Почетна » Минхен » Работи што треба да се прават во Минхен

Работи што треба да се прават во Минхен

4.9
(189)

Минхен е трет по големина град во Германија и лежи на реката Исар на рабовите на Баварските Алпи.

Во Минхен има многу туристички атракции, вклучувајќи прекрасни цркви, огромни музеи, прекрасни палати, спортски арени итн.

Минхен нуди и многу дневни патувања во оддалечените области, како што се концентрациониот камп Дахау, живописниот Салцбург итн.

Забавниот град има богат културен календар, каде што може да се препушти на локалното население.

Додека летувате во овој германски град, не заборавајте да пробате една од познатите минхенски колачи во Konditorei.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој елегантен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Минхен.

Замок Нојшванштајн

Разглед на замокот Нојшванштајн
Слика: Thewanderingblonde.com

Нојшванштајн е еден од најпопуларните од сите палати и замоци во Европа. 

Секоја година 1.4 милиони луѓе го посетуваат Замок Нојшванштајн, кој иронично е изграден за еден жител – Лудвиг II од Баварија. 

Инспирација за замокот на Дизни

Замокот Нојшванштајн изгледа како замокот Дизни
Слика: Ourkidstravel.com

Замокот кој наликува на бајките во германските Алпи наречен Замокот Нојшванштајн го инспирираше Волт Дизни да се создаде замок на Заспаната убавица.

Мостот на замокот Нојшванштајн

Мостот на замокот Нојшванштајн
Слика: New-swan-stone.eu

Замокот Нојшванштајн е најпопуларната туристичка атракција во Германија, а најдоброто место од кое може да се погледне е Мостот на кралицата Марија.

Палатата Линдерхоф

Палатата Линдерхоф во Етал
Слика: Schlosslinderhof.de

Палатата Линдерхоф во Етал е еден од најуметничките и најстилските комплекси на 19 век. 

Од сите три палати изградени од кралот Лудвиг II од Баварија, замокот Линдерхоф бил единствениот завршен за време на неговиот живот. 

Хофбраухаус Минхен

Хофбраухаус во Минхен
Слика: Discovergermany.com

на Хофбраухаус е најдоброто место за пиво во Минхен. Или можеби светот. Основана во 1589 година како Кралска пиварница во Кралството Баварија, денес е главна атракција која пречекува повеќе од 1.5 милиони посетители годишно.

Алијанц Арена

Турнеја на Алијанц Арена
Слика: Allianz-arena.com

Алијанц Арена е домашен терен на ФК Баерн Минхен и пречекува пет милиони посетители годишно поради двете атракции – турнејата Алијанц Арена и Музејот на ФК Баерн.

Кампот Дахау

Концентрационен логор Дахау
Слика: Tripsavvy.com

Концентрационен логор Дахау е првиот нацистички логор што беше формиран и го формираше шаблонот за другите што следеа. 

СС управуваше со кампот од март 1933 година до април 1945 година, кога сојузничките сили го ослободија.

Музеј на БМВ

Музеј на БМВ
Слика: Wikipedia.org

на Музеј на БМВ Минхен е местото каде што ќе видите како оживува најуспешниот автомобилски бренд во светот.

Музејот е посветен на прераскажување на приказната за БМВ од неговите скромни почетоци до легендата што стана во автомобилската индустрија денес.

Уметнички галерии во Максворштат

Уметнички галерии во Максворштат
Слика: Pinterest.com

Посета на Уметнички галерии во Максворштат е прекрасно искуство што се грижи за широк спектар на уметнички вкусови и интереси. 

Ќе откриете дела од меѓународно познати уметници и дела од локални и нови таленти, обезбедувајќи увид во глобалната уметничка сцена и локалната уметничка заедница во Минхен.

Светот на БМВ

Светот на БМВ
Слика: BMW-Welt.com

на Светот на БМВ е музеј, изложба, испорака и место за настани лоцирани во областа на Минхен.

Атракцијата им нуди на посетителите волшебно патување со најновите модели од BMW, BMW Motorrad, MINI и Rolls-Royce, сите сместени во неверојатна позадина на навистина извонредна зграда.

Еврејски музеј Минхен

Еврејски музеј Минхен
Слика: Juedisches-Museum-Muenchen.de

на Еврејски музеј Минхен е живописно место кое ја прикажува богатата историја и култура на еврејскиот народ. Опфаќа различни аспекти на еврејскиот живот и идентитет, како што се миграцијата и инклузијата.

Овој музеј во Минхен е местото каде што посетителите можат да ги откријат и вреднуваат разновидните традиции на заедницата, поттикнувајќи почит и културна благодарност.

Палатата Резиденц

Резиденц палата Минхен
Слика: Residenz-Muenchen.de

Палатата Резиденц, лоциран во Минхен, Германија, некогаш служел како седиште на баварските владетели и неверојатен пример на барокна архитектура.

Фалејќи се со архитектонски стилови кои потсетуваат на ренесансата до неокласиката, палатата - позната и како Минхен Резиденц - била седиште на владата и резиденција на баварските војводи, избирачи и кралеви од 1508 до 1918 година.

КУНСТЛАБОР 2

КУНСТЛАБОР 2
Слика: Kunstlabor.org

КУНСТЛАБОР 2 е најголемиот проект за културна привремена употреба во Минхен, а неговото име е изведено од огромниот успех на неговиот претходник. 

Над 100 уметници ги трансформираа уметничките галерии во неверојатни уметнички светови на оваа изложба.

Музеј на Глиптотек

Глиптотек музеј Минхен
Слика: ArtistoryProject.com

на Глиптотек во Минхен е сместен во прекрасна неокласична зграда изградена на почетокот на 19 век и може да се пофали со огромна колекција на скулптури кои датираат од 650 п.н.е. до 550 н.е.

Тој е најстариот јавен музеј во Минхен и единствен во светот посветен исклучиво на античка скулптура.

Haderner Bräu München

Haderner Bräu München
Слика: Haderner.de

Haderner Bräu München е рај за љубителите на пиво.

Во 2018 година, пиварницата ја доби бронзената награда за темно органско пиво Хадернер, а во 2022 година, Златната награда за Haderner Whikeybock „Најдобар баварски органски производ.

Кралската палата Херенчимзе

Палатата Херенчимзе
Слика: MyMerryMessyGermanlife.com

на Кралската палата Херенчимзе се наоѓа на Херенинсел, остров во езерото Чиемзи, Баварија. 

Дизајниран како крунско достигнување на кралот Лудвиг Втори, оваа палата во Германија е пуштена во употреба кон крајот на 19 век, симболизирајќи го неговото восхитување од француската монархија и неговата потрага по архитектонско совршенство.

Умадум панорамско тркало

Umadum панорамско тркало Минхен
Слика: Umadum.info

на Умадум панорамско тркало е новата и најголема атракција на Минхен, која нуди панорамски поглед на главниот град, метрополата Исар и Баварските Алпи.

Умадум, што значи „наоколу“ на баварски, е структура висока 78 метри (256 стапки) со цепелин гондоли кои изгледаат спектакуларно ноќе.

Музеј на ФК Баерн

Музеј на ФК Баерн
Слика: Facebook.com (FCBayernMuseum)

на Музеј на ФК Баерн, иконски фудбалски клуб во Минхен, Германија, ја доловува оваа суштина.

Овој легендарен германски фудбалски клуб ги прикажува своите историски победи и трофеи во музејот.

Квач комедија клуб

Шоу во живо во Квач Комеди Клуб
Слика: facebook.com (QuatschComedyClub)

Минхен Квач комедија клуб се слави по своите висококвалитетни стенд-ап изведби.

Од 1992 година, овој клуб е популарно место за комедија, привлекувајќи локални и меѓународни комичари да го забавуваат градот.

Планинска обиколка во Цугшпице

Планинска обиколка во Цугшпице
Слика: Zugspitzarena.com

Планинска обиколка во Цугшпице нуди возбудлива авантура за истражување на највисокиот врв во Германија.

Цугспице, кој се издигнува на 2962 метри (9718 стапки) надморска височина и нуди прекрасен панорамски поглед на околните планински предели, се наоѓа на Баварските Алпи блиску до австриската граница.

Турнеја на Ноќен чувар

Турнеја на Ноќен чувар
Слика: GetYourGuide.com

Тури за Ноќен чувар нуди единствена можност да се истражуваат историските локалитети откако ќе се стемни, водени од информиран локален водич.

Овој човек облечен во средновековна облека со фенер богати многу чудни, хумористични, плашливи и заборавени приказни додека го одржува мирот и редот во темните ќошиња на градот.

Дојчески музеј

Дојчески музеј
Слика: Deutsches-Museum.de

на Дојчески музеј во Минхен, Германија, е еден од најголемите и најпознатите музеи за наука и технологија во светот.

Музејот е основан во 1903 година и има огромни експонати кои опфаќаат различни теми, вклучувајќи авијација, поморска историја, физика и астрономија.

Ново градско собрание

New_Town_Hall_München
Слика: Commons.Wikimedia.org

на Ново градско собрание на Минхен, прекрасна архитектура и карактеристичен Glockenspiel, е значаен споменик кој привлекува светски посетители.

Предниот дел на салата е украсен со извонредни скулптури и уметнички елементи кои ја истакнуваат изработката од крајот на деветнаесеттиот и почетокот на дваесеттиот век.

Зоолошката градина Хелабрун

Хелабрун зоолошката градина во Минхен
Слика: Archilovers.com

на Зоолошката градина Хелабрун, основана во 1911 година, е првата гео-зоолошка градина во светот. Животинските изложби се организирани според нивните географски региони, обезбедувајќи навистина извонредно искуство.

Една од најдобрите зоолошки градини во Европа, ова светилиште им овозможува на гостите во свет во кој животните можат слободно да шетаат во смислено дизајнирани куќишта кои ја имитираат нивната природна околина.

Леголанд Дојчланд одморалиште

Леголанд Дојчланд одморалиште
Слика: Legoland.de

Леголанд Дојчланд одморалиште е фантастичен спој на две работи што децата ги сакаат – LEGO и забавните паркови.

Оваа дестинација во Минхен ја разгорува детската имагинација додека им овозможува на возрасните да уживаат во светот на невиност и радост.

TimeRide Минхен

TimeRide Минхен
Слика: GetYourGuide.com

TimeRide Минхен нуди волшебно патување кое ги превезува посетителите назад во времето за да ја истражат историската историја на Минхен.

Користејќи ја врвната технологија за виртуелна реалност, TimeRide обезбедува извонредна обиколка на значајни историски настани и знаменитости, овозможувајќи им на корисниците да бидат сведоци на еволуцијата на градот.

Кунштал Минхен

Кунштал Минхен
Слика: Kunsthalle-muc.de

Кунштал Минхен е почит на богатото уметничко наследство на Минхен и е погодно лоцирано во центарот на градот.

Основана од Фондацијата Хипо-Култура, оваа галерија еволуираше во енергичен центар кој комбинира разновидни жанрови на уметност, прикажувајќи го динамичниот културен пејзаж на Минхен.

Палатата во Нимфенбург

Палатата Нимфенбург Минхен
Слика: Schloss-Nymphenburg.de

Палатата во Нимфенбург, прекрасно барокно ремек дело во Минхен, Германија, е една од најпознатите кралски палати во Европа, прославена по својата неверојатна архитектура, обемни градини и богата историја.

Студио на чудата

Студио на чудата Минхен
Слика: Избрано.de

на Студио на чудата се наоѓа во подрумот на Хофстат, веднаш во срцето на центарот на градот Минхен.

Ова експанзивно, извонредно фотографско студио може да се пофали со најновите интерактивни простории под еден покрив, што го прави најголемото од ваков вид.

МОРСКИ ЖИВОТ Минхен

МОРСКИ ЖИВОТ Минхен
Слика: Visitsealife.com

МОРСКИ ЖИВОТ Минхен е популарен аквариум во Минхен, Германија, лоциран во паркот Олимпија, голем комплекс изграден за Олимписките игри во 1972 година.

Масивниот резервоар содржи повеќе од 400000 литри (1.05 милиони галони) вода и ги потопува посетителите во морската средина, опкружена со шарени риби, ајкули, зраци, морски коњи и многу повеќе.

Симулатор за летот на Ербас А320 во Моторворлд Минхен

Симулатор за летот на Ербас А320 во Моторворлд Минхен
Слика: Tiqets.com

на Симулатор за летот на Ербас А320 во Моторворлд Минхен нуди извонредно искуство за ентузијасти во авијацијата.

Симулаторот е дизајниран да прецизно пресоздава различни сценарија, овозможувајќи ви да станете вешти во летање под различни услови.

Alte Pinakothek

Alte Pinakothek
Слика: Pinakothek.de

на Alte Pinakothek е уметнички музеј во Минхен кој изложува колекција на европски слики кои датираат од 14 до 18 век.

Временска машина за љубителите на уметноста, музејот прикажува ремек-дела на познати уметници како Рафаел, Рембрант и Рубенс.

Хард Рок Кафе Минхен

Хард Рок Кафе Минхен
Слика: Tripadvisor.com

Хард Рок Кафе Минхен не е само ресторан; нуди повеќе од оброк. 

Овде можете да уживате во вашата храна, да го подигнете вашиот дух со жива музика и да се опуштите во „рокенрол“ атмосферата.

Гнездо на орел

Орловото гнездо
Слика: Facebook.com (Bergrestaurant)

на Гнездо на орел, исто така познат како Келштајнхаус, е зграда изградена од нацистичкиот режим на врвот на Келштајн, карпеста површина со поглед на Оберзалцберг во близина на градот Берхтесгаден во Германија.

Рудник за сол Берхтесгаден

Рудник за сол Берхтесгаден
Слика: Chiemsee-Chiemgau.info

на Рудник за сол Берхтесгаден во Баварските Алпи, во близина на градот Берхтесгаден во Германија, се наоѓа еден од најстарите активни рудници за сол во светот.

Рудникот нуди патувања со водич, вклучувајќи возење со воз во срцето на планината и патување со брод преку подземно солено езеро.

Оберзалцберг документациски центар

Оберзалцберг документациски центар
Слика: Obersalzberg.de

Документарен центар Оберсалцберг во Берхтесгаден, Германија, е основан во 1999 година и служи како историски музеј фокусиран на обезбедување увид во мрачната историја на нацистичкиот режим. 

Центарот за документација беше планинско повлекување на Адолф Хитлер.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар