Почетна » Минхен » Работи што треба да се прават во Минхен

Работи што треба да се прават во Минхен

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(189)

Минхен е трет по големина град во Германија и лежи на реката Исар на рабовите на Баварските Алпи.

Во Минхен има многу туристички атракции, вклучувајќи прекрасни цркви, огромни музеи, прекрасни палати, спортски арени итн.

Минхен нуди и многу дневни патувања во оддалечените области, како што се концентрациониот камп Дахау, живописниот Салцбург итн.

Забавниот град има богат културен календар, каде што може да се препушти на локалното население.

Додека летувате во овој германски град, не заборавајте да пробате една од познатите минхенски колачи во Konditorei.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој елегантен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Минхен.

Туристички атракции-во-Минхен

Замок Нојшванштајн

Разглед на замокот Нојшванштајн
Слика: Thewanderingblonde.com

Нојшванштајн е еден од најпопуларните од сите палати и замоци во Европа. 

Секоја година 1.4 милиони луѓе го посетуваат Замок Нојшванштајн, кој иронично е изграден за еден жител – Лудвиг II од Баварија. 

Инспирација за замокот на Дизни

Замокот Нојшванштајн изгледа како замокот Дизни
Слика: Ourkidstravel.com

Замокот кој наликува на бајките во германските Алпи наречен Замокот Нојшванштајн го инспирираше Волт Дизни да се создаде замок на Заспаната убавица.

Мостот на замокот Нојшванштајн

Мостот на замокот Нојшванштајн
Слика: New-swan-stone.eu

Замокот Нојшванштајн е најпопуларната туристичка атракција во Германија, а најдоброто место од кое може да се погледне е Мостот на кралицата Марија.

Палатата Линдерхоф

Палатата Линдерхоф во Етал
Слика: Schlosslinderhof.de

Палатата Линдерхоф во Етал е еден од најуметничките и најстилските комплекси на 19 век. 

Од сите три палати изградени од кралот Лудвиг II од Баварија, замокот Линдерхоф бил единствениот завршен за време на неговиот живот. 

Хофбраухаус Минхен

Хофбраухаус во Минхен
Слика: Discovergermany.com

на Хофбраухаус е најдоброто место за пиво во Минхен. Или можеби светот. Основана во 1589 година како Кралска пиварница во Кралството Баварија, денес е главна атракција која пречекува повеќе од 1.5 милиони посетители годишно.

Алијанц Арена

Турнеја на Алијанц Арена
Слика: Allianz-arena.com

Алијанц Арена е домашен терен на ФК Баерн Минхен и пречекува пет милиони посетители годишно поради двете атракции – турнејата Алијанц Арена и Музејот на ФК Баерн.

Кампот Дахау

Концентрационен логор Дахау
Слика: Tripsavvy.com

Концентрационен логор Дахау е првиот нацистички логор што беше формиран и го формираше шаблонот за другите што следеа. 

СС управуваше со кампот од март 1933 година до април 1945 година, кога сојузничките сили го ослободија. 

Работи што треба да се прават во други градови

АтлантаАмстердамБарселона
БерлинБостонБудимпешта
CHARLESTONЧикагоДубаи
ДаблинЕдинбургГренада
ХамбургХаваиХонг Конг
ХјустонЛас ВегасЛисабон
ЛондонЛос АнџелесМадрид
МелбурнМајамиМилан
МинхенНешвилЊујорк
ОрландоПаризФеникс
ПрагаРимСан Диего
Сан ФранцискоСингапурСофија
СиднејТампаВиена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од