Почетна » Канкун » Канкун

Канкун

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

0
(0)

Повеќе од шест милиони туристи го посетуваат Канкун секоја година, но Канкун не секогаш бил дестинација за одмор.

Пред Канкун да стане дестинација за одмор и за сеопфатен луксузен одмор и за евтини паузи, тој беше само рибарски град.

По 1970-тите, нејзината локација - на североисточниот брег на полуостровот Јукатан во Мексико - и неговите недопрени плажи не можеа да останат скриени.

Зборот се прошири и денес Канкун е една од најдобрите дестинации за одмор на плажа во светот.

Празник во Канкун

Што да спакувам

Пакување за одмор во Канкун
Cyano66 / Getty Images

Пакување за Канкун не е толку лесно како да фрлите неколку костими за капење во куферот, да ги земете вашите авионски билети и да фатите авион.

Трансфери

Трансфери на аеродромот во Канкун
SolStock / Getty Images

Дали се прашувате што се случува кога ќе слетате на меѓународниот аеродром во Канкун со сите ваши торби? Одговорот е едноставен - користете Трансфери од аеродромот во Канкун.

Ноќен живот во Канкун

Ноќен живот во Канкун
Слика: Gettingstamped.com

Обидувајќи се да го дознаам најдобар ноќен живот во Канкун, Мексико? Проверете го нашиот исцрпен водич за ноќни клубови, барови и музика во живо во Канкун.

Хотелска зона Канкун

Хотелска зона Канкун
Џонатан Рос / Getty Images

Хотелска зона Канкун е тесен остров долг 22.5 километри (14 милји) каде туристите го поминуваат поголемиот дел од своето време за време на нивниот одмор во Канкун.

Активности во пар

Парови во Канкун
Надежда1906 / Getty Images

Со своите занишани палми, плажи со бел песок, тиркизно сини води и толку многу активности, паровите го сакаат Канкун. Тие чувствуваат дека тоа е едно од најромантичните места за одмор во светот.

Активности за деца

Семејство со деца во Канкун
Слика: EpicStockMedia

Канкун во Мексико е совршено место за одмор со деца. Истражувањето на плажите, тематските паркови, античките урнатини, авантуристичките активности, дивиот свет итн., може да го задржи вашето дете ангажирано во Канкун.

Аеродром во Канкун

Меѓународен аеродром во Канкун
Somatuscani / Getty Images

Ако планирате одмор во Канкун, најдобриот начин да стигнете до градот е да резервирате билети за летови до Меѓународен аеродром во Канкун. Тој е еден од најпрометните аеродроми во регионот.

Инклузивни одморалишта

All inclusive одморалишта во Канкун
Џонатан Рос / Getty Images

Канкун е прекрасен. Канкун е бурен. Доколку планирате одмор во Канкун, ве очекува многу забава. Но, прво мора да го пронајдете совршеното all inclusive одморалиште во Канкан.

Мексиканско мени

Мексиканска храна во Канкун
Pgiam / Getty Images

Ако сакате храна, ќе го сакате Канкун. Има секакви ресторани, но ве повикуваме да го испробате неверојатното Мексикански ресторани во Канкун Хотелска зона како и во центарот на градот.

Времето во Канкун

Времето во Канкун
Грегори Ли / Getty Images

Ако го сакате сонцето, Канкун е дестинација за одмор преку целата година за вас. Сепак, одредени периоди од годината се подобри за одмор во Канкун, Мексико од другите.

Евтини празници

Евтин одмор во Канкун
Лукас Каризо / Getty Images

Иако Канкун е една од најдобрите дестинации за одмор на плажа, тоа не е секогаш скапо. Ако барате нешто разумно, можно е да имате а буџетски одмор во Канкун.

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од