Почетна » Будимпешта » Билети за Куќата на теророт

Куќа на теророт – билети, цени, што да очекуваме, тајмингот

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Будимпешта

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(196)

Музејот „Куќата на теророт“ во Будимпешта е споменик на сеќавањето на оние што беа држени во заробеништво, мачени и убиени од два „опасни“ режими кои многу години владееја над Унгарците. 

Куќата на теророт им помага на посетителите да дознаат за Унгарија за време на Втората светска војна, вклучувајќи ја нацистичката тиранија и советската комунистичка окупација што следеше. 

Туристичката атракција им помага на корисниците да добијат подлабоко разбирање на сложената политичка историја на Унгарија.

Што да очекувате во Куќата на теророт

Куќата на теророт најдобро се истражува со професионален водич, кој помага да се откријат ужасните настани на чело на унгарската тајна полиција.

Распослан е на четири ката – подрум, приземје, прв и втор кат.

Експонатите покажуваат како силите го тероризирале обичниот живот, регрутирале свои кадри, местеле избори, се препуштале на пропаганда, ја потиснувале политичката опозиција итн. 

Ќе ја видите и централната ќелија за испрашување и тортура, која остана непроменета од 1950-тите.

Во „Justice chamber“ ќе дознаете како политички организираните шоу судења доведоа до доживотен затвор невини луѓе.

Вашето срце ќе биде со затворениците кога ќе ги видите просториите за задржување, вклучувајќи „влажна ќелија“ и „дупка за лисици“.


Вратете се на почетокот


Билети за Куќата на теророт

Овој билет до Куќата на теророт во Будимпешта ви дава целосен пристап до сите изложени експонати, вклучувајќи ги и привремените изложби.

Бидејќи се работи за турнеја со водич, локален експерт останува со вас во текот на 90 минути од ова искуство.

Бидејќи ова е билет за прескокнување на линијата Терор Куќа, можете да избегнете линии на шалтерот за билети. 

Ќе го добиете од вашиот туристички водич непосредно пред да започне вашата турнеја.

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цена на билети: 37120 Ft (100 €)


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Музејот на теророт

Куќата на теророт е на 1062 Будимпешта, Andrássy út 60. Најдете насоки

Лесно е достапно со подземјето Милениум (М1) или со трамвај 4/6. 

Тоа е кратко пешачење од Подземна станица Vörösmarty utca or Октогон трамвајска станица.

Вашиот водич ќе ве пречека пред зградата десет минути пред почетокот на турата.

Добредојдени сте да влезете во зградата и да седнете во кафулето или да го користите тоалетот ако пристигнете рано, но ве молиме бидете пред зградата на почетокот.

Во случај на дожд, вашиот водич ќе ве пречека во кафулето во внатрешноста на зградата.


Вратете се на почетокот


Тајмингот на куќата на теророт

Музејот „Куќа на теророт“ во Будимпешта е отворен од 10 до 6 часот во сите денови, освен понеделник, кога останува затворен. 

Билетарницата затвора во 5.30 часот, а последниот влез е половина час пред затворање. 

Популарни атракции во Будимпешта

# Сечењи бањи
# Спа Гелерт
# Парламент од Будимпешта
# Замокот Буда
# Крстарење со река Дунав
# Синагога на улицата Дохани
# Болница во карпата
# Куќа на теророт
# Музеј на флиперчиња
# Базиликата Свети Стефан
# Црквата Матијас
# Унгарски еврејски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Будимпешта