Почетна » Минхен » Турнеја на Алијанц Арена

Турнеја на Алијанц Арена – цени на билетите, попуст, Музеј на ФК Баерн

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Минхен

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(159)

Алијанц Арена е домашен терен на ФК Баерн Минхен и пречекува пет милиони посетители годишно поради двете атракции – турнејата Алијанц Арена и Музејот на ФК Баерн.

Има капацитет од 75,000 седишта за фудбалски натпревари и е првиот стадион во светот со целосна надворешност што ја менува бојата.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да ја резервирате турнејата во Алијанц Арена или да купите билети за Музејот на ФК Баерн.

Како да стигнете до Алијанц Арена

Алијанц Арена се наоѓа во северниот дел на Минхен, на приближно 12 километри од центарот на градот. 

Натпревар или ден без натпревар, подобро е да започнете рано поради потенцијално густ сообраќај во близина на Алијанц Арената.

S-Bahn до Алијанц Арена

Најдобро е да земете S-Bahn воз од Минхен Хауптбанхоф (Централната станица во Минхен) или Источна станица Минхен до Мариенплац, централна транзитна точка. 

Од централната станица, можете да се качите на S1, S2, S3, S4, S6, S7 или S8 и од Минхен исток, можете да се качите на S1, S2, S3, S4, S7 или S8 за да стигнете до Мариенплац.

Алијанц Арена У Бан

Станица Мариенплац е 11 км (речиси 7 милји) од Алијанц Арена, фудбалскиот стадион на ФК Баерн Минхен.

Од Мариенплац, посетителите мора да одат на подземната линија U6 (во насока на Гархинг-Хохбрик) до Fröttmaning

U-Bahn од Marienplatz до Fröttmanning трае приближно 16 минути. 

Откако ќе се симнете кај Фротманинг, посетителите мора да пешачат растојание од 1 км (две третини од милја) преку Еспланадата за да стигнат до стадионот. 

CityTourCard ви овозможува бесплатно патување со јавен превоз. Тоа е фантастичен начин да заштедите пари ако сте голема група или сте на буџетски одмор. 

Паркинг на Алијанц Арена

Постои обилен паркинг на стадионот Алијанц Арена – поточно 11,900 места, што го прави најголемиот паркинг за фудбалски стадион во Европа.

Во деновите кои не се натпреваруваат, посетителите на Музејот на ФК Баерн и Алијанц Арената Минхен можат да паркираат во паркот за тренери Север.

Паркирањето е бесплатно во првите 45 минути. 

По бесплатниот период, автомобилите, комбињата, камперските комбиња, приколките и моторите мора да плаќаат 5 евра дневно. 

Автоматската машина за билети е на влезната/излезната порта, а плаќањето е можно со готовина, ЕК или кредитна картичка.


Вратете се на почетокот


Влез за турнеја на Алијанц Арена

Ако веќе сте ја резервирале турнејата со водич во Алијанц Арена, мора да бидете на собирното место Paulaner Fantreff North со вашиот валиден билет 15 минути пред да започне турата.

Ако планирате да пристигнете до северниот влез со такси, симнете се на Паркплац Мите. 

Влезот во турнејата Алијанц Арена е добро означен и не можете да го пропуштите. Преземете го распоредот на стадионот


Вратете се на почетокот


Часови на турнеја во Алијанц Арена

И Алијанц Арената и Музејот на ФК Баерн се отворени во 10 часот и затвораат во 6 часот, секој ден.

Последниот прием е во 5.15 часот.

Арената и музејот остануваат затворени на Божиќ (24, 25 и 26 декември), на новогодишната ноќ и на Нова година.

Тие остануваат затворени и во деновите кога фудбалскиот тим на ФК Баерн ги игра своите домашни натпревари на стадионот.


Вратете се на почетокот


Турнеја на Алијанц Арена

Во Алијанц Арена Минхен, има две работи што можете да ги направите - посетете го музејот на ФК Баерн и обиколете го фудбалскиот стадион Алијанц Арена.

Повеќето туристи претпочитаат да ги прават и двете за време на нивната посета, поради што Комбиниран билет за Алијанц Арена е популарен. 

Турнејата Арена е одличен начин да се добие увид зад сцената во извонреден и необичен стадион и е достапна и на англиски и на германски.

Обучен водич на стадионот „Алијанц Арена“ ве води низ Арената 45 минути, објаснувајќи се што еден фудбалски навивач би сакал да знае. 

Можете исто така да ја доживеете атмосферата на Алијанц Арената од перспектива на играчите додека шетате низ тунелот.

Разглед на Алијанц Арена
И децата и возрасните уживаат во обиколката со водич на фудбалскиот стадион Алијанц Арена. Слика: Allianz-arena.com

На децата им се допаѓа ова разгледување во Алијанц Арена, а фудбалскиот стадион им прави одличен дневен излет.

Што гледаат посетителите за време на турнејата во Арената

 • Долниот слој на главниот штанд
 • Област за прес-конференција
 • Мешана зона
 • Тунел за играчи
 • Објаснување на надворешната фасада

Откако ќе ја истражите Арената, водичот ве носи во Музејот на ФК Баерн, а вие сами ја продолжувате турата. 

Во музејот на Баерн, можеби ќе поминете 60 до 90 минути гледајќи ги сите трофеи што ги освоил Баерн, учејќи за нивните врвни ѕвезди и слушајќи фасцинантни приказни.

Колку време трае Алијанц Арена?

На посетителите обично им требаат околу два часа за да ја истражат Алијанц Арената. 

Турнејата со водич на Алијанц Арена трае 45 минути, а потоа ви требаат 60 до 90 минути за да го истражите музејот на ФК Баерн. 

Совети за подобра турнеја на Алијанц Арена

 • Турнејата во Арената на ФК Баерн Минхен вклучува значително пешачење и користење на скали. Ве молиме носете удобни чевли.
 • Иако можете да направите онолку лични фотографии и видеа колку што сакате, употребата на опрема за фотографирање, видео и аудио снимање за комерцијални цели е строго забранета.
 • Не носете со себе колички и колички бидејќи не се дозволени на турнеите.

Вратете се на почетокот


Билети за Алијанц Арена

Посетителите можат да ги купат своите билети за Музејот на ФК Баерн и турнејата Арена во фоајето на Музејот на ФК Баерн на ниво 3, до кои може да се пристапи преку Скалилата Л.

Билети за Алијанц Арена


Сепак, за да избегнете разочарување во последен момент, подобро е однапред да купите билети за турнеја на стадионот Алијанц Арена.

Бидејќи турнејата на Алијанц Арена и посетата на Музејот на фудбалскиот клуб Баерн трае само два часа, повеќето туристи претпочитаат да додадат уште една активност пред посетата на стадионот во Минхен. 

Билети за турнеја на Алијанц Арена

Оваа четиричасовна фудбалска тура започнува во 10 часот, со автобуска обиколка низ градот Минхен.

Откако ќе возите низ градот и ќе ја проверите неговата најважна знаменитост, ќе стигнете до домот на еден од најпопуларните фудбалски клубови во светот. 

Откако обучен водич ќе ве однесе низ стадионот Алијанц Арена, ќе влезете во музејот на ФК Баерн за да дознаете за 120-годишната историја на фудбалскиот клуб. 

Оваа турнеја на Алијанц Арена е достапна на англиски и германски јазик, а вие мора да го изберете вашиот јазик на страницата за резервација на билети. 

Цена на билетот за турнеја на Алијанц Арена

Билет за возрасни (15+ години): € 30
Детски билет (од 4 до 14 години): € 19
Билет за доенчиња (помалку од 3 години): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Музеј на ФК Баерн

Првично беше познат како ФК Баерн Ерлебнисвелт, што значи „светот на искуството“ и инаугуриран на 25 мај 2012 година. 

Бидејќи музејот на ФК Баерн е внатре во стадионот Алијанц Арена, тој исто така се нарекува музеј Алијанц Арена.

Посета на музејот на ФК Баерн со деца
Слика: Fcbayern.com

Музејот на ФК Баерн од 3,000 квадратни метри ја претставува 120-годишната историја на клубот со огромни видео екрани, мултимедија и интерактивни елементи.

Во Музејот е прикажана тројната круна на ФК Баерн за 2020 година
Во Музејот е прикажана тројната круна на ФК Баерн за 2020 година. Слика: Fcbayern.com

Еве неколку работи што не смеете да ги пропуштите при посетата на музејот на ФК Баерн – 

 • Говорот на Луј ван Гал од балконот на градското собрание во мај 2010 година
 • Куќата на славните, која им оддава почит на 18-те мега ѕвезди на ФК Баерн Минхен
 • Разгледница на ФК Баерн Минхен од 1900 година и два билтени за пабови од 1902 и 1903 година се три од најстарите предмети во Музејот
 • „Виа Триумфалис“ кој е голем дел и ги содржи сите златни и сребрени пехари освоени од тимот во последните 120 години
 • Требл корнер, кој го прикажува историското достигнување на клубот во 2013 година кога ја освоија Бундеслигата, Купот на ДФБ и трофеите во Лигата на шампионите 
 • 12-минутен филм во киното на музејот ФК Баерн за најважните и емотивните моменти во историјата на клубот
 • Рекламното буре од Sanyo, Јирген Клинсман, шутна и направи дупка откако тренерот го замени за време на натпревар во 1997 година.
 • Пред да излезете, не заборавајте да се фотографирате со сегашниот тим.

Билети за музејот на ФК Баерн

Музејот на фудбалскиот клуб Баерн е на третото ниво на Алијанц Арена Минхен. 

Пристапот до музејот на ФК Баерн е вклучен во билетот за турнеја на Алијанц Арена.

Влезните билети на Музејот на ФК Баерн и турата на стадионот Алијанц Арена чини 30 евра за сите посетители од 15 години па нагоре, а за деца од 4 до 14 години чини 19 евра.


Вратете се на почетокот


Светла на Алијанц Арена

Алијанц Арена е најголемиот стадион во Европа со околно надворешно LED осветлување за динамично осветлување на расположението. 

Претходно, стадионот можеше да проектира само три бои - црвена, сина и бела. 

Сепак, до крајот на 2014 година, Алијанц Арена постави ново LED осветлување на фасадата, произведувајќи 16 милиони различни бои.

Алијанц Арената се осветлува приближно три часа од зајдисонце во деновите што не се натпреваруваат. 

Стадионот во Минхен исто така светнува во одредени вечери за да ги прослави специјалните настани.

Повеќе од 300,000 LED светилки - на површина од 26,000 квадратни метри - ја осветлуваат надворешната мембрана на надувување на фасадата на стадионот.

Властите, исто така, воведоа осветлување за да ја подобрат акцијата на теренот во Алијанц Арената. 

На пример, може да се создаде мексикански бран за да се прослави гол за време на натпреварот. 

Погледнете како ФК Баерн Минхен го прослави Божиќ со светлосно шоу внатре на стадионот. 


Вратете се на почетокот


Историја на Алијанц Арена

ФК Баерн Минхен и нивните противници ТСВ 1860 Минхен го користеа Олимпискиот стадион во градот како домашен терен. 

Во средината на 1990-тите, клубовите одлучија дека Олимпијастадион изграден за Летните олимписки игри во 1972 година повеќе нема да биде доволен.

Имаа две опции - реконструкција на Олимпијастадион или изградба на нов стадион. 

Камен-темелникот на стадионот беше поставен на 21 октомври 2002 година, а изградбата беше завршена на 30 април 2005 година.

Беше на време за Светското првенство во фудбал во 2006 година.

Швајцарската архитектонска фирма Herzog & de Meuron го изгради фудбалскиот стадион по цена од 340 милиони евра. 

Првиот официјален натпревар кој се одржал бил натпреварот помеѓу ТСВ 1860 Минхен и против ФК Нирнберг.

Алијанц, давателот на финансиски услуги, ги обезбеди правата за именување на новиот стадион и потпиша 30-годишен спонзорски договор. 

И тоа е причината што овој фудбалски стадион во Минхен се нарекува Алијанц Арена.

Погледнете ја оваа Алијанц Арена 360 панорамска турнеја ако сакате да го истражувате стадионот од вашата фотелја. 

# Палатата Линдерхоф
# Замок Нојшванштајн
# Хофбраухаус Минхен
# Концентрационен логор Дахау

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работите да се направи во Минхен