговите бројни туристички атракции, посетителите обожаваат да талкаат по улиците и да уживаат во прекрасниот шпански град.

Енергичниот главен град на Каталонија е познат и по прекрасните пејзажи, архитектурата што го одзема здивот и сончевиот начин на живот.

Немојте да се изненадите ако имате желба повторно да ја посетите, бидејќи повеќето туристи сакаат.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој шармантен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Барселона.

Sagrada Familia

Саграда Фамилија, Барселона
TomasSereda / Getty Images

Sagrada Familia е најпопуларната туристичка атракција во Барселона и секоја година привлекува повеќе од 5 милиони посетители.

Базиликата е проект за домашни миленици на каталонскиот архитект Антони Гауди, познат по тоа што не сака прави линии во дизајнот и конструкцијата.

Саграда фамилија е во изградба од 1882 година и ќе биде готова до 2026 година - неверојатни 144 години.

Туристите кои ја посетуваат Саграда обично имаат многу сомнежи, на кои овие написи можат да помогнат во одговорот.

# Фасада на страст или фасада на Христовото раѓање
# Поглед од фасадната кула на Христовото раѓање
# Поглед од фасадната кула Пасија
# Дали вредат кулите на Саграда Фамилија?
# Што има внатре во Саграда Фамилија
# Најдобро време за посета на Саграда Фамилија
# Факти за Саграда Фамилија

парк Guell

Парк Гуел во Барселона
MasterLu / Getty Images

парк Guell бил станбен комплекс дизајниран од архитектот Антони Гауди помеѓу 1900 и 1914 година.

Комплексот требаше да има 60 куќи, но кога никој не се огласи да ги купи домовите, проектот беше напуштен.

По неколку години, властите го претворија во парк со два дела – Јавен парк и Монументална зона.

Паркот Гуел е исклучително популарен и секоја година прима повеќе од десет милиони туристи.

По Саграда Фамилија, таа е втора најпопуларна атракција во Барселона.

Препорачано читање: Интересни факти за Парк Гуел

Камп Ноу

турнеја на Камп Ноу
Слика: Driftwoodjournals.com

Камп Ноу, познат и како стадион на Барселона, е задолжителна атракција во градот.

Два милиони туристи го земаат Кампот Обиколка на стадионот Ноу секоја година.

Како дел од оваа турнеја, туристите можат да го посетат и музејот на фудбалскиот клуб Барселона во рамките на стадионот.

Препорачано читање: Факти за Камп Ноу

Каза Мила

Каза Мила на Гауди
Слика: Павловахрушев

Каза Мила беше последната станбена зграда на Антонио Гауди пред да ја насочи целата своја енергија на Саграда Фамилија.

Гауди ја изградил Каза Мила помеѓу 1906 и 1912 година, точно во средината на градот Барселона.

Позната и како Ла Педрера, секоја година ја посетуваат повеќе од милион туристи.

Препорачано читање: Ситници за Casa Mila

Casa Batllo

Каза Батло на Гауди
Espiegle / Getty Images

Casa Batllo е прекрасна станбена зграда, која секоја година привлекува повеќе од милион туристи.

Дизајниран е пред повеќе од 110 години од каталонскиот архитект Антонио Гауди, кој исто така ги изградил Саграда Фамилија, Парк Гуел, Каса Мила итн.

Го нарекуваат и мештаните Casa dels Ossos или House of Bones бидејќи изгледа како да се користени черепи и коски за да се направи.

Препорачано читање: Ситници за Casa Batllo

Зоолошката градина во Барселона

Интеракција со животни во Zootastic Park
Слика: Нејрон

Зоолошката градина во Барселона е популарна дестинација за еднодневен излет распослан на 32 хектари во градот. 

Годишно прима речиси милион посетители кои го посетуваат за да ги видат неговите 2000 животни од 300 различни видови.

Тоа е исто така парк за биодиверзитет со 1300 дрвја, растенија и цвеќиња.

Со богата понуда на флора и фауна, Зоолошката градина Барселона вреди да се посети, особено за семејствата. 

Аквариум Барселона

Аквариум Барселона
Олех Слободениук / Getty Images

Аквариум Барселона е една од најголемите и најбогатите европски збирки на морски животни и го има единствениот Океанариум на целиот континент.

Аквариумот Барселона привлекува повеќе од два милиони посетители годишно, што го прави 4-то најпопуларно туристичко место во градот по Саграда Фамилија, Парк Гуел и Камп Ноу.

Манастирот Монсерат

Манастирот Монсерат, Шпанија
Сантирф / Гети слики

Монсерат е прекрасна планина оддалечена 60 километри од Барселона, на чиј врв седи прекрасниот Манастирот Монсерат.

Туристите го посетуваат Монсерат од повеќе причини:

– Да се ​​видат прекрасните карпести формации со повеќе врвови на Монсерат

– Посетете го манастирот и музејот Монсерат

– Да ги бараме благословот на Пресвета Богородица од Монсерат, заштитничката на Каталонија

– Да се ​​пешачи по планината Монсерат

– Да го слушам L'Escolania, машкиот хор во Монсерат

Монтјуик жичарница

Монтјуик жичарница
Porterre / Getty Images

Монтјуик жичарница е искуство „два во едно“ - ве носи до врвот на ридот Монжуик, а исто така нуди фасцинантен панорамски поглед на Барселона нагоре.

Жичарницата Монжуик ја поврзува жичницата на станицата Паралел со замокот Монжуик, на врвот на планината Монжуик.

За време на 752 метри (2467 стапки) трчање над земјата, седите во модерни кабини и можете да ги видите најпознатите градби и знаменитости на Барселона. 

Додека ја доживувате жичарницата Монтјуик, можете да посетите и други атракции како што се Фундацио Џоан Миро, Национален музеј за уметност на Каталуња, Побл Еспањол итн. 

Фундасио Џоан Миро

Фондацијата Џоан Миро, Барселона
Слика: Fmirobcn.org

Самиот Миро го создаде Фондација anоан Миро, со својата приватна колекција, да основа меѓународно признат уметнички музеј во Барселона. 

Фондацијата Миро беше отворена за јавноста во 1975 година и го прикажа најдоброто од работата на Џоан Миро заедно со најновото во современата уметност.

Миро соработуваше со архитектот ас Хосеп Луис Серт за зградата, со што стана еден од ретките музеи насекаде во светот каде уметникот и архитектот ги здружија рацете за да создадат здраво искуство за љубителите на уметноста.

На дневната убавина на Барселона не му треба вовед. Но, за да дознаете за мрачните тајни на градот и страшната историја, мора да ги проверите Турнеја за духови и легенди во Барселона.

Театар-музеј Дали

Театар-музеј Дали во Фигуерес, Шпанија
Слика: Нејрон

на Театар и музеј Дали е посветена на уметникот Салвадор Дали и ја содржи најобемната колекција на надреалистичка уметност во светот.

Се наоѓа во родниот град на Дали, Фигуерес, во Каталонија, Шпанија и има 1,500 слики, цртежи, скулптури итн. 

Дали го купил Општинскиот театар на Фигерес, градба од 19 век уништена во Шпанската граѓанска војна и си изградил музеј. 

Секоја соба, освен што ја има неговата уметност, е дизајнирана од него.

Откако почина во 1989 година, каталонскиот уметник беше погребан во крипта во подрумот на музејот. 

Секоја година околу милион и пол туристи го посетуваат најголемиот надреалистички објект во светот.

Куќа музеј Гауди

Куќа музеј Гауди
Лоренцобови / Getty Images

Антони Гауди, архитектот на Саграда Фамилија, Парк Гуел, Каза Батло, Каза Мила итн. Куќа музеј Гауди.

Гауди живеел во оваа куќа од 1906 до 1925 година, а денес во неа се сместени предмети и мебел што тој ги дизајнирал и други артефакти што ги користел.

Бидејќи музејот Гауди се наоѓа во паркот Гуел, посетителите на паркот имаат тенденција да ја додадат оваа атракција во нивниот дневен план.

Музејот Моко

Музејот Моко, Барселона
Слика: Mocomuseum.com

Музејот Моко, независен музеј лоциран во Амстердам, сега има ново место во Барселона. 

Музејот Моко Барселона се обидува да ја направи ликовната уметност подостапна за јавноста и да привлече помлада публика кон уметноста.

Во него се сместени ремек-дела на уметници како Енди Ворхол, Бенкси, Салвадор Дали, Демиен Хирст, Дејвид Ла Шапел итн.

Музеј на илузии

Музеј на илузии Барселона
Слика: Музеј на лас илузии

Станете дел од уметничкото дело на Музеј на илузии во Барселона, една од првите вакви атракции во Европа.

Повеќе од 70 3D слики од големи размери на ѕидови и подови создаваат сцени кои предизвикуваат очи кои ви дозволуваат да се ставите себеси во сликата користејќи буквално оптички илузии. 

Туристите можат да го натераат целото семејство да доживее бројни илузии кои ќе им се допаднат на сечија смисла за хумор.

Куќа Аматлер

Куќа Аматлер
Слика: Wikipedia.org

Куќа Аматлер во Барселона некогаш бил дом на познатиот чоколаден производител Антони Аматлер Коста. 

Погледнете го животот на Антони Аматлер и како тој живеел во неговиот прекрасен дом. 

Истражете неколку неверојатни креации на архитектот Кадафалч и побарајте ги змејовите, витезите и другите митолошки суштества врежани во фасадата за да ги претставуваат хобиите на семејството. 

Каза Висенс

Каза Висенс
Слика: casavices.org

Помеѓу 1883 и 1885 г. Каза Висенс беше изградена од Антони Гауди како релаксирачка летна куќа за семејството Висенс.

Само со посета на Gaudi Casa Vicens ќе можете да ги разберете беспрекорните дела на уметникот и како тој работел со други занаетчии за да ги обликува своите соништа за изградба на овој музеј.

Во 2005 година беше прогласен за светско наследство на УНЕСКО.

Сант Пау Арт Нову

Сант Пау Арт Нову
Слика: USGBC.org

Кратка прошетка од Саграда Фамилија, на Сант Пау Арт Нову Локацијата е една од најинтересните архитектонски и историски атракции во Барселона.

Изградена на почетокот на 20 век, локацијата опфаќа 27 згради во Арт Нову и беше работна болница дури во 2009 година.

Еротски музеј

Еротски музеј на Барселона
Слика: Еротски музеј на Барселона

Кај Еротски музеј во Барселона, истражете го патувањето на еротизмот со повеќе од 800 предмети во колекцијата. 

Разберете ја историјата и еволуцијата на еротизмот и како таа се појавила од почетокот на времето. 

Откријте како различни култури и општества ја истражувале човечката сексуалност и како таа била извор на инспирација низ историјата, одразувајќи го и експлицитното и имплицитното. 

Погледнете ги најнеочекуваните уметнички дела, фотографии, скулптури и иновации во 14 соби.

Пикасо музеј

Музеј на Пикасо во Барселона
Слика: Museupicassobcn.cat

на Пикасо музеј во Барселона, Шпанија, е посветен на делото на познатиот уметник Пабло Пикасо.

Отворен за јавноста на 9 март 1963 година, станувајќи првиот музеј посветен на работата на Пикасо и единствениот создаден за време на неговиот живот.

Музејот прикажува дела од уметници кои влијаеле на Пикасо, како Веласкез и Сезан, овозможувајќи им на посетителите да ги видат врските помеѓу делата на Пикасо и неговиот претходник.

Кулата Глорис

Кулата на славата
Слика: miradortorreglories.com

Кулата Глорис, позната и како кулата Агбар, е модернистички облакодер во Шпанија.

Дизајнирана од францускиот архитект Жан Нувел, кулата се смета за една од најпознатите иконски знаменитости на градот и е извонреден пример на модерната архитектура во Шпанија.

Кулата Агбар е висока 138 метри (453 стапки) и има 34 ката, од кои 28 се користат како деловен простор. 

Музејот на Бенкси

Музеј на Бенкси во Барселона
Слика: Tiqets.com

на Музејот на Бенкси во Барселона, познат и како Еспасио Трафалгар, е уникатен изложбен простор кој обезбедува сеопфатен поглед во светот на неостварливиот уличен уметник Бенкси.

Таа има за цел да обезбеди извонредно и интерактивно искуство за посетителите, овозможувајќи им да ја ценат работата на Бенкси во уникатен и едукативен амбиент.

Покрај прикажувањето на делата на Бенкси, музејот служи и како платформа за едукација на посетителите за политичките и социјалните коментари на уметникот.

Крстарење со разглед на Лас Голондринас

Крстарење со разглед на Лас Голондринас
Слика: Facebook.com (LAS.G0LONDRINAS)

Лас Голондринас е популарно крстарење за разгледување знаменитости во Барселона кој на посетителите им нуди уникатен начин да го истражат пристаништето во градот.

Овозможува поглед на знаменитостите и спомениците на градот, вклучувајќи го споменикот на Колумбо, хотелот W, плажата Барцелонета и многу други.

Бродовите за крстарење имаат внатрешно и надворешно седење, а некои бродови имаат бар што им овозможува на патниците да уживаат во погледот на градот додека се на пијачка или ужина. 

Чамците имаат и големи прозорци, што на сите патници им обезбедува панорамски поглед на градот. 

Тоа е одличен начин да се доживее убавината на Барселона од водата.

Музеј на восок во Барселона

Музеј на восок во Барселона
Слика: Museocerabcn.com

на Музеј на восок во Барселона, или Museu de Cera Barcelona, ​​е популарна туристичка атракција во центарот на градот.

Изложени се многу реални восочни фигурини, вклучувајќи познати историски личности, познати личности, политичари и фиктивни ликови.

Музејот е поделен на тематски простории, во секоја од нив се прикажани фигури од одреден период или културна област.

Национален уметнички музеј на Каталонија

Национален музеј за уметност на Каталунија
Слика: museunacional.cat

на Национален уметнички музеј на Каталонија, или MNAC, е основан во 1990 година и оттогаш е главен центар на уметноста и културата во регионот. 

Музејот е сместен во Палау Национал, првично изграден за Светскиот саем во 1929 година и се користел за многу намени низ годините. 

Денес, Палау Национал е неверојатна, модернистичка зграда која служи како соодветен дом за обемните збирки на музејот.

Голем забавен музеј

Голем забавен музеј
Слика: Museos.com

на Голем забавен музеј е една од најфасцинантните и најуникатни атракции во Барселона, Шпанија. 

Музејот е посветен на оптичките илузии и начините на кои нашиот мозок го толкува и перципира светот околу нас. 

Големиот забавен музеј е неверојатно забавна и привлечна атракција во Барселона.

Музејот на современа уметност

Музеј на современа уметност во Барселона
Слика: макба.мачка

Влезете во најголемиот музеј за современа уметност во Барселона и искористете ја вашата креативност за декодирање на некои од најдобрите уметнички дела што ги нуди градот.

на Музеј на современа уметност во Барселона, или MACBA, е организација која се стреми да размислува за блиското минато (во уметноста) со функција на создавање на иднината.

Своите цели ги остварува со употреба на уметност, притоа отфрлајќи еден доминантен наратив.

Чоколаден музеј

Чоколаден музеј
Слика: bcncatfilmcommission.com

на Чоколаден музеј е уникатен и фасцинантен музеј во Барселона, Шпанија.

Посветен на историјата и уметноста на чоколадото, музејот нуди уникатно искуство за љубителите на чоколадото и за љубителите на историјата.

Посетителите на Museu de la Xocolata можат да ја истражуваат историјата и уметноста на чоколадото, од неговото потекло во Јужна Америка до неговата улога во Европа денес.

Ајсбар Барселона

Ајсбар Барселона
Слика: Icebarcelona.com

Како што сугерира името, Icebar е бар направен целосно од мраз и прв од ваков вид во Шпанија, кој се стреми да им понуди уникатно и незаборавно искуство на посетителите. 

Ледениот бар на Барселона се одржува на константна температура од -5 степени Целзиусови, што е совршена температура за мразот да остане цврст. 

Оваа атракција е најдобриот начин да се разладите во топол ден и одличен начин да поминете час или два со пријателите или семејството на Icebar во Барселона.

Каталонија во минијатура

Каталонија во минијатура
Слика: Tiqets.com

Минијатурна Каталонија во Барселона е најголемиот минијатурен парк во Европа и беше прогласен за национален туристички интерес во 1983 година.

Минијатурниот парк содржи макети од 147 споменици и значајни локации од четирите региони на Каталонија, Балеарските Острови и дела на Антони Гауд.

Тематскиот парк нуди и многу други услуги за одличен ден: пикник област, бар, ресторан, воз, амфитеатар и игралиште.

Колонија Гуел

Колонија Гуел во Барселона
Слика: Catalunyabusturistic.com

Колонија Гуел е подвиткан во Барселона Хилс повеќе од еден век. 

Создаден е од познатиот индустријалец Еузеби Гуел, а го конструира големиот архитект Антони Гауди.

Сепак, постојаното јужно проширување на градот кон главниот аеродром на Ел Прат значи дека неговото откривање е само прашање на време, што создава многу можности.

Павилјонот Миес ван дер Рое

Миес ван дер Рое павилјон во Барселона
Слика: wikipedia.org

Лили Рајх и Лудвиг Мис ван дер Рое соработуваа на дизајнот на павилјонот Миес ван дер Рое или павилјонот во Барселона.

на Павилјон Барселона е повеќе од само зграда - тоа е комплекс каде што внатрешноста се спојува со архитектонскиот пејзаж на неговата околина за да формира единствен ентитет.

По Првата светска војна, беше преименуван во Германски павилјон.

Во 20 век, павилјонот стана заштитно лице на Германија, демонстрирајќи ја прогресивната природа на земјата. 

Шоуто на фламенко на Тарантос

Шоуто на фламенко на Тарантос
Слика: Tripadvisor.com

Фламенкото е културна традиција заштитена од УНЕСКО и е една од гордоста и радоста на Барселона.

Едно од најдобрите места за уживање во танцот на фламенко е во Лос Тарантос во Барселона

Палау де ла Музика Каталона

Палау де ла Музика Каталона
Слика: Palaumusica.cat

Палау де ла Музика Каталона во Барселона е концертна сала изградена во 1905 и 1908 година. 

Го прикажува модернистичкото движење кое ги претставува архитектонските и културните карактеристики на градот.

Lluís Domènech I Montaner, познат архитект во модернистички стил, го дизајнираше Palau de la Música. 

Тоа е архитектура наградена од УНЕСКО, изградена за да го поттикне вреднувањето на музиката, особено хорското пеење и споделувањето на културното наследство.

Таблао Фламенко Кордобес

Таблао Кордобес Фламенко
Слика: Tablaocordobes.es

На Барселона Таблао Фламенко Кордобс има целосно право да се смета за најважното историско табла на градот.

Од своето основање во 1970 година, под раководство на семејство уметници, го пречека секој голем изведувач на фламенко во Барселона.

Без да изгуби ни трошка автентичност, тој прерасна во стандард на фламенко индустријата, додека останува верен на своето славно минато како таблао фламенко.

IDEAL Centre d'Arts Digitals

IDEAL Center dArts Digitals
Слика: idealbarcelona.com

IDEAL Centre d'Arts Digitals е културна институција лоцирана во Барселона, Шпанија, посветена на промовирање на дигиталната уметност и култура. 

Името ИДЕАЛ значи Меѓународна дигитална изложба на уметности и писма.

Ова го нагласува фокусот на центарот на прикажување и истражување на можностите на дигиталните медиуми.

Хеликоптерски тури во Барселона

Популарен по својата неверојатна архитектура, медитеранското крајбрежје и еден од врвните фудбалски клубови во светот наречен ФК Барселона, раздвижените улици на Барселона и иконите знаменитости може да се истражат на уникатен начин - Хеликоптерска турнеја во Барселона.

Знаците на Барселона добиваат сосема нова димензија кога се гледаат одозгора и влеваат благодарност за нивниот обем, симетрија и интеграција во урбаниот пејзаж.

Детски активности во Барселона

Детски активности во Барселона
Надежда1906 / Getty Images

Шпанската престолнина секоја година привлекува повеќе од 30 милиони туристи. Повеќе од половина од нив, доаѓаат со своите деца. Дознајте за сите Детски активности во Барселона.

Денот на вљубените во Барселона

Пар во Барселона
Mlenny / Getty Images

Шпанската престолнина ја има архитектурата на Антонио Гауди, фасцинантните туристички атракции, живиот ноќен живот, песочните плажи, кујната од светска класа итн., па затоа младите парови сакаат да прославете го Денот на вљубените во Барселона.

извор
# Tripadvisor.in
# Cntraveler.com
# Timeout.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар