Почетна » Минхен » Разглед на замокот Нојшванштајн

Обиколка на замокот Нојшванштајн – билети, цени, Марија мост, временска прогноза

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Минхен

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(172)

Нојшванштајн е еден од најпопуларните од сите палати и замоци во Европа. 

Секоја година 1.4 милиони луѓе го посетуваат замокот Нојшванштајн, кој иронично е изграден за еден жител – Лудвиг II од Баварија. 

Срамежливиот крал ја изградил импозантната градба затоа што сакал да побегне од јавноста.

Толку е убаво што Волт Дизни доби инспирација да го создаде замокот „Заспаната убавица“ на Дизниленд. 

Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред да ја резервирате турнејата во замокот Нојшванштајн. 

Што да очекувате во замокот Нојшванштајн


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до замокот Нојшванштајн

Замокот Нојшванштајн е во близина село Швангау град Фусен во Баварија, јужна Германија.

Замокот е 2.5 км (1.5 милји) од Швангау и 3.7 км (2.3 милји) од Фусен.

За да стигнете до замокот од 19 век, мора да стигнете до патеката од која започнува Хохеншавагау

Со јавен превоз

Замокот Нојшванштајн во Германија е 120 километри (75 милји) од Минхен и прави совршено еднодневно патување.

Ако возите или сте дел од група за турнеи, ова растојание се покрива за два часа, но ако се одлучите за јавен превоз, патувањето во еден правец ќе трае приближно три часа.

Затоа повеќето луѓе резервираат а турнеја до замокот Нојшванштајн и палатата Линдерхоф

Оние кои не сакаат да се истегнуваат со две атракции во еден ден се одлучуваат за порелаксирани еднодневно патување до замокот Нојшванштајн.

Меѓутоа, ако сакате да управувате со сопствениот превоз, најдобро е да се качите во возот од Минхен Хауптбанхоф, централната станица на градот.

Од Минхен, мора да резервирате воз до шармантниот мал град наречен Фусен

Во текот на денот, има 18 возови до Фусен, и подобро е да се резервирајте ги вашите билети за воз однапред.

Просечното време на патување со воз помеѓу Минхен Hbf и Фусен е 2 часа и 20 минути.

Откако ќе излезете од железничката станица Фусен, обидете се да го забележите автобусот бр. 78 на паркингот. 

Во автобусот ќе пишува „замоци Хоеншвангау“, а кон него ќе брзаат доволно туристи. 

Патниците можат да купат билет за повратен пат од возачот. 

На автобусот бр. 78 му требаат приближно десет минути за да стигнете до Хоеншвангау, селото од каде што можете пешки до замокот Нојшванштајн.

Возење до замокот

Ако планирате да возите од Минхен до замокот Нојшванштајн, најдобро е да ја вклучите вашата мапа на Google и возење кон Хоеншвангау.

Ако претпочитате старомоден начин, одете на автопатот А7 (насока Улм-Кемптен-Фусен).

Откако ќе стигнете до Фусен, следете го патот Б17 до Швангау, а потоа знаците до Хоеншвангау. 

Вашата друга опција е да одите по автопатот А7 до излезот Кемптен, а потоа по патот Б12 до Марктобердорф. 

Продолжете по патот B16 до Roßhaupten – OAL I до Buching – и потоа тргнете по патот B17 до Швангау и на крајот до Хоеншвангау.

Фусен до замокот Нојшванштајн

Паркинг за автомобили

Пешачката патека до замокот Нојшванштајн започнува од селото Хоеншвангау.

Сите мора да ги паркираат своите автомобили во Хоеншвангау бидејќи не се дозволени возила надвор од селото.

Селото има четири паркинг места:

П1: веднаш до продавницата „Apollo Duty Free“.
П2: помеѓу патот Швангауер и патот Коломан 
П3: на кружниот тек веднаш до ресторан Кафе Каинц
П4: веднаш до езерото Алпси под замокот Хоеншвангау 


Вратете се на почетокот


Хоеншвангау до замокот Нојшванштајн

Хоеншвангау е поранешното село, а сега урбан центар што се грижи за туристите кои го посетуваат замокот Нојшванштајн.

Покрај билетарницата на замокот Нојшванштајн, Хоеншвангау има и неколку приватни паркинзи, ресторани, хотели, продавници за сувенири итн. 

Карта на селото Хоеншвангау
превземи карта и туристички информации за селото Хоеншвангау. Учтивост на картата: Хоеншвангау.de

Хоеншвангау е на 1.5 км (речиси една милја) од замокот, а постојат три начини да се помине ова растојание. 

Со пешачење

Од Хоеншвангау, тоа е стрмен нагорен пат до замокот на кралот Лудвиг II.

Ако сте разумно фит, растојанието можете да го пешачите за 30 до 40 минути. 

Со кочија влечени

Кочии влечени се достапни од Хотел Милер во Хоеншвангау.

Поради ограничувањата на просторот, вагоните ве носат само до „областа за вртење на кочија“ од каде што замокот е сè уште оддалечен 450 метри (1475 стапки).

Когоните работат во текот на целата година и се движат според побарувачката, без фиксен возен ред.

Патувањето по угорнина е по цена од 7 евра, а по надолнина 3.50 евра. 

Билетите се достапни во текот на денот од возачот на вагонот. 

Со шатл-автобус

Шатл-автобуси се достапни од паркинг веднаш под палатата Хоеншвангау. 

Автобусите не можат да одат до замокот поради недостаток на простор. 

Наместо тоа, тие одат по алтернативната рута преку Блекенаустрасе до видиковецот Југенд, исто така познат како Марија мост.

Овој познат мост е познат и како Marienbrücke и нуди прекрасен поглед на замокот Нојшванштајн.

Посетителите мора да се симнат и да одат по надолнина од околу 500 метри (1650 стапки), што трае 10 до 15 минути. 

Автобусите сообраќаат цела година без фиксен возен ред. Посетителите можат да купат билети од самиот автобус. 

Патувањето по угорница чини 2.50 евра, по надолнина 1.50 евра, а повратното патување е 3 евра.


Вратете се на почетокот


Часови за замокот Нојшванштајн

За време на шпицот на сезоната од април до 15 октомври, замокот Нојшванштајн се отвора во 9 часот и се затвора во 6 часот. 

Од 16 октомври до крајот на март, замокот се отвора доцна во 10 часот и се затвора рано во 4 часот. 

Тајмингот на центарот за билети

Во текот на годината, билетарницата започнува да издава билети еден час пред да се отвори замокот Нојшванштајн за посетители. 

За време на шпицот на сезоната (април до октомври), таа се затвора во 4 часот, а остатокот од годината се затвора во 3 часот. 

Баварскиот замок е затворен за посетители на први јануари и на 24, 25 и 31 декември.


Вратете се на почетокот


Каде да купите билети за замокот Нојшванштајн

Можете да купите билети за влез во замокот Нојшванштајн од официјалната веб-страница или шалтерот за билети на местото на одржување. 

Билетот за возрасни чини 13 евра по лице на местото и важи за сите посетители 18 години и постари.

Посетителите од 17 години па нагоре можат да влезат бесплатно. Сепак, тие мора да резервираат бесплатен билет. 

Билет за замокот Нојшванштајн
Слика: Thetravelbrief.com

Кога ги резервирате билетите преку Интернет, на секој билет се наплаќа такса за резервација од 2.50 евра - така што конечната цена на билетот за возрасни во замокот Нојшванштајн завршува 15.50 евра, а детскиот билет чини 2.50 евра.

Резервација однапред НЕ се препорачува

Еве две причини зошто не ви препорачуваме да ги купите билетите однапред:

  • Билетите за замокот Нојшванштајн се темпирани. Односно, од посетителите се очекува да изберат време за влез при резервирање на билетите. Бидејќи тоа им помага на властите да го контролираат бројот на посетители во замокот, тие се многу строги за времето. Доколку посетителите доцнат повеќе од 15 минути, не смеат да влезат внатре.
  • Замокот Нојшванштајн е далеку од големите градови како Минхен и Франкфурт, и не е лесно да се предвиди времето на пристигнување, особено ако се одлучите за јавен превоз. 

Затоа е подобро да резервирате турнеја со професионален водич и да ги оставите деталите на нив. 

Овие водичи ве носат од Минхен (или од Франкфурт) до замокот и ви помагаат да купите билети за шалтер за билети без да морате да стоите во долгите редици. 

Бидејќи веќе сте во замокот кога ги купувате билетите, не можете да го пропуштите вашиот временски простор. 

Набројуваме некои од најдобрите тури до најпознатиот замок на баварскиот крал. 


Вратете се на почетокот


Најдобри тури за замокот Нојшванштајн

За да влезат во замокот Нојшванштајн, посетителите мора да резервираат официјална турнеја со водич. 

Овие патувања со водич се темпирани, а посетителите се очекува да бидат на време. 

Оваа турнеја со водич низ замокот Нојшванштајн може да се резервира онлајн или на местото на одржување. 

Во продолжение ви претставуваме четири тури на замокот Нојшванштајн од Минхен и две од Франкфурт. 

Замоците Нојшванштајн и Линдерхоф од Минхен

Ова патување е најпопуларната турнеја во палатата Линдерхоф (и замокот Нојшванштајн) од Минхен. 

И двата замоци беа проекти од соништата на кралот Лудвиг II од Баварија.

10-часовната турнеја започнува во 8.30 часот од Минхен.

Маршрута на палатата Линдерхоф и обиколка на замокот Нојшванштајн

Групата се качува во луксузен климатизиран туристички автобус за 95 километри (60 милји) патување до Линдерхоф. 

Аудио водичите се достапни и во автобусот и во замокот на шпански, кинески, француски, германски, италијански, јапонски, португалски, руски.

Откако ќе стигнете до влезот во паркот Линдерхоф, се симнувате и пешачите 1.5 км (приближно една милја) до влезот на Палатата. 

Ова лежерно пешачење по угорниот пат трае приближно 30 минути.

По обиколката со водич низ палатата, се качувате во автобусот за да отидете во малиот баварски град Оберамергау за неколку фотографии и шопинг. 

Следната станица е домот од детството на Лудвиг во Хоеншвангау, каде што ручате. Ручекот не е дел од трошоците за турата. 

Следно, се качувате во автобусот за патување до замокот Нојшванштајн, во подножјето на Алпите.

По обиколката со водич низ замокот Нојшванштајн, се враќате во Минхен околу 7 часот. 

Цени на турнејата

Билет за возрасни (27+ години): € 57
Младински билет (од 15 до 26 години): € 46
Детски билет (од 4 до 14 години): € 29
Билет за доенчиња (помалку од 3 години): Слободен влез

Посетителите кои претпочитаат да ја прилагодат својата посета можат да се одлучат за приватна обиколка на двата замоци.

Следете ја врската за да резервирате a турнеја на замоците Нојшванштајн и Линдерхоф на шпански.

Разглед на замокот Нојшванштајн од Минхен

Оваа турнеја е идеално еднодневно патување во замокот Нојшванштајн од Минхен ако веќе сте ја виделе палатата Линдерхоф или сакате да ја прескокнете. 

Турата започнува во 9.30 часот, а локален водич ве носи со воз или тренер до замокот. 

Ќе ги прескокнете долгите редови за обиколка на внатрешноста на замокот Нојшванштајн од специјалист водич за замок. 

По турнејата, групата ќе направи кратко искачување до Мариенбрике, мостот од каде што може да се види совршениот поглед на неоромантичниот замок, како и клисурата под него.

Спакувајте ги костимите за капење бидејќи ако времето дозволува, можете дури и да уживате во пливање во езерото Алпси.

Цени на турнејата

Билет за возрасни (14+ години): € 55
Младински билет (од 6 до 13 години): € 36
Детски билет (до 5 години): € 11

Ако патувате со деца помали од 12 години, ова Разглед на замокот Нојшванштајн од Минхен ќе работи поевтино. 

Ако сте група од четири или повеќе патници, следете ја врската за да резервирате a турнеја од мала група до замокот што го инспирираше Волт Дизни

Обиколка на замокот Нојшванштајн од Франкфурт

Оваа 13-часовна турнеја започнува во 8.30 часот од Франкфурт. 

Прво патувате во југозападниот дел на Баварија за да го видите замокот Нојшванштајн, најпознатата палата во Германија. 

Ако сакате, можете да одите на турнеја со водич низ ентериерот или да побарате гледна точка и да уживате во погледите однадвор. 

Откако ќе го истражите ремек-делото на баварскиот крал Лудвиг II, продолжувате по романтичниот пат до Ротенбург об дер Таубер, најдобро зачуваниот средновековен град во Германија.

Откако ќе ги видите доволно живописните стари патеки, тргнувате за враќање во Франкфурт.

*За да се случи оваа тура мора да има најмалку двајца патници.

Цени на турнејата

Билет за возрасни (13+ години): € 298
Детски билет (до 12 години): € 195

Би било криминално да се качите во замокот Нојшванштајн и да не ја видите палатата Линдерхоф. Ако не патувате со деца, лесно е да ја направите оваа 14-часовна турнеја од Франкфурт до замокот Нојшванштајн и палатата Линдерхоф.


Вратете се на почетокот


Во замокот Нојшванштајн

Нојшванштајн не бил изграден за да биде кралски замок за да го импресионира светот. Наместо тоа, тоа требаше да биде повлекување за кралот. 

Лудвиг II избегал во светот на соништата создаден со многу инспирација од оперите на неговиот долгогодишен пријател и композитор Ричард Вагнер.

На пример, кога ќе влезете внатре, не можете да ги пропуштите бројните слики на ѕидовите и таваните направени од оперите на Вагнер. 

Некои од чувствата што ги прикажуваат овие слики се љубов и вина, покајание, спасение итн.

Во пораките на замокот често се појавуваат три истакнати личности - поетот Танхојзер, витезот лебед Лоенгрин и кралот на Гралот Парзивал (Парсифал).

„Лебедот“ бил животно на грофовите од Швангау и се користи многу во замокот. 

Тоа е, исто така, христијанскиот симбол за „чистота“, што го бараше кралот Лудвиг.

Религиозните и политичките мисли исто така беа пренесени со помош на уметност. На пример, во Собата на престолот, може да се видат слики кои прикажуваат како Лудвиг бил крал „по милоста Божја“.

Современа технологија

Иако палатата Нојшванштајн изгледаше како да потекнува од средниот век, таа се грижеше за секоја погодност што може да му треба на кралското семејство. 

Се користеше најнова технологија за да се вклопат кралските резиденции со централно греење со топол воздух. 

Секој кат имаше проточна вода, а тоалетите имаа автоматски систем за испирање.

За краткото време кога живеел во замокот, кралот користел систем за електрично ѕвонче за да ги повика своите слуги. 

Некои од собите имаа дури и телефони, а самиот замок имаше лифтови.


Вратете се на почетокот


Замокот Нојшванштајн и Дизни

Нојшванштајн во Германија, е замокот зад замокот на Волт Дизни.

Кога Лудвиг нарачал прекрасен замок на врвот на еден рид, не би помислил дека го поставува трендот за тоа како секој замок од бајките ќе биде нацртан и обоен.

Пред да го изгради Дизниленд во Калифорнија во 1955 година, Волт Дизни и неговата сопруга Лилијан го посетија баварскиот замок изграден на груб рид над селото на Хоеншвангау во близина на Фусен.

Наскоро, инспириран г-дин Дизни го изгради првиот замок на Заспаната убавица во Дизниленд во Калифорнија. 

Оттогаш, иако се именувани поинаку, секој Дизниленд има замок.

Препорачано четиво: Замокот Нојшванштајн и Дизни


Вратете се на почетокот


Мостот на замокот Нојшванштајн

Мариенбрике во Швангау е мост преку клисурата Pöllat, со поглед на замокот Нојшванштајн.

Кралот Лудвиг II го изградил мостот за луѓето да му се восхитуваат на неговиот замок и од далечина. 

Гужва на мостот на замокот Нојшванштајн
Речиси секој што го посетува замокот Нојшванштајн сака да го види од мостот Марија поради што речиси секогаш е преполн. Слика: Bigworldsmallbackpack.com

Кралот го нарекол мостот по неговата мајка, кралицата Марија, а Мариенбрике на англиски се преведува на Марија мост.

На оваа локација, првиот мост го изградил таткото на Лудвиг, кралот Максимилијан II, во 1845 година.

Меѓутоа, Лудвиг II сакал мостот на Марија да одговара на екстраваганцијата на неговиот замок, па решил да го замени со филигранска железна конструкција во 1866 година.

Мостот беше обновен во 1984 година, повеќе од еден век подоцна. 

Сепак, некои од оригиналните делови на Мостот на замокот Нојшванштајн се уште се во употреба. 


Вратете се на почетокот


Времето за замокот Нојшванштајн

Бидејќи Нојшванштајн се наоѓа на баварските Алпи, времето игра огромна улога во тоа како посетителите го доживуваат прекрасниот замок. 

Најдобро е да го посетите замокот во текот на летните месеци, иако во тој момент има најмногу гужва. 

Во текот на летото, просечните дневни температури започнуваат од ниски од околу 15°C (60°F) до високи 20°C (70°F). 

Замокот Нојшванштајн во зима

Во текот на зимата, замокот Нојшванштајн во Баварија се покрива со снег и изгледа неверојатно - директно од бајка. 

Замокот Нојшванштајн во зима
Слика: Themunichguide.de

Сепак, не е одлично време за посета на замокот на Лудвиг. 

Од ноември до април температурата во поголем дел од деновите е блиску до нулата.

Јануари е најстудениот месец во годината, а февруари вториот најстуден месец. Во овој период вообичаено е секој ден да врне по една педа снег.

Во текот на овие постудени месеци, некои од услугите околу замокот исто така се затворија. 

На пример, автобускиот шатл не сообраќа, а посетителите не можат да се качат на мостот Мариенбрук за да ги видат прекрасните погледи на замокот. 

Замокот Нојшванштајн во есен

Ако не ви пречи студот, есента исто така може да биде одлично време за посета на Нојшванштајн.

Температурите се сè уште благи, со просечни 12°C (50°F) и високи околу 18°C ​​(64°F), а врнежите се речиси занемарливи. 

Во текот на септември и октомври, гужвата е исто така минимална. 

# Палатата Линдерхоф
# Хофбраухаус Минхен
# Турнеја на Алијанц Арена
# Концентрационен логор Дахау

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работите да се направи во Минхен