Почетна » Будимпешта » Билети за Gellert Spa

Gellert Spa – билети, цени, кабина или шкафче, базени, кодекс на облекување

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(168)

Gellert Spa е една од најпопуларните бањи во градот Будимпешта. 

Нејзините 13 бањи, вклучително и медицински базени, базени со клипови, базени за влечење, базени за седење и три отворени базени, им помогнаа на илјадници посетители да најдат лекување и релаксација секој ден.

Сензорното искуство е засилено со раскошниот дизајн на Арт Нову структура, со прекрасни плочки и мозаици околу базените.

Локално, оваа колекција од најдобрите термални бањи се нарекува Гелерт Ѓоѓифурдо.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за бањите Гелерт.

Топ Гелерт Спа билети

# Билети за брза патека Гелерт Спа

Спа Гелерт, Будимпешта

Што да очекувате во Gellert Spa

Проверете го видеото подолу за да знаете за што се бањите Гелерт -

Потопете во лековитата прегратка на вековните термални базени, опкружени со раскошна Арт Нову архитектура.

Почувствувајте како стресот се топи во сауните и парните соби или одлучете се за блажена масажа од страна на вешти терапевти.

Медицинските базени имаат термална вода богата со минерали со многу здравствени придобивки, додека базените со ладна вода го оживуваат телото преку подобрена циркулација.

Базените за влечење обезбедуваат олеснување за состојби како артритис и болки во зглобовите преку млазови вода, подводна масажа или други техники за хидротерапија.

Надворешниот базен, со својот генератор на бранови, додава допир на забава.

ВИП услугите и приватните кабини го воздигнуваат вашето искуство, додека мирните места за релаксација и кафулето на лице место обезбедуваат совршена завршна обработка.

Каде да резервирате билети

Билети за Gellert Spa се достапни онлајн и на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите. 

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, раното резервирање помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете ја страницата за резервации за Спа Гелерт, изберете го датумот на патување и бројот на билети и направете резервација.

Откако ќе го завршите процесот на резервација, билетите ќе ви бидат испратени по пошта.

Не треба да носите отпечатоци.

Покажете го е-билетот на вашиот паметен телефон на влезот и влезете внатре. Носете важечка лична карта.

Цените на билетите за Гелерт Спа

Билети за сите возрасти за а Турнеја во Спа Гелерт со приватен шкафче чини 14,057 HUF (37 евра).

Билет за Gellert Spa за влез во бањата со приватна кабина чини 14,806 HUF (39 евра).

Децата под 14 години можат да влезат во базенот откако ќе обезбедат лекарско уверение.

Попусти во Gellert Spa

Децата под две години можат бесплатно да влезат во Gellert Spa – односно добиваат 100% попуст. 

Нема друг попуст на билетите за Gellert Spa. 

Сите посетители над две години, сите студенти и сите постари лица плаќаат иста цена на билетот за влез во Термалните базени. 

Забелешка: Децата кои сè уште не биле обучени во нокшир не можат да влезат во базените.

Билети за Gellert Spa

Овој билет важи за сите внатрешни и надворешни базени и други објекти цел ден, вклучително и приватна менувачка кабина или шкафче. 

Со овој билет, можете да искусите машини за бранови, термални базени, базени, базен, сауна, парна соба - сите капацитети што ги нуди Спа-то.  

Овој билет ви дава право на бесплатна унгарска ракија Палинка во музејот Палинка.

Содржини

 • Влез во сите базени 
 • Кабина или шкафче (што и да одберете)
 • Користење на услугите до затворање на бањата
 • Отворен забавен базен со џакузи и џакузи

Поништување на: 24 часа пред датумот на вашата посета за целосна рефундација.

Цени на билетите

Влезен билет со шкафче: 14,057 HUF (37 евра)
Влезен билет со кабина: 14,806 HUF (39 евра)

Билети за влез во Спа Гелерт
Слика: Getourtour.com

Нараквица во Gellert Baths 

Штом вашите билети за Спа ќе се потврдат на влезот, ќе добиете паметна нараквица, која мора да ја носите во секое време. 

Оваа силиконска нараквица исто така ви помага да ги заклучувате и отклучувате шкафчињата и кабините Gellert Spa.

Ако ја изгубите вашата нараквица, можете да ја добиете со плаќање дополнителен надомест.

Визуелна приказна: 15 совети кои мора да ги знаете пред да ја посетите Gellert Spa

Посетителите на Будимпешта се прашуваат дали мора да ја посетат Бањи Szechenyi или Gellert Spa. Следете ја врската за детална споредба на двете атракции врз основа на 11 параметри.

Како да стигнете до Гелерт Бањи

Gellert Spa & Thermal Baths се наоѓа на страната Буда на Будимпешта, веднаш до реката Дунав, во подножјето на ридот Гелерт.

адреса: Будимпешта, Kelenhegyi út 4, 1118 Унгарија. Добијте упатства.

Бањата е лесно достапна со јавен превоз.

Со автобус

Fővám Tér Автобуската станица е на четири минути пешачење од бањата.

Szent Gellért Tér Автобуската станица е на пет минути пешачење од спа Гелерт.

Морич Зигмонд Кертер Автобуската станица М е оддалечена шест минути пешачење.

Овие автобуски линии застануваат во близина на Gellért fürdo:133E, 15, 5, 7

Со воз

Ако претпочитате метро, ​​качете се во возот на линијата М4 (зелена линија) и спуштете се во Шент Гелерт Тер станица.

Влезот на Gellert Spa е на само 150 метри од метро станицата.

Другата опција е да ги земете трамвајските патишта 18, 19, 47 и 49 и да се спуштите блиску до Gellert Spa.

Со автомобил

Ги ставаш почетна точка овде да отидете до бањата Гелерт.

Неколку паркинг места лесно може да се најде во близина.

Работно време на Gellert Spa

Gellert Spa во Будимпешта е отворен од 6 до 8 часот секој ден во неделата.

Посетителите со онлајн билети можат да влезат во Бањите до 6 часот. 

Ако стигнете до бањите Гелерт по 6 часот, мора да купите билети на местото со готовина.

Сите посетители мора да почнат да излегуваат од базените до 7:45 часот. 

Божиќни часови

За време на Божиќ, Бањите Гелерт следат малку изменети тајминг.

На 24, 25, 26 декември и 1 јануари оваа атракција во Будимпешта е отворена од 12 до 6 часот. 

Зимски тајминзи

Зимските термини остануваат исти. 

Сепак, отворениот Wave Pool е затворен од октомври до мај.

Вториот надворешен термички базен останува отворен до времето на замрзнување.

Надворешниот термички базен, исто така, се затвора кога надворешниот воздух падне под 0 степени Целзиусови (32 степени Целзиусови). 

Сите затворени базени продолжуваат да работат во текот на целата година.  

Колку долго трае турнејата

Патувањето до Гелерт Спа трае некаде помеѓу два до три часа.

Најдобро време за посета на Gellert Spa

Најдобро време за посета на термалните бањи Гелерт во Будимпешта е 10 часот наутро, кога локалните редовни жители штотуку заминаа по нивното капење во отворениот базен, а туристите допрва треба да пристигнат. 

Ако не можете да стигнете наутро, следното најдобро време да стигнете до Gellert Spa е 1.30 часот - кога утринските туристи заминаа на ручек, а следната серија допрва треба да пристигне. 

До доцна попладне – односно до 3.30 часот, базените повторно се преполнуваат.

Викендите се повеќе преполни од работните денови. 

Посета на Gellert Spa со деца

Бањите Гелерт не се препорачуваат за деца под 14-годишна возраст.

Кардиоваскуларниот систем на децата помлади од 14 години се соочува со зголемен стрес кога се изложени на 33 степени Целзиусови (91.4 Фаренхајти) плус температурите на термалните базени. 

Втората причина зошто сметаме дека не е во ред за децата е тоа што овие бањи не се дизајнирани со децата на ум - нема плитки страни, тобогани или други шарени водени атракции.

Меѓутоа, ако родителите сакаат, можат да ги одведат своите деца во Бањите. 

Забелешка: Децата го сакаат надворешниот базен со бранови бидејќи е малку поладен и попријател за семејството од другите базени. 

Доенчиња во Gellert Spa

Бебињата кои сè уште не биле обучени за нокшир не смеат да влезат во базените Gellert Spa, дури и ако носат пелена за пливање. 

Ова правило обично важи за деца под три години.

Сепак, родителите можат да ги носат доенчињата во бањите се додека не влезат во базенот. 

Забелешка: Децата под две години не треба да купуваат билети.

Гелерт спа кабина или шкафче – што е подобро?

Додека купувате билет за Gellert Spa во Будимпешта, мора да одлучите дали сакате кабина или шкафче. 

Не можете да се откажете од овој избор бидејќи сите билети за Бања доаѓаат со шкафче или кабина. 

На крајот на краиштата, ќе ви треба простор за складирање на вашите работи кога ќе се потопите во базените. 

Gellert Спа шкафчиња

Шкафовите се стандардни кутии од типот на гардероба што може да се најдат во базените.

Секој шкафче има брава за да се осигури безбедноста на предметите што се чуваат внатре.  

Сите овие шкафчиња во Будимпешта Спа се со иста големина – 120x30x65 cm (1200 x 300 x 650 mm).

Кога купувате билет за Gellert Bath со шкафчиња, мора да се пресоблечете во јавните соблекувални само за жени / само за мажи. 

Ако претпочитате приватност, ви предлагаме наместо тоа да се одлучите за кабината на Gellert Baths.

Гелерт спа кабини

Кабините се соблекувални со мала големина со доволно капацитети за складирање. 

Бидејќи има доволно простор само за едно лице да се смени одеднаш, познато е дека паровите или семејствата се менуваат наизменично. 

Гелерт спа кабини
Слика: Streetwise.свет

Кодекс на облекување на Гелерт Спа

Многу посетители на овој луксузен спа центар во срцето на Будимпешта го имаат овој сомнеж - „Што можеме да носиме во Gellert Spa?

Политика за голотија во бањите Гелерт

Gellert Spa е термална бања за сите полови од 2013 година, а голотијата не се охрабрува.

Кодекс на облекување на Гелерт Спа

Сите посетители мора да носат облека (читај костими за капење) кога се во ходниците, базените, бањите, сауните, парните соби итн. 

Постојат три места во бањите Гелерт каде посетителите можат да бидат голи - во соблекувалните одделени според полот кај шкафчињата, тушевите и приватните соблекувални (исто така наречени кабини).

Слика: Szechenyispabaths.com

Женски костими за капење

Сите жени посетители во Gellert Baths мора да носат костими за капење - тоа може да биде бикини, танкини (горен дел и долен дел од бикини), шорцеви (со горен дел) или едноделен женски костим за капење.

Меѓутоа, буркини (костим за капење цело тело) не е дозволен. 

Машки костими за капење во Gellert Spa

Мажите можат да носат костими за капење во стил на спидо или спортски пар гаќички за капење или шорцеви со горен дел. 

Повеќето мажи носат само шорцеви, без врвови, што е нормално. 

Кодекс на облекување за деца

Кодексот на облекување на Gellert Baths за младите девојки е ист како кај жените, а кај младите момчиња е ист како кај мажите. 

*Во некои базени капа за капење е задолжителна за секого. 

Важно: Флип апостолки или влечки се задолжителни во сите области на термалните бањи Гелерт. Можете да си набавите свој или да купите пар во продавницата на влезот. 

Што да се донесе во бањите Гелерт

Еве список на работи што мора да ги земете при посетата на Gellert Spa Baths, најлуксузниот термален базен во Будимпешта.

Бански: И покрај тоа што можете да купите костими за капење во продавницата, ви предлагаме да ги понесете со себе. Ќе се чувствувате удобно и нема да трошите прекумерна сума на пари за купување на туристичко место.

пешкир: Доколку не понесете сопствен пешкир, ќе мора да купите на местото на одржување. Изнајмувањето повеќе не е дозволено после Ковид.

Флип апостолки/папучи: Можете или да понесете свој или да купите пар од продавницата во близина на влезот. 

Сапун и шампон: Тушевите во овој Спа немаат бесплатни сапун или шампон. 

На повеќето посетители не им треба сапун или шампон по релаксирачко време овде, но ако сакате, можете да си набавите свој. 

Водоотпорни паричници/чанта: Бидејќи поголемиот дел од вашето време ќе го поминувате во вода во оваа атракција во Будимпешта, нема штета ако понесете водоотпорен паричник или чанта. 

Бидејќи вашиот билет ќе содржи шкафче или кабина, можете безбедно да ги оставите вашите скапоцености во нив. 

Капа за пливање: На термалните базени не им се потребни капи за пливање. Но, ако планирате да правите кругови во поладен базен, задолжително е капа. 

Најважните работи за лето: Ако ја посетувате бањата Гелерт од јуни до септември - кога Сонцето се вжештува - подобро е да носите светло обоена бејзбол капа за госпоѓата и капа за дамите. 

Што НЕ треба да стигнете до Gellert Spa

Подобро е да не носите никаков накит додека влегувате во базените во Gellert Spa.

Прстените може да ви се лизгаат од прстите, а синџирите може да се откачат итн. 

Подобро е да ги оставите рачните часовници дома (или во хотел). 

Бидејќи посетителите не можат да пушат во овие бањи, исто така нема смисла да се набават цигари. 

Карта на Гелерт бањата

Gellert Spa е еден од најголемите природни комплекси за водени бањи во Централна Источна Европа.

Има 13 базени – два шумливи бањи, три надворешни базени и осум термални бањи.

А покрај нив има и бројни сауни, парни соби, простории за масажа, пресоблекувални (кабини, шкафчиња), ресторани итн.

При првата посета, повеќето посетители се чувствуваат изгубено, и затоа знаејќи го планот на Gellert Spa многу однапред помага.

 1. Најави
 2. Влез во бањата
 3. Влез во бањата
 4. Внатре во базенот
 5. Термички базен
 6. Надворешен бран базен (сезонски пристап)
 7. Авантуристички базен
 8. Сончева тераса
 9. сауна
 10. Соблекувална (кабини)
 11. Шкафче (горе)
 12. Благајна
 13. Фризер
 14. Салон за убавина
 15. Закуски
 16. Ресторан (горе)
 17. Кралски терапии (горе)
 18. Приватна бања (горе)
 19. Тајландска масажа (горе)
 20. Соби за масажа
 21. Парни бањи
 22. Педикир

Историја на Гелерт Спа

Gellert Spa е дел од луксузниот хотел Gellért, изграден во стилот на Арт Нову.

Во 13 век, унгарскиот крал Андреј II подигнал мала болница во подножјето на ридот Гелерт за да ги искористи лековитите својства на водата.

Кога пристигнале Турците (Османлиите) во 16 век, на нејзино место подигнале турска бања и ја нарекле Аџик Илије.

Во 17 век, овие базени со кал и минерална вода биле познати и како Кални базени (Саросфурдо).

Помеѓу 1912 и 1918 година, базените и зградите беа повторно изградени во стилот на Арт Нову, а искуството во Спа стана многу поцивилизирано.

Отприлика во тоа време, бањите го добиле името Гелерт Спа - по Свети Герхард, кој го позајмил своето име и на блискиот рид Гелерт.

Бањата Гелерт беше отворена дури и за време на Втората светска војна.

Во 1927 година, бил додаден огромен базен со бранови, а во 1934 година, на комплексот била додадена меур бања.

Гелерт Бат беше подложен на своето прво опсежно реновирање во 2008 година, а пет години подоцна, сите термални базени станаа заеднички.

Најчесто поставувани прашања за Gellert Spa

Еве неколку често поставувани прашања за Gellert Spa.

  Дали Гелерт Спа е пријателски за попреченост?

  Да, бањата се обврза да биде достапна за инвалидски колички и обезбедува доволно модификации за лицата со пречки во движењето.

  Што треба да носам и да носам во бањата Гелерт?

  Во Gellert Spa мора да носите костими за капење. Некои базени во бањата бараат да носите и капа за пливање. Мора да носите крпа, апостолки и нега на кожата. Блузи за капење, шорцеви, танкини и бикини се дозволени. Сепак, костими за капење со цело тело, како што е буркини, е забранет.

  Може ли да ја посетам бањата Гелерт со моите деца?

  Да, можете да ја посетите бањата Гелерт со вашите деца. Термалните бањи не се погодни за кардиоваскуларните системи на деца под 14 години. Сепак, тие можат да влезат во термалните базени доколку медицински се исчистат. Сите други базени се достапни за деца. Децата под шест години мора секогаш да бидат придружувани од старател во сите базени.

  Каде можам да резервирам турнеја низ бањата Гелерт?

  Tickets to Budapest’s famous Gellert Spa can be easily booked via the spa’s online ticketing system.

  Што се случува ако сакам да излезам од објектот Gellert Spa?

  You will be given a wristband that will be valid for a day, as long as you have it on and don’t lose it, you will face no trouble. If you lose the wristband, you will have to pay an additional fine.

  Извори
  # Gellertspa.com
  # Bathsbudapest.com
  # Wikipedia.org
  # Tripadvisor.com

  на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

  Популарни атракции во Будимпешта

  Сечењи бањиСпа Гелерт
  Зградата на парламентот во БудимпештаЗамокот Буда
  Крстарење со река ДунавСинагога на улицата Дохани
  Болница во карпатаКуќа на теророт
  Музеј на флиперчињаБазиликата Свети Стефан
  Црквата МатијасУнгарски еврејски музеј
  Термална бања ЛукачМузеј на светлината уметност
  Музеј Палинка БудимпештаПловечка тура со автобус
  Кралскиот дворец Годело

  Колку беше корисен овој пост?

  Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

  Проверете ги сите работи што треба да се прават во Будимпешта

  Оваа статија е истражувана и напишана од