Почетна » Будимпешта » Работи што треба да се прават во Будимпешта

Работи што треба да се прават во Будимпешта

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(196)

Будимпешта е еден од најубавите градови во Европа.

И покрај тоа што луѓето живееле во областа Будимпешта од памтивек, самиот град е роден во 1872 година со спојување на три претходно независни градови - Стара Буда (Обуда), Буда и Пешта.

Унгарската престолнина има славна историја што резултираше со прекрасни историски знаменитости, музеи и уникатни архитектонски стилови.

Кога секој турист пробува барем една од неговите термални бањи, не е ни чудо што е познат и како „Град на бањите“.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој град кој инспирира со стравопочит со нашата листа на работи што треба да се прават во Будимпешта.

Туристички атракции во Будимпешта

Сечењи бањи

Бањите Szechenyi во Будимпешта
Слика: Рос Хелен

Сечењи бањи во Будимпешта е збирка од 18 базени со лековита природна топла изворска вода.

Изградена во 1913 година, оваа атракција стара повеќе од 100 години е најголемата и најпознатата термална бања во Европа. Досега има привлечено повеќе од 100 милиони луѓе. 

Бањите Szechenyi се многу работи за многу луѓе - можете да се опуштите, да ги запознаете локалното население, да се заљубите или да склучите деловни зделки.

Спа Гелерт

Спа Гелерт, Будимпешта
Слика: Gellertbath.hu

Спа Гелерт е една од најпопуларните бањи во градот Будимпешта. 

Неговите 12 термални бањи, трите надворешни базени, структурата на Арт Нову и прекрасните плочки и мозаици околу базените им помагаат на илјадници посетители да се релаксираат секојдневно. 

Локално, оваа колекција од најдобрите термални бањи се нарекува Гелерт Ѓоѓифурдо.

Szechenyi Spa или Gellert Spa
Totalpics & Lobaszo / Getty Images

Не сте сигурни која бања да ја пробате? Ние ви помагаме да одлучите - Бањи Гелерт или Сечењи Бањи.

Патувања со реката Дунав

Крстарење по реката Дунав во Будимпешта
GyThomas / Getty Images

Само 10% од водата на Дунав тече низ Будимпешта, еден од четирите големи градови на бреговите на реката, но тоа е доволно за крстарењето со реката Дунав да стане омилена активност на повеќето туристи. 

Крстарењето по реката Дунав е фантастичен начин да се видат прекрасните глетки на Будимпешта од внатре кон надвор. 

Сепак, постојат многу видови на Патувања со реката Дунав, а невозможно е да се одлучи за еден без стручна помош.

Парламент од Будимпешта

Зградата на парламентот во Будимпешта
Pocketrounds / Getty Images

на Унгарија Зградата на парламентот во Будимпешта е рангирана меѓу 15-те најдобри знаменитости на TripAdvisor во светот. 

Инспириран од британскиот дом на парламентот, тој е и музеј и канцеларија за околу 800 луѓе. 

Зградата која локалното население ја нарекува Országház, е позната по својата неверојатна архитектура.

Атракцијата во Будимпешта е отворена за посетителите кои можат да ги видат прекрасните ентериери на зградата, вклучувајќи и некои од 691 добро опремена соба. 

Оваа горда градска знаменитост на бреговите на Дунав добива речиси милион посетители годишно.

Замокот Буда

Замокот Буда во Будимпешта
Судбини / Getty Images

Замокот Буда е централното место на округот замок Будимпешта и има историски споменици, музеи и прекрасни погледи наоколу. 

Тој е еден од највеличествените симболи на Унгарија и порано бил познат како Кралски замок бидејќи таму живееле унгарските кралеви и кралици. 

Во замокот Буда се сместени и историскиот музеј на Будимпешта, унгарската национална галерија и Националната библиотека Сечењи.

Синагога на улицата Дохани

Синагога на улицата Дохани, Будимпешта
Сергдид / Getty Images

Синагога на улицата Дохани е најголема во Европа и втора по големина во светот. Може да собере 3,000 луѓе.

Позната е и како Големата синагога и како синагога Табакгасе.

Куполите во облик на кромид со позлатен украс ја прават синагогата на улицата Дохани во Пешта да изгледа како ориентална, мавританска зграда. 

Неговиот стил се привлече, а синагогите изградени подоцна ширум светот честопати беа дизајнирани на ист начин.

Болница во карпата

Болница во Рок Будимпешта
Слика: Sziklakorhaz.eu

на Болница во карпата е изграден дел од проширена мрежа на природни пештери и тунели под замокот Буда во Будимпешта.

Од средниот век, локалното население ги користело подземните пештери долги 10 километри (6 милји). 

Болницата одигра клучна улога како установа за итни случаи за време на Втората светска војна и револуцијата во 1956 година.

Тој беше развиен во атомски бункер за време на Студената војна, па така Болницата во карпата е позната и како Музеј на нуклеарни бункер на болницата Рок. 

Куќа на теророт

Куќа на теророт во Будимпешта
Слика: Терорхаза.ху

Музеј на Куќата на теророт во Будимпешта е споменик на сеќавањето на оние кои беа држени во заробеништво, мачени и убиени од два „опасни“ режими кои владееја над Унгарците долги години. 

Куќата на теророт им помага на посетителите да дознаат за Унгарија за време на Втората светска војна, вклучувајќи ја нацистичката тиранија и советската комунистичка окупација што следеше. 

Туристичката атракција им помага на корисниците да добијат подлабоко разбирање на сложената политичка историја на Унгарија.

Музеј на флипер во Будимпешта

Музеј на флипер во Будимпешта
Слика: Flippermuzeum.hu

Играњето флипер беше огромна забава пред да влезат радија, телевизори, компјутери и паметни телефони и да го сменат начинот на кој се забавувавме. 

Кај Музеј на флипер во Будимпешта, кој е музеј број еден во градот на Tripadvisor, посетителите можат да видат флипери од 1800-тите до сега.

Посетителите можат да ги испробаат своите вештини на најмногу 160 флипери во овој чуден музеј.

Секоја машина може да се игра освен Херкулес, најголемиот флипер во светот. 

Базиликата Свети Стефан

Базиликата Свети Стефан во Будимпешта
TomasSereda / Getty Images

Базиликата Свети Стефан, најголемата црква во Будимпешта, е посветена на првиот унгарски крал, Свети Стефан, кој владеел со кралството во 11 век и ги претворил Унгарците во христијанство.

Базиликата е позната по својата историска вредност и прекрасната неокласична архитектура.

Врвот на базиликата Свети Стефан е Светата десница, природно мумифицирана десна рака на првиот унгарски владетел, Свети Стефан.

Црквата Матијас

Црквата Матијас во Будимпешта ноќе
Alxpin / Getty Images

Црквата Матијас во Будимпешта е најпосетуваното римокатоличко место за богослужба во градот.

Сместена во срцето на областа замок, црквата првично беше наречена „Црквата на Пресвета Богородица“. 

Со текот на времето, оваа црква во претежно неоготски стил била наречена црква Матијас по познатиот унгарски крал Матијас.

Иако сегашната зграда е изградена во 14 век, таму постои црква од 1015 година. 

Тоа е задолжителна туристичка атракција, а за подобро искуство, логично е да резервирате тура со водич. 

Унгарски еврејски музеј

Унгарски еврејски музеј во Будимпешта
Слика: Aejm.org

на Унгарски еврејски музеј и Архив се наоѓа во историската еврејска област во Будимпешта, во комплексот на згради на синагогата на улицата Дохани, која била подигната во 1859 година.

Во Еврејскиот музеј и комплексот синагога Дохани, посетителите учат за возбудливата историја на унгарската еврејска заедница за време на двете светски војни и Холокаустот.

За да ја заштитат колекцијата на ретките реликвии од опасност, двајца предвидливи вработени во музејот ги закопале во визбата во 1942 година.

За среќа, нивната храброст се исплатеше, а посетителите сега можат да ги видат големите еврејски уметнички дела, артефакти и спомени кои се сеќаваат на еврејската заедница низ годините.

Мадам Тисо Будимпешта

Мадам Тисо Будимпешта
Слика: Madametussauds.hu

Првиот во светот целосно франшизиран Музеј на восочни фигури на Мадам Тисо во Будимпешта требаше да се отвори во 2022 година. 

Сепак, тој сè уште не е отворен за јавноста. 

Музејот што наскоро ќе биде отворен ќе биде распространет на 2000 квадратни метри. 

Ќе обезбеди интерактивно туристичко место за странците и државјаните да ги ценат различните експонати во Мадам Тисо. 

Музеј на светлината уметност

Музеј на светлината уметност во Будимпешта
Слика: лам.xyz

Истражете го светот на просветлувачката светлина и современата уметност на најголемите во светот Музеј на светлината уметност.

Нурнете во магичниот свет на светлината и истражете ја модерната револуција во светлосната уметност.

Термална бања Лукач

Термална бања Лукач во Будимпешта
Слика: lukacsfurdo.hu

на Термална бања Лукач во Будимпешта е историски комплекс каде термалните бањи природно се загреваат со топли извори.

Популарната туристичка атракција може да се пофали со внатрешни и надворешни термални бањи со различни големини и температури.

Бањата била основана во 12 век од витезите од редот на Свети Јован, кои се занимавале со лекување на болни.

Музеј Палинка Будимпешта

Музеј Палинка во Будимпешта
Слика: Palinkaexperience.com

At Музеј Палинка во Будимпешта, ќе научите да пиете како Унгарец со водена дегустација на Палика.

За време на оваа обиколка со водич низ музејот Палинка, ќе научите за историјата на овој дестилиран алкохол пред да земете примероци од различни сорти Палинка.

Музејот Палинка не дозволува влез на посетители помлади од 18 години.

Пловечка тура со автобус

Пловечка тура со автобус
Слика: mylondon.вести

на Пловечка автобуска обиколка на Будимпешта е уникатно искуство на разгледување кое ви овозможува да ги видите главните знаменитости на градот од удобноста на климатизиран, амфибиски тренер.

За време на оваа тура, автобусот поминува половина од патувањето на копно, а другата половина во вода.

Кралскиот дворец Годело

Кралскиот дворец Годело
Слика: mk.TripAdvisor.com.hk

Кралскиот дворец Годело, познат и како замок Грасалкович, е кралска палата во Гедел од 18 век, каде што живееле три генерации од семејството Грасалкович.

Откријте ја кралската куќа во која живееле царицата Сиси и императорот Франц Јозеф и се јавиле дома. 

Гарантирано ќе ве вратат во ерата на монархијата со елаборираниот барокен мебел, приватните соби и бројните слики на изложбата.

Извори
# Tripadvisor.in
# Timeout.com
# Nomadicmatt.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар