Почетна » Атланта » Туристички атракции во Атланта

Работи што треба да се прават во Атланта

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(143)

Атланта е единствениот американски град вклучен во „Најдоброто патување 2022“ на Lonely Planet.

Се рангираше на четвртото место зад Окланд, Тајпеј и Фрајбург во Германија.

Во Атланта, туристите и локалните жители можат да искусат разновидна и просперитетна културна сцена во нејзините многубројни театри, музеи, уметнички галерии и музички сали.

Туристите сакаат да ја истражуваат улогата на главниот град на државата во историските настани што ги направија САД земјата каква што е денес.

Најдобро време за посета на Атланта е од март до мај, кога градот има благо време, а концерти и активности на отворено се организираат насекаде.

Летата во Атланта се топли и влажни, а цените на собите се највисоки.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој историски град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Атланта.

Туристички атракции во Атланта

Аквариум на Georgiaорџија

Аквариум на Georgiaорџија
Слика: Travelandleisure.com

Аквариум на Georgiaорџија во Атланта е најголемиот аквариум во светот и е дом на повеќе од 100,000 морски суштества. 

Има седум постојани галерии во кои се изложени неверојатни водни животни, како што се белуга китовите, китовите ајкули, манта зраците, пингвините, морските видри, делфините, морските лавови итн. 

Аквариумот Џорџија е единствената институција надвор од Азија во која се сместени китовите ајкули и добива повеќе од 2.5 милиони посетители годишно.

Светот на Кока Кола

Светот на Кока Кола во Атланта
Слика: Exploregeorgia.org

на Светот на Кока-Кола во Атланта е обид на Кока-Кола да ја сподели приказната за брендот со љубителите на Кока-Кола од целиот свет.

Во Светот на Кока-Кола, посетителите го доживуваат најпознатиот пијалок во светот во динамична, мултимедијална атракција и се доближуваат од кога било досега до трезорот во кој се наоѓа неговата тајна формула.

Тие гледаат илјадници артефакти од кока-кола од последните 100 години, сведочат за процесот на флаширање и вкусуваат околу 100 пијалоци Кока-Кола од целиот свет.

Зоолошката градина во Атланта

Билети за зоолошката градина во Атланта
Слика: Zooatlanta.org

Зоолошката градина во Атланта е распространета на 40 хектари Грант Парк, историска населба западно од центарот на Атланта.

Во него се сместени 1,500 животни од 220 видови во природни живеалишта слични на нивната околина во дивината. 

Најдобрите моменти на Зоолошката градина во Атланта вклучуваат џиновски панди, вклучувајќи ги Ја Лун и Кси Лун, збир на близнаци родени во зоолошката градина, една од најголемите зоолошки популации на горили во Северна Америка и глобален центар за грижа и проучување на влекачи и водоземци наречен „Лешави лигави“. Спектакуларно.' 

Оваа врвна атракција во Атланта добива повеќе од 1.2 милиони посетители годишно.

Средновековни времиња Џорџија

Средновековни времиња Џорџија
Слика: Medievaltimes.com

Средновековни времиња Џорџија е возбудлива, семејна атракција за вечера инспирирана од средновековното време, поточно од 11 век.

Во текот на 2-часата, посетителите се сведоци на автентични борби со мечеви, трчање и чисти шпански коњи додека се нагостуваат со оброк од 4 јадења што одговара на кралскиот дом.

Илуминариум Атланта

Илуминариум во Атланта
Слика: Илуминариум Атланта

Со уникатното филмско искуство во Илуминариум Атланта, ќе се соочите лице в лице со најегзотичните суштества во светот во нивните родни живеалишта.

Погледнете ја воодушевувачката глетка и восхитете се во убавината на кениското небо преполно со ѕвезди.

Илуминариум ги вклучува сите ваши сетила, потопувајќи ве во светот околу вас.

4K ласерската проекција, 3D аудио, вибрациите на подот, па дури и мирисот го оживуваат спектакуларното филмско искуство.

Завршете го вашето сафари со храна, пијалоци и уникатни производи од Африка, кафуле, двор и продавници. 

Илуминариум повторно го замислува ноќниот живот и ве потопува во амбиентално, постојано променливо искуство во барот како зајдисонце.

iFly Атланта

iFLY Атланта
Слика: iflyworld.com

At iFLY Атланта, искусете ја возбудата на скокање со падобран без грижа или трошоци за скокање од авион.

Вашиот инструктор ве следи во вертикален тунел за ветер со брзина до 175 mph (282 km/h) по приватна настава.

Овој внатрешен симулатор за скокање со падобран е популарна забава за посетителите и локалното население во областа Атланта, со различни временски слотови и часови во текот на целата година.

Куќата на славните на колеџ фудбал

Ѕид на Куќата на славните на колеџ фудбал
Слика: Cfbhall.com

За време на посетата на Фудбалска куќа на славните на колеџ во Атланта, и тврдокорните и случајните фанови можат од прва рака да ја искусат страста на играта.

Туристите ги откриваат најдобрите колеџ фудбалери, тимови и тренери распослани на 95,000 квадратни метри од областа на музејот.

Тој е еден од ретките музеи кои дозволуваат физичка активност.

Леголанд центар за откривање

Леголенд Дискавери Центар Атланта
Слика: Legolanddiscoverycenter.com

на Центар за откривање на LEGOLAND® Атланта им нуди на децата и семејствата живописен, креативен и возбудлив LEGO® свет.

Од величествено до забавно, сето тоа можете да го доживеете со вашето семејство опседнато со LEGO.

Децата и возрасните сакаат да го истражуваат фантастичното LEGO игралиште во затворено со 12 семејни атракции и активности.

Забавна точка Америка

Браник чамци во Fun Spot America Atlanta
Слика: Funspotamericaatlanta.com

Забавна точка Америка во Атланта е вртоглав асортиман на тобогани со отчукување на срцето, возбудувања кои предизвикуваат адреналин и првата патека за картинг на повеќе нивоа во Грузија.

Повеќе од дваесетина семејни активности, возбудливи возења, три терени за мини голф и брзи патеки за картинг ја трансформираат Peach State во Screech State!

Маргарет Мичел Хаус

Маргарет Мичел Хаус
Слика: Atlantahistorycenter.com

Маргарет Мичел Хаус беше местото каде што авторот добитник на Пулицерова награда напиша „Однесено со виорот“.

Обиколка на куќата и соседните области помага да се разбере историјата на длабокиот југ. Покрај куќата, ги гледате и паркот Инман, гробиштата во Оукланд, Грузиската тераса, улицата Пичтри и Паркот Ансли.

SeaQuest Stonecrest

Дете ужива во зраците во SeaQuest Stonecrest
Слика: Stonecrest.visitseaquest.com

SeaQuest Stonecrest е ултимативната морска и копнена експедиција со над 1,200 животни и 300 различни видови од пет континенти.

Меѓу другите активности, гостите можат рачно да го хранат Флеш мрзливиот, да ја почувствуваат џиновската желка Сулката на Стормин Норман, да нуркаат со жици и ајкули и да направат селфи со Марина Сирената.

Ќе истражувате уникатни тематски водни екосистеми како што се Амазонската прашума, Карибите, џунглата на Маите и Пиратскиот остров.

Турнеја со храна во Атланта

Турнеја за храна во Атланта
Слика: Flavorsofatlanta.com

A турнеја со храна во Атланта ве води на кулинарска авантура со неспоредлив пристап до најдобрите ресторани, пабови и улична храна.

За време на овие високо оценети тури, ќе шетате низ историските населби, ќе комуницирате со луѓето од Атланта и ќе ја научите историјата додека пробувате фантастична храна.

Атланта има неколку прекари како Големата праска, Догвуд Сити, Њу Јорк од Југ е познат по различното музичко наследство, јужната гостопримливост и спортскиот тим. 

Извори
# Tripadvisor.in
# Discoveratlanta.com
# Travel.usnews.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Работи што треба да се прават во други градови

АтлантаАмстердамБарселона
БерлинБостонБудимпешта
CHARLESTONЧикагоДубаи
ДаблинЕдинбургГренада
ХамбургХаваиХонг Конг
ХјустонЛас ВегасЛисабон
ЛондонЛос АнџелесМадрид
МелбурнМајамиМилан
МинхенНешвилЊујорк
ОрландоПаризФеникс
ПрагаРимСан Диего
Сан ФранцискоСингапурСофија
СиднејТампаВиена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од