Почетна » Будимпешта » Билети за болницата во рок

Hospital in the Rock – билети за турнеја, цени, што да очекувате, ЧПП

4.7
(153)

Болницата во карпата е дел од огромната мрежа на природни пештери и тунели под замокот Буда во Будимпешта.

Локалните жители ги користеле овие пештери уште од средниот век, во должина од 10 километри (6 милји). Болницата служела како суштинска итна установа за време на Втората светска војна и револуцијата во 1956 година.

Подоцна, за време на Студената војна, тој стана атомски бункер познат како Музеј на нуклеарни бункер на болницата Рок.

Нејзината тајна локација остана неоткриена до 2002 година. Денес тој работи како музеј кој има за цел да ја открие реалноста на војната и да ја промовира важноста на мирот.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за црквата Матијас во Будимпешта.

Топ болница во рок билети

# Билети за турнеја Hospital in the Rock

Што да очекувате во болницата Рок

Болницата Рок може да се посети само како дел од официјалната тура со водич.

За време на вашата посета, локален водич ќе ве однесе низ тесни операциони сали и нуклеарни бункери исполнети со машини, сите вратени во нивните воени услови. 

Истражете ја оригиналната опрема, медицинските установи и историјата на болницата.

Можете дури и да учествувате во натпреварувачка вежба за нуклеарна подготвеност против други туристи.


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за Hospital in the Rock се достапни на интернет и на атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите. 

Бидејќи некои атракции продаваат ограничени билети, раното резервирање помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете ја страницата за резервации за Болница во карпата, изберете го датумот на патување и бројот на билети и направете резервација.

Откако ќе го завршите процесот на резервација, билетите ќе ви бидат испратени по пошта.

Не треба да носите отпечатоци.

Покажете го е-билетот на вашиот паметен телефон на влезот и влезете внатре. Носете важечка лична карта.

Болница во рок цените на билетите

Влезниците за возрасни за Hospital in the Rock за лица над 16 години чинат 38,090 HUF (100 евра).

Билетите за деца меѓу седум и 16 години се по цена од 14,477 HUF (38 евра). 

Турата на музејот забранува деца под седум години.

Билети за турнеја Hospital in the Rock

Музејот на нуклеарниот бункер на болницата Рок
Слика: Sziklakorhaz.eu

Ова е 3-часовна тура со водич, за време на која поминувате еден час истражувајќи го музејот Рок болница.

Вашиот водич ќе го сретнете кај статуата на Света Троица, од каде што ќе ја прошетате прекрасната црква Матијас.

Вашиот водич ќе ве однесе на прошетка низ фасцинантната област замок Хил на страната Буда на Будимпешта.

Ќе ги видите Рибарскиот бастион, Кралската палата, плоштадот Света Троица и други популарни атракции во Будимпешта.

За време на последниот дел од турнејата, ќе добиете билет за физичка болница во карпата од вашиот водич и ќе влезете во музејот.

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Место на состанување: Средете се во Будимпешта, Szentháromság tér, 1014 Унгарија Плоштад Szentháromság, пред колоната Света Троица спроти влезната порта на црквата Матијас. Добијте упатства.

Цената на билетот

Билет за возрасни (16+ години): 38,090 HUF (100 евра)
Детски билет (од 7 до 15 години): 14,477 HUF (38 евра)

Доенчиња (до 6 години): Не е дозволено


Вратете се на почетокот


Посета на болницата Рок со деца

Поради вознемирувачкиот и шокантен дизајн на изложбата, на малите деца до шест години не им е дозволено да го посетат музејот.

Иако Rock Hospital & Nuclear Bunker Museum не се препорачува за деца под 12-годишна возраст, тие можат да го посетат под надзор на родител/старател.

Како да стигнете до Rock Hospital и Nuclear Bunker

Подземната болница Рок е на само неколку минути од црквата Матијас во областа замок Хил на страната Буда на Будимпешта.

адреса: Будимпешта, Lovas út 4/c, 1012 Унгарија. Добијте упатства.

Со автобус

Бечи Капу Тер Автобуската станица е на две минути пешачење од црквата.

Dísz Tér Автобуската станица е шест минути пешачење далеку.

Мико Утка Автобуската станица е пет минути пешачење далеку.

Можете да се качите на автобуските линии 16, 16A, 116 и 916 за црквата Матијас.

Со воз

Deli Pályaudvar Трамвајската станица е десет минути пешачење далеку.

Со автомобил

Ги ставаш почетна точка овде да отидете до црквата Матијас.

Неколку паркинг места се достапни во близина.

Погледнете го ова видео за да го најдете патот што вие и вашиот водич ќе го следите за да стигнете до музејот на болницата Рок - 


Вратете се на почетокот


Болница во времето на Рок

Болницата во Рок во Будимпешта е отворена од 10 до 7 часот секој ден во неделата.

Билетарницата се затвора во 6 часот, а последниот влез е еден час пред затворањето на музејот. 

Музејот останува затворен на 1 јануари, 1 ноември (Ден на сите светци), 24-25 декември и 31 декември.

Колку време трае турнејата

Турнејата Hospital In the Rock трае 60-70 минути за да се заврши.

Можете да го поврзете вашето патување до болницата Рок со пешачка обиколка низ ридската област на историскиот замок во Будимпешта и да ја завршите екскурзијата за околу 3 часа.

Најдобро време за посета на болницата Рок

Најдобро време за посета на болницата во карпата е наутро веднаш штом се отвори атракцијата, по можност помеѓу 10 и 11 часот.

Ова ќе ви овозможи да ја обиколите атракцијата подалеку од вревата на туристите што доаѓаат, а бидејќи болницата е во пештерски систем, најдобро е да ја посетите во најмалку зафатени часови бидејќи некои луѓе може да се чувствуваат малку клаустрофобично.

Суштински информации

Рок болницата има неколку скалила, но до поголемиот дел од музејот можете да пристапите со инвалидска количка.

Важно е да се напомене дека фотографирањето не е дозволено во рамките на Музејот на болницата Рок.

Доколку турата со водич е недостапна на англиски јазик поради непредвидени околности, за време на турата секогаш се обезбедуваат писмени документи на англиски јазик.

Најчесто поставувани прашања за Hospital In the Rock

Еве неколку често поставувани прашања за болницата во карпата:

Дали е можно да се шета внатре во болницата на карпата?

Поради безбедносни мерки на претпазливост, слободно талкање без надзор на водич не е изводливо. Поединечни посетители се придружуваат на групите што заминуваат.
За време на работното време, тури со водич во траење од шеесет минути заминуваат секој час на час.
Можете лесно резервирај турнеја со водич со англиски водич за екскурзија низ болница и музеј.

Која е температурата во болницата на карпата?

Цела година температурата се движи од 15 до 18 Целзиусови степени.
Може да стане студено во текот на летото, па спакувајте дополнителен скокач или купете воена опрема од продавницата за подароци.
На лице место, оригинални палта (наметки) се нудат и без наплата.

Може ли да го користам мојот мобилен во болницата на карпата?

Објектот е опкружен со бетонски ѕидови со дебелина од еден метар на 15 метри под површината и за жал нема мобилен сигнал.

Зошто не можам да фотографирам за време на турнејата Hospital of the Rock?

Не е дозволено фотографирање, филмови или гласовни снимки.

Ги нервира другите луѓе, ја забавува групата и ја зголемува можноста да бидете изгубени или повредени во зградата.
Дополнително, го прави водичот неспособен да го задржи темпото на презентацијата или да се стреми кон итен случај.

Извори

# Budacastlebudapest.com
# Whomuseum.com
# Tripadvisor.com
# Wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Будимпешта

Сечењи бањи Спа Гелерт
Зградата на парламентот во Будимпешта Замокот Буда
Крстарење со река Дунав Синагога на улицата Дохани
Болница во карпата Куќа на теророт
Музеј на флиперчиња Базиликата Свети Стефан
Црквата Матијас Унгарски еврејски музеј
Термална бања Лукач Музеј на светлината уметност
Музеј Палинка Будимпешта Пловечка тура со автобус
Кралскиот дворец Годело

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Будимпешта

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар