Почетна » Орландо » Задолжителни работи во Орландо

Работи што треба да се прават во Орландо

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(164)

Орландо е познат како главен град на тематскиот парк во светот.

Покрај тематските паркови, има и различни атракции, кои го прават совршена дестинација за одмор за семејства, парови, самохрани патници или група пријатели.

Централниот регион на Флорида привлекува околу 60 милиони посетители годишно, а Орландо добива добар дел од нив.

На крајот на краиштата, човек никогаш не може да остане без работи што треба да ги направи во Орландо.

Најдобро време за посета на Орландо е од март до мај.

Работи што треба да се прават во градот Орландо

Вселенски центар Кенеди

Возбудени посетители во вселенскиот центар Кенеди
Слика: Kennedyspacecenter.com

на Вселенски центар Кенеди во близина на Орландо е место за лансирање на секој американски лет во вселената од 1968 година.

Тој е центар на главните вселенски активности на НАСА, вклучувајќи лансирање и настани поврзани со вселената, и е популарен и кај децата и кај возрасните.

Повеќе од 1.5 милиони гости влегуваат во комплексот на посетители на вселенскиот центар Кенеди секоја година за да го истражат минатото, сегашноста и иднината на американската вселенска програма.

Повеќето посетители поминуваат шест до осум часа истражувајќи го атракции во вселенскиот центар Кенеди во Флорида.

Леголенд Флорида

Леголенд Флорида одморалиште
Слика: Legoland.com

Леголенд Флорида Ресорт е дестинација за одмор со повеќе од 50 возења, шоуа и атракции инспирирани од популарните брендови и ликови на LEGO.

Леголенд Флорида има широк спектар на авантури за мали дечиња и пред тинејџери во неговите три главни делови - Тематскиот парк Леголанд, Водниот парк и Тематскиот парк Пепа свиња.

Популарната атракција наменета за деца до 12 години добива околу 2 милиони туристи годишно.

Тоа е исто така еден од најприфатливите тематски паркови во Централна Флорида и поради неговата близина до Орландо, се нарекува и Леголанд Орландо.

мост Вози Леголенд Флорида имаат минимално ограничување на висината споменати против нив за безбедноста на возачот.

Воден парк Леголенд Флорида

Децата уживаат во водениот парк Леголенд Флорида
Слика: Legoland.com

Водниот парк е еден од главните тематски паркови во Леголенд Флорида, авантуристичка дестинација за мали деца и пред тинејџери.

Со своите неколку возења и атракции, на Воден парк Леголенд во Флорида ќе ве натопи и ќе се чувствувате освежени. 

Бидејќи водениот парк е внатре во Тематскиот парк Леголанд, гостите мора да купат и влез во LEGOLAND за да пристапат до Водниот парк.

Тематски парк Пепа прасе

Влезот на тематскиот парк Пепа свиња во Флорида
Слика: Peppapigthemepark.com

Тематски парк Пепа прасе е најновата атракција во одморалиштето Леголанд Флорида.

Децата, исто така, ќе се сретнат со Пепа и нејзините пријатели додека шмркаат, се кикотат и играат за да ги изградат првите спомени од забавниот парк на нивното семејство.

Постои многу да се направи во Тематскиот парк Пепа свиња, за деца меѓу една и шест години.

Овој целосно нов тематски парк располага со повеќе возења, интерактивни атракции, тематски игралишта и области за играње на вода, вклучувајќи ги и познатите „калливи барички“ во кои Пепа и нејзиното семејство сакаат да скокаат.

Паркот „Пепа свиња“, целосно базиран на истоимената британска анимирана телевизиска серија за предучилишна возраст, беше отворен на почетокот на 2022 година. 

Гаторланд Орландо

Алигатор во Гаторланд Орландо
Слика: Gatorland.com

Парк за алигатори Гаторланд во Орландо, Флорида, е познат и како „Светската престолнина на алигаторот“.

Центарот на Гаторланд Орландо е блатото за размножување, природно мочуриште на чемпрес, каде живеат повеќето алигатори.

Во оваа семејна атракција, посетителите можат да видат алигатори и крокодили од сите големини, од бебиња, познати и како грофтања, до чудовишта од 14 метри.

Но, Гаторленд е повеќе од обична зоолошка градина со многу алигатори - има и птичарник за слободно летови, зоолошка градина за галење, изложби на животни, возбудлив Screaming Gator Zip Line, и новата авантура на теренот Stomping Gator.

Морски живот Орландо

SEA LIFE Аквариум Орландо
Слика: Visitsealife.com

Морски живот Орландо е фасцинантен подводен свет каде посетителите добиваат уникатни и возбудливи увиди во прекрасниот свет на морињата. 

Гостите откриваат над 5000 фасцинантни суштества во бројни природни слатководни и солени базени. 

Децата и возрасните сакаат да се соочат лице в лице со фасцинантни морски животни во стаклениот тунел. 

Ѕвездите на оваа атракција се ајкули, зраци и октоподи.

Забавна точка Америка

Ролеркостер во Fun Spot America Orlando
Слика: Fun-spot.com

Забавна точка Америка е еден од најдобрите тематски паркови во Централна Флорида, со 27 фантастични возења за забава на целото семејство. 

Тоа е дом на White Lightning, единствениот дрвен подметач во Орландо.

За оние кои бараат екстремна возбуда, Fun Spot America во Орландо има еден од највисоките SkyCoasters во светот. 

Тематскиот парк има и Gator Spot – заедничко вложување помеѓу Gatorland и Fun Spot America, каде што гостите можат да видат повеќе од 100 гатори.

iFly Орландо

Падобранство во iFly Орландо
Слика: Floridaattractions.com

At iFLY Орланда, искусете ја возбудата на скокање со падобран без грижа или трошоци за скокање од авион.

Вашиот инструктор ве следи во вертикален тунел за ветер со брзина до 175 mph (282 km/h) по приватна настава.

Овој внатрешен симулатор за скокање со падобран е популарна забава за посетителите и локалното население во областа Орландо, со различни временски слотови и часови во текот на целата година.

По вашата сесија за падобранство во затворен простор, ќе добиете персонализиран сертификат за летање.

Островот H2O воден парк

Деца во воден парк Остров H2O
Слика: Sunsetwalk.com

Островот H2O воден парк е еден од најпотопните и технолошки најнапредните водни паркови на глобално ниво. 

Бидејќи е тематизирана околу социјалните медиуми со возења како што се Hashtag Heights, Profile Plunge, Follow Me Falls, Reply Racers итн., таа е одлична опција за семејства со тви и тинејџери.

Пренесувањето и објавувањето на вашето искуство е дел од забавата во овој воден парк, познат и како островот H2O Live!

Авантуристички парк Tree Trek

Дама на поштенска линија во Orlando Tree Trek
Слика: Orlandotreetrek.com

Авантуристички парк Орландо Tree Trek е целосна авантуристичка дестинација, а не само зип-лајн.

Можете да се качувате на кори од дрвја со различни потешкотии и да се издигнувате со лулашки од Тарзан, мрежи, јажиња, трапез итн. 

Предизвикувачките курсеви ве носат повисоко во шумската крошна, достигнувајќи максимална висина од 15 метри (50 стапки) во боровата шума. 

Врвот на искуството е долгата 130 метри (425 стапки) долга поштенска линија, адреналин наплив на кој сигурно ќе се сеќавате засекогаш.

Мадам Тисо Орландо

Мадам Тисо Орландо
Слика: Madametussauds.com

Мадам Тисо Орландо Ве поканува на надреално искуство каде што можете да позирате со реални восочни скулптури на вашите омилени филмски ѕвезди, историски личности и многу повеќе. 

Аријана Гранде, Бијонсе, Мајкл Џексон или историски личности како Абрахам Линколн, ве интересира додека кликнувате снимки и селфи со вашите омилени икони. 

Скулптурите се врежани со најголема перфекција – секој израз и стил на телото лесно се пренесуваат преку портретирањето на ликот. 

Турнеја со хеликоптер над Орландо

Поглед на Орландо од хеликоптер
Слика: Maxflightheli.com

Постојат многу начини да го истражите Орландо – со пешачење, автомобил, автобус итн., но a турнеја со хеликоптер над Орландо е најдобриот начин да се види Градот на тематски паркови.

Туристите можат да полетаат во текот на денот или по стемнување и да уживаат во фасцинантните глетки што ги нуди воздушната турнеја. 

Туристите се подеднакво поделени на она што е подобро - дневна или ноќна тура со хеликоптер на Орландо. 

Титаник Орландо

Изложба на артефакти Титаник во Орландо
Слика: Titanicorlando.com

Титаник, Изложба на артефакт ве враќа во времето во април 1912 година, кога Титаник заплови. 

Музејот „Титаник“ во Орландо содржи повеќе од 300 артефакти и историски предмети, како и рекреации со целосни соби.

Изложбата го вклучува второто по големина парче Титаник некогаш пронајдено - дел од три тони од оригиналниот брод на трупот, интересно наречен „Мало големо парче“.

Картинг во затворен простор Андрети

Картинг во затворен простор Андрети
Слика: Andrettikarting.com

At Андрети затворен картинг и игри, посетителите можат да го искусат адреналинскиот наплив на тркачки електричен картинг трки околу кривини со фиба, горе-долу промени на височината и долги непосредни патувања.

Повеќето посетители стигнуваат до забавната дестинација од 150,000 квадратни метри во Орландо за картинг, но Андрети исто така нуди над 20 аркадни игри, патека со јажиња, симулатори за тркачки VR, арена за ласерски ознаки на две нивоа и дванаесет патеки за куглање.

Andretti Indoor Karting има три уникатни тркачки патеки и четири трки погодни за посетители од различни возрасни групи.

Чоколадно Кралство

Семејство ужива во Чоколадното Кралство
Слика: Chocolatekingdom.com

Кај Чоколадно Кралство во Орландо, посетителите учат како чоколадата се трансформира од зрно во кремаста, сонлива чоколадна лента. 

Тоа е уникатно чоколадно искуство и ќе ги воодушеви чокохоличарите од сите возрасти.

Авантуристичката турнеја во фабриката за чоколадо кралство е интерактивно патување предводено од туристички водич за чоколада кој ги здружува силите со згодниот Принц и неговиот помошник Змеј.

Работи што треба да се прават во други градови

АтлантаАмстердамБарселона
БерлинБостонБудимпешта
CHARLESTONЧикагоДубаи
ДаблинЕдинбургГренада
ХамбургХаваиХонг Конг
ХјустонЛас ВегасЛисабон
ЛондонЛос АнџелесМадрид
МелбурнМајамиМилан
МинхенНешвилЊујорк
ОрландоПаризФеникс
ПрагаРимСан Диего
Сан ФранцискоСингапурСофија
СиднејТампаВиена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од