Почетна » Тампа » Работи што треба да се прават во Тампа

Работи што треба да се прават во Тампа

4.9
(183)

Тампа е град на заливскиот брег на американската држава Флорида. Тампа е најголемиот град во областа на заливот Тампа и седиште на округот Хилсборо.

Тампа е град кој без напор ги комбинира природната убавина, енергичната култура и возбудливите авантури.

Со своето целогодишно сонце, прекрасниот брег и низата атракции, Тампа е примамлива дестинација за патниците кои бараат различни искуства.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој прекрасен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Тампа.

Tampa ZooQuarium

Tampa ZooQuarium
Слика: TampaZooQuarium.org

Tampa ZooQuarium е најпопуларната дестинација меѓу семејствата бидејќи им нуди на посетителите можност да го искусат најдоброто од двата света: зоолошка градина и аквариум. 

Со преку 1000 животни од целиот свет, има нешто што секој може да го види и направи во Tampa ZooQuarium, Флорида.

Турнеја за духови на Тампа Терорс

Турнеја за духови на Тампа Терорс
Слика: ABCActionNews.com

Турнеја за духови на Тампа Терорс е популарна ноќна активност за посетителите и локалното население. 

Турнејата ги носи гостите на пешачко патување низ некои од најопседнатите локации во Тампа, предводени од искусни туристички водичи кои споделуваат приказни за мрачната историја на градот.

Крстарење за разгледување на делфините

Круз во Тампа за разгледување на делфините
Слика: Twitter.com (LittleTootFins)

Крстарење за разгледување на делфини се популарен метод за гледање на овие живи животни во нивната природна средина. Делфините можат да се најдат во огромен број во заливот Тампа.

Ослободете се од разиграните делфини, восхитувајте се на разновидниот морски свет и создадете спомени кои ќе траат цел живот.

Авантуристички остров Тампа

Авантуристички остров Тампа
Слика: AdventureIsland.com

Авантуристички остров Тампа е најголемиот воден парк во Тампа, Флорида.

Распослан на 30 хектари, паркот нуди уникатен спој на брза возбуда и мирна тропска глетка.

Паркот вклучува возбудливи атракции со возбудливи тобогани, забавни базени со бранови и мрзлива река за фалење.

Тики брод Тампа залив

Тики брод Тампа залив
Слика: TripAdvisor.во

Тики брод Тампа залив е уникатен и пријатен начин да го откриете неверојатниот сјај на заливот додека имате искуство исполнето со забава.

Крстарењето со чамец во заливот Тампа вклучува пловење на специјално дизајниран брод што личи на пловечка тики колиба со сламени покриви, акценти од бамбус и тропски украси.

Сафари турнеја за заливот Тампа Серенгети

Сафари турнеја за заливот Тампа Серенгети
Слика: Baynews9.com

Сафари турнеја за заливот Тампа Серенгети е возбудлива и едукативна авантура која ве води низ неверојатен резерват за диви животни во областа на заливот Тампа.

Качете се на возило на отворено во стил на сафари и тргнете на турнеја со водич што ве носи лице в лице со неверојатна низа егзотични животни.

Истражува Зоолошката градина во Тампа и приближете се до вашите омилени животни со резервирање билети преку Интернет.

Аквариум Флорида

Аквариум Флорида
Слика: Flaquarium.org

на Аквариум во Флорида е популарна атракција лоцирана во Тампа, Флорида. 

Тоа е непрофитна организација посветена на зачувување на морето, образование и истражување. 

Аквариумот нуди уникатно и извонредно искуство за посетителите да ги истражуваат чудата на водниот живот.

Busch Gardens Tampa Bay

Busch Gardens Tampa Bay
Слика: Facebook.com (BuschGardensTampaBay)


Busch Gardens Tampa Bay е африкански тематски парк кој претставува осум африкански региони - Стенливил (сега познат како Кисангани), Тимбукту, резерватот Миомбе, Конго, Најроби, Мароко, Низината Серенгети и Египет.

Овој уникатен парк има сè на место, вклучувајќи градини, изложби на животни, возења, атракции и емисии за да ве забавува!

Тампа со Падобран во затворен простор

Тампа со Падобран во затворен простор
Слика: Bizjournals.com

Тампа со Падобран во затворен простор, или iFLY Tampa, нуди возбудливо и уникатно искуство со падобран без скок од авион.

Лоциран во Тампа, Флорида, овој затворен објект за скокање со падобран обезбедува безбедна и контролирана средина за луѓето од сите возрасти да уживаат во чувството на слободен пад.

Детски музеј Глејзер

Детски музеј Глејзер
Слика: Glazermuseum.org

Детски музеј Глејзер е детски музеј лоциран во центарот на Тампа, Флорида, веднаш до Музејот на уметност во Тампа и паркот Кертис Хиксон.

Во детскиот музеј Глејзер, децата истражуваат 21 експонати што ги ангажираат нивните умови и тела со тоа што влегуваат во различни улоги како лекар, инженер, медицинска сестра итн.

Сегвеј турнеја Тампа

Сегвеј турнеја Тампа
Слика: Facebook.com (Magiccarpetglide)

Сегвеј турнеја Тампа е забавен и ефикасен начин за истражување на градот, кој ви овозможува лесно да покриете повеќе земја и да ги откриете скриените скапоцени камења на Тампа, додека ве придружува туристички водич добро упатен во градот и неговата култура.

Лизгајте низ улиците на Тампа, од прекрасниот брег до живописното централно градско подрачје.

Авантура со глисер во заливот Тампа

Авантура со глисер во заливот Тампа
Слика: EndLessSummerWaterSport.com

на Авантура со глисер во заливот Тампа е возбудливо адреналинско возење по водните патишта на заливот Тампа, Флорида. 

Авантурите со глисер во заливот Тампа вклучуваат возење со брз брод низ прекрасните води на заливот Тампа, нудејќи им на учесниците уникатна и возбудлива перспектива на областа.

Музеј на растенија Хенри Б.

Музеј на растенија Хенри Б.
Слика: TripAdvisor.во

Музеј на растенија Хенри Б. е фасцинантна историска институција во Тампа, Флорида.

Музејот, сместен во прекрасниот хотел Тампа Беј, ги превезува посетителите до богатството и елеганцијата на позлатеното доба. 

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар