Почетна » Чикаго » Работи што треба да се прават во Чикаго

Работи што треба да се прават во Чикаго

4.8
(177)

Исто така познат како „ветровиот град“, Чикаго привлекува околу 60 милиони туристи секоја година.

Овој град на брегот на езерото Мичиген е познат по своите музеи од светска класа, опсерватории високи небо, културни атракции и одлични турнеи во архитектурата.

Чикаго привлекува и американски туристи и оние од странство и со текот на годините прерасна како туристичка дестинација чисто од уста.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој прекрасен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Чикаго.

Туристички атракции во Чикаго

Турнеја за архитектура во Чикаго

Турнеја за архитектура во Чикаго
Kubrak78 / Getty Images

Облакодери и згради во Чикаго се познати по нивниот иновативен дизајн и помогнаа во обликувањето на американската архитектура.

Легендарните архитекти од различни периоди придонеле за градење на иконата хоризонт на Ветровиот град.

Туристите кои летуваат во Чикаго обично резервираат турнеја за архитектура на Чикаго, каде што ги откриваат приказните зад некои од најпопуларните градски облакодери, музеи, театри, мостови, домови, училишта, куќи за богослужба итн.

Во зависност од вашите вкусови и преференции, можете да резервирате турнеја за архитектура во Чикаго на брод, автобус, глисер, Segway итн.

Или ако сакате пешачење, можете да го истражувате градот и пеш.

Институт за уметност во Чикаго

Институт за уметност во Чикаго
Слика: Aicad.org

Институт за уметност во Чикаго ја има најнеобичната импресионистичка колекција надвор од Париз.

Тој е единствениот музеј во светот кој е на прво место од страна на TripAdvisor четири години континуирано и е работа број 1 во Чикаго.

Експонатите во овој музеј може да се категоризираат како слики и други уметнички дела.

Уметничкиот институт во Чикаго во своите ходници прикажува 17 уметнички дела од Ван Гог и 46 слики од Клод Моне.

Skydeck Чикаго

Skydeck Чикаго
Слика: Choosechicago.com

Skydeck Чикаго е највисоката платформа за набљудување во САД и нуди одличен поглед на градот и езерото Мичиген.

Намамени од потребата да се стапне на „The Ledge“, повеќе од 1.7 милиони луѓе ја посетуваат оваа опсерваторија секоја година.

Skydeck's Ledge е стаклена кутија која се протега на 1.3 метри (4.3 стапки) од главните ѕидови на кулата Вилис.

Леџот е различен затоа што гледате низ стаклениот под наместо да гледате низ стаклени прозорци (како во другите опсерватории).

Најдобро време за посета на Skydeck Чикаго е еден час пред зајдисонце, бидејќи можете да го видите хоризонтот на Чикаго на три различни начини - за време на дневна светлина, самрак и ноќе.

# Посета на SkyDeck Чикаго ноќе

360 Чикаго

360 Чикаго
Слика: 360chicago.com

360 Чикаго е опсерваторија во култната зграда Џон Хенкок, која нуди фантастичен поглед од 360 степени на градот.

Оваа набљудувачка палуба на 305 метри (1000 стапки) е позната и како опсерваторија Џон Хенкок.

Најдобриот дел од 360 Chicago е „The Tilt“, каде што посетителите добиваат адреналин од глетки свртени надолу над The ​​Magnificent Mile и познатиот хоризонт на Чикаго.

Овие стакла постепено се навалуваат до 45 степени, што го прави една од највозбудливите атракции во Чикаго.

# Skydeck Чикаго или 360 Чикаго

Теренски музеј за природна историја

Тужи во Музејот Филд во Чикаго
Слика: Fieldmuseum.org

Теренскиот музеј во Чикаго е одличен природонаучен музеј со различни експонати како што се диносауруси, мумии, метеорити, антички египетски артефакти итн.

Со повеќе од 480,000 квадратни метри изложбен простор на приземјето, главното и горното ниво, Филд музејот е огромен.

Природонаучниот музеј има 30 милиони примероци, од кои само 1% се изложени.

За време на вашата посета, не пропуштајте го Максимо Титаносаурусот, најголемиот диносаурус откриен од научниците до сега.

Теренски музеј за природна историја е совршен излет и за деца и за возрасни.

Турнеја со хеликоптер во Чикаго

Постојат многу начини да се истражи иконскиот хоризонт на Чикаго, но ништо не ја надминува возбудата на хеликоптерска турнеја на Чикаго

Ова искуство е еден од најпопуларните начини за истражување на градот.

За време на живописен лет со хеликоптер, можете да уживате во прекрасни погледи на градот од сосема нова перспектива, нудејќи врвно искуство.

Чикаго гангстери и духови турнеја

Чикаго ноќе
Akoppo / Getty Images

Турнеја „Гангстери и духови“ во Чикаго е турнеја две во едно каде што ја дознавате историјата на градот, а исто така и за неговиот долен дел.

Станува збор за турнеја со водич заснована на историја на чикашките гангстери и приказни за духови, токму во познатиот округ Чикаго Луп Вице Дистрикт.

Историчар ве води низ важните знаменитости на градот и ви помага да отпатувате назад во времето до XNUMX-тите, кога Chicago Loop беше жариште за шверцери, говорници и гангстери како Ал Капоне.

Криминал и толпа автобус турнеја

Пар на криминал и турнеја со автобус во Чикаго
Слика: Chicagocrimetours.com

Човек не може да го посетува Чикаго и да не биде привлечен во неговата историја на криминал и толпи.

Тоа е причината зошто десетици илјади туристи одат на Чикаго криминал и толпа автобус турнеја секоја година.

Од сите криминални тури, најдоброто го нуди Chicago Crime Tours and Experiences LLC. 

На оваа мафијашка турнеја од 90 минути до два часа, која се случува на климатизиран тренер, ќе дознаете за гангстерската позадина на Чикаго.

Возете низ Чикаго за да видите каде се дружеле насилниците како Ал Капоне, Недопирливите, Хими Вајс и Џон Дилингер.

Информиран туристички водич ве води низ некои од најозлогласените криминални места во Чикаго, вклучувајќи ги катедралата Holy Name, театарот за биографија и местото на бруталниот масакр на Денот на вљубените.

Центар за откривање на Леголанд во Чикаго

Центар за откривање на Леголанд во Чикаго
Слика: Legolanddiscoverycentre.com

Центар за откривање на Леголанд во Чикаго е ултимативното игралиште за Лего во затворен простор погодно за деца и возрасни. 

Различни станици и простори за игра ве чекаат да се восхитувате, да учествувате и да се обидете.

Атракцијата е наменета за деца на возраст од 3 до 10 години. За да влезат во местото, возрасните мора да донесат дете.

Иако Центарот за откривање на LEGOLAND во Чикаго е наменет за деца, неодоливите искуства со пиратите, нинџите, дивиот свет и витезите џедај никогаш не стареат.

Архитектонски центар во Чикаго

Архитектонски центар во Чикаго
Слика: Архитектура.org

на Архитектонски центар во Чикаго (CAC) започна како Фондација за архитектура во Чикаго во 1966 година за да ја зачува историската куќа Глеснер.

Оттогаш, CAC стана една од најважните културни институции во Чикаго.

Новата локација на реката CAC е во срцето на градот, каде авенијата Мичиген се среќава со реката Чикаго, со изложбен простор од речиси 10,000 квадратни метри исполнет со модели со супер големина.

Изложбите на Архитектонскиот центар во Чикаго се фокусираат на различните населби во градот, типовите на домување, водечките архитекти и идните проекти и го вклучуваат моделот на Чикаго во најголем обем.

Стогодишно тркало на пристаништето на морнарицата

Морнарица Пјер Стогодишнината на тркала
Слика: Navypier.org

Стогодишното тркало во Чикаго е иконски дел од хоризонтот на градот, поради што е атракција што мора да се посети.

Centennial Wheel оди до 61 метар (200 стапки) и на гостите им нуди неспоредлив поглед од 360 степени на Чикаго и езерото Мичиген.

Која сезона и да ја посетите, гондолите на Wheel обезбедуваат удобно искуство и фасцинантен поглед на градот.

Покрај масивното панорамско тркало, ќе уживате и во бројни други атракции што го обложуваат брегот на езерото Мичиген за време на вашата посета на морнаричкиот пристаниште.

iFly Чикаго – Падобран во затворен простор

iFly Чикаго падобран во затворен простор
Слика: iflyworld.com

Ако сакате да се препуштите на Падобран во затворен простор во Чикаго, имате две опции – iFLY Чикаго (Линколн Парк) и iFLY Чикаго (Розмонт).

За време на оваа авантура во Чикаго, ќе го доживеете адреналинот на скокање со падобран без да морате да се приближите до авион.

Започнете со ригорозен тренинг за да се осигурате дека сте сигурни и свесни за очекувањата.

Потоа, во високо дизајнираниот вертикален тунел за ветер, искусете две авантури со „слободен пад“ од 60 секунди кои се чувствуваат како вистинско скокање со падобран.

Не е потребно претходно искуство, а вашиот инструктор ќе ви обезбеди практична помош во текот на целиот период.

Историски музеј во Чикаго

Историски музеј во Чикаго
Слика: Chicagohistory.org

Историски музеј во Чикаго ја прикажува историјата на Чикаго и Америка со избирање постојани и привремени експонати извлечени од речиси 22 милиони предмети на Музејот. 

Музејот е основан во 1856 година за да ја проучува и толкува историјата на Винди Сити. 

Ќе видите бројни историски богатства, вклучително и парче од старата Форт Дирборн, реставриран оригинален воз вагон L, повторно создаден џез клуб и првата локомотива што функционира во Чикаго.

Тоа е задолжителна атракција во Чикаго и за деца и за возрасни. 

Средновековен музеј за мачење

Средновековен музеј за мачење во Чикаго
Слика: Tixpls.com

на Средновековен музеј за мачење во Чикаго е најголемиот интерактивен историски музеј во САД и прикажува комори за мачење од најтемните периоди на историјата. 

Во музејот од 5,000 квадратни метри, ќе ја најдете најдеталната колекција на уреди за затворање и мачење во светот, инструменти за бавна смрт и егзекуција.

Сите направи за мачење се придружени и со восочни скулптури на жртви и џелати за посетителите подобро да разберат како функционирале инструментите.

Средновековниот музеј за мачење е несоодветен за деца под 18 години, но тие можат да го посетат доколку се придружени од родители.

Музејот на современа уметност

Посетител во Музејот на современа уметност во Чикаго
Слика: Mcachicago.org

на Музеј на современа уметност Чикаго е еден од најголемите светски музеи посветен на современата уметност. 

Со преку 2,500 дела во својата постојана колекција и десетици возбудливи изложби секоја година, посетителите уживаат во возбудливиот свет на модерната уметност и дизајн.

Тоа е вашата едношалтерска продавница за сè што е уметност во Илиноис, со сликарство, скулптура, графички дизајн и фотографија, како и филм, театар, музика и уметност за изведба.

Групно шоу на Blue Man во театарот на улицата Бриар

Настап на Blue Man Group во Чикаго
Слика: Blueman.com

Во Briar Street Theatre, уживајте во извонредната изведба на Blue Man Group, една од најдолгите претстави во Чикаго.

на Настап на Blue Man Group во Чикаго е популарно мулти-сензорно искуство што секој мора да го види барем еднаш во својот живот.

Тоа е динамична комбинација на уметност, музика, комедија и технологија, која привлекува широк спектар на возрасни групи и културни средини.

Во сите шоуа на Blue Man Group, тројца ќелави сини мажи настапуваат со помош на музика, експлицитни комични дејства и одлични техники на мимирање.

Меѓународен музеј за хируршка наука

Меѓународен музеј за хируршка наука
Слика: Imss.org

на Меѓународен музеј за хируршка наука (IMSS) одржува над 10,000 квадратни метри јавни галерии посветени на историјата на хирургијата и постојана колекција на уметност и артефакти од историјата на медицината. 

Во IMSS се сместени речиси 7,000 медицински објекти кои опфаќаат децениска медицинска историја, од акупунктура до терапија со рендген.

Покрај предметите како што се железните бели дробови, ќе најдете збирка на извонредни слики. 

Познати лица од медицинската историја и актерската екипа на смртната маска на Наполеон од 1821 година се меѓу повеќе од 600 изложени слики, отпечатоци и скулптури.

Музеј на илузии Чикаго

Музеј на илузии Чикаго
Слика: moichicago.com

на Музеј на илузии Чикаго е интерактивна и привлечна атракција која на посетителите им овозможува уникатно и воодушевувачко искуство. 

Музејот содржи различни експонати кои ја предизвикуваат перцепцијата, со холограми, оптички илузии и други интерактивни прикази.

Глисер Seaadog

seadog глисер
Слика: NavyPier.org

Земете возбудливо турнеја со глисер на езерото Мичиген додека го гледате познатиот хоризонт на Чикаго.

Возењето со глисер околу брегот во комбинација со едукативни и забавни описи на славниот хоризонт на Чикаго го прави Seadog забавен за целото семејство.

Музеј на сладолед во Чикаго

Музеј на сладолед во Чикаго
Слика: chaigo.eater.com

Сместен во раздвижениот град Чикаго, Илиноис, The Музеј на сладолед Чикаго е сетилна радост.

Дизајнирана да ве однесе на патување назад во вашето детство, турата на музејот е исполнета со вкусни задоволства и огромни активности. 

Воло музеј

Воло музеј
Слика: GlobalTravelerUSA.com

на Воло музеј е единствена и фасцинантна атракција лоцирана во Чикаго.

Основан во 1960 година, Автомузејот Воло прерасна во една од најголемите и најсеопфатните збирки на автомобили, антиквитети и артефакти во светот.

Зоолошката градина Пеорија

Зоолошката градина Пеорија
Слика: ZooChat.com

Ако навистина сакате див ден со семејството, полн со суштества ширум светот и едукативна забава, Зоолошката градина Пеорија е прекрасен избор!

Тоа е фантастична локација за роденденски забави, свадби и деловни собири и обезбедува многу интересни екскурзии зад сцената.

Хеликоптерска обиколка на Чикаго

Хеликоптерска турнеја во Чикаго
Слика: Helichicago.com

Чикаго е светски познат по своите уникатни архитектонски стилови. Толку многу, облакодерите и зградите во Чикаго помогнаа во обликувањето на американската архитектура.

Легендарните архитекти од различни периоди придонеле за градење на иконата хоризонт на Ветровиот град.

Ако навистина сакате да уживате во воздушните глетки и фасцинантниот хоризонт на Ветровитиот град, најдобро е да резервирате хеликоптерска турнеја на Чикаго

Тури со храна во Чикаго

Турнеја со храна во Чикаго
Слика: Choosechicago.com

Чикаго има фантастична сцена со храна која привлекува посетители од целиот свет.

Многу турнеи со храна во Чикаго нудат автентична локална храна, како што се пица со длабоки јадења, виршли и колачи.

Водичот за обожавање храна ве запознава со врвните јадења и ресторани во Чикаго за да го направите вашиот одмор во Чикаго незаборавен.

Одете на обиколки со храна што ќе ве одведат и до локални пиварници - не сакате да ја пропуштите возбудата да пиете пиво во центарот на Чикаго.

# Тури за пица во Чикаго
# Турнеи во пиварницата во Чикаго
# Крстарење за вечера во Чикаго
# Часови за готвење во Чикаго

Денот на вљубените во Чикаго

Пар го слави Денот на вљубените во Чикаго
Павел Гал / Getty Images

Посетителите на Чикаго ги сакаат неговите крстарења, возбудлива храна, карирана историја и архитектура, поради што е идеална дестинација за Денот на вљубените. 

Младите и старите парови, посетителите и локалното население сакаат да го поминуваат денот на вљубените во Ветровитиот град.

Ако ја обожавате вашата сакана (а не се сомневаме!), ќе сакате да ја разгалите со сите романтични изненадувања што Чикаго ги нуди.

Младите и старите парови, посетителите и локалното население сакаат да го трошат своето Денот на вљубените во Чикаго.

Извори

# Timeout.com
# Travel.usnews.com
# Tripadvisor.com
# Worldoflina.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар