Почетна » Будимпешта » Билети за црквата Матијас во Будимпешта

Црквата Матијас – турнеја, билети, цени, што да очекувате

4.7
(169)

Црквата Матијас во областа замок во Будимпешта е врвното римокатоличко место во градот.

Првично наречена „Црквата на Пресвета Богородица“, таа датира од 11 век, но ја добила својата денешна форма во 13 до 15 век.

Среде историски настани како крунисувања и војни, тој стана симбол на унгарскиот идентитет.

Преименувана црква Матијас по реставрацијата во 19 век, таа е популарно туристичко место кое често се посетува со замокот Буда и Рибарскиот бастион.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за црквата Матијас во Будимпешта.

Врвни билети за црквата Матијас

# Изглед на црквата Матијас со водич

Што да очекувате во црквата Матијас

На вашата прошетка со водич низ црквата Матијас и областа Дунавски бисер, ќе истражувате во бурната историја на Унгарија, од борби за моќ до романса и шпионажа.

Истражете ја неверојатната готска структура со нејзината сложена камена фасада и влезете внатре за да им се восхитувате на фреските, витражите и прекрасно насликан таван.

Вашиот водич ќе раскажува приказни за чуда, кралски права и отпор што ја опфаќаат илјадагодишната историја на црквата. Одвојте миг да се впиете во мирната атмосфера натопена во вера.

Турнејата, исто така, ја опфаќа областа на замокот Хил од страната на Буда, со Рибарски бастион, Кралската палата, плоштадот Света Троица и други знаменитости во Будимпешта.

Дополнително, истражете го Музејот на црковната уметност во црквата Матијас, кој прикажува религиозни реликвии, средновековни резби и копии на унгарските кралски регалии.


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за пешачка турнеја во црквата Матијас се достапни онлајн и на местото на одржување.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите. 

Бидејќи некои атракции продаваат ограничени билети, а раното резервирање помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете ја страницата за резервации за Пешачка обиколка на црквата Матијас, изберете го датумот на патување и бројот на билети и резервирајте.

Откако ќе го завршите процесот на резервација, билетите ќе ви бидат испратени по пошта.

Не треба да носите отпечатоци.

Вообичаено, можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон на влезот и да влезете.

За црквата Матијас, ќе добиете ваучер на вашиот телефон, кој вашиот туристички водич ќе го потврди на местото на состанокот и ќе ви ги даде билетите.

Носете важечка лична карта.

Цените на билетите во црквата Матијас

Општ билет за Пешачка турнеја во црквата Матијас во Будимпешта за луѓе од сите возрасти чини 56,827 HUF (150 евра).

Влезниците за доенчиња до 12 месеци се бесплатни. 

Билети за турнеја во црквата Матијас

Црквата Матијас во Будимпешта на изгрејсонце
Марк Озборн / Getty Images

За време на оваа обиколка со водич низ црквата Матијас, водич што зборува англиски останува со вас во текот на целото искуство.

Ќе ве одведат на прошетка низ областа замок Хил.

Турата со водич на црквата Матијас трае околу два и пол часа, по што можете да се препуштите на кафе и традиционална торта во локалното кафуле.

Додека ќе поминете покрај повеќе атракции на пешачката тура, влезен билет е вклучен само за црквата Матијас.

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цена на билетите: 56827 HUF (150 евра)


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до црквата Матијас

Црквата Матијас се наоѓа пред Рибарскиот бастион во срцето на округот замок во Буда. 

адреса: Szentháromság tér 2, 1014, Будимпешта. Најдете насоки

Црквата е лесно достапна со јавен превоз.

Со автобус

Szentháromság Tér Автобуската станица е на две минути пешачење од црквата.

Донати Утка Автобуската станица е пет минути пешачење далеку.

Мико Утка Автобуската станица е оддалечена осум минути пешачење.

Можете да се качите на автобуските линии 16, 16A, 116 и 916 за црквата Матијас.

Со воз

Халаш Утка Мико Утка Трамвајските станици се и на десет минути пешачење.

Со автомобил

Ги ставаш почетна точка овде да отидете до црквата Матијас.

Неколку паркинг места се достапни во близина.

Тајмингот на Матијас Црква

Црквата Матијас во Будимпешта е отворена за посетители од 9 до 5 часот во работните денови.

Во сабота е отворен од 9 до 1 часот, а во недела од 1 до 5 часот.

Колку време трае турнејата

Турнејата во црквата Матијас ќе ви одземе 60 минути за да ја завршите.

Пешачките обиколки во областа на замокот Хил со влез во црквата Матијас обично траат два и пол часа.

Најдобро време за посета на црквата Матијас

Најдобро време за посета на црквата Матијас е пред пладне во работните денови и непразниците.

Тоа ви овозможува да уживате во медитативниот квалитет и архитектурата на црквата далеку од вревата на гужвите.

Ако сакате да присуствувате на мисата на органите, ве молиме посетете ја веб-страницата на црквата Матијас за да се повикате на тајмингот.

Времето и распоредот за неделната миса се исто така достапни на веб-страницата.

Најчесто поставувани прашања за црквата Матијас

Еве неколку често поставувани прашања за црквата Матијас:

Каде можам да резервирам билети за екскурзија до црквата Матијас?

Можете да резервирате турнеја за турнеја на црквата Матијас на неа онлајн портал за билети.

Кои архитектонски стилови се присутни во црквата Матијас?

Црквата Матијас првенствено прикажува готска архитектура, но исто така вклучува елементи на ренесансни и барокни стилови. Црквата претрпе значителна реставрација во 19 век, воведувајќи некои нео-готски елементи.

Кои други атракции се во близина на црквата Матијас?

Во близина се наоѓа Fisherman's Bastion, кој нуди панорамски поглед на Будимпешта. Замокот Буда и историските улици на округот замок Буда се исто така во непосредна близина.

Можете ли да се искачите на кулата на црквата Матијас?

Да, гостите можат да се искачат на кулата на црквата Матијас, која нуди прекрасен поглед на Будимпешта, вклучувајќи ги реката Дунав и замокот Буда.

Дали црквата Матијас е пријателска попреченост?

Црквата Матијас направи напори да се направи пристапна за инвалидски колички со модификации и дополнувања на рампи. 
Сепак, од витално значење е да се запамети дека историската природа на зградата и планинската околина на областа замок Буда може да предизвикаат одредени тешкотии.

Извори

# Budacastlebudapest.com
# Ви го претставуваме budapest.com
# Tripadvisor.com
# Wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Будимпешта

Сечењи бањи Спа Гелерт
Зградата на парламентот во Будимпешта Замокот Буда
Крстарење со река Дунав Синагога на улицата Дохани
Болница во карпата Куќа на теророт
Музеј на флиперчиња Базиликата Свети Стефан
Црквата Матијас Унгарски еврејски музеј
Термална бања Лукач Музеј на светлината уметност
Музеј Палинка Будимпешта Пловечка тура со автобус
Кралскиот дворец Годело

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Будимпешта

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар