Почетна » Будимпешта » Билети за замокот Буда

Замокот Буда – прошетки, билети, цени, атракции во областа замок Буда

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Будимпешта

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(127)

Замокот Буда е централниот дел на округот замок Будимпешта и има историски споменици, музеи и прекрасни погледи наоколу. 

Тој е еден од највеличествените симболи на Унгарија и порано бил познат како Кралски замок бидејќи таму живееле унгарските кралеви и кралици. 

Во замокот Буда се сместени и историскиот музеј на Будимпешта, унгарската национална галерија и Националната библиотека Сечењи.

Во оваа статија ви кажуваме сè што мора да знаете пред да купите билети за замокот Буда.

Како да стигнете до замокот Буда

Градот Будимпешта е составен од два дела - Пешта, која е рамна и помодерна, и Буда, која е ридест и историски терен.

Огромното варовничко плато на кое се наоѓа Буда се нарекува „рид на замокот“ и е дом на повеќето атракции на стариот свет во Будимпешта, вклучувајќи го и замокот Буда.

Од својата гледна точка, замокот Буда нуди панорамски поглед над Пешта и реката Дунав. 

И покрај покачената локација на замокот Буда, лесно е достапен пеш или јавен превоз.

Пешачење до замокот Буда

Откако ќе одлучите да пешачите до замокот, мора да изберете помеѓу една од двете достапни рути - 

Нежна прошетка на рид 

Прво треба да стигнете Плоштадот Шел Калман (локално познат како Széll Kálmán Tér) и потоа започнете со вашата прошетка кон замокот. 

Можете да поминете растојание од 2.3 км (1.4 милји) за приближно 30 минути.

Плоштадот Шел Калман до замокот Буда

На патот ќе поминете покрај Виенската порта (Бечи Капу), Националниот архив, црквата Матијас, Рибарскиот бастион и Претседателската палата.

Прошетка на стрмни ридови

Бидејќи на оваа маршрута брзо стекнувате височина од 45 метри (147 стапки), ова ви го препорачуваме само доколку сте здрави.

Оваа прошетка започнува од Мостот на синџирите, во Плоштадот Кларк Адам, преку скалите што водат до жичницата.

Повеќето посетители можат да го изодат растојанието од 550 метри (една третина од милја) за приближно десет минути.

Плоштадот Кларк Адам до замокот Буда

Повеќето туристи кои претпочитаат пешачење се одлучуваат за а Пешачка обиколка на замокот Буда.

Жичницата на замокот Буда

Жичницата на замокот Буда Хил е возбудлив начин да стигнете до замокот, особено ако патувате со деца или постари лица. 

Жичницата сообраќа на патека од 95 метри (311 стапки) на надморска височина од 50 метри и има два трамвајски вагони. 

Има само две станици - долната станица на крајот на Буда на Мостот на синџирите (на Плоштадот Кларк Адам) и горната станица на замокот Хил, веднаш до замокот Буда. 

Службата на Буда жичницата започнува во 7.30 и завршува во 10 часот, секој ден во неделата. 

Сепак, секој наизменичен понеделник, тие се затвораат поради одржување (распоред).

Времетраењето на возењето е само неколку минути, а фреквенцијата е на секои 10 минути нагоре и надолу по ридот замок.

Очекувајте долги редици за време на шпицот на туристичките сезони, што ќе резултира со време на чекање до 30 минути.

Возењето со жичница до замокот Буда чини 1,200 стапки (3.4 евра) со мал попуст доколку купите повратен билет.

Автобус до замокот Буда

Ако пристигнете од страната на Штетниците (Центарот на градот), одлучете се за автобус бр. 16 од Плоштад Деак Ференц

По шест застанувања и 11 минути, ќе ве симнат во близина на замокот Буда.

Ако се обидете да стигнете до замокот во Будимпешта од страната на Буда, одлучете се за автобус бр. 16, 16А или 116 од Плоштадот Шел Калман.

По шест минути и пет застанувања, мора да се спуштите на Dísz Tér.  

Брзите десет минути пешачење ќе ве одведат до замокот Буда.

Замокот Буда наспроти округот замок наспроти ридот на замокот Буда
Многу посетители се мешаат со овие три термини бидејќи тие се користат наизменично. Замокот Буда се однесува на Кралската палата на унгарските кралеви на јужниот крај на ридот замок. Околу замокот Буда има многу други историски знаменитости, сите во оградена област позната како област на замокот. Што се однесува до ридот на замокот Буда, тоа е само друго име за „ридот на замокот“.


Вратете се на почетокот


Часови за замокот Буда

Во замокот Буда се сместени Националната галерија и историскиот музеј на Будимпешта, кои се отворени од 10 до 6 часот, секој ден од вторник до недела. 

Во понеделник, сите атракции во замокот остануваат затворени. 

Историскиот музеј на Будимпешта малку го менува времето во текот на слабите месеци од ноември до февруари кога се затвора рано во 4 часот. 

Работно време на округот замок Буда

Областа на замокот Буда, која ги вклучува улиците, судовите, па дури и некои точки на интерес како што е Рибарскиот бастион, останува отворена во текот на целиот ден. 

Ова е причината зошто некои посетители стигнуваат до врвот на замокот Буда, за романтични прошетки до доцна навечер или рано наутро. 

Забелешка: Некои од рестораните и баровите на врвот на замокот остануваат отворени до полноќ. 


Вратете се на почетокот


Обиколки на замокот Буда

Постојат многу начини за обиколка на замокот Буда. 

Некои туристи го поминуваат целиот ден на замокот Хил истражувајќи ги различните атракции, додека некои други го посетуваат еден час, како дел од нивната турнеја во градот Будимпешта. 

Некои претпочитаат пешачка тура, додека други се одлучуваат да одат наоколу во службеното место Буда замокот Електричен хоп-он хоп-оф автобус

Подолу ги наведуваме најпопуларните тури за замокот Буда -

Пешачка обиколка на замокот Буда со историчар

Со обучен историчар кој ве придружува, ова е совршена турнеја на замокот Буда за љубителите на историјата и оние кои сакаат приказни. 

Ќе го истражите целиот округ на замокот Буда, вклучувајќи ја кралската палата, терасата Савој, фонтаната Матијас, градините на палатата, палатата Александар, унгарската претседателска палата, црквата Матијас итн.

Влезот во црквата Матијас е дел од оваа турнеја.

Време на започнување на турата: 10 am
Времетраење: 3 часа
Водич: Да
Соба за состаноци: Плоштад Света Троица, Szentháromság Tér, округ замок (Google на сајтот)

Поништување на: Бесплатно откажување до 24 часа пред почетокот на активноста

Цена на билетот (10+ години): 15,475 Ft

*Ако ја сакате истата пешачка тура, но не можете рано, проверете ја оваа турнеја, кој започнува во 3 часот.

Пешачка обиколка на Буда и Пешта

Ако сакате да ги истражите и регионот Буда и регионот Пешта во градот Будимпешта, не гледајте подалеку од оваа турнеја. 

Како дел од оваа турнеја, ќе ги видите главните знаменитости на Буда и Пешта, како што се Кралската палата, замокот Буда, мостот синџир, шеталиштето Дунав, базиликата Свети Стефан, плоштадот Шечењи итн. 

Време на започнување на турата: 10 am
Времетраење: 3 часа
Водич: Да
Соба за состаноци: Будимпешта, Sütő Utca 2 – пред Централната туристичка информативна канцеларија во Будимпешта (Google на сајтот)

Поништување на: Бесплатно откажување до 24 часа пред почетокот на активноста

Цена на билетот

1 турист: 25,791 Ft
2 туристи: 39,547 Ft
3 туристи: 39,547 Ft
4 туристи: 39,547 Ft

*Ако сте група од околу шест посетители, пробајте го ова Обиколка на замокот.

Вечерна обиколка на замокот Буда: Историја и митови

Оваа пешачка тура низ замокот Буда е достапна само во вторник, четврток и сабота.

Ќе добиете наратор украсен со готски стил кој ве води низ замокот Буда и ви раскажува приказни за војна, средновековна Будимпешта, вампири и народни приказни од Унгарија.

Можете исто така да дознаете за суровоста на Елизабет Батори, крвавата грофица и романски принц, Влад Дракула, кој заврши во затворот во замокот Буда.

Време на започнување на турата: 8.15 часот, 8.30 часот
Времетраење: 2 часа
Водич: Да
Соба за состаноци: Кај каменот нулта километар лоциран покрај жичницата под замокот Буда (Google на сајтот)

Поништување на: Бесплатно откажување до 24 часа пред почетокот на активноста

Оваа турнеја нема да ја препорачаме за деца под 12 години, но може да донесете деца од пет години па нагоре.

Цена на билетот

Билет за возрасни (18+ години): 7,565 Ft
Младински билет (од 12 до 17 години): 6,534 Ft
Дете (од 5 до 11 години): 4,471 Ft

Разглед на градот Будимпешта вклучувајќи го замокот Буда

За време на оваа турнеја со автобус, ги посетувате трите најзначајни места на Будимпешта - округот замок на Буда за лежерна прошетка, ридот Гелерт за да видите спектакуларен поглед на градот и плоштадот на хероите во центарот на Пешта за да ги видите статуите на унгарските кралеви и војводи.

Кога сте во областа замок, ќе направите кратка прошетка за да ги истражите атракциите како што се црквата Матијас и Рибарскиот бастион. 

Време на започнување на турата: 10:2.30, XNUMX:XNUMX часот
Времетраење: 3 часа
Водич: Да
Соба за состаноци: Туристичка агенција Cityrama & Gray Line, Báthory Utca 19, Будимпешта 1054 (5-та област, блиску до Парламентот). (Google на сајтот)

Поништување на: Бесплатно откажување до 24 часа пред почетокот на активноста

Цени на билетите

Билет за возрасни (13+ години): 8,597 Ft
Детски билет (помалку од 12 години): 4,299 Ft

* На Голема обиколка на градот и прошетка во замокот турнејата е многу слична на онаа опишана погоре, само што вклучува и подигање и пуштање од вашиот хотел. 

Приватна прошетка за замокот Буда

Најдобро за група до десет туристи

Ако парите не ве загрижуваат, но сакате висококвалитетно турнеско искуство со ВИП третман, мора да се одлучите за оваа турнеја во замокот Буда.

Приватен водич ве придружува од вашиот хотел до местото на светското наследство на УНЕСКО и поминува три часа раскажувајќи приказни за замокот Буда и за округот замок. 

Посетите на црквата Матијас и Рибарскиот бастион се исто така дел од оваа турнеја. 

Време на започнување на турата: 9 часот, 10 часот, 11 часот, 12 часот, 1 часот, 2 часот
Времетраење: 3 часа
Водич: Да
Соба за состаноци: Водичот ќе ве земе од вашиот хотел

Поништување на: Бесплатно откажување до 24 часа пред почетокот на активноста

Цени на билетите: 27,511 Ft за група до десет туристи

Ако претпочитате вашиот водич да зборува на шпански, одлучете се за ова пешачка тура.


Вратете се на почетокот


Работи што треба да се видат во замокот Буда

Во замокот Буда се сместени три атракции - унгарската национална галерија, историскиот музеј на Будимпешта и Националната библиотека Сеченји.

Повеќето посетители на замокот Буда ја прескокнуваат библиотеката, бидејќи….тоа е библиотека. 

Овие три институции ги заземаат сите области на замокот - ниту еден простор во зградата на замокот не е „само замок“.

Накратко, внатре во замокот Буда, може да се посети само Музејот, Галеријата или Библиотеката. 

Меѓутоа, во областа на замокот Буда (оградената област околу замокот), има многу други точки на интерес. 

Замокот Буда

Познат по многу имиња како што се Кралскиот замок, Палатата на замокот, Будавари Палота, итн. оваа масивна зграда е градба во необарокен стил од 18 век.

200 плус соби формираат симетричен распоред околу централната купола висока 62 метри свртена кон реката Дунав.

Промена на гардата

Менувањето на гардата е една од атракциите на замокот Буда, кои повеќето посетители сакаат да ги видат. 

Церемонијата се случува пред Шандор Палота (познат и како Александар Палас), кој се наоѓа покрај жичницата во областа на замокот Буда.

Шандор Палота е и официјална резиденција на унгарскиот претседател.

Церемонијата на промена на гардата во замокот Буда трае неколку минути и вклучува многу марширање, вртење на пушките, поздравување, тапани итн. 

Време на церемонијата: Од 9 до 5 часот, секој час во час (на пр., 10 часот, 11 часот, … 2 часот, 3 часот, 4 часот). Ако планирате да ја фатите церемонијата во 9 часот, подобро е да пристигнете 15-20 минути порано за гледна позиција. 

Унгарската национална галерија, исто така наречена Унгарска национална галерија, се наоѓа во главното крило на замокот Буда свртен кон Дунав. 

Галеријата ги прикажува унгарската скулптура и сликарство од времето на инвазијата на Маџари во 9 век до многу поуметнички продуктивниот 20 век. 

Покрај унгарската уметност, изложени се и колекции на меѓународни ремек-дела. 

Не пропуштајте ги скулптурите и панелните слики од средновековниот и ренесансниот период и барокните дела.

Од мај до октомври, посетителите можат да се качат и на куполата тераса за зачудувачки поглед на страната на градот Пешта и на реката Дунав. 

Работно време: Од понеделник до петок, Унгарската национална галерија се отвора во 10 часот и се затвора во 6 часот. Во понеделник останува затворен. Последниот влез е во 5 часот. 

Историски музеј на Будимпешта

Ентериери на унгарскиот национален музеј
Слика: Ttnotes.com

Историскиот музеј се простира на четири ката во јужното крило на замокот Буда.

Локално познат како Будимпешти Тортенети Музеј, оваа атракција во Будимпешта прикажува артефакти и експонати за долгата и богата историја на Унгарија. 

Не пропуштајте ги ретките документи, керамика, метална обработка, текстилни примероци, прибор итн. кои го прикажуваат животот во градовите Буда, Пешта и Обуда до нивното обединување во 1872 година.

Другите значајни точки на Историскиот музеј во Будимпешта се ренесансната соба, готската соба, Кралската капела итн. 

Работно време: Од понеделник до петок, историскиот музеј во Будимпешта се отвора во 10 часот и се затвора во 6 часот. Во понеделник останува затворен. Последниот влез е во 5 часот. 

Национална библиотека Сеченји

Масивната национална библиотека Сеченји го зазема југозападното крило на замокот Буда од 1985 година. 

Оваа национална библиотека содржи повеќе од шест милиони документи, со акцент на унгарските ракописи и карти. 

Повеќето туристи ја прескокнуваат оваа атракција бидејќи е… библиотека. 


Вратете се на почетокот


Атракции во округот замок Буда

Оградената област околу замокот Буда, позната и како Област на замокот е туристички рај со многу да се направи и види. 

Набројуваме некои од најдобрите - 

Рибарски бастион

Рибарскиот бастион локално се нарекува Халашбастја и е веднаш зад црквата Матијас.

Овие се високо украсени кули изградени во 19 век за да служат како видиковец над градот и реката Дунав. 

Неговите седум кули, колонади и прегради беа дизајнирани во неороманески стил од Фригес Шулек. 

Работно време: Рибарскиот бастион останува отворен во текот на целиот ден и можете да го посетите во секое време, вклучително и празници како Божиќ или Нова Година. 

Влезни билети: Од 15 октомври до 15 март, влезот во сите делови на Fisherman's Bastion е бесплатен за сите посетители. Сепак, од 16 март до 14 октомври, додека долните делови се бесплатни, се наплаќаат 1,000 стапки (околу 3.4 евра) од посетителите кои сакаат да ги проверат горните кули и терасите од 9 до 8 часот. Децата под шест години одат бесплатно. 

По 8 часот, не се наплаќа влезница. 

Црквата Матијас: Црквата на Пресвета Богородица

Црквата Матијас (Матјаш-темплом) е позната и како Црквата на Пресвета Богородица и била изградена во 1269 година. 

Оваа црква е популарна кај туристите затоа што и покрај тоа што е готска католичка црква, атмосферата е поориентална и мистично егзотична - значајна промена од другите цркви во Европа. 

Оваа Римокатоличка црква дури служела како џамија за време на турското владеење. 

Работно време: Од понеделник до петок, црквата Матијас во замокот Буда е отворена од 9 до 5 часот. Во сабота рано се затвора во 1 часот, а во недела се отвора подоцна – во 1 часот. 

Влезни билети: на билет за возрасни во црквата Матијас чини 1,000 ФТ (3.4 евра), а децата под шест години можат да влезат бесплатно. Овој билет ви овозможува и пристап до Музејот во црквата. 

Забелешка: Ако сакате да влезете само за молитвите, не треба да купувате карти. 

Стара рок капела

Капелата Old Rock се наоѓа веднаш зад црквата Матијас.

Покрај истражувањето на структурата стара 700 години, тука можете и да видите 3D минато, уникатно 3D кино искуство од историјата на Унгарија.

Работно време: Од понеделник до петок, капелата Old Rock е отворена од 10 до 6 часот. За време на викендите се отвора во 1 часот, а се затвора рано во 5 часот. 

Влезни билети: Сите посетители кои ќе седнат за филмот мора да купат билет во вредност од 1,500 ФТ. 

Плоштад Света Троица

Плоштадот Света Троица (Szentháromság Tér на унгарски) е централниот плоштад на ридот замок.

Тоа е идеално место за средба и за локалното население и за посетителите, со поглед од 360 степени на ридот на замокот Буда, кралската палата Буда, Рибарскиот бастион, црквата Матијас и Старото градско собрание.

Не пропуштајте ја статуата на Света Троица, која ја изградиле локалното население за да ја оддалечи Црната чума. 

Плоштадот Ендру Хес

Името на овој познат плоштад е по првиот печатар на книги во Буда-Ендрју Џес.

Точките на интерес на овој плоштад се – кулата на Свети Никола, споменикот на папата Инокентиј XI и „Vörös sün“ (Црвениот Еже).

Лавиринт на замокот Буда

Крунисана глава во Лавиринтот на замокот Буда
Во 1526 година, османлиската армија ги поразила унгарските сили, а во битката кај Мохач загинал унгарскиот крал. „Крунената глава што паѓа“ во Лавиринтот е симбол на падот на унгарското кралство. Слика: Labirintus.com

Под ридот на замокот се наоѓа комплексен систем на природни пештери и премини кои жителите на областа ги користеле уште од средниот век за многу намени.

Оваа Лавиринт е долга 1000 метри и може да се оди за приближно 30 минути.

Работно време:  Лавиринтот на замокот Буда се отвора во 10 часот и се затвора во 7 часот, секој ден. Турата со маслена ламба започнува по 6 часот. Последниот влез е во 6.30 часот. 

Влезни билети: Билетот за возрасни чини 3000 евра, а децата од шест до 8.5 години плаќаат 12 евра. Деца помали од шест години влегуваат бесплатно. 

Болница во карпата

Болница во Рок Будимпешта
Оваа подземна болница се нарекува и Музеј на нуклеарни бункер, Будимпешта.

Болницата во карпата под областа Буда замокот е уникатна атракција и не можете да ја пропуштите.

За време на Втората светска војна, пештерите на замокот Хил се удвоија како засолниште за воздушни напади и болница за итни случаи. 

Кога започна Студената војна, болницата дополнително се зацврсти за да ја заштити од хемиска и нуклеарна контаминација.

Со текот на времето, болницата и нуклеарниот бункер го добија името „Болница во карпата“ (Шиклакорхаз на унгарски).

Денес, тој е фасцинантен музеј кој ја изложува најголемата колекција на унгарски восочни дела со повеќе од 40 фигури и многу медицинска опрема. 

Работно време: Hospital in the Rock се отвора во 10 часот и се затвора во 8 часот, секој ден. Последната тура започнува во 6 часот секој ден во неделата. 

Влезни билети: Билетот за возрасни чини 4,000 евра, а децата од шест до 11.3 години плаќаат 19 евра. Деца помали од шест години влегуваат бесплатно. 

Куќата на Худини

Овој мал музеј го слави фактот дека Худини, светски познатиот магионичар и ескаполог, е роден во Будимпешта.

Инаугуриран во 2016 година, на Куќата на Худини на плоштадот Дис се изложени предметите и личните артефакти на Худини поврзани со магијата. 

Не пропуштајте го акцентот – магично шоу на резидентниот магионичар.

Работно време: Hospital in the Rock се отвора во 10 часот и се затвора во 8 часот, секој ден. Последната тура започнува во 6 часот секој ден во неделата. 

Влезни билети: Билетот за возрасни на Куќата на Худини чини 3,800 ФТ (8 евра), а децата под 11 години плаќаат 2,000 ФТ (5.6 евра). Деца помали од шест години влегуваат бесплатно. 

Музеј за историја на музика

Музејот за музичка историја во округот замок Буда се нарекува и Институт за музикологија и ја раскажува приказната за музиката во Унгарија од 18 век до денес.

Се одржуваат музички концерти во музеј во редовни интервали, а пристапот е бесплатен со влезот во музејот.

Работно време: Музејот на музичката историја се отвора во 10 часот и затвора во 4 часот од вторник до недела. Останува затворено во понеделник. 

Влезни билети: Билетот за возрасни на Музичкиот музеј во Будимпешта чини 1,000 ФТ (3 евра). Деца помали од шест години влегуваат бесплатно. 

Музеј на аптека Златен орел

Музејот на фармацијата во округот замок Буда ја оживува практиката на средновековна алхемија во форма на лабораторија и терапевтски алатки и предмети.

Локалните жители го нарекуваат овој мал музеј како Aranysas Patika Muzeum.

Некои од интересните (некои би го користеле зборот „морничаво!“) изложени овде се сушени лилјаци и ситни крокодили во тегли, билки што се користат за лекување итн. 

Работно време: Музејот на аптеки се отвора во 10.30 часот и се затвора во 6 часот од вторник до недела. Останува затворено во понеделник. 

Влезни билети: Билетот за возрасни на Музејот на фармацијата чини 800 стапки (2.5 евра). Деца помали од шест години влегуваат бесплатно. 

Музеј на телефони

Овој телекомуникациски музеј е скриен скапоцен камен на округот замок Буда и е веднаш до замокот Буда. 

Отворен во 1991 година, овој музеј им овозможува на посетителите да се вратат во минатото и да ги допрат и почувствуваат старите телефонски уреди. 

Додека истражувате, не пропуштајте ги магнето телефоните со рака и првиот „телефон“ конструиран и патентиран од Александар Греам Бел во 1876 година.

Работно време: Музејот на телефони се отвора во 10 часот и се затвора во 4 часот од вторник до недела. Останува затворено во понеделник. 

Влезни билети: Билетот за возрасни на Телефонскиот музеј чини 500 стапки (1.5 евра). 

Музеј за воена историја

Овој воен музеј е основан во раните 1920-ти за да ги изложи артефактите и од глобалната и од унгарската воена историја.

Сепак, примарниот фокус на Музејот е Војната за независност од 1848-49 година и Унгарската кралска армија.

Музејот за воена историја се отвора во 9 часот и се затвора во 5 часот од вторник до недела. Останува затворено во понеделник.  

Работно време: Музејот за воена историја се отвора во 9 часот и се затвора во 5 часот од вторник до недела. Останува затворено во понеделник. 

Влезни билети: Билетот за возрасни на Телефонскиот музеј чини 1,500 стапки (4.7 евра). 

Преземете ја оваа карта да се разбере округот на замокот Буда и неговите атракции, вклучувајќи го и замокот Буда. Учтивост: Нејтан Хамилтон

Популарни атракции во Будимпешта

# Сечењи бањи
# Спа Гелерт
# Парламент од Будимпешта
# Замокот Буда
# Крстарење со река Дунав
# Синагога на улицата Дохани
# Болница во карпата
# Куќа на теророт
# Музеј на флиперчиња
# Базиликата Свети Стефан
# Црквата Матијас
# Унгарски еврејски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Будимпешта