Почетна » Прага » Работи што треба да се прават во Прага

Работи што треба да се прават во Прага

4.7
(153)

Прага е главен град на Чешката Република и го носи прекарот „град на илјада кубиња“ поради бројните куполести цркви и старите кули кои го расплетуваат неговиот хоризонт.

Градот има некои од најдобрите светски структури со прекрасни примери на романескна, готска, барокна, ренесансна и Арт Нову архитектонски скапоцени камења.

Прага има еден од најдобро зачуваните историски градски центри во Европа, што е шарм за истражување.

Не заборавајте да влезете во Стариот град на Прага и да го истражите неговиот еврејски кварт за време на вашата посета.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој магичен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Прага.

Прашкиот замок

Прашкиот замок
Слика: Елнур

Прашкиот замок, изграден во 880 година од нашата ера, е најстариот замок на светот.

Тој е еден од најголемите светски комплекси и е составен од историски палати, канцеларии, цркви и фортификациски згради, градини итн.

Еврејскиот кварт Прага

Еврејски кварт, Прага
Гоце / Getty Images

на Еврејски кварт во Прага е најдоброто место да се доживее културата на Евреите и како тие живееле низ годините.

Со текот на времето, таа претрпе неколку структурни промени, но сè уште е сведоштво за прогонството на Евреите низ вековите.

Зоолошката градина во Прага

Зоолошката градина во Прага
Слика: Zoopraha.cz/en

Зоолошката градина во Прага е една од најдобрите зоолошки градини во светот и секоја година добива повеќе од 1.5 милиони туристи.

Дом на околу 5000 животни, тоа е уникатно и збогатувачко искуство и за децата и за возрасните.

Лице в лице со жирафи, тигри, лавови, камили, мечки и многу други животни со резервација Зоолошката градина во Прага Билети.

Камп Терезин

Концентрационен логор Терезин
Слика: Петр Полак

Нацистите користеа Концентрационен камп Терезин, лоциран на 60 километри северно од Прага, како концентрационен и транзитен логор за западните Евреи.

За четири години, повеќе од 30,000 Евреи загинаа во кампот Терезин.

Театар Black Light

Black Light театар во Прага
Слика: Криејтив комонс

Black Light Theatre создава магија на сцената со илузија на летечки актери и големи предмети кои се појавуваат од никаде.

Black Light театар во Прага сè е за комбинирање на моќта на историјата, културата и уметноста во една изведба.

Мадам Тисо Прага

Мадам Тисо во Прага
Слика: Madametussaudsprague.cz

Ако сакате да додадете гламур на вашиот одмор во Чешка, не гледајте подалеку Мадам Тисо Прага.

Во Прага Музејот на восочни фигури, гледате вековни техники на восочни изработки и тријте раменици со светски лидери, кралски семејства, политичари, филмски ѕвезди, спортисти итн. 

Тоа е фантастична можност да направите многу фотографии со познати личности, а децата и тинејџерите ја сакаат шансата да прават селфи со ѕвезди.

Мадам Тисо во Прага не е само музеј, туку и место за остварување на вашите соништа за средба со вашите идоли.

Прашки астрономски часовник

Прашки астрономски часовник
Слика: Прага.eu

на Астрономски часовник на плоштадот во Стариот град е една од најпознатите знаменитости на Прага.

Тој е еден од најстарите оперативни астрономски часовници во светот и се користи повеќе од 600 години.

Ги прикажува релативните позиции на соѕвездијата Сонцето, Месечината, Земјата и Зодијакот во одредено време. 

Ви го кажува часот и датумот и ви дава малку танц на секој час. 

Телевизиската кула Жижков

Телевизиската кула Жижков
Слика: TripAdvisor.com

Телевизиската кула Жизков е една од најпрепознатливите знаменитости на Прага.

Структурата висока 216 метри (708 стапки) е највисоката градба во градот и е создадена во 1980-тите од Вацлав Аулик и Џи Козак. 

Од платформата за гледање на ТВ-кулата, која е на 93 метри (305 стапки) од земјата, добивате поглед од 360° на градот.

Национален технички музеј

Национален технички музеј
Слика: NTM.cz

Национален технички музеј во Прага е најголемата институција посветена на зачувување и зачувување на податоци и артефакти поврзани со историјата на технологијата на Чешката Република.

Основан во 1908 година, Музејот има огромна колекција на предмети кои ја претставуваат еволуцијата и растот на технологијата во Чешката Република. 

Има 15 постојани изложби и неколку уникатни привремени изложби кои ја прикажуваат технолошката историја. 

Аквапалас Праха

Аквапалас Праха
Слика: Aquapalace.cz

Аквапалас Прага е најголемиот парк за вода и сауна во Чешка и е на само 30 минути од Прага.

Aquapalace Prague ќе ги возбуди сите, вклучувајќи ги и оние кои бараат адреналин, сурферите на море, натпреварувачките пливачи, а особено семејствата со мали деца.

Очекувајте возбуда, спокојство, наплив на адреналин и многу забава! 

Дали Прага Енигма

Дали Прага Енигма
Слика: Daliprague.cz

Изложба Дали Прага Енгима ја има најголемата колекција на Салвадор Дали, познат сликар и скулптор.

Во музејот можете да забележите бронзени скулптури, надреалистички мебел, златни предмети, стаклени скулптури, рачно потпишани графики, гуачи и други уметнички дела. 

Компанијата, Дали Универзум, управува со уметничките дела на Салвадор Дали. 

Оваа организација ја започна г-дин Бениамино Леви, кој се восхитуваше на работата на Дали и дури беше таму кога сето тоа се случи. 

Средновековна вечера во Прага

Средновековна вечера во Прага
Слика: Крчмабрабант.cz

Уживајте во забавна вечер со храна, вино и забава во Прашка средновековна вечера

Забавувајте се со борците со мечеви, професионалните танчери и средновековните музичари и тапанари вклучени во нон-стоп забавната програма. 

Изберете ја храната што ја сакате од широк спектар на менија и уживајте во величествената вечера во средновековен амбиент.

Тури со духови во Прага

Тури со духови во Прага
Слика: Tripadvisor.com

Подигнете го капакот на темното и морничаво минато на Прага Пешачка тура Прага Дух.

На оваа турнеја, ќе дознаете за насилната историја на Прага што довела до многу приказни за духови и фолклор.

Размислете да се придружите на турнеите Ghost во Прага ако сакате приказни за духови, приказни за терор и крвави трагедии. 

Викендот поминат во истражување на темното минато на градот е тешко да се победи!

Крстарење на реката Прага

Крстарење на реката Прага
Слика: Прага.eu

Ако барате уникатен начин да ја видите Прага, треба да земете крстарење по реката Влтава која минува низ градот.

Со крстарење, можете да притиснете најмногу авантура и забава во вашето патување. 

Музика во живо, вкусна храна и извонреден поглед на отворено небо е она што го прави крстарењето толку незаборавно. 

Најдобриот дел од крстарењата во Прага е тоа што тие ви дозволуваат да седите, да се опуштите и да уживате со семејството и пријателите.

Палатата Лобкович

Палатата Лобкович
Слика: Колекции на Lobkowicz

Изградена во средината на 16 век, палатата Лобкович е еден од најзначајните историски споменици во Чешка.

Прашката палата Лобкович е единствениот приватен објект во комплексот на Прашкиот замок, во кој се сместени збирките и музејот Лобкович.

Палатата Лобкович е светско наследство на УНЕСКО што пречекува над милион посетители годишно.

Прага ЛЕГО музеј

Билети за музејот ЛЕГО
Слика: Muzeumlega.cz

Забавно, интересно и колоритно, на ЛЕГО музеј во Прага е најголемиот од петте LEGO музеи во светот. Музејот Лего се наоѓа во Стариот град на Прага. 

Во музејот LEGO во Прага, можете да истражите околу 20 тематски изложби со вкупно 3,000 уникатни модели, кои се составени од повеќе од 1.5 милиони коцки на површина од речиси 500 m².

Добро снабдената продавница за LEGO е уште еден белег на LEGO музејот.

Чешки музеј за пиво

Чешки музеј за пиво
Слика: TripAdvisor.com

Пивото има долга историја во Чешка, а Чесите се исто така познати по тоа што пијат најмногу пиво во светот. 

Не е изненадувачки, таквата култура на пиво резултираше со пивски музеи - најпопуларниот од нив е во Прага.

Прашкиот музеј за пиво се наоѓа во средината на Стариот град и туристите можат да се запознаат со производството и историјата на чешкото пиво. 

Седлец костурница

Билети за костурницата Седлец
Слика: Timesofindia.indiatimes.com

Седлец костурница е позната црква лоцирана во Кутна Хора, Чешка и позната е поради нејзината фасцинантно застрашувачка инфраструктура. 

Големиот лустер од коски што се наоѓа во средината на Црквата на коските е една од најинтригантните креативни креации на Костурницата Седлец. Секоја коска во лустерот е автентична. 

Грбот на семејството Шварценберг, кој исто така е изработен од човечки коски, е уште едно прекрасно уметничко дело.

Иако има и други готски дестинации во Европа (како париската катакомба), костурницата Седлец е единствена.

Концерт во сала на Моцарт

Концерт во сала на Моцарт
Слика: Моцарт вечера

Уживајте во најпознатата оперска музика, арии и дуети од Волфганг Амадеус Моцарт, изведени од ценети музичари и инструменталисти на концертот во сала за балови на Моцарт. 

на Концерт во сала на Моцарт се изведува во сала за танц Бокачо во внатрешноста на Гранд Хотел Бохемија, Прага.

Воодушевувачката сала за танц Бокачо е именувана по озлогласениот Џовани Бокачо.

Салата за бал е изградена во необарокен архитектонски стил, украсена со вештачки мермер, злато и кристално стакло.

Музеј на комунизмот

Музеј на комунизмот
Слика: Прага.eu

на Музеј на комунизмот, исто така познат како Muzeum Komunismu, се наоѓа во срцето на главниот град Прага. 

Како што сугерира името, музејот е домаќин на приказ на комунистичката ера по Втората светска војна во Чехословачка (сега Чешка).

Музејот на комунизмот нуди воодушевувачки поглед на животот зад Железната завеса. 

Темата главно се фокусира на користење на бои – прекумерната употреба на бела, црна и црвена боја обезбедува совршена комунистичка атмосфера.

Куќа за пеперутки Папилонија

Куќа за пеперутки Папилонија
Слика: Папилонијабрно

Куќа со пеперутки, кој се наоѓа во срцето на Прага, е популарна дестинација меѓу туристите од сите возрасти.

Стотици пеперутки слободно летаат во затворениот простор со тропска атмосфера и продолжуваат да скокаат на растенијата.

Туристите можат да ги фотографираат овие прекрасни пеперутки кои се фалат со различни нијанси и дезени. 

Гроздобер автомобил турнеја

Гроздобер автомобил турнеја
Слика: PragueOldCar.com

Уживајте во гроздобер автомобилски тури во Прага во целосно реновирани историски возила произведени во класичниот период од 1928 до 1935 година, период познат по своите луксузни автомобили. 

Крстарењето со овие прекрасни автомобили во винтиџ стил е најдобриот начин да се впие атмосферата на Прага и нејзините древни улици. 

Возачот ќе ве земе во вашиот хотел и ќе ве однесе на оваа возбудлива тура, вклучувајќи ги и главните знаменитости во Прага. 

Музеј на сетила

Музеј на сетила
Слика: MuseumOfSenses.ro

Дали некогаш сте се запрашале како би било да лежите на кревет со стотици клинци и без крв да блика? 

Дали некогаш сте размислувале да ја промените висината за неколку секунди? 

Вакви чуда можете да посведочите во Музејот на сетилата во Прага.

Кога ќе влезете во Muzeum smyslu Prague, заборавете на сè што знаете за реалноста.

Прашки музеј на сетилата е полн со уникатни сетилни сензации и е забавен колку што е едукативен!

Билети за Централната галерија на Прага
Слика: Прага.eu

Се наоѓа во срцето на градот, на Централна галерија на Прага е модерна уметничка галерија во која се сместени најобемната колекција на уметност во Чешката Република. 

Трикатниот комплекс на Централна галерија содржи три уникатни колекции на секое ниво од Салвадор Дали, Алфонс Муча и Енди Ворхол.

Погледнете го историскиот плоштад во Стариот град во Прага, во кој се наоѓа Централната галерија во Прага.

Купувајте сувенири на тема Прага, порцелан со дизајн на Алфонс Муча, стопени часовници на Дали или плакати на Енди Ворхол во продавницата Галери.

Галерија на челични фигури
Слика: galerieocelovychfigurin.cz

Посетете го Галерија на челични фигури – Единствена галерија во Прага која прикажува скулптури и уметнички дела курирани од отпад од рециклиран челик.

Човекот зад овој проект, „Хозе“ Мариуш Олејник, работеше со искусни и обучени занаетчии и уметници за да издлаби сложени и сложени дизајни на скулптури.

Ќе бидете изненадени кога ќе видите како металите фрлени во отпадоци можат да добијат нови форми, облици и големини. 

Музејот на Франц Кафка

Музејот на Франц Кафка
Слика: продавница.kafkamuseum.cz

на Музејот на Франц Кафка е посветен на животот и делото на познатиот чешки писател Франц Кафка. 

Музејот е отворен во 2005 година и стана една од најпопуларните туристички атракции во градот.

Сместен е во две посебни згради поврзани со пешачки мост над реката Влтава. 

Првата зграда е модерна структура дизајнирана од чешкиот архитект Јарослав Рона. 

Вториот е историски објект, кој некогаш бил мелница за обработка на брашно.

Извори
# Tripadvisor.com
# Thecrazytourist.com
# Timeout.com
# Lonelyplanet.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар