Почетна » Орландо » Титаник Орландо билети

Титаник Орландо – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Орландо

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(139)

Титаник, изложбата на артефакт ве враќа назад во времето во април 1912 година, кога Титаник заплови. 

Музејот „Титаник“ во Орландо содржи повеќе од 300 артефакти и историски предмети, како и рекреации со целосни соби.

Изложбата го вклучува второто по големина парче Титаник некогаш пронајдено - дел од три тони од оригиналниот брод на трупот, интересно наречен „Мало големо парче“.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да ги купите билетите за музејот Титаник. 

Што да очекувате на изложбата на Титаник во Орландо

Кога ќе стигнете до Музејот, добивате реплика за бординг и ја преземате улогата на патник кој бил на бродот кога удрил во сантата мраз. 

Додека шетате низ експонатите, ќе научите за бродот и неговите патници. 

Некои од најважните моменти на искуството на Титаник во Орландо се Grand Staircase, First Class Parlor Suite, Verandah Café и Promenade Deck, каде што можете да го почувствувате студот на студениот атлантски воздух. 

За време на вашата посета, можете да допрете и санта мраз која е иста температура како и водата на денот кога потона огромниот брод.


Вратете се на почетокот


Работно време на музејот Титаник

Изложбата на артефакт Титаник во Орландо се отвора во 10 часот во текот на целата недела. 

Од недела до четврток се затвора во 8 часот, а во петок и сабота во 5 часот. 

Последниот влез е секогаш еден час пред затворање. 

Како да стигнете до изложбата на Титаник во Орландо

Титаник, Изложбата на артефакт, се наоѓа на 7324 International Drive, Орландо, FL 32819. Најдете насоки

Ако планирате да возите, одете на излезот I-4 74A. 

Свртете на исток на Sand Lake Rd, а потоа свртете го првото лево (северно) на International Drive. 

Еден блок северно, лево, кај Carrier Rd. раскрсница. 

Не можете да ја пропуштите масивната изложба „Титаник – артефакт“ напишана на горната фасада на зградата. 


Вратете се на почетокот


Дали вреди музејот Титаник во Орландо?

Дете ужива во Титаник Орландо
Слика: Titanicorlando.com

Изложбата на артефакт Титаник во Флорида има тажна страна затоа што знаете дека толку многу луѓе загинаа на бродот RMS Titanic откако удри во санта мраз.

Сепак, вреди вашето време и пари за да го искусите Титаник Орландо. 

За време на вашата обиколка на репликата на бродот, ќе наидете на приказни за патници кои ве прават да се чувствувате поврзани со бродот и неговата судбина. 

Купете билети за изложбата на артефакт Титаник однапред за да избегнете разочарување во последен момент.

Најдобро време за посета на изложбата на артефакт на Титаник

Најдобро време за посета на Музејот на артефакти на Титаник е веднаш штом ќе се отворат во 10 часот. 

Како што одминува денот, толпата се зголемува. 

Викендите имаат тенденција да бидат повеќе преполни од работните денови. 

Колку време трае искуството на Титаник?

Во просек, гостите поминуваат два часа истражувајќи ја изложбата на артефакт Титаник во Орландо.

Како и да е, бидејќи се работи за самоводена турнеја, можете да одвоите време додека поминувате низ сите експонати. 

Во зависност од вашето темпо, може да оди по еден час во која било насока.

На посетителите кои се одлучуваат за аудио уредите имаат тенденција да им треба подолго слушање на нарацијата за секоја изложба. 


Вратете се на почетокот


Билети за Титаник Орландо

Овие билети за музејот Титаник во Орландо ви овозможуваат пристап до сите изложени артефакти. 

Можете да купите билети на врата или преку Интернет, но онлајн билетите се поевтини бидејќи добивате „попуст за однапред купување“.

Кога ќе ги купите однапред, можете да ги избегнете и линиите на шалтерите.

Веднаш по купувањето, ваучерот ви е испратен по е-пошта, а на денот на вашата посета, мора да го замените ваучерот за хартиена карта на прозорецот за билети.

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Аудио водичи на англиски јазик се достапни на лице место за дополнителна такса.

Цена на билетот

Билет за возрасни (12+ години): $ 24.70
Детски билет (од 5 до 11 години): $ 17.77
Билет за доенчиња (до 4 години): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Тури со водич во музејот Титаник

Во текот на целата недела, обучените водичи во Титаник The Artifact Exhibition Орландо спроведуваат тематски тури. 

За време на овие тури, специјалисти за артефакти водат групи од 25 низ изложбата обезбедувајќи персонализирано искуство. 

Турите чинат 5 долари по лице над и над редовните влезни билети. 

Гостите можат да изберат од четири различни тури - 

Водени турнејаТајмингот
Бродот од соништатаПонеделник до петок во 11.30 часот и 2 часот
Титаник авантура за децаСабота и недела во 11.30 часот
Херои на ТитаникСабота и недела во 2 часот
Приказни од ТитаникСамо октомври и ноември

Популарни атракции во Орландо

# Вселенски центар Кенеди
# Леголенд Флорида
# Вода парк на Леголанд
# Тематски парк Пепа прасе
# Гаторланд Орландо
# Морски живот Орландо
# Забавна точка Америка
# iFly Орландо
# Островот H2O воден парк
# Авантуристички парк Tree Trek
# Титаник изложба
# Картинг во затворен простор Андрети
# Чоколадно Кралство

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Орландо