Почетна » Сингапур » Работи што треба да се прават во Сингапур

Работи што треба да се прават во Сингапур

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(183)

Сингапур е мал град-држава со живописно минато и футуристички став.

Сигурно ќе најдете разновидни етнички квартови и во исто време зачудувачки атракции направени од човек, како што се Gardens by the Bay, Universal Studios итн.

Оваа туристичка дестинација погодна за семејството има одличен јавен транспортен систем што го олеснува движењето.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој спектакуларен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Сингапур.

Градини од заливот

Градини покрај заливот, Сингапур
Слика: Константин Аксенов

Градини од заливот е најпопуларната туристичка дестинација во Сингапур, привлекувајќи повеќе од осум милиони посетители годишно. 

Наградуваните, шарени градини нудат 24 уникатни искуства и се задоволство за љубителите на природата.

Сингапурска жичарница

Сингапурска жичарница
Маркус Линдсторм / Getty Images

Сингапурска жичарница е еден од најдобрите начини да ги видите иконите знаменитости на Сингапур.

За време на возењето со жичарница во Сингапур, туристите добиваат поглед од птичја перспектива на прекрасниот хоризонт на Сингапур, живописните плажи, бујните зелени шуми, пристаништето и атракциите и тематските паркови на градот.

Скоро 60 милиони туристи досега се возеле на жичарница во Сингапур.

Зоолошката градина во Сингапур

Зоолошката градина во Сан Франциско
Слика: Мора да биде F/8

Зоолошката градина во Сингапур е една од најдобрите зоолошки градини во Азија и секоја година привлекува речиси 2 милиони посетители. 

Сакани и од децата и од возрасните, локалното население често ја нарекува зоолошката градина во Сингапур како зоолошката градина Мандаи.

Покрај дневната зоолошка градина во Сингапур, оваа животинска атракција нуди многу други искуства како што се Ноќното сафари, речното сафари, дождовната шума Лумина итн. 

Ноќно сафари во Сингапур

Ноќно сафари Сингапур
Слика: Wrs.com.sg

Ноќно сафари во Сингапур е првиот ноќен парк за диви животни во светот.

За време на ова сафари, кое започнува откако ќе се стемни, посетителите можат да истражуваат ноќна зоолошка градина од 35 хектари на 40-минутно возење со трамвај.

Дури и додека ноќните животни слободно се шетаат наоколу, трамвајот се движи низ четири патеки за дивиот свет со коментари во живо.

Ова ноќно патување во дивината привлекува 1.3 милиони посетители годишно. 

Сафари на реката Сингапур

Сафари на реката Сингапур
Слика: Wrs.com.sg

Чудата на реката во Сингапур е првиот и единствен азиски парк за диви животни со тематска река. Порано беше познат како сафари на реката Сингапур.

Во овој резерват за диви животни од 12 хектари, го истражувате екосистемот на осум од најголемите реки во светот - Мисисипи, Конго, Амазон, Нил, Ганг, Марија, Меконг и реката Јангце.

Покрај овие речни патеки, го доживувате и крстарењето со реката Амазон и крстарењето со Резервоар - двата пати кога ќе се качите на брод.

Ривер Вондерс Сингапур е исто така дом на Каи Каи и Џиа Џиа, двете џиновски панди од Сингапур.

Мадам Тисо Сингапур

Џексон Ванг во Сингапур Мадам Тисо
Слика: Madametussauds.com

Ако сакате да додадете гламур на вашиот одмор во Република Сингапур, не гледајте подалеку од Мадам Тисо Сингапур. 

Во Музејот на восочни восоци во Сингапур, гледате вековни техники на восочни изработки и тријте раменици со светски лидери, кралски семејства, политичари, филмски ѕвезди, спортисти итн. 

Тоа е фантастична можност да се фотографирате со познати личности, а децата и тинејџерите сакаат да прават селфи со ѕвезди.

Мадам Тисо во Сингапур не е само музеј, туку и место за остварување на вашите соништа за средба со вашите идоли.

Божиќна земја на чудата

Божиќна земја на чудата Сингапур
Слика: Божиќна земја на чудата.sg

Божиќна земја на чудата е најголемиот божиќен саем во Сингапур со светлински скулптури, возења, карневалски игри, празничен пазар, пештерата на Дедо Мраз и бројни други опции за забава. 

Снежната бура, огромната новогодишна елка и божиќните песни придонесуваат за божиќното веселење.

Garden by the Bay's Christmas Wonderland е најдоброто место за прославување на Божиќ во Сингапур.

Универзална студија Сингапур

Универзална студија Сингапур
Слика: rwsentosa.com

Универзална студија Сингапур е популарен тематски парк лоциран на островот Сентоса во Сингапур. 

Паркот е во сопственост и управуван од Resorts World Sentosa и ветува забавно искуство со бројните атракции, возења, шоуа и активности за луѓе од сите возрасти. 

Еј Џеј Хакет во Сентоса

Еј Џеј Хакет во Сентоса во Сингапур
Слика: FaceBook.com (SkyParkSentosa)

Возбудливиот Skypark од Еј Џеј Хакет на островот Сентоса е одмор од соништата за луѓе кои бараат возбудливо искуство што го подига адреналинот.

Распослан низ брегот на површина од 2300 m² на островот Сентоса, Skypark е уживање на плажата.

Апсорбирајте ја убавината на плажата Силосо и изберете го вашиот отров помеѓу време за релаксација или време исполнето со возбуда и активност.

Национална галерија Сингапур
Слика: Национална галерија.sg

Националната галерија е најголемото место за визуелни уметности во Сингапур и најголемиот музеј.

на Национална галерија Сингапур ја надгледува најголемата светска јавна колекција на сингапурска и регионална уметност од источниот свет.

Галеријата има за цел да им даде признание на уметноста и културата преку различни медиуми додека се фокусира на културата и наследството на Сингапур.

iFly Сингапур

iFly Сингапур
Слика: FaceBook.com (iFlySG)

на iFly Сингапур е затворен објект за скокање со падобран на островот Сентоса во Сингапур.

 Тоа им овозможува на гостите да го доживеат возбудувањето на скокање со падобран во безбеден амбиент. 

Тунелот за ветер во објектот генерира силен нагорен проток што луѓето можат да го користат за да лебдат и да се вивнат во воздухот.

Музеј за уметност наука

Музеј за уметност наука во Сингапур
Слика: Marinabaysands.com

на Музеј за уметност наука има за цел да ги спои уметноста, науката, културата и технологијата.

Примамувајќи ги децата и возрасните, Музејот нуди едно од ваков вид искуство.

Музејот е живо, забавно место исполнето со уникатни практични програми и работилници кои го прават учењето забавно.

NERF Action Xperience

NERF Action Xperience
Слика: Attractions.changirecommends.com

NERF Action Xperience (NAX) Сингапур е затворено место за забава со интерактивни Nerf blasters и пречки. 

Kingsmen Creatives Ltd. е сопственик и управува со местото лансирано кон крајот на 2019 година.

NAX Singapore нуди извонредно и интерактивно искуство за посетителите.

Палубата за набљудување на Skypark

Палубата за набљудување на Skypark
Слика: TripAdvisor.in/

на Палубата за набљудување на Skypark е на 57-мо ниво во хотелот Марина Беј Сендс во Сингапур.

Панорамски поглед на хоризонтот на Сингапур, вклучувајќи го и добро познатиот залив Марина, реката Сингапур и Градините покрај заливот, е достапен од палубата за набљудување Skypark.

Трите кули на хотелот Марина Беј Сендс се на врвот на палубата за набљудување Skypark, која е направена да личи на брод. 

Див див влажен Сингапур

Див див влажен Сингапур
Слика: Wildwildwet.com

на Див див влажен Сингапур Водениот парк има активности и за семејства и за оние кои бараат возбуда, од возбудливи лизгалки на вода до мирната река Шиок што се движи низ паркот.

Подгответе се за возења како што се Vortex, Free Fall и друга разновидност на тобогани и атракции што ги нуди. 

Национален музеј на синапоре

Национален музеј на синапоре
Слика: nhb.gov.sg

на Национален музеј на синапоре е најстариот музеј во Сингапур.

Тој е еден од најголемите и најсеопфатните музеи во земјата. 

Музејот е основан во 1887 година и првично се нарекувал библиотека и музеј Рафлс.

Воден парк Авантуристички залив

Adventure-Cove-Waterpark
Слика: Rwsentosa.com

Воден парк Авантуристички залив е прекрасно место за семејствата и пријателите да поминат ден исполнет со забава и авантура. 

Возбудливо водено патување е она што гостите можат да го очекуваат од Сингапурскиот воден парк Adventure Cove, парк со водена тема. 

СЕА Аквариум Сингапур

СЕА Аквариум Сингапур
Слика: wikipedia.org

СЕА Аквариум Сингапур е еден од најголемите аквариуми во светот, дом на над 100,000 морски животни од над 1,000 видови.


Дел од Resorts World Sentosa во јужен Сингапур, Singapore SEA Aquarium е дел од поголем парк за морски живот.

Мадам Тисо Сингапур

Мадам-Тисо-Сингапур-1
Слика: Wikipedia.org

Мадам Тисо Сингапур е светски познат музеј на восок на островот Сентоса. 

Музејот е дел од глобалниот ланец на восочни музеи на Мадам Тисо.

Тие се познати по нивните живописни восочни фигури на познати познати личности, историски личности и други познати личности.

Суперпарк Сингапур

Билети за Суперпарк Сингапур
Слика: SuperPark.com.sg

Суперпарк Сингапур е единствено затворено игралиште и парк за активности.

Тој нуди широк спектар на забавни и привлечни активности погодни за деца и луѓе од сите возрасти.

Паркот е поделен на три главни области: авантуристичка област, арена за игри и сала за слободен стил. 

Крилја на времето

Крилјата на времето
Слика: Headout.com

на Крилја на времето е мултимедијална емисија што се одржува во Сентоса, Сингапур.

Претставата комбинира употреба на светла, ласери, фонтани за вода, музика и пиротехника за да создаде прекрасен визуелен спектакл.

Skyline Luge Sentosa

Skyline Luge Sentosa
Слика: SkyLineLuge.com

Skyline Luge Sentosa е забава на отворено на островот Сентоса во Сингапур.

Тоа е забавно и возбудливо возење кое комбинира тобоган и картинг. 

Постојат неколку различни патеки на Luge, секоја со пресврти, свиоци и падови. 

Снежен град Сингапур

Снежен град Сингапур
Слика: SnowCity.com

Снежен град Сингапур е забавна и карактеристична атракција која им овозможува на посетителите да ја доживеат зимата во тропско место. 

Семејствата, паровите и секој друг што бара спас од топлото и мачно време во Сингапур треба да одат таму.

Музеј на сладолед Сингапур

Музеј на сладолед Сингапур
Слика: zyn-e.blogspot.com

на Музеј на сладолед Сингапур е единствен поп-ап музеј посветен на саканото замрзнато задоволство. 

Тоа е чудно и колоритно искуство кое има за цел да им донесе радост на посетителите од сите возрасти. 

Музејот ги отвори вратите за посетителите во август 2021 година и брзо стана една од најжешките атракции во Сингапур.

Сингапур патка турнеја

Сингапур патка турнеја
Слика: SingaporeDuckTours.com

Сингапур патка турнеја е популарна туристичка атракција која нуди уникатен начин за истражување на градот-држава Сингапур. 

Турнејата ги носи посетителите во авантура на земја и вода, обезбедувајќи поинаква перспектива на градот.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар