Почетна » Лисабон » Работи што треба да се прават во Лисабон

Работи што треба да се прават во Лисабон

4.8
(171)

Лисабон, главниот град на Португалија, е еден од најбезбедните градови во Европа и нуди многу за туристите.

Градот е прогресивен, либерален и разновиден и е одлична европска буџетска дестинација за одмор.

Најдобро време за посета на Лисабон е или од март до мај или од септември до октомври. Во текот на овие месеци, времето е сè уште топло, цените на хотелите се малку пониски, а гужвата допрва ќе влезе.

Покрај фантастичната колекција на прекрасни плажи, Лисабон има многу туристички искуства за туристите кои бараат квалитетен одмор.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој стилски град со нашата листа на работи што треба да ги правите во Лисабон.

Лисабонски трамвај 28

Лисабонски трамвај 28
Слика: Knorr-bremse.com

Иако има многу транспортни објекти во Лисабон на располагање на локалното население и туристите, не постои подобар начин да се истражи Лисабон од трамвај. 

Трамвајот 28 можеби изгледа стар, но тоа е живо и забавно возење кое ве води на историска обиколка на Лисабон на удобноста на вашето место. 

Лисабонски трамвај 28 поминува низ тесни улички, правејќи остри кривини додека се качувате по стрмните ридови што ја прави вашата турнеја не помалку од авантура. 

Палатата Пена

Националната палата Пена
Андреј Хробостов

Палатата Пена, еден од најромантичните замоци во светот, е сместен во јужна Португалија, на врвот на Сао Педро де Пенаферим од Синтра.

Архитектурата, нијансите и дизајнот на Палатата се навистина магични, а кога сте во Синтра, не треба да ја пропуштите можноста да ја доживеете магијата. 

на Националната палата Пена е толку уникатен што УНЕСКО ја класифицира палатата и нејзиниот пејзаж како светско наследство во 1995 година. 

Националната палата Синтра

Националната палата Синтра
Слика: Parquesdesintra.pt

Се наоѓа во историскиот град Лисабон, на Националната палата Синтра беше прогласен за светско наследство на УНЕСКО во 1995 година.

Исто така познат како Паласио да Вила (Градската палата), палатата датира од 9 век кога мавританските гувернери ја изградиле својата резиденција на тоа место.

Во средниот век, оваа палата била интензивно користена од монарсите како одморалиште, одморалиште за лов и безбедно засолниште за време на појава на болести. 

Посетата на Националната палата Синтра е неопходна за да се знае колку културно богат бил градот во средновековните времиња. 

Стадион Луз и музеј на Бенфика

Стадион Луз и турнеја на музејот на Бенфика
Слика: Слбенфица.пт

Лисабон засолниште и негува спортови, особено фудбал, и е дом на СЛ Бенфика, главниот фудбалски тим.

Градот толку многу го сака фудбалот што Стадионот Луз и музејот на Бенфика се основани за да го слават и промовираат спортот.

Естадио да Луз, или стадионот Луж, како што е инаку познат, служи како домашен терен за СЛ Бенфика за домашните и меѓународните првенства од 2003 година. 

Од друга страна, Museu Benfica Cosme Damião, познат и како музеј на Бенфика, ја зачувува културата и историјата на фудбалот.

Музеј Калусте Gulулбенкијан

Музеј Калусте Gulулбенкијан
Слика: Gulbenkian.pt

Фондацијата и музеј Калуст Гулбенкијан е местото каде што историјата, географијата, културата и уметноста се спојуваат за да им кажат на луѓето колку различни или уникатни цивилизации биле.

Ruy Jervis d'Athouguia, Pedro Cid и Alberto Pessoa го архитектираа Museu Calouste Gulbenkian за да создадат совршен простор за неговата колекција.

Океанариум Лисабон

Лисабонскиот океанизам
Слика: Lisboasecreta.co

Сместено во најисточната област на Лисабон, Парк Нации, Лисабонскиот океанизам е вториот по големина европски аквариум, по L'Oceanogràfic во Валенсија.

Може да собере околу 5000 кубни метри вода, обезбедувајќи рај за повеќе од 15000+ суштества од преку 450 видови. 

Океанариумот, изграден на пристаниште во вештачка лагуна, наликува на брод закотвен на вода. 

И децата и возрасните сакаат да го посетуваат Океанарио де Лисабоа за да го видат подводното богатство. 

Замокот Сао Хорхе

Замокот Сао Хорхе
Слика: Castelodesaojorge.pt

Замокот Сао Хорхе, на врвот на ридот Сао Хорхе, е еден од најпознатите симболи на градот.

Првпат била изградена како мала тврдина во 5 век, а била модифицирана и зголемена од Маврите во 11 век. 

Со текот на децении, замокот се трансформирал во кралска палата и бил подложен на целосна реставрација во текот на 1940-тите.

Замокот Сао Хорхе има историја на издигнување и паѓање, а посетата е исто толку фасцинантна како и неговата историја. 

Арко да Руа Аугуста

Арко да Руа Аугуста
Слика: Tiqets.com

на Арх Руа Аугуста, познат како „Arco da Rua Augusta“ на португалски, е огромна триумфална капија сместена во срцето на Лисабон.

Арх не потсетува на смртоносниот земјотрес во Лисабон од 1755 година проследен со цунами и пожар што го уништи градот, предизвикувајќи штета на животот и имотот. 

Овој споменик е изграден во знак на сеќавање на обновата на градот по трагичниот настан, а изградбата траеше 100 години.

Првично, сводот Руа Аугуста бил дизајниран да биде камбанарија, но подоцна споменикот бил обликуван во лак. 

HIPPOtrip Лисабон

HIPPOtrip Лисабон
Слика: Insidelisbon.com

Лисабон може да се пофали со смирувачка фадо музика, прекрасни плажи, прекрасни замоци, калдрмани и раздвижени традиционални улици и импресивни уметнички збирки складирани во музеите. 

Постојат многу начини за истражување на скриените скапоцени камења во Лисабон; може да земете турнеја со автобус или трамвај и да продолжите да ги штиклирате локациите за патување на вашата маршрута.  

Но, зошто да не пробате нов начин на транспорт кој е возбудлив и ја прави вашата турнеја понезаборавна?

HIPPOtrip нуди уникатно искуство за разгледување на Лисабоа во своето амфибиско возило кое работи и на копно и на вода. 

Жичарница Лисабон

Жичарница Лисабон
Слика: Tripadvisor.com

Лисабон е прекрасен град обдарен со богати места на културно наследство што ја издигнуваат неговата личност. 

Лавиринтските улици во Алфама и Кастело, замоците украсени на врвот на ридот и кулата Васко де Гама, највисокиот облакодер во Лисабон, се скапоцените камења на градот. 

Кога сте во Лисабон, има многу места што можеби сакате да ги посетите, но вашата турнеја е нецелосна без Турнеја со жичарница во Лисабон

Иако можете да обиколувате во стари трамваи или да резервирате билети за HIPPOtrip, жичарницата во Лисабон нуди неспоредливо и феноменално искуство. 

Палатата Монсерат

Палатата Монсерат
Слика: Гиг

на Палатата Монсерат или Palácio de Monserrate (на португалски) е палата која се наоѓа на подножјето на Синтра. 

Романтизмот и архитектурата на мавританската преродба Мудејар влијаат на дизајнот на палатата со некои нео-готски елементи.

 Во 1995 година, УНЕСКО го дефинира Паркот Монсерате како културен пејзаж на светското наследство, поради што посетата на палатата е задолжителна. 

Зоолошката градина во Лисабон

Зоолошката градина во Лисабон
Слика: Tripadvisor.com

Зоолошката градина во Лисабон (основано во 1884 година) им помага на децата и на возрасните да научат за животните, зачувувањето на дивиот свет и како нелегалната трговија влијае на нашиот екосистем.

Сместена многу во градот Лисабон, Зоолошката градина е домаќин на околу 2000 животни од повеќе од 300 видови.

Фадо во Чиадо

Фадо во Чиадо во Лисабон
Слика: Visitlisboa.com

Фадо, што значи судбина или судбина, е еден од најпопуларните и најомилените музички жанрови во Португалија што се појави во почетокот на 19 век. 

Фадо во Чиадо е синтеза на музика и поезија, што го прави попривлечен и смирувачки. 

Во 2011 година, УНЕСКО го додаде Фадо на својата Репрезентативна листа на нематеријално културно наследство на човештвото. 

Квинта да Регалеира

Квинта да Регалеира
Слика: WallpaperCrafter.com

Квинта да Регалеира е прекрасен замок кој се наоѓа во Синтра, Португалија. 

Имотот зафаќа површина од приближно 4 хектари и е познат по својата неверојатна архитектура и волшебни градини. 

Изграден е помеѓу 1904 и 1910 година од богатиот бизнисмен Антонио Аугусто Карваљо Монтеиро.

Центар за приказни за Лисабоа

Lisboa Story Center - билети, цени, што да очекувате, како да стигнете
Слика: LisboaStoryCentre.pt

на Центар за приказни во Лисабон е музеј лоциран во историската област Алфама во Лисабон, Португалија. 

На посетителите им нуди фасцинантно патување низ историјата и културата на градот Лисабон, од неговите најрани денови до денес.

Парк Луриња Дино

Lourinhã Dino Park - билети, како да стигнете, тајмингот, најдобро време за посета
Слика: Динопарк.пт

Парк Луриња Дино е возбудлив парк на тема диносаурус лоциран во градот Луриња, Португалија. 

Тој е најголемиот парк на диносауруси на отворено во земјата и еден од најголемите во Европа. 

Паркот се наоѓа во прекрасен природен амбиент и зафаќа површина од приближно 10 хектари, со над 120 модели на диносауруси во природна големина.

Крстарење со зајдисонце во Лисабон

Крстарење со зајдисонце во Лисабон
Слика: Tiqets.com

A Крстарење со зајдисонце во Лисабон е омилено туристичко крстарење во овој главен град на Португалија. 

Вообичаено, крстарењето патува по реката Таг, која минува низ градот и овозможува воодушевувачки поглед на неговиот градски пејзаж и атракции.

Манастир Јеронимос

Билети за манастирот Јеронимос
Слика: Publico.pt

на Манастир Јеронимос, или Мостеиро дос Јеронимос, е манастир од 16 век што може да се најде во населбата Белем во Лисабон. 

Се смета за еден од највпечатливите архитектонски примери на Мануелина во Португалија и место за светско наследство на УНЕСКО.

Замокот на Маврите

Замокот на Маврите
Слика: Parquesdesintra.pt

Замокот на Маврите е светско наследство на УНЕСКО.

Врвот на ридовите Синтра е дом на една од најнезаборавните локации во португалската историја.

Вториот најпознат замок во Лисабон е вреден за вашето време и внимание од различни причини.

Музеј на 3D забавна уметност

Музеј на 3D забавна уметност
Слика: Telegraph.co.uk

За забавен начин да го поминете денот во Лисабон, одморете се од конвенционалната турнеја во градот и посетете го Музеј на 3D забавна уметност.

За време на вашата посета на Лисабон, искористете ја вашата имагинација за да направите оригинални слики и да создадете незаборавни искуства.

Музеј на Кралското богатство

Музеј на Кралското богатство
Слика: KuwaitTimes.com

на Музеј на Кралското богатство или Museu do Tesouro Real Lisboa прикажува накит, скапоцени камења, златарски предмети и предмети што некогаш ги поседувале португалските кралски семејства.

Поради екстремно високата вредност на богатствата, мораше да се изгради еден од најголемите трезори во светот и исклучително напреден безбедносен систем.

Белем кула

Белем кула
Слика: en.Wikipedia.org

сакана на Лисабон Белем кула го симболизира периодот на откривање на Португалија. 

Кулата била изградена на северниот брег на реката Тагус за да го заштити градот. 

Ја симболизира славата на поморската нација и се смета за светилник и царинарница на Лисабон.

Националната палата и градините на Келуз

Националната палата и градините на Келуз
Слика: VisitWorldHeritage.com

на Националната палата на Келуз, резиденција на две генерации монарси, има блиски односи со важни поединци во португалската историја.

Денес, тоа е значајно парче од португалската архитектура и наследство на пејзажот.

Има прекрасна колекција која го прикажува кралскиот вкус од осумнаесеттиот и деветнаесеттиот век.

Хеликоптерски тури во Лисабон

Приватен хеликоптер турнеја во Лисабон
Слика: Патување

Додека истражувањето на градот пеш или со традиционални средства е несомнено пријатно, Лисабонски тури со хеликоптери обезбеди уникатен начин да се види убавината на Лисабон од поинаква перспектива.

Крајбрежната локација на градот и разновидна топографија го прават Лисабон визуелно уживање од небото.

Воздушната перспектива ви овозможува да ги цените сложените детали за иконските знаменитости на градот додека ја разгледувате пространоста на градскиот пејзаж.

Тури со храна во Лисабон

Турнеја со храна во Лисабон, Португалија
Comprimido / Getty Images

Тури за храна во Лисабон оди подалеку од суштинското кулинарско искуство за да се потопи во културата на градот.

За време на овие високо оценети тури, уживате во вкусна храна и пијалоци од најдобрите ресторани и улици во Лисабон со забавен и информативен водич кој предничи.

Храната е јазик сама по себе и не мора да бидете хранител за да ја разберете.

# Паб Краул во Лисабон
# Тури за дегустација на вино во Лисабон
# Часови за готвење во Лисабон

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар