Денот на вљубените 2024 година во Сан Диего – Романтични работи што треба да се прават

Заљубен пар во Сан Диего

Посетителите на Сан Диего го сакаат неговото пристаниште, плажите, крстарењата, храната и историјата, а сето тоа го прави привлечна дестинација за заљубените парови. Младите и старите парови, посетителите и локалното население сакаат да го поминуваат Денот на вљубените во Калифорнија Бич Сити. Ако ја обожавате вашата сакана (а не се сомневаме!), ќе сакате да… Прочитај повеќе

Грузија Аквариум – билети, цени, попусти, што да се види

Аквариум на Georgiaорџија

Аквариумот Џорџија во Атланта е најголемиот аквариум во светот и е дом на повеќе од 100,000 морски суштества. Има седум постојани галерии во кои се изложени неверојатни водни животни, како што се Китовите Белуга, Китовите ајкули, Манта зраци, пингвините, морските видри, делфините, морските лавови итн. Аквариумот Џорџија е единствената институција надвор од Азија во која се сместени китови… Прочитај повеќе

Музеј Палинка Будимпешта – билети, цени, попусти, дегустации

Музеј Палинка во Будимпешта

Палинка е овошна ракија и национален ликер на Унгарија. Се верува дека оваа овошна ракија ја одржува нацијата да работи! Во музејот Палинка во Будимпешта, ќе научите да пиете како Унгарец со дегустација на Палика со водич. За време на оваа обиколка со водич низ музејот Палинка, ќе се запознаете со историјата на оваа… Прочитај повеќе

Возења во Дизниленд во Париз – најдобри возења, време на чекање, ограничувања во висина

Возења во Дизниленд Париз

Дизниленд Париз, најпосетуваниот тематски парк во Европа, се наоѓа во Марн-ле-Вале, околу 32 километри источно од центарот на Париз. Отворен е на 12 април 1992 година и до денес има околу 320 милиони посетители. Покрај многу хотели, шопинг места, терени за голф, јадење итн., Дизниленд Париз има два тематски паркови:… Прочитај повеќе

Возење во Universal Studios Hollywood – минимални ограничувања на висината и што да очекувате

Возење во паркот Јура во Universal Studios Холивуд

Universal Studios Hollywood има дванаесет возбудливи возења, една студиска турнеја и две емисии. Овие атракции и возења се дистрибуирани помеѓу горниот и долниот дел на Universal Studios Холивуд, поврзани со ескалатор. Долниот Лот има три возења - Светот Јура, Одмаздата на мумијата и 3Д трансформаторите. Горниот дел го има остатокот… Прочитај повеќе

Сафари со соколи во Дубаи – цени, тајмингот, што да очекуваме

Сафари со соколи во Дубаи

Спортот соколарство, кој е дел од пустинскиот живот стотици години, е составен дел на културното наследство на ОАЕ. Соколарството е уметност на користење на тренирана птица грабливка (обично сокол) за лов на мали диви животни. Некои пустински сафари имаат едноставни демонстрации на соколи, јастреби и пустински бувови, додека… Прочитај повеќе

Центар за откривање на Леголенд Далас / Форт Ворт

Децата уживаат во Forest Ranger Pursuit во Далас

Legoland Discovery Center Dallas е врвното игралиште на Lego во затворено за деца и возрасни. Семејната атракција има многу станици и простори за игра каде децата можат да се восхитуваат, да учествуваат и да се обидуваат. Атракцијата е наменета за деца на возраст од три до 10 години, а возрасните мора да донесат дете за да добијат влез. Оваа статија споделува сè што… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Единбург

Туристички атракции-во-Единбург

Единбург е еден од најубавите градови во целото Обединето Кралство и има шарм од стариот свет на кој е тешко да се одолее. Главниот град на Шкотска е центар на шкотската историја, култура и уметност и прави идеален одмор. Има толку многу начини да го прифатите градот, но подобро е… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Сингапур

Туристички атракции во Сингапур

Сингапур е мал град-држава со живописно минато и футуристички став. Сигурно ќе најдете разновидни етнички населби и во исто време прекрасни атракции направени од човек, како што се Градините покрај заливот, Universal Studios итн. Откријте… Прочитај повеќе

Chessington World of Adventures – билети, цени, најдобри возења, временски услови

Змејовиот бес во светот на чесингтон

Chessington World of Adventures е тематски парк со десет тематски земји, 40 возбудливи возења, 1000+ животни во зоолошката градина и центар за морски живот. Некои од најпопуларните возења во паркот вклучуваат Вампир, суспендиран подметач; Змејовиот бес, подметач што се врти; и Rameses Revenge, возење кое ги врти и навалува возачите наопаку. Овој… Прочитај повеќе

Гинис магацин – билети за турнеја, цени, попусти, подови, Gravity Bar

Разглед на Гинисовата продавница

Гинисовата магацин е најпопуларна туристичка атракција во Даблин, Ирска, а откако е отворена во 2000 година дочекала 20 милиони посетители. За време на ова искуство што мора да се направи, прво дознавате за иконскиот пијалок на Ирска и неговата 250-годишна историја, а потоа земете ја вашата бесплатна пивце Гинис пиво и одите до најгорниот кат за да… Прочитај повеќе

Lost Chambers Aquarium – билети, цени, нуркање, нуркање

Жена и дете уживаат во аквариумот Lost Chambers

Во аквариумот Lost Chambers во Дубаи, ќе го откриете изгубениот град Атлантида, ќе истражите 21 уникатен морски експонати и ќе видите 65,000 морски животни. Аквариумот Lost Chambers е дел од хотелот Атлантис и е најголемиот аквариум на Блискиот Исток и Африка. Уникатниот пресврт на оваа водена морска авантура е… Прочитај повеќе

Дизниленд Париз – билети, цени, попусти, најдобро време, патувања со автобус

Билети за Дизниленд Париз

Компанијата Волт Дизни е сопственик на Дизниленд Париз, кој првично беше наречен Еуро Дизни одморалиште. Отворен е на 12 април 1992 година и има околу 350 милиони посетители за 30 години, што го прави најпосетуваниот тематски парк во Европа. Има два тематски паркови, многу туристички хотели, трговски центар, повеќе опции за јадење, забавен комплекс,… Прочитај повеќе

Зоолошката градина во Остин – билети, цени, попусти, животни за гледање, возење со воз

Зоолошката градина Остин во Тексас

Зоолошката градина Остин во Тексас е непрофитна зоолошка градина за спасување со повеќе од 300 животни кои припаѓаат на околу 2100 видови. Беше познат како ранчот Добар ден пред да биде преименуван во зоолошката градина во Остин во 1994 година. Зоолошката градина има широк спектар на животни, почнувајќи од Бенгалски тигри, Африкански лавови и желки од Галапагос до локалното ... Прочитај повеќе

Воден парк Леголанд Флорида – билети, цени, возења, код за облекување

Децата уживаат во водениот парк Леголенд Флорида

Водниот парк е еден од главните тематски паркови во Леголенд Флорида, авантуристичка дестинација за мали деца и пред тинејџери. Со неколкуте возења и атракции, водениот парк Леголанд на Флорида ќе ве натопи и ќе се чувствувате освежени. Бидејќи водениот парк е внатре во тематскиот парк Леголанд, гостите мора да купат и влез… Прочитај повеќе

Билети за Триумфалната капија – цени, тајмингот, бесплатен влез, ЧПП

Триумфалната капија во Париз

Napoleon I commissioned Arc de Triomphe in 1806 to celebrate the most extraordinary times of the French military’s prowess. Everybody falls in love with the fantastic Parisian view from the observatory space at the top of this massive arc. Almost two million tourists visit Arc de Triomphe every year. This article covers everything you should … Прочитај повеќе

Musee d'Orsay – билети, цени, часови, тури, бесплатен влез, ЧПП

Музејот Дорсеј, Париз

Musee d’Orsay is home to some of the best Impressionist and Post-Impressionist paintings in the World. Famous artists on display at d’Orsay Museum in Paris include Renoir, Monet, Manet, Van Gogh, Degas, Cézanne, Seurat, Sisley, Gauguin etc. More than 3 million tourists visit Musee d’Orsay annually. This article covers everything you should know before booking … Прочитај повеќе

Најдобри празници за голф

Најдобри празници за голф

Голфските празници се популарни ширум светот. Речиси сите инклузивни празнични пакети за голф вклучуваат удобни летови, сместување во одлични одморалишта за голф, храна и пијалоци и терени за голф каде што можете да ја покажете вашата вештина за голф. Но, каде сакате да одите на вашата сеопфатна пауза за голф? Дали уживате во одмор со голф во Европа? Голф… Прочитај повеќе

Фламенко претстави во Jardines de Zoraya – билети, цени, попусти, вечера

Фламенко шоу во Jardines Zoraya

Jardines de Zoraya е ресторан во срцето на историскиот кварт Албаизин во Гранада, кој нуди дневни шоуа на фламенко и одлична локална кујна. Тоа е една од најдобро оценетите изведби на фламенко во Гранада. Регионот Андалуција е познат како родното место на Фламенко, и природно е да го доживеете барем еднаш за време на вашиот одмор во… Прочитај повеќе