Почетна » Будимпешта » Билети за турнеја на Парламентот во Будимпешта

Парламентот на Будимпешта – билети за турнеја, цени, попусти, часови, што да се види

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Будимпешта

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(185)

Зградата на унгарскиот парламент во Будимпешта е рангирана меѓу 15-те најдобри знаменитости на TripAdvisor во светот. 

Инспириран од британскиот дом на парламентот, тој е и музеј и канцеларија за околу 800 луѓе. 

Оваа горда градска знаменитост на бреговите на Дунав добива речиси милион посетители годишно.

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да ја резервирате вашата турнеја во Парламентот во Будимпешта.

Што да очекувате во унгарскиот парламент

Зградата на парламентот во Будимпешта, која мештаните ја нарекуваат Оршагаз, е познат по својата неверојатна архитектура.

Атракцијата во Будимпешта е отворена за посетителите кои можат да ги видат прекрасните ентериери на зградата, вклучувајќи и некои од 691 добро опремена соба. 

Не пропуштајте ги четириесетте килограми злато од 22 до 23 карати што се користат за украсување на ентериерот, особено за скалите и сложените дизајни на таванот.

Еве видео кое ви дава идеја за обемот на унгарскиот парламент – 

Забелешка: За жал, архитект на зградата на парламентот во Будимпешта Имре Штајндл никогаш не можел да го види неговото ремек дело бидејќи ослепел пред да биде завршено.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до парламентот во Будимпешта

Зградата на унгарскиот парламент е на плоштадот Кошут Лајош, на страната Пешта на Будимпешта. 

Лежи на брегот на Дунав и прави прекрасна глетка од крстарење по реката Дунав. 

Метро до зградата на Собранието

Будимпешта има четири линии, од кои линијата 2 (Црвената линија) може да ве однесе до унгарскиот парламент. 

Линијата 2 го преминува градот Будимпешта од Будинската Дели Палјаудвар (Железничка станица Дели) до плоштадот Орс везер во Пешта.

За да стигнете до зградата на Собранието, мора да се симнете кај Кошут Лајош Тер Метро станица. 

Кошут Лајош Тер до зградата на унгарскиот парламент

Забелешка: Метрото во Будимпешта започнува со услуги секој ден во 4.30 часот и работи до 11 часот. Воз поминува на секои 2 до 15 минути, во зависност од времето од денот. Мапа на метро во Будимпешта

Трамвај до парламентот на Будимпешта

Трамвај 2 сообраќа паралелно со Дунав од плоштадот Јасзаи Мари до Козвагохид, а по пат застанува кај зградата на Парламентот. 

Интересно, Трамвај 2 е една од десетте најубави трамвајски линии во светот.

Трамвај 2 до зградата на парламентот во Будимпешта
Трамвај 2 е еден од најубавите и најевтините начини за разгледување на знаменитостите во Будимпешта. Слика: Арунас Казакевичиус

Забелешка: Потврдете го билетот во моментот кога ќе се качите на трамвај, во спротивно можеби ќе треба да платите непотребни казни. Бидејќи билетите не може да се купат во трамвај, мора да ги купите однапред од автомати, мали киосци, метро станици итн.

Паркинг на парламентот во Будимпешта

Пред Центарот за посетители во зградата на унгарскиот парламент нема паркинг простор за приватни автомобили или автобуси.

Сепак, можете да го паркирате вашиот автомобил на Парк за нега, што е на 1 км (0.6 милји) од влезот на парламентот. 

Имаат 400 места за паркирање и се отворени 24 часа.


Вратете се на почетокот


Работно време на парламентот во Будимпешта

Од април до октомври, парламентот на Будимпешта се отвора во 8 часот и се затвора во 6 часот секој ден, а од ноември до март продолжува да се отвора во 8 часот, но се затвора рано во 4 часот.

Кога е затворен парламентот во Будимпешта?

Посетите на Домот на Парламентот се ограничени кога заседава унгарскиот парламент.

Првиот ден од неделата на посетителите им е дозволено да ги видат унгарските политичари на дело од 8 до 10 часот.

Во такви денови билетарницата останува отворена до 11 часот.

Остатокот од неделата не се дозволени посети на посетители се додека продолжуваат седниците на Собранието.

Затоа е препорачливо да се резервирајте билети за унгарскиот парламент преку Интернет – веб-страницата/апликациите нема да ви дозволат да резервирате билети во деновите кога турите не се дозволени. 

Многу туристи не го знаат ова и на крајот ја посетуваат атракцијата, само за да се разочараат. 

Зградата на унгарскиот парламент не дозволува обиколки на посетителите и на долунаведените национални празници. 

 • јануари 1
 • март 5
 • Недела и понеделник на Велигден
 • може 1
 • август 20
 • Октомври 23
 • ноември 1
 • 24, 25 и 26 декември

Вратете се на почетокот


Колку трае турнејата на унгарскиот парламент

Турнејата на унгарскиот парламент е 45-минутно искуство, кое вклучува 15 минути безбедносна проверка и 30 минути пешачење низ Зградата во група предводена од официјалните водичи на Зградата. 

Покрај прикажувањето околу деликатно направените простории, скалите, накит за крунисување итн. Водичите исто така ги споделуваат оперативните правила и процедури на унгарскиот парламент.

Од безбедносни причини не можете да останете во зградата на Собранието откако ќе заврши посетата со водич. 


Вратете се на почетокот


Цена на билетот на парламентот во Будимпешта

на Билет за турнеја на унгарскиот парламент чини 8,500 Ft (24 евра) за сите посетители над шест години.

Детски попуст

Децата помлади од шест години добиваат 100% попуст на билетите за турнеја во Парламентот во Будимпешта - односно можат да влезат бесплатно. 

На денот на вашата посета, нивниот бесплатен билет можете да го побарате од Центарот за посетители на Собранието.

Попуст за граѓанин на ЕУ 

До јануари 2013 година, обиколките на унгарскиот парламент беа бесплатни за граѓаните на ЕУ. 

Но, сега сите граѓани на ЕУ постари од шест години мора да купат билет со попуст кој чини 5,300 фунти (15 евра) - тие добиваат попуст од 35% на целосната цена на билетот.

Студентски попусти

Студентите на возраст од шест до 24 години, кои имаат важечка студентска лична карта, исто така, можат да ги искористат попустите на нивните билети за турнеја во Парламентот во Будимпешта. 

Студентите од земјите на ЕУ добиваат попуст од 60% на редовната цена на билетот, а треба да платат само 3,250 Ft (9 евра). 

Студентите од земјите кои не се членки на ЕУ добиваат намалување од околу 40%, а билетот за нивната Парламентарна турнеја чини 5,200 Ft (14.5 евра). 

Забелешка: Ако резервирате билет со попуст, бидете подготвени да приложите доказ за подобност (со важечки лични карти, пасоши, итн.) на денот на вашата посета. 


Вратете се на почетокот


Тури на парламентот во Будимпешта

Официјалните водичи на Парламентот ги водат обиколките на унгарскиот парламент - посетителите не можат само да влезат и да започнат да истражуваат. 

Затоа ви препорачавме да го планирате датумот на турнејата и резервирајте ја вашата тура со водич онлајн

Кога погодно ги резервирате овие тури во парламентот во Будимпешта преку Интернет, не мора да чекате во редица за ограничените преостанати билети на денот на вашата посета. 

И бидејќи овие патувања со водич се темпирани, оние што ги резервираат во последен момент не го добиваат претпочитаниот временски период. 

Зошто да резервирате однапред?

Бидејќи само на ограничен сет на посетители им е дозволено да го истражуваат парламентот во Будимпешта секој ден, на 45 минути билет за турнеја со водич се распродава 1 до 3 недели однапред.

Тури во последен момент

Ако е сезона на празници и не сте ги резервирале билетите за зградата на Парламентот најмалку една недела пред вашата посета, постојат две опции: 

Купете билети за турнеја во унгарскиот парламент за истиот ден

Можете да купите билети за истиот ден, кои се достапни во ограничен број во билетарата на Зградата во нивниот Центар за посетители. 

Можеби ќе треба да чекате во долги редици, а понекогаш и билетите може да завршат пред да стигнете пред шалтерот за билети. 

Резервирајте комбо турнеја

Билетите за парламентарната турнеја во Будимпешта се продаваат и со други активности во градот, како што се Крстарење по ДунавSzechenyi Spa, Или Голема обиколка на градот

Овие се познати како билети за комбинирана турнеја и се одличен начин да заштедите пари. 

Комбинираните тури помагаат да се заштедат до 15 до 20% од трошоците за билети, но многу патници не го знаат ова.

Затоа комбинираните билети се одлична можност во последен момент да резервирате турнеја во Парламентот. 

Како функционираат билетите за онлајн турнеја

Во моментот кога ќе купите билети за турнеја во зградата на унгарскиот парламент, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта.

На денот на вашата посета, пристигнете во центарот за посетители на Парламентот во Будимпешта 15 минути пред почетокот на турата.

Тоа е на северната страна на зградата на крајот од улицата Баласи Балинт. 

Во случај да заборавите да донесете отпечаток од вашиот билет, лицето во Центарот за посетители може да ви помогне.

Потоа можете да го прикажете овој хартиен билет на уредите за скенирање спроти бирото за билети и да влезете.

Документи за носење

Посетителите мора да понесат лична карта/пасош за да влезат во зградата на Собранието. 

Бидејќи студентите на возраст до 24 години можат да ги резервираат своите билети со попуст, тие мора да ја понесат и својата студентска легитимација.

Парламентот на Будимпешта 45-минутна обиколка со водич

Туристите можат да резервираат само турнеја на парламентот во Будимпешта со водич - посетителите не можат сами да ја истражуваат зградата.

Ова е единствениот билет што може да ве однесе во Парламентот на Унгарија, третата по големина зграда на парламентот во светот. 

Оваа турнеја е достапна на англиски, германски, француски, шпански, италијански. 

Децата од пет години па нагоре можат да влезат во Собранието бесплатно. 

Цена на билетот

Билет за возрасни (6+ години): 8,500 Ft
Студент (од 6 до 24 години, со лична карта): 5,200 Ft
Студентски граѓани на ЕУ (од 6 до 24 години, со лична карта): 3,250 Ft
Граѓани на ЕУ (со лична карта): 5,300 Ft

*Ако сакате да резервирате турнеја низ Парламентот во Унгарија, која вклучува превоз од вашиот хотел во Будимпешта, Кликни тука

Обиколка на унгарскиот парламент + голема обиколка на градот

Ова патување е 4.5 часа долга тура со водич за време на која можете да го видите унгарскиот парламент и исто така да добиете обиколка на градот Будимпешта. 

Вашата прва станица ќе биде округот замок за да ги видите главните атракции во областа, како што се црквата Матијас, Рибарскиот бастион итн. 

Потоа возите до врвот на ридот Гелерт за да погледнете панорамски поглед на градот. 

Поглед на Будимпешта од ридот Гелерт
Овој поглед на Будимпешта од ридот Гелер е доволен за да сакате да ја резервирате оваа комбинирана турнеја. Слика: Мојан Брен

Подоцна турнејата се движи преку мостот Елизабета до страната на Пешта за да се види познатата Централна пазарна сала и најголемата синагога во Европа.

На плоштадот на хероите, застанувате да ги видите статуите на познатите унгарски кралеви и војводи.

Најдоброто – обиколката на зградата на Парламентот – е резервирано за последното. 

На децата две години па нагоре не им требаат билети за да се придружат на оваа турнеја.

Цена на билетот (граѓанин на ЕУ)

Билет за возрасни (13+ години): 15,131 Ft
Детски билет (од 3 до 12 години): 7,565 Ft

Цена на билетот (граѓанин што не е член на ЕУ)

Билет за возрасни (13+ години): 18,914 Ft
Детски билет (од 3 до 12 години): 9,457 Ft

Ако ја сакате истата комбинирана турнеја, но со хотелски подигање и пуштање, проверете го овој билет.

Разглед на парламентот на англиски јазик + крстарење по Дунав

Оваа комбинирана тура е одлична можност да се види гигантскиот унгарски парламент од внатре, а потоа од надвор, од реката Дунав (покрај другите знаменитости!).

За обиколката на Парламентот, мора да изберете еден од следните временски термини – 11 часот, 11.15 часот, 11.30 часот и 11.45 часот. 

По 1 часовната обиколка на парламентот во Будимпешта, се качувате на бродот за 90-минутното крстарење по Дунав во 2 часот. 

Поглед на унгарскиот парламент од крстарењето по Дунав
Поглед на унгарскиот парламент од крстарење по Дунав. Слика: Holdosi / Pixabay.com

Цена на билетот

Билет за возрасни (25+ години): 13,412 Ft
Граѓани на ЕУ (25+ години, со лична карта): 8,253 Ft
Студент (24 години и помалку, со лична карта): 12,036 Ft
Студентски граѓани на ЕУ (24 години и помалку, со лична карта): 7,222 Ft

Посета на унгарскиот парламент + Széchényi Спа

Ова е мега комбинација бидејќи комбинира две од најголемите атракции на Будимпешта – Парламентот и Бањите Сечењи – во еден ден. 

Затоа, ако ви недостасува време, ова е совршен билет. 

За разгледување на Парламентот, предлагаме да го изберете што поскоро време од достапните опции – 11 часот, 11.15 часот, 11.30 часот и 11.45 часот за да можете да поминете повеќе време во Спа.

Овој билет ви дава ВИП влез во најобемната термална бања во Европа.

Што значи дека добивате и комплет за капење, кој вклучува брендиран Széchényi Spa пешкир. 

Комплет за капење Szechenyi
Пешкирот вклучен во комплетот за капење има лого Szechenyi Bath, што создава прекрасни сувенири што може да се вратат дома. Слика: Szechenyispabaths.com

Билет за возрасни: 28,886 Ft
Студент (со лична карта): 25,447 Ft
Граѓани на ЕУ (со лична карта): 25,447 Ft
Студентски граѓани на ЕУ (со лична карта): 22,009 Ft


Вратете се на почетокот


Што да се види во унгарскиот парламент

Турнејата на унгарскиот парламент е фантастична можност да се види внатрешноста на Зградата. 

Ова е нашата листа на атракции кои мора да се видат во парламентот на Будимпешта - 

Скалила XVII

Скалилата XVII се едно од дваесет и осумте скали во Домот на Парламентот, а вашата турнеја започнува оттука. 

Се качувате по декоративните, позлатени скалила XVII за да стигнете до најспектакуларниот кат на зградата - главниот кат. 

За време на ова искачување, ќе ги земете сложените статуи, витражите и украсните фрески.

Комората на врсници

Оваа комора е позната и како Сала на Стариот Горен дом и се користи за сместување на Горниот дом на Парламентот се додека Унгарија не одлучи да се претвори во влада на еден дом.

Сега е домаќин на конференции и состаноци. 

Не пропуштајте ги панелите изработени од словенски даб, позлатени украси, распоред на седишта во форма на потковица и слики од грбовите на унгарските кралски семејства.

Салон на Комората на врсници

По истражувањето на Комората на врсници, турата влегува во Салонот на Комората на врсници. 

Погледнете ги скулптурите од пирогранит направени од уникатен материјал кој се смета за иновација во своето време.

Во овој салон можете да го видите и најголемиот рачен тепих во цела Европа, под вашите нозе. 

Откако ќе завршите со тепихот, погледнете нагоре за да видите украсени златни тавани со слики.

Купола сала

Од салонот, турата се движи до Дом Хол, геометрискиот центар на унгарскиот дом на парламентот.

Салата Dome е висока речиси 27 метри (тоа е висока колку шесткатна зграда). 

Засводениот таван со шеснаесет ребра има шарени витражи меѓу ребрата. 

Не пропуштајте ги статуите на 16 унгарски владетели и кралеви кои ја обликуваа Унгарија во земјата каква што е денес. 

Најистакнати имиња се Свети Иштван (Стефан I) и Свети Ласло. 

Унгарска круна во куполната сала

Круна на парламентот на Свети Стефан Будимпешта
Слика: Bradleywdick.com

Во куполната сала на зградата на Парламентот се сместени накит на круната и други ознаки и се силно чувани во текот на денот. 

Круната на Свети Стефан, позната и како Света Круна на Унгарија, ја носеле 50 унгарски кралеви.

Заедно со жезолот, топчето и мечот за крунисување, Светата круна седи во стаклен сад.

Ако имате среќа, можеби ќе ја видите и промената на гардата, која се случува на секои неколку часа.

На посетителите не им е дозволено да ги фотографираат накитот на круната.

Гранд скалила

Кога ќе излезете од Дом сала, ќе стигнете до Големата скала, која е последната изложба од турнејата на унгарскиот парламент.

Ова скалило има 96 скалила, покриени со црвен тепих, за да го одбележат унгарското освојување во 896 година и унгарскиот милениум во 1896 година. 

Големи скали во парламентот на Будимпешта
Слика: Jaywaytravel.com

Две големи и една мала фреска го красат таванот на главното скалило. 

Не пропуштајте ги осумте гранитни столбови од четири тони, кои беа подарени од шведската влада.

Прозорците со украсни витражи на страните го зголемуваат раскошот. 

Музеј на унгарскиот парламент

Откако ќе заврши турнејата на парламентот во Будимпешта, можете слободно да го посетите Парламентарниот музеј кој се наоѓа во Центарот за посетители.

Овој музеј е основан во 2014 година за собирање, зачувување и изложување на сувенирите од историската зграда. 

Четирите постојани изложби кои комбинираат традиционална и мултимедијална технологија се: 

1000 години унгарско законодавство: Оваа изложба ги носи посетителите на патување низ илјада години од историјата на Унгарија. Овој дел убаво ја надополнува турнејата на унгарскиот парламент. 

Историја на изградбата на дворот: Историјата на градежништвото зборува за зградата на Собранието и полна со аудио и визуелни елементи. 

Камен музеј: Во Камениот музеј се сместени резби. Овде можете да видите скулптури и блокови од камени работи од времето на реконструкција.

Спомен од 1956 година: Ова е симбол за востанието против Советите во 1956 година.

Бонус!

Нумерирани држачи за пури

Унгарските пури беа моќен национален симбол во земјата во раните години на Парламентот и оттука повеќето политичари беа пушачи на пури. 

Бидејќи просториите за дебата беа места за непушачи, во помошните ходници беа изградени нумерирани месингани држачи за пури.  

Кога ќе заѕвонеше ѕвончето за да се најави следната сесија, тие ги оставаа пурите во доделениот отвор и ги земаа подоцна. 


Вратете се на почетокот


Кодекс на однесување во Собранието

Посетителите мора да следат строг кодекс на однесување за време на турнејата во унгарскиот парламент, во спротивно може да бидат иселени.

Ниту еден посетител не смее - 

 • Однесувајте се на начин штетен за Националното собрание, за националното богатство на Светата круна или ознаките за крунисување
 • Влијае на човечкото достоинство на другите луѓе
 • Понесете знамиња или други инструменти за протест
 • Подигнете го гласот, пејте или демонстрирајте
 • Јадете, пијте или пушете во зградата
 • Седнете, легнете или клекнете на скалите, земјата или мебелот
 • Оштетете го покуќнината или самата зграда на Собранието
 • Вознемирување или попречување на вработените во Собранието
 • На турнејата понесете уреди што создаваат бучава, како што се свирчиња, мегафони итн
 • Одбијте да се придржувате кон упатствата и барањата од туристичките водичи

Чуварите на парламентот во Будимпешта ќе ги придружуваат посетителите кои нема да ги почитуваат овие правила, надвор од зградата.

Кодекс на облекување на парламентот во Будимпешта

Достоинството на Домот на Парламентот бара секој посетител да се облече соодветно.

Ова не значи дека мора да се дотерате за турнејата во зградата на Парламентот – секојдневните облеки како фармерки, маици, кошули и здолништа се само парични казни. 

Строго е забрането носење или прикажување симболи на диктатура. 

# Сечењи бањи
# Спа Гелерт
# Парламент од Будимпешта
# Замокот Буда
# Крстарење со река Дунав
# Синагога на улицата Дохани
# Болница во карпата
# Куќа на теророт
# Музеј на флиперчиња
# Базиликата Свети Стефан
# Црквата Матијас
# Унгарски еврејски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Будимпешта

2 размислувања за „Парламентот на Будимпешта – билети за турнеја, цени, попусти, часови, што да се види“

 1. Дали треба да купам билети за парламентот во Будимпешта откако ќе стигнам таму? Што препорачувате?

  • За да избегнете разочарување во последен момент и да избегнете стоење во шалтерите за билети, најдобро е билетите да ги набавите преку Интернет.

Коментарите се затворени.