Почетна » Будимпешта » Билети за Szechenyi Baths

Szechenyi Baths – билети, цени, кабина или шкафче, базени, кодекс на облекување

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Будимпешта

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(199)

Szechenyi Baths во Будимпешта е збирка од 18 базени со лековита природна топла вода од извори.

Изградена во 1913 година, оваа атракција стара 100 и повеќе години е најголемата и најпознатата термална бања во Европа. Досега има привлечено повеќе од 100 милиони луѓе. 

Бањите Szechenyi се многу работи за многу луѓе - можете да се опуштите, да ги запознаете локалното население, да се заљубите или да склучите деловни зделки.

Во оваа статија, ви кажуваме сè што мора да знаете пред да ја резервирате вашата сесија во бањите Szechenyi во Будимпешта.

Бањите Szechenyi во Будимпешта

Што да очекувате во Szechenyi Baths

Има многу да се доживее во Szechenyi Baths, покрај 15-те внатрешни и трите надворешни базени. 

Сите овие се термални бањи со различни температури кои се движат помеѓу 30 и 40 степени Целзиусови (86 степени до 104 степени Фаренхајт)

Останатите термални спа објекти вклучуваат сауни, парни соби, аква фитнес, џакузи, млазници, палуби за сонце, терапии за масажа, третмани за лице итн. 

Видео од Szechenyi Baths

Најдобро време за посета на бањите во Сеченји

Најдобро време за посета на бањите Szechenyi во Будимпешта е 10 часот наутро, кога локалните редовни жители штотуку заминаа по кругот во отворениот базен, а туристите допрва треба да пристигнат. 

Ако не можете да стигнете наутро, следното најдобро време да стигнете до Szechenyi Spa е 1.30 часот - кога утринските посетители заминаа на ручек, а следната серија допрва треба да пристигне. 

До 3.30 часот базените повторно почнуваат да се преполнуваат. 

Викендите се попопуларни од работните денови, а со тоа и повеќе преполни. 

Билети за Szechenyi Baths

Отворени базени во Szechenyi спа бањи
Слика: Budapest.com

Најдобро е да купите билети за Szechenyi Baths преку Интернет, бидејќи тоа обезбедува влез без проблеми. 

Билетите подолу важат за сите 18 термални базени и други објекти, цел ден, вклучително и приватна менувачка кабина или шкафче. 

Може да се пријавите во секое време помеѓу 9 и 6 часот бидејќи Специјалното биро за помош за онлајн билети се затвора во 6 часот. 

Откако ќе влезете внатре, овие билети за термална бања во Szechenyi ви овозможуваат да останете вклучени до 10 часот. 

Билети за истиот ден

Билетите за најдобрите термални бањи во Будимпешта може да се купат однапред или истиот ден. 

Дури и ако купите билети на денот на вашата посета, за истата цена, добивате пристап до сите објекти.

Цена на билетите на Szechenyi Baths

Цените на Szechenyi Baths зависат од искуството што го претпочитате. 

на најевтините билети за Szechenyi Baths чини 12,578 HUF (приближно 30 евра) – тоа е цената што мора да ја платите ако ги посетите термалните базени и се одлучите за шкафче.

Ако резервирате кабина во Szechenyi Baths (наместо шкафче), билетот ќе чини дополнително 400 HUF (околу 1 евро) по лице. 

Овој билет вклучува пристап до блискиот музеј Палинка.

Ако сакате да уживате во масажата на Арома за време на вашата посета на најпопуларната атракција во Будимпешта, мора да ја купите Билет „Брза патека + масажа“..

Овој билет за масажа доаѓа со приватна кабина и е со цена од 40,600 HUF (околу 99 евра) по лице.

На страницата за резервирање билети, можете да изберете од 20-минутна, 45-минутна или 60-минутна масажа.

Попусти во Szechenyi Baths

Децата под две години можат да влезат во Szechenyi Bath бесплатно – односно добиваат 100% попуст. 

Нема друг попуст на билетите на Szechenyi Baths. 

Сите посетители над две години, сите студенти и сите постари лица плаќаат иста цена на билетот за влез во Термалните базени. 

Забелешка: Децата кои сè уште не се тренирале во нокшир, не можат да влезат во базените. 

Нараквица во Szechenyi Baths 

Штом вашите билети за Бања ќе бидат потврдени на влезот, ќе добиете силиконска нараквица (понекогаш се нарекува и Smart WristBand).

Нараквица за билети Szechenyi Baths

Мора да го носите овој бенд во секое време. 

Оваа паметна нараквица ви помага и да ги користите шкафчињата и кабините на Szechenyi Baths.

Ако ја изгубите вашата нараквица, можете да ја добиете со плаќање дополнителен надомест.

Слика: Szechenyispabaths.com

Билети за брза патека на Szechenyi Spa

Билетите за брза патека на Szechenyi Spa се најевтиниот и најпопуларниот начин да се влезете во Szechenyi Spa Baths.

Доколку сакате да дознаете за што се унгарските бањи, овој билет е доволен за да стекнете малку блаженство и да го зајакнете вашето здравје.

Содржини

 • Влез во сите базени 
 • Кабина или шкафче (што и да одберете)
 • Користење на услугите до затворање на бањата
 • Отворен забавен базен со џакузи и џакузи

Поништување на: 72 часа пред датумот на вашата посета, за целосна рефундација.

Цени на билети за Спа

Влезен билет со шкафче: HUF 12,600 (31 евра)
Влезен билет со кабина: HUF 13,000 (32 евра)

Билет за брза патека со масажа

Покрај пристапот до сите капацитети на термалните бањи Szechenyi, овој билет ви нуди и приватна кабина и релаксирачка масажа.

За време на оваа многу популарна сесија за масажа, шведските техники се навикнуваат за да ги опуштат вашето тело и душа. 

Гостите можат да изберат помеѓу 20-минутна, 45-минутна или 60-минутна масажа.

На страницата за резервација на билети, можете да изберете и неколку сесии за масажа.

Минималната возраст за масажа во бањите Сечени е 18 години.

Овој билет е темпиран и мора да стигнете до местото еден час пред закажаното време за масажа. 

Содржини

 • Влез во сите термални базени
 • Пристап до отворен забавен базен со џакузи и џакузи
 • Сесија за релаксирачка масажа

Поништување на: Ова е флексибилен билет. За целосно враќање на средствата, можете да го откажете 24 часа пред датумот на вашата посета.

Цени на билетите

Приватна кабина + 20-минутна масажа со арома: HUF 40,600 (99 евра)
Приватна кабина + 45-минутна масажа со арома: HUF 53,400 (130 евра)
Приватна кабина + 60-минутна луксузна масажа: HUF 73,700 (180 евра)
Приватна кабина + Масажа за парови: HUF 136,650 (334 евра)

Доцна ноќна спа забава во бањата Szechenyi

Ноќна забава во Szechenyi Bath
Слика: GetYourGuide

Спа-забавата во иконата Széchenyi Thermal Spa е еден од најдобрите начини да се доживее уникатната спа култура на Будимпешта.

Овој билет ви овозможува да пристапите на забавата која започнува во 9.30 и трае до 2 часот на температура на водата од околу 34-38 Целзиусови.

Széchenyi спа забавата се одржува само во сабота навечер и е несоодветна за деца под 18 години.

Додека резервирате билет за забава, можете да изберете помеѓу шкафче или кабина, итн.

Билет со шкафче: HUF 24200 (59 евра)
Билет + Шкафче + пијалоци: HUF 28300 (69 евра)
Билет + Шкафче + пијалоци + папучи: HUF 34500 (84 евра)

Szechenyi Spa: Го сакам Спа пакетот

Овој билет е ВИП спа пакет за цел ден забава во најголемата спа бања во Европа.

Со овој билет добивате комплет за капење Szechenyi, кој вклучува брендирана крпа, флип-апостолки, шампон, гел за туширање, капа за туширање и шише минерална вода. 

Комплет за капење Szechenyi
Пешкирот вклучен во комплетот за капење има лого Szechenyi Bath, што создава прекрасни сувенири што може да се вратат дома. Слика: Szechenyispabaths.com

Содржини

 • Пристап до местото за цел ден
 • Приватна кабина за пресоблекување, со шкафче
 • Брендиран пешкир
 • Апостолки
 • Шише минерална вода
 • Шампон и гел за туширање
 • Капа за туширање

Масажите не се дел од овој билет, но можете да ги резервирате на лице место за доплата.

Поништување на: 72 часа пред датумот на вашата посета, за целосна рефундација.

Цена на билетот: HUF 18,400 (45 евра)

Овој билет сега е укинат.

Визуелна приказна: 15 совети кои мора да ги знаете пред да ја посетите Szechenyi Spa

Како да стигнете до бањите Szechenyi

Ако претпочитате метро, ​​качете се на возот на линијата М1 (жолта линија) и спуштете се на станицата наречена Шечењи Фурдо.

Бањите Szechenyi се нарекуваат Szechenyi Furdo на унгарски и се изговараат како „Say-chain-nee Fur-der“. Мапа на метро во Будимпешта

Од метро станицата, бањите се на 2 минути пешачење.

Другата опција е да се качите на тролејбусот бр. 72 или бр. 75 и да се спуштите блиску до Бањите.

Ако не ви пречи пешачење, одлучете се за автобус со број 105 и спуштете се во Плоштад херои.

Бањите Szechenyi се на 650 метри (0.4 милји) од плоштадот, а растојанието можете да го пешачите за осум минути.

Работно време во бањите Szechenyi

Повеќето од објектите во Szechenyi Baths се отворени од 6 до 7 часот секој ден во неделата. 

Додека сите објекти започнуваат во 6 часот наутро, некои остануваат отворени подолго. 

Редовни тајминзи

Надворешни базени: 6 сум да 10 часот
Парни соби и сауни: 6 сум да 7 часот
Затворени термални бањи и базени: 6 am - 7 pm

Посетителите со онлајн билети можат да влезат во Бањите само до 6 часот. Ако стигнете до Бањите по 6 часот, мора да купите билети на местото на одржување со готовина.

Сите посетители мора да почнат да излегуваат од термалните базени Szechenyi Baths до 9:45 часот. 

Божиќни часови

За време на Божиќ, бањите Сечењи следат малку изменети тајминг - 

декември 24: 6 до 2 часот
декември 25: 10 до 6 часот
декември 26: 6 до 8 часот

Забелешка: На 31 декември Бањите работат од 6 до 6 часот, а на Нова година од 11 до 8 часот. 

Деца во бањите Szechenyi

Не се препорачува децата на возраст под 14 години да влегуваат во бањите Сечењи.

Бидејќи нивните тела не се целосно развиени, кардиоваскуларниот систем на децата помлади од 14 години се соочува со зголемен стрес кога се подложени на 33 степени Целзиусови (91.4 Фаренхајти) плус температурите на термалните базени. 

Освен тоа, бањите Szechenyi се наменети за возрасни - длабоки базени, без водени атракции итн. 

Меѓутоа, ако родителите сакаат, можат да ги одведат своите деца во Бањите. 

Децата ќе можат да ги користат само трите отворени базени и тоа под надзор на нивните родители. 

Доенчиња во бањите Szechenyi

Бебињата кои сè уште не биле обучени за нокшир не смеат да влезат во базените, дури и ако носат пелена за пливање. 

Ова правило обично важи за деца под три години.

Сепак, родителите можат да ги донесат во Бањите доколку останат надвор од базенот. 

Забелешка: Децата под две години не треба да купуваат билети.

Кабина или шкафче за бањи Szechenyi – што е подобро?

Кога купувате билет за влез во бањите Szechenyi, мора да одлучите дали сакате кабина или шкафче. 

Немате избор да не се одлучите за нив - сите билети или доаѓаат со шкафче или кабина. 

Исто така, има смисла, бидејќи ви треба еден од нив за да ги складирате вашите работи додека влегувате во внатрешната и надворешната бања. 

Шкафови за бањи Szechenyi

Шкафовите се стандардни кутии од типот на гардероба што може да се најдат во базените. 

Тие имаат брава за да се осигурат дека вашите работи остануваат безбедни. 

Сите шкафчиња се со иста големина – 120x30x65 cm (1200 x 300 x 650 mm).

Шкафовите се мали, а ако имате голем ранец или чанта за плажа, постои можност да не се вклопат. 

Кога купувате билет за бања со шкафчиња, мора да се пресоблечете во јавните соблекувални само за жени / само за мажи. 

Ако претпочитате приватност додека ги менувате вашите костими за капење, препорачуваме билети со кабината на Szechenyi Baths. 

Szechenyi бањи кабини

Кабините се соблекувални со мала големина со доволно капацитети за складирање. 

Бидејќи кабината е соодветна за едно лице, познато е дека паровите или семејствата се менуваат наизменично. 

Кабина за бањи Szechenyi
Слика: Hellojetlag.com

Кодекс на облекување за Szechenyi бањи

Едно од најчесто поставуваните прашања меѓу посетителите е: „Кој е кодексот на облекување на Szechenyi Baths?

Оваа конфузија е природна бидејќи овие бањи во Будимпешта се поинаква туристичка атракција и таквите места не се посетуваат често. 

Политика за голотија во Szechenyi Baths

Бидејќи бањите Сечени се мешана термална спа дестинација, голотијата не е дозволена. 

Посетителите мора да бидат во облека за капење во ходниците, базените, бањите, сауните, парните соби итн. 

Единственото место каде што не смеете да носите ништо се соблекувалните поделени според полот во шкафчињата, тушевите и приватните соблекувални (исто така наречени кабини). 

Обувки во бањите Szechenyi

Флип апостолки или влечки се задолжителни во сите области на Термалните бањи. 

Можете да си набавите свој или да купите пар во продавницата на влезот. 

Женски костими за капење

Сите жени мора да носат костими за капење - тоа може да биде бикини, танкини (горен дел и долен дел од бикини), шорцеви (со горен дел) или едноделен женски костим за капење.

Костими за капење што го покриваат целото тело, на пример, Буркини, не се дозволени. 

Ако планирате да влезете во базенот, задолжителна е капа за пливање. Не е задолжително за останатите 17 термални базени. 

Машки костими за капење во Szechenyi Baths

Мажите можат да носат костими за капење во стилот на спидо или спортски пар гаќички за капење или шорцеви со горен дел. 

Повеќето мажи носат само шорцеви, без горен дел и тоа е нормално. 

Дури и за мажите, капите за капење се задолжителни во базенот.

Забелешка: Кодексот на облекување на Szechenyi Baths за младите девојки е ист како кај жените, а кај младите момчиња е ист како кај мажите. 

Дополнителни додатоци

Ако ги посетувате бањите Szechenyi во периодот од јуни до септември, ви препорачуваме да набавите бејзбол капа со светла боја за госпоѓата и капа за дамите. 

Ако планирате да поминете многу време во отворени базени, сонцето може да стане жешко. 

Корисна е и кремата за сончање бидејќи три од купките се на отворено, без сенка. 

Што да се земе во бањите во Сечени?

Еве список на работи што мора да ги земете кога ќе излезете за да се капете во најдобрите термални базени во Будимпешта.

Бански: Најдобро е да го понесете вашиот костим за капење (или шорцеви) кога се пакувате за посетата на Szechenyi Bath. Можете да ги купите во продавницата на атракцијата, но зошто да плаќате високи цени, кога можете подобро да планирате. Проверете на Кодекс на облекување

пешкир: Ако сте резервирале ВИП пакет, не треба да носите крпи. Ако не сте, имате две опции - понесете крпа сами или изнајмете на местото на настанот. 

Препорачуваме да си земете своја бидејќи тие ќе бидат уникатни, а другите посетители нема да се збунат и да го земат и да си заминат. 

Кога ќе го добиете вашиот пешкир, можете исто така да избегнете да стоите во долгите редици за да го изнајмите. Овие линии се подолги во летните месеци. 

Апостолки / Папучи: на Влезница за ВИП пакет во Szechenyi Baths вклучува флипфлопови. 

Доколку не сте резервирале ВИП билет, можете или да си понесете своја или да купите пар од продавницата близу до влезот. 

Сите посетители мора да носат обувки во целата област на бањата. 

Сапун и шампон: Тушевите во овие бањи немаат бесплатни сапун или шампон. 

И покрај тоа што не е задолжително, можете да го добиете своето. 

Фен: Стандардните фен се достапни за секој да ги користи. Меѓутоа, ако претпочитате свои, можете да ги донесете со себе. 

Водоотпорни паричници / чанта: Бидејќи поголемиот дел од вашето време во овие бањи ќе го поминете во вода, подобро е да понесете со себе водоотпорен паричник или чанта. 

Со оглед на тоа што вашиот билет ќе содржи шкафче или кабина, вие исто така имате избор да го оставите вашиот паричник или мобилен безбедно во нив. 

Капа за пливање: На термалните базени не им се потребни капи за пливање. 

Но, ако планирате да правите кругови во освежителниот базен, задолжително е капачето. 

*Во текот на летото мора да земете капа или капа за употреба во термалните базени

Пијалоци и храна:  Кафето во Szechenyi Spa е отворено од 10 до 7 часот секој ден и нуди брзи јадења и пијалоци. 

Достапни се и топли оброци во стил на брза храна по пристапни цени. 

Што НЕ треба да стигнете до бањите Сечени

Подобро е да не носите никаков накит додека ги посетувате бањите во Будимпешта. 

Прстените може да ви се лизгаат од прстите, а синџирите може да се откачат итн. 

Подобро е дури и да ги оставите рачните часовници дома (или хотел). 

Бидејќи посетителите не можат да пушат во бањите Сечењи, нема смисла да се набават и цигари. 

Карта на Szechenyi бањи

Szechenyi Spa Baths е најголемата термална бања во цела Европа со 18 различни базени, сауни соби, парни соби, соби за терапија за масажа итн. 

При првата посета, повеќето посетители се чувствуваат изгубено, и затоа знаејќи го планот на подот на Бањите Сечени многу однапред помага.

 1. Најави
 2. Платница
 3. Информативни терминали
 4. Лични кабини
 5. Lockers
 6. Тушеви
 7. Влез во соблекувалната за мажи
 8. Влез во женската соблекувална
 9. Премин меѓу базенот и термалните базени
 10. Излез до надворешните базени
 11. Базени
 12. Аквафитнес
 13. ВИП масажа
 14. Соби за масажа
 15. Парни комори
 16. сауна
 17. вклучена
 18. Кафе
 19. Безбедносни шкафчиња
 20. скали
 21. Мермерна соба

Проверете а виртуелна турнеја на Сеченските бањи

Забелешка: На местото на одржување има многу ѕидни табли и известувања кои даваат насока. Сепак, многу посетители не ги сметаат за корисни. Затоа ви препорачуваме или да ја обележите оваа страница или да ја испечатите оваа карта за подоцнежна употреба.

Гелерт или Шеченји - што е подобро?

Многу туристи треба да направат тежок избор: дали треба да ги посетат бањите Гелерт или Бањите Сечени?

Постојат три главни причини зошто посетителите на крајот избираат помеѓу една од двете термални бањи - 

 1. Тие се на буџетски одмор и можат да си дозволат само еден
 2. Тие се во Будимпешта ограничено време и можат да вклучат само една посета на бања во нивниот план
 3. Сите Бањи се исти - сте виделе една, сте ги виделе сите

Ако не сте на буџетски одмор и имате доволно време во Будимпешта, ви предлагаме да резервирате билети и за двете Szechenyi Spa   Спа Гелерт.

И двајцата се многу различни искуства во Спа.

Следете ја врската за детална споредба која може да ви помогне да одлучите Бањи Szechenyi или Gellert Spa.

Историја на Szechenyi спа бањи

Будимпешта е Град на бањите (а Унгарија е земја на бањите!) веќе многу векови. 

Традицијата започна со гостите Римјани кои дојдоа и ги изградија првите бањи. 

Отоманската империја ја следела Римската во 16 век и ја продолжила традицијата. Повеќето турски бањи се на страната на градот Буда.

Практиката продолжи во 19 и 20 век, фокусот беше префрлен на природни медицински трендови, аква терапии итн.

Водите на топлите извори на бањите Сечењи биле откриени во 1880-тите, а изградбата на палатата на бањата Сечењи започнала во 1909 година.

Ѓозо Циглер ја завршил необарокната и неоренесансната палата во 1913 година, а туристите почнале да ги посетуваат истата година. 

Бањите првично биле именувани како Артески бањи, но кога изградбата завршила во 1913 година, тие добиле ново име - Szechenyi Gyogyfurdo, по грофот Szechenyi (најголемиот Унгарец). 

Извори

# Szechenyibath.com
# Bathsbudapest.com
# Tripadvisor.com
# Wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Будимпешта

Сечењи бањиСпа Гелерт
Зградата на парламентот во БудимпештаЗамокот Буда
Крстарење со река ДунавСинагога на улицата Дохани
Болница во карпатаКуќа на теророт
Музеј на флиперчињаБазиликата Свети Стефан
Црквата МатијасУнгарски еврејски музеј
Термална бања ЛукачМузеј на светлината уметност
Музеј Палинка БудимпештаПловечка тура со автобус
Кралскиот дворец Годело

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Будимпешта