Колосеум и Фонтана Треви – билети за турнеја, цени, локација

Колосеум и Фонтана Треви

Колосеумот е најпопуларната атракција во Рим, а Фонтаната Треви е најпозната во светот. Не е ни чудо што туристите кои летуваат во Рим сакаат да ги истражуваат Колосеумот и Фонтаната Треви. Фактот дека двата римски града се оддалечени само 1.6 km (1 милја) им помага на туристите да ги планираат за истиот ден. … Прочитај повеќе

Римски форум – билети, цени, часови, тури, ромска карта

Римски форум

Римскиот форум е една од најпопуларните туристички атракции во Рим. Бидејќи еден билет ви дава пристап до Колосеумот, Римскиот форум и Палатин ридот, туристите речиси секогаш ги гледаат заедно. Овие три атракции добиваат повеќе од четири милиони туристи секоја година. Форумот содржи важни структури и споменици, вклучувајќи храмови, базилики, сводови и владини… Прочитај повеќе

Најдобра зоолошка градина во Тексас за посета со семејства

Зоолошки градини во Тексас

Тексас е синоним за каубојци, ранчи, коњи, огромни пространства со прерии итн. Како може зоолошките градини да бидат далеку? Речиси секој поголем град на државата Тексас, како Далас, Форт Ворт, Хјустон, Остин, Тајлер, Вако итн., може да се пофали со одлична зоолошка градина. Секоја од овие зоолошки градини нуди различни поставки во кои можете да ги видите родните, егзотичните и загрозените… Прочитај повеќе

Зоолошката градина во Виена – билети, цена, часови, животни, воз Панорама

Виенска зоолошка градина

Виенската зоолошка градина е најстарата постоечка зоолошка градина во светот. Зоолошката градина е дел од палатата Шонбрун, светско наследство на УНЕСКО, и локално е позната како Tiergarten Schonbrunn. Редовно е прогласувана за најдобра зоолошка градина во Европа и секоја година привлекува повеќе од два милиони туристи. Во оваа статија споделуваме сè што… Прочитај повеќе

Teeling Destillery – билети за турнеја за дегустација на виски, цени, попусти, бесплатни посети

Дестилерија за виски, Даблин

Започна во 2015 година, Teeling Destillery е првата нова дестилерија за виски отворена во Даблин во последните 125 години. Откако дестилеријата Џејмсон се пресели во Мидлтон, Корк, во 1976 година, Телинг дестилери беше првата што дестилираше виски во главниот град на Ирска во последните 40 години. За краток временски период, стана популарно место… Прочитај повеќе

Обиколка на замокот Нојшванштајн – билети, цени, Марија мост, временска прогноза

Разглед на замокот Нојшванштајн

Нојшванштајн е еден од најпопуларните од сите палати и замоци во Европа. Секоја година 1.4 милиони луѓе го посетуваат замокот Нојшванштајн, кој иронично е изграден за еден жител – Лудвиг II од Баварија. Срамежливиот крал ја изградил импозантната градба затоа што сакал да побегне од јавноста. Е … Прочитај повеќе

Што има внатре USS Midway – експонати, активности, симулатори

Внатре во USS Midway

Носачот на авиони USS Midway беше пуштен во употреба во морнарицата на САД само неколку недели по Втората светска војна и до 1955 година беше најголемиот брод во светот. Откако служеше во американската морнарица 47 години, тој беше деактивиран во 1992 година. Во 2004 година, бродот беше повторно роден во Сан Диего како музеј USS Midway… Прочитај повеќе

Аквариум во Дубаи и подводна зоолошка градина – билети, цени, попусти, животни

Дубаи Аквариум

Аквариумот и подводната зоолошка градина во Дубаи се задолжителни да се посетат ако летувате во Дубаи, особено патувате со деца. Аквариумот се состои од масивен резервоар со димензии 51 метар (161 стапки) долг, 20 метри (66 стапки) длабок и 11 метри (36 стапки) висок и може да собере 10 милиони литри вода. Подводната зоолошка градина прикажува… Прочитај повеќе

Universal Studios Hollywood Studio Tour – билети, цени, попусти

Universal Studios Холивуд студио турнеја

Светски познатата студиска турнеја во Universal Studios Hollywood е 60-минутно возење со трамвај за да се истражи вистинското работно филмско студио зад сцената. Познато е и како холивудска турнеја на Universal Studios или студиска турнеја. За време на оваа турнеја, ќе посетите 13 градски блокови од студиото (познато и како backlot), изградено… Прочитај повеќе

Universal Studios Холивуд Волшебничкиот свет на Хари Потер

Волшебничкиот свет на Хари Потер во Universal Hollywood

Волшебничкиот свет на Хари Потер во Universal Studios Холивуд беше инаугуриран во 2016 година и оттогаш стана една од главните атракции на тематскиот парк. Светот на Хари Потер не е посебен тематски парк, туку е тематска земја во Горниот дел на Universal Studios Холивуд во Лос Анџелес. На… Прочитај повеќе

Панорама на ѕидот Асиси – билети, цени, што да очекуваме

Ѕидот – Панорама на Асиси

Јадегар Асиси е уметник роден во Австрија, познат по создавањето на некои од најобемните панорами од 360° во светот. Во Берлин, тој ја создаде Панорамата DIE MAUER (Берлинскиот ѕид), која ја отсликува атмосферата и секојдневниот живот на Берлин од 1980-тите во сенките на Берлинскиот ѕид. На Панорама, Асиси го прикажа секојдневието што го ... Прочитај повеќе

Мадам Тисо Дубаи – билети, цени, што да очекуваме

Посетител на Мадам Тисо Дубаи

Ако сакате да додадете гламур на вашиот одмор во Дубаи, не гледајте подалеку од Мадам Тисо Дубаи. Гледате техники стари восочни изработки во музејот на восочни во Дубаи и тријте раменици со светски лидери, политичари, филмски ѕвезди, спортисти итн. Тоа е фантастична можност да направите многу фотографии со познати личности, а децата и тинејџерите ја сакаат шансата… Прочитај повеќе

Edinburgh Vaults – тури со духови, билети, цени, посети на гробишта, што да очекуваме

Турнеја со духови во Edinburgh Vaults

Единбуршките сводови се најобемните подземни пештери во градот и ги нудат најпопуларните тури со духови. Познат по многу имиња како што се South Bridge Vaults, Blair Street Vaults, Edinburgh Underground Vaults итн., овој град под градот нуди фасцинантно ѕиркање во животот на сиромашниот човек во Единбург од 18 век. Многумина веруваат дека сводовите во Единбург… Прочитај повеќе

Пустинско сафари во Рас Ал Каима – билети, цени, што да очекувате

Пустинско сафари во Рас Ал Каима

Пустинското сафари е задолжително за време на вашиот одмор во Обединетите Арапски Емирати. Покрај Рас Ал Каима, овие пустински тури се достапни и од Дубаи, Шарџа, Абу Даби, Ајман, Хата итн. На пустинското сафари од Рас Ал Каима, ќе се препуштите на авантуристички активности како што се фрлање дини, возење велосипед со четворка, песок, итн. ., и видете величествено… Прочитај повеќе

Музеј на флипери во Будимпешта – билети, цени, што да очекуваме

Музеј на флипер во Будимпешта

Играњето флипер беше огромна забава пред да влезат радија, телевизори, компјутери и паметни телефони и да го сменат начинот на кој се забавувавме. Во Музејот за флипери во Будимпешта, музеј број еден во градот на Tripadvisor, посетителите можат да видат флипери од 1800-тите до денес. Посетителите можат да ги испробаат своите вештини на најмногу 160 флипери… Прочитај повеќе

Луксузни крстарења по каналот во Амстердам – билети, цени

Луксузно крстарење по канал во Амстердам

Крстарењето со знаменитости по градските канали сигурно ќе биде врв на вашиот одмор во Амстердам. Градот има преку 100 километри канали, низ кои секојдневно пливаат илјадници бродови за крстарење. Овие чамци доаѓаат во многу вкусови - некои се обични чамци за разгледување, додека луксузните крстарења по каналот нудат дополнителни важничене. … Прочитај повеќе

Ферибот „Статуа на слободата“ – билети, цени, распоред, како и каде да се качите

Билети за Дизниленд Париз

Посета на Статуата на слободата е едно од најнаградните искуства на одмор во Њујорк. Единствениот начин да се стигне до Статуата на слободата на островот Либерти е преку фериботите со кои управува Statue City Cruises. Билетите за траект вклучуваат пристап до огромната Статуа на слободата, Музејот на слободата и Националниот музеј… Прочитај повеќе

Пешачки обиколки на Хари Потер во Лондон – цени, што да очекувате, локации

Пешачка обиколка на Хари Потер во Лондон

Секој филм за Хари Потер има многу секвенци снимени во Лондон. Локациите варираат од пазарот Лиденхол (се сеќавате на влезот на Алејата Дијагон?) до станицата Кингс Крос, која има платформа 9¾ и беше пунктот за бордање на Хогвортс Експрес. Покрај реалните локации, сите осум филмови за Хари Потер беа снимени во студиото Warner Brothers во Ливесден, само… Прочитај повеќе

Центар за откривање на Леголанд во Оберхаузен

Центар за откривање на Леголанд Оберхаузен

Legoland Discovery Center Oberhausen е врвното игралиште на Lego во затворено за деца и возрасни. Семејната атракција има многу станици и простори за игра каде децата можат да се восхитуваат, да учествуваат и да се обидуваат. Атракцијата е наменета за деца на возраст од три до 10 години, а возрасните мора да донесат дете за да добијат влез. Оваа статија споделува сè што… Прочитај повеќе

Колку време трае турнејата на Статуата на слободата?

Времетраење на турнејата со Статуата на слободата

На повеќето посетители им требаат пет до шест часа за да ги истражат Статуата на слободата на островот Либерти и Музејот за имиграција на островот Елис, вклучувајќи ги и фериботите во двете насоки. Ако ја видите Статуата на слободата и се качите на ферибот за враќање, ќе ви требаат околу два до три часа за турата. Време на пловење до секој… Прочитај повеќе