Почетна » Хамбург » Работи што треба да се прават во Хамбург

Работи што треба да се прават во Хамбург

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(189)

Хамбург се наоѓа на чело на долгиот влив во форма на инка на реката Елба, што му го дава својот карактер. 

Германскиот град е и транспортен центар и културно жариште, кое полека се трансформира во главна туристичка дестинација.

Во Хамбург може да се разбере стариот Шпајхерштад, а исто така да се поздрави новиот Хафен Сити.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој шармантен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Хамбург.

Хамбург

Елфилхармонија

Елбфилхармонија во Хамбург
Слика: Elbphilharmonie.de

Елбфилхармонијата или Елфи е огромна концертна сала, лоцирана во квартот Хафен Сити во Хамбург, привлекувајќи повеќе од четири милиони туристи секоја година. 

Посетителите исто така сакаат да ја знаат историјата, да ги проверуваат ентериерите и да уживаат во панорамскиот поглед на градот од 360 степени од Плаза на зградата. 

минијатурна чуда

Miniatur Wunderland, Хамбург
Слика: Miniatur-wunderland.com

минијатурна чуда, што на германски значи „Минијатурна земја на чудата“, е мал свет со возови, автобуси, аеродроми, канцеларии и се разбира, минијатурни луѓе од сите култури. 

Тоа беше најпопуларната дестинација за патување во Германија од страна на Германскиот национален туристички одбор. 

Хамбуршкото пристаниште

Обиколка на пристаништето Хамбург
Слика: Lovelivetravel.co.uk

Хамбуршкото пристаниште е огромно извлекување и за туристите и за локалното население. 

Од бројни гледишта на пристаништето, посетителите уживаат во фасцинантните глетки, ја истражуваат водата во патувања со брод или одат на пешачки обиколки низ историските Хафен Сити и Шпајхерштат.

Reeperbahn

Тури на Рипербан и Сент Паули
Слика: Manvsglobe.com

Reeperbahn во областа Сент Паули е најпознатата улица во градот, која ги нуди најдобрите ноќни клубови, ресторани, театри, кабареа, галерии итн. 

Оваа легендарна милја за ноќен живот е дом на една од најистакнатите европски области на црвено светло.

Hamburger Kunsthalle

Hamburger Kunsthalle, Хамбург
Слика: Hamburger-kunsthalle.de

Уметничка галерија Хамбург, локално позната како Hamburger Kunsthalle, е еден од најголемите уметнички музеи во Германија. 

Музејот е домаќин на седум века европска уметност, од средниот век до денес.

Работи што треба да се прават во други градови

АтлантаАмстердамБарселона
БерлинБостонБудимпешта
CHARLESTONЧикагоДубаи
ДаблинЕдинбургГренада
ХамбургХаваиХонг Конг
ХјустонЛас ВегасЛисабон
ЛондонЛос АнџелесМадрид
МелбурнМајамиМилан
МинхенНешвилЊујорк
ОрландоПаризФеникс
ПрагаРимСан Диего
Сан ФранцискоСингапурСофија
СиднејТампаВиена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од