Почетна » Будимпешта » Билети за унгарскиот еврејски музеј

Унгарски еврејски музеј – билети, цени, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(179)

Унгарскиот еврејски музеј и архив се наоѓа во историската еврејска област Будимпешта, во комплексот згради на синагогата на улицата Дохани, која била подигната во 1859 година.

Во Еврејскиот музеј и комплексот синагога Дохани, посетителите учат за возбудливата историја на унгарската еврејска заедница за време на двете светски војни и Холокаустот.

Двајца предвидливи вработени во музејот ги закопаа во визбата во 1942 година за да ја заштитат колекцијата на ретки мошти од опасност.

За среќа, нивната храброст се исплатеше, а посетителите сега можат да ги видат големите еврејски уметнички дела, артефакти и спомени кои се сеќаваат на еврејската заедница низ годините.

Важноста на еврејските фестивали и еврејскиот животен циклус се истакнати во оваа постојана изложба.

Оваа статија ви кажува сè што мора да знаете за резервирање билети за Унгарскиот еврејски музеј.

Најдобри билети за унгарски еврејски музеј

# Билети за унгарскиот еврејски музеј

 

Унгарски еврејски музеј во Будимпешта

Што да очекувате во Унгарскиот еврејски музеј

Сегашната колекција на Унгарскиот еврејски музеј се состои од предмети, артефакти и архиви од Јуда, вклучувајќи ги и најобемните архиви на еврејската заедница во Европа.


Вратете се на почетокот


Билети за Унгарскиот еврејски музеј се достапни на интернет и на атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите. 

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, раното резервирање помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете ја страницата за резервации за Унгарски еврејски музеј , изберете го датумот на патување и бројот на билети и направете резервација.

Откако ќе го завршите процесот на резервација, билетите ќе ви бидат испратени по пошта.

Не треба да носите отпечатоци.

Покажете го е-билетот на вашиот паметен телефон на влезот и влезете внатре. Носете важечка лична карта.

Цените на билетите на Унгарскиот еврејски музеј

Општ билет за Унгарски еврејски музеј за лица од шест години и постари чини 9,042 HUF (24 евра).

Влезниците за сите помлади од 6 години се бесплатни. 

Билети за унгарскиот еврејски музеј

За време на оваа двоиполчасовна турнеја со водич во живо низ Унгарскиот еврејски музеј, локалниот експерт останува со вас цело време.

Покрај Еврејскиот музеј, овој билет за турнеја ви овозможува и пристап до комплетниот комплекс на синагогата Дохани.

Водичот ви помага да ја истражите Големата синагога, храмот на хероите, гробиштата на холокаустот, Меморијалниот парк на Раул Валенберг, Меморијалот на холокаустот на дрвото на животот, споменикот на праведните незнабошци, споменикот на холокаустот на принудна работа, Лапидариумот итн.

Бидејќи ова е билет за прескокнување на линијата на Унгарскиот еврејски музеј, можете да избегнете линии на шалтерот за билети, да го покажете билетот на вашиот паметен телефон и да влезете.

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цени на билетите

Општ билет (6+ години): 9,042 HUF (24 евра)

Доенчиња (до 5 години): слободен


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Еврејскиот музеј

Унгарскиот еврејски музеј и архив се наоѓа во еврејскиот кварт Пешта.

адреса: Будимпешта, Дохани у. 2, 1074, Унгарија. Најдете насоки

Музејот е добро поврзан со јавен превоз.

Со автобус

Автобуска станица Уранија е оддалечена пет минути пешачење.

Деак Ференц тер М Автобуската станица е на шест минути пешачење од синагогата.

Nagy Diófa utca Автобуската станица е оддалечена осум минути пешачење

Автобуските линии 9, 47, 48, 49, 72, 100 E, 916 и 909 ги опслужуваат станиците во близина на Големата синагога.

Со воз

Метро станица Асторија е оддалечена четири минути пешачење.

Бајчи-Жсилински метро станица е десет минути пешачење далеку.

Со автомобил

Ги ставаш почетна точка овде да отидете до синагогата на улицата Дохани.

Коли за изнајмување и такси за изнајмување се лесно достапни.

Неколку паркинг места се достапни во близина.


Вратете се на почетокот


Тајмингот на еврејскиот музеј

Еврејскиот музеј во Будимпешта е отворен од 10 до 4 часот во работните денови, освен во петок, кога се затвора рано во 2 часот. 

Во сабота Музејот останува затворен, а во недела е отворен од 10 до 4 часот. 

Последниот влез е еден час пред затворање. 

Колку време трае турнејата

Обиколката на унгарскиот еврејски музеј трае околу 50-60 минути за да се заврши.

Ако сакате да го обиколите целиот комплекс на синагогата на улицата Дохани, мора да издвоите најмалку два часа за турата.

Најдобро време за посета

Најдобро време за посета на Унгарскиот еврејски музеј е во 10 часот кога музејот се отвора.

На овој начин, можете да ги посетите атракциите на мир, далеку од напливот на гужви.

Најчесто поставувани прашања за Унгарскиот еврејски музеј

Еве неколку често поставувани прашања за Еврејскиот музеј во Унгарија:

Дали унгарскиот еврејски музеј е пријателски настроен кон лицата со посебни потреби?

Во музејот се добредојдени гости со пречки во движењето.
Рампи и лифтови се присутни за пристап до инвалидски колички, како и модифицирани тоалети.

Кои други атракции се присутни во комплексот во кој се наоѓа Унгарскиот еврејски музеј?

Еврејскиот музеј е дел од синагогата на улицата Дохани, позната и како Големата синагога.
The following attractions are present in the synagogue complex apart from the Jewish museum: Synagogue, Raoul Wallenberg Memorial Park, Tree of Life Holocaust Memorial, Heroes’ Temple, Righteous Gentiles Memorial, Holocaust Cemetery, Forced Labor Holocaust Memorial, Lapidarium, and Synagogue graveyard.

Може ли да резервирам брза карта за Еврејскиот музеј во Будимпешта?

Да, можете лесно резервирајте билет за брза патека on the museum’s online booking portal.

Дали има код за облекување за посета на Унгарскиот еврејски музеј?

Бидејќи ова е посета на место за богослужба, гостите мора да се облекуваат соодветно (на пример, без блузи без ракави, кратки здолништа или шорцеви). 
Од мажите се бара да ги покриваат главите додека влегуваат во синагогата. На влезот е претставен кипа.
Не се дозволени ранци поголеми од рачниот багаж.

Извори

# Milev.hu
# Aejm.org
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Будимпешта

Сечењи бањиСпа Гелерт
Зградата на парламентот во БудимпештаЗамокот Буда
Крстарење со река ДунавСинагога на улицата Дохани
Болница во карпатаКуќа на теророт
Музеј на флиперчињаБазиликата Свети Стефан
Црквата МатијасУнгарски еврејски музеј
Термална бања ЛукачМузеј на светлината уметност
Музеј Палинка БудимпештаПловечка тура со автобус
Кралскиот дворец Годело

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Будимпешта

Оваа статија е истражувана и напишана од